Zprávy ČEZ: podvody a porušování povinností při správě cizího majetku

Autor: Wink

Kdy bude vyhozen kleptomanský a energetiky neznalý management ČEZu, tj. generální ředitel a předseda představenstva ČEZu Daniel Beneš (od 15. 9. 2011) a dědek biochemik Václav Pačes, předseda dozorčí rady ČEZu (od 27. 6. 2014)? Jak to, že Daniel Beneš, Martin Roman a spol. nejsou již dávno stíháni za všechny zločinecké kauzy v ČEZu? Policie nic nedělá a čumí, jak pěkně si Beneš, Roman, Tykač a Dienstl rozebírají státní energetiku, která je páteří národního hospodářství! Členové představenstva a dozorčí rady také odpovídají za škodu způsobenou akcionářům a zákazníkům porušením právních povinností při výkonu své funkce!

1) Mnohamiliardové ztráty ČEZu v Bulharsku a Albánii. Akvizice distribučních společností v Bulharsku a Albánii byly nápadem bývalého generálního ředitele Martina Romana. Celková ztráta v Albánii 5 miliard korun. Albánská i bulharská vláda odebraly ČEZu licenci. Nejnovější skandál: ČEZ podepsal v pátek 23. února 2018 kontrakt o prodeji svých bulharských aktiv s malou, zcela neznámou společností Inercom. Tentýž den rezignovala bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová, která čelí podezření, že je na vlastníky Inercomu napojená. Bulharský ekonomický týdeník Kapital napsal, že cena je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy Kč), z toho 180 milionů eur si má Inercom půjčit od dvou nejmenovaných společností. Jedinou majitelkou Inercomu je podle bulharského tisku Ginka Vurbakovová, s níž se ministryně Petkovová zná 20 let.

2) Mnohamiliardové akvizice fotovoltaických projektů od od kmotra ODS Ivo Rittiga, vyučeného prodavače (Amun. Re FVE) a neznámých osob skrytých za právníky.

3) Prodej dceřiné společnosti I&C Energo v roce 2008, prodej elektrárny Chvaletice v roce 2013 a dalších elektráren nikdy nebyly schváleny valnou hromadou společnosti ČEZ a tyto dceřiné společnosti byly prodány jako „aktivum“, nikoli jako „část podniku“, přičemž o těchto transakcích rozhodl samostatně pouze hochštaplerský management ČEZ. Nikoli akcionáři ČEZ na valné hromadě, tj. zejména Ministerstvo financí ČR jako 70procentní majoritní akcionář ČEZu. Obchodní zákoník přitom výslovně v § 67a ukládal povinnost, že „ke smlouvě, na jejímž základě dochází k převodu podniku nebo jeho části … musí být udělen souhlas společníků nebo valné hromady.“ V žádné civilizované zemi by nebylo možné, aby dva podivní spolužáci z Havířova Martin Roman a Daniel Beneš potajmu rozprodávali státní energetickou firmu s tržbami přes 200 miliard ročně bez souhlasu akcionářů (k čemu stát drží 70 % akcií?). Zařazení I&C Energo, elektráren Chvaletice, Počerady a Dětmarovice atd. do režimu „aktiv určených k prodeji“ bylo obcházením § 67a obchodního zákoníku.

4) Rovněž by měla být posouzena nízká prodejní cena elektráren a komu byly prodány. Uhelnou elektrárnu Tisová na Sokolovsku prodal ČEZ k datu 2. ledna 2017 tunelářským privatizačním zlodějům Sokolovská uhelná (Rokos, Štěpánek) za neznámou cenu a elektrárnu Chvaletice k datu 2. září 2013 za 4,12 miliardy korun firmě Litvínovská uhelná (nynější název Severní energetická), kterou trestně stíhaný tunelářský zloděj Pavel Tykač krátce předtím převedl svým spolupracovníkům Janu Dienstlovi a Tomáši Fohlerovi (každý 50 % Litvínovské uhelné). Prodávající Skupina ČEZ chtěla elektrárnu Chvaletice provozovat pouze do konce roku 2015, kdežto kupující Litvínovská uhelná chce prodloužit životnost elektrárny Chvaletice až do roku 2030. Uhelná elektrárna Tisová na Sokolovsku, i když zastaralá, vykázala za rok 2016 čistý zisk 347 milionů korun, v roce 2015 čistý zisk 383 milionů korun. Cenu, za jakou se prodej Tisové uskutečnil, firmy neuvedly.

5) Protikorupční policie v roce 2015 odložila případ, kdy ČEZ draze koupil a pak levně prodal Křetínskému svůj podíl v německých dolech Mibrag. „Dospěli jsme k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu,“ komentoval odložení případu mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibrehej. Šlo o to, že společnost ČEZ v roce 2009 koupila napůl spolu s J&T doly Mibrag v Německu za 206 milionů eur (5,5 miliardy korun). O dva roky později ČEZ odprodal svůj podíl holdingu EPH právníka Daniela Křetínského jen za 130 milionů eur (3,2 miliardy korun), tedy o více než dvě miliardy korun méně. Trestní oznámení podal Nadační fond proti korupci. Za zlevněním podílu ČEZu mělo stát podezřelé účetní přecenění dolů těsně před prodejem. Skutečným majitelem holdingu EPH pravděpodobně není právník JUDr. Křetínský, ale bývalý generální ředitel ČEZu Martin Roman.

6) Česká elektřina patří k nejdražším ve východní Evropě. Politici před lety slibovali občanům ČR, že když investují státních 110 miliard korun do stavby jaderné elektrárny Temelín, budou mít:
– levnější elektřinu,
– čistší ovzduší díky odstavení uhelných elektráren.
Dnes za elektrickou energii české domácnosti platí 0,144 €/kWh, tedy přibližně 3,7 Kč/kWh, kdežto obyvatelé Bulharska jen 0,096 €/kWh (zhruba 2,5 Kč/kWh), Litva 0,112 €/kWh a Maďarsko 0,113 €/kWh. Nejlevnější elektřinu mají na Balkáně a na Ukrajině. Uhelné elektrárny v ČR neodstavili, ale management ČEZu je rozprodává dodnes neodsouzeným privatizačním tunelářům.

7) Ochránci životního prostředí bijí na poplach. Čistý export elektřiny z Česka v roce 2017 – tj. rozdíl mezi exportem a importem elektřiny – je obrovský, dosáhl 13 TWh, a v letech 2013 a 2014 byl čistý export dokonce přes 16 TWh. Pro srovnání, jaderná elektrárna Temelín vyrábí ročně cca 15 terawatthodin, Temelín tedy vlastně běží jen na vývoz! “Česko se od spuštění Temelína trvale drží v první desítce největších vývozců elektřiny na světě. Slibovali nám, že Temelín pomůže severním Čechám. Místo toho většinu v něm vyrobené elektřiny vyvezeme po drátech do zahraničí, a špinavé uhelné elektrárny na Severu vesele jedou dál,“ míní vedoucí energetické kampaně Greenpeace za Česko Jan Rovenský.

8) Prodej bytů ČEZ v Praze Písnici, nový majitel CIB razantně zvedl nájmy. Proti prodeji dlouhodobě protestovali nájemci bytů. Těm se nelíbilo, že ČEZ nenabídl byty k odprodeji přímo jim.

Zdroje:
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/babis-jsem-v-soku-at-cez-vysvetli-kauzu-bulharsko_469308.html
https://www.euro.cz/byznys/cez-se-zbavuje-ziskove-elektrarny-pocerady-loni-vydelaly-439-milionu-1343505
https://byznys.ihned.cz/c1-63902820-policie-odlozila-pripad-ve-kterem-cez-koupil-a-prodal-podil-v-nemeckych-dolech-mibrag
https://www.denik.cz/ekonomika/elektrarna-tisova-je-nove-majetkem-sokolovske-uhelne-20170107.html
https://www.denik.cz/ekonomika/v-lonskem-roce-vyrazne-vzrostl-vyvoz-elektriny-z-ceska-ochranarum-se-to-nelibi-20180220.html
http://oenergetice.cz/elektrina/eurostat-nejdrazsi-elektrinu-maji-nemci-danove-ceny-cr-jsou-prumerem/
https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Podivejte-se-co-je-to-za-lidi-ukazuji-nestastni-Prazane-fakta-o-firme-ktera-od-CEZu-koupila-jejich-byty-Jeste-bude-veselo-493011