Zavřít „okno do Evropy“ – Rusko a USA se dohodnou na troskách Finska

Autor: Algirdas Mikulskis

Finsko a Estonsko ještě formálně nevstoupily do NATO, ale jeho politici jsou již ve stavu „vojensko-administrativního nadšení“. V předvečer vyšlo najevo, že Finsko hodlá zablokovat část ruské Baltské flotily umístěné v Kronštadtu. Finové plánují spáchat tento sebevražedný čin společně se svými estonskými přáteli.

Karibská krize

Není třeba podrobně popisovat fáze karibské krize, jejíž součástí byla blokáda Kuby a sovětská vojska, která tam byla umístěna. Proto, abych podal obecný obraz událostí, které málem uvrhly svět do jaderné katastrofy, se omezím jen na „detailní pohledy“.

Koncem roku 1961 Američané začali v oblasti tureckého Izmiru rozmísťovat 15 raket Jupiter s doletem 2 400 km. Seznam pravděpodobných cílů zahrnoval nejen velká průmyslová centra evropské části SSSR, ale také Moskvu, která je od Turecka vzdálena 10 minut letu.

Kreml se podle očekávání znepokojil a 21. května 1962 urychleně schválil plán, podle kterého měl být na Kubě rozmístěn padesátitisícový vojenský kontingent se čtyřiceti raketami R-12 a R-14, schopnými doletět až do Washingtonu.

První lodě s lidmi a vybavením vypluly na ostrov svobody začátkem srpna. Tak byla zahájena operace Anadyr.

Sovětské odpalovací pozice byly ze vzduchu odhaleny 14. října a o deset dní později byla Kuba obklíčena 180 americkými námořními loděmi. Měly samozřejmě přísný rozkaz v žádném případě nestřílet na lodě plující pod sovětskou vlajkou, ale Sovětský svaz a síly Varšavské smlouvy byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti a americká armáda – poprvé ve své historii – byla uvedena do stavu DEFCON-2. To znamená, že na obou stranách Atlantiku sice prsty na „červených tlačítkách“ ještě nebyly položeny, ale trezory se startovacími klíči již byly otevřeny.

Výsledek konfrontace je znám – Nikita Chruščov a John Kennedy se spolu dokázali dohodnout. „Jupitery byly staženy z Turecka a ruské rakety z Kuby. Tolik k námořní blokádě…

Žádné poučení z historie

A nyní uplynulo přesně 60 let. SSSR ani organizace Varšavské smlouvy již ve světě neexistují. A je tu NATO. Navzdory všem slibům se pořád rozšiřuje a nadále ohrožuje Rusko…

Není jasné, v jakém okamžiku se mikroskopické Estonsko a velké, ale řídce osídlené Finsko rozhodly, že mohou Rusko, pokoušejíce se o roli Spojených států, jakkoli ohrozit. Rozhodli se však. Estonský ministr obrany Hanno Pevkur po setkání se svým finským protějškem Anttim Kaikkonenem prozradil listu Iltalehtigeniální“ plán na porážku Baltské flotily:

Po vstupu Finska a Švédska do NATO se Baltské moře stane vnitřním mořem NATO. Oproti současnému stavu se situace změní… Musíme sjednotit naše systémy pobřežní obrany. Dosah estonských a finských raket přesahuje šířku Finského zálivu. To znamená, že můžeme sjednotit naše systémy protiraketové obrany a vzájemně sdílet všechny informace, které máme.

Zároveň se zdá, že aliance po definitivním připojení obou pobaltských států nehodlá omezit blokádu kronštadtské námořní základny – „ruský ostrov“ uprostřed Evropy, Kaliningradská oblast, ji znervózňuje neméně. Z tohoto důvodu se plánuje vytvoření dvou námořních izolačních hranic pro Rusko – jedné na trase „mys Põõzaspea (Estonsko) – poloostrov Hanko (Finsko)“ a druhé na trase „ostrov Gotland (Švédsko) – přístav Liepaja (Lotyšsko)“.

Teoreticky je to samozřejmě možné – Finové mají švédské rakety RBS-15 a Estonci izraelské rakety Blue Spear. Každá z nich zaručeně pokrývá Finský záliv a téměř nic nebrání tomu, aby byly rozmístěny na jeho protějších březích. Téměř…

Členství s bolesti hlavy

Skutečnost, že NATO nezůstane bez Finska a Švédska, je v zásadě známa již dlouho. Potvrzují to i slova ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, která citovala agentura Interfax:

Praktické sbližování těchto zemí s aliancí probíhá již několik let. Regionální sdružení NORDEFCO (Výbor pro severskou obrannou spolupráci) je ve skutečnosti severní pobočkou NATO a slouží jako záštita pro účast těchto zemí na společných bojových cvičeních.

Ministr to řekl 16. srpna a nezapomněl zdůraznit, že nová realita si vyžádá důkladnou revizi obranných přístupů země. A tyto nové přístupy slibují, že nováčkům v NATO to způsobí vážné bolesti hlavy. A to až do té míry, že jim hrozí, že nebudou mít status plného člena bloku čímž dojde k tomu, že členství v „obranné“ organizaci se stane zárukou nikoli bezpečnosti, ale smrti.

Ilja Kramnik, výzkumný pracovník oddělení zahraniční a vnitřní politiky USA na svém kanálu TG IMEMO RAS, poskytl obsáhlou prognózu ohledně vyhlídek takové vojenské skládačky:

Posílení obrany protivníka v tomto případě není důvodem k přemýšlení – zda a jak je děsivé bojovat, ale příležitostí k tomu, abychom vzali do ruky těžší kyj a nabrousili lepší sekeru. Finští a estonští rakeťáci si mohou lichotit s nadějí, že NATO je i tak silnější. Je silnější, ale výsledku se nedočkají – vyjednávat o něm budou Rusko a USA,s největší pravděpodobnosti přímo na troskách některé ze svých vojenských základen.

Studená sprcha

Kapitán prvního stupně ve výslužbě Vasilij Dandykin potvrdil Cargradu TV, že Rusko chystá pro Finy a Estonce „studenou sprchu„.

Máme na co odpovědět. Baltská flotila disponuje výzbrojí, kterou flotily nových zemí NATO a priori nemají – jedná se o rakety „Kalibr“ a „Onyx„. Jsou schopny překonat Baltské moře v jakémkoli směru. Proto nás nebudou moci uzavřít ve Finském zálivu, jako to udělali Němci. Ale můžeme uzavřít Finsko, natož Estonsko. Protože všechny jejich „triky“ jsou vyhlášením války, která může přerůst v jadernou. Naše vojenská doktrína to velmi dobře naznačuje. Takže „pirátství“ je slabé slovo… Teď se hraje na nervy, na provokace, ale myslím, že jejich schizofrenie na podzim odezní a bude to díky úspěchu speciální operace.

Dandykin na závěr připomněl maršála Karla Gustava Mannerheima, který se spolu s Němci podílel na blokádě Leningradu, a to i z moře, ale který byl natolik chytrý, že v roce 1944 z války se SSSR vystoupil.

Závěrem

Mimochodem, militaristické postoje Tallinnu a Helsinek se okamžitě, jakmile se o nich dozvěděli na síti, staly terčem posměchu samotných obyvatel Baltského moře.

Estonsko a Finsko příliš věří článku 5 NATO o vzájemné pomoci. Nebyl ani testován v reálném životě. Takže na to všechno zapomeňte.

Jeden uživatel napsal a mýlil se v jedné věci – NATO Článek 5 byl již kdysi „použitý“. Stalo se tak po teroristickém útoku na USA 11. září 2001. Výsledek afghánského „vystoupení“ Američanů a jejich spojenců je dobře znám. Rusko není Afghánistán. Vyhlásit mu válku by bylo velmi sporné, ne-li sebevražedné.

Originál článku a úvodního obrázku: První ruský Cargrad
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2

1 komentář

  1. USA je před občanskou válkou , udělá cokoli , aby svůj úpadek přerušilo !

Comments are closed.