Politici a představitelé veřejného zdravotnictví poskytují veřejnosti smíšená a matoucí sdělení o původu epidemie opičích neštovic a riziku, které pro veřejnost představuje, zatímco farmaceutické společnosti se připravují na zavedení vakcín proti opičím neštovicím.
Autor: Michael Nevradakis, Ph.D.
V době, kdy se na západě země šíří bezprecedentní epidemie opičích neštovic, stále se objevují otázky ohledně původu epidemie, rizika, které představuje pro veřejnost, a opatření, která mohou, ale nemusí být nutná k omezení šíření viru.
Někteří se také pozastavili nad tím, jak neočekávaná byla epidemie poté, co se dozvěděli o stolní simulaci hypotetického smrtelného ohniska opičích neštovic z března 2021, k němuž mělo dojít v květnu 2022.
Stolní cvičení provedly Iniciativa pro jadernou hrozbu a Mnichovská bezpečnostní konference – subjekty úzce propojené se Světovým ekonomickým fórem (WEF), Nadací Billa a Melindy Gatesových a Centrem zdravotní bezpečnosti Johna Hopkinse.
Někteří analytici naznačují, že epidemie mohla být výsledkem výzkumu zaměřeného na „gain-of-function“ (zisk z funkce) nebo podobných experimentů s virem, zatímco jiní vyslovili teorii, že virus záměrně vypustili zlovolní aktéři, možná v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
Mezitím politici a úředníci veřejného zdravotnictví poskytují veřejnosti smíšené a matoucí zprávy o míře rizika, zatímco farmaceutické společnosti se připravují na zavedení vakcín proti opičím neštovicím.
WHO reaguje mimořádným zasedáním – těsně před Světovým zdravotnickým shromážděním
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že již několik let považuje opičí neštovice za „prioritní patogen“. Nicméně nové ohnisko nákazy vedlo agenturu 20. května k uspořádání mimořádné schůzce její Strategické a technické poradní skupiny pro infekční nebezpečí s pandemickým a endemickým potenciálem (STAG-IH), na kterém se projednávaly opičí neštovice.
Skupina STAG-IH, kterou tvoří odborníci a vědci z celého světa a které předsedá David Heymann, profesor epidemiologie na London School of Hygiene and Tropical Medicine, radí WHO v otázkách infekčních rizik, která by mohla ohrozit celosvětové veřejné zdraví.
STAG-IH nemá pravomoc vyhlásit stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu, což je nejvyšší forma varování WHO, která je v současné době v souvislosti s COVID-19 aktivní.
WHO svolala mimořádné zasedání, přestože organizace se již měla sejít na svém Světovém zdravotnickém shromáždění 22.-28. května v Ženevě ve Švýcarsku – kde členové projednávali návrhy změn stávajících Mezinárodních zdravotnických předpisů 2005 a kde byl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus bez odporu znovu zvolen na druhé pětileté funkční období.
Ve švýcarském Davosu se 22.-26. května konalo také výroční zasedání WEF.
Reakce na opičí neštovice byla označena za „zastrašování
Zdravotníci a politici reagují na náhlé rozšíření opičích neštovic smíšenými zprávami.
Ředitel WHO pro Evropu Dr. Hans Kluge nedávno vyjádřil obavy z přenosu infekce na „masových shromážděních, festivalech a večírcích“.
Obavy sdílel i prezident Biden, který prohlásil, že „je to něco, co by mělo každého znepokojovat … je to znepokojující v tom smyslu, že pokud by se to rozšířilo, má to následky“.
A britská Národní zdravotní služba vydala doporučení, v němž lidem doporučuje „jíst pouze maso, které bylo důkladně tepelně zpracováno“.
Podle dalších odborníků na veřejné zdraví je však riziko pro veřejnost nízké, stejně jako pravděpodobnost, že epidemie bude trvat velmi dlouho.
Vědec a spisovatel James Lyons-Weiler označil za příklad „gaslighting“ (zplynování), že Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučilo veřejnosti, aby se šíření opičích neštovic neobávala, což je v rozporu s varováním prezidenta Bidena.
Článek v deníku Daily Mail přinesl vlastní smíšené zprávy, když nejprve velkými písmeny varoval před možným „hypermutovaným“ virem opičích neštovic a poté citoval doktorku Rosamund Lewisovou, která vede sekretariát pro neštovice v rámci programu WHO pro mimořádné situace, která uvedla: „Navzdory náznakům, že se virus mohl vyvinout, odborníci varovali, že pro to neexistují žádné důkazy.“
Navzdory tomu, že WHO nevyhlásila v souvislosti s šířením opičích neštovic mimo Afriku žádný druh mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví, začaly různé země v reakci na výskyt této nákazy přijímat vlastní opatření.
Orgány veřejného zdraví v Belgii 20. května oznámily, že pro pacienty s opičími neštovicemi bude zavedena povinná 21denní karanténa, britské zdravotnické orgány vyzvaly „vysoce rizikové“ kontakty případů opičích neštovic, aby se samy izolovaly a po dobu 21 dnů se vyhýbaly dětem, a Řecko a další země zvažují podobná opatření.
Belgický institut tropické medicíny oznámil, že provádí vlastní testy PCR na opičí neštovice.
Vypuknutí neštovic: nový nečekaný zisk pro výrobce vakcín a Big Pharma?
V reakci na vypuknutí epidemie opičích neštovic zadala Bidenova administrativa objednávku na vakcíny proti neštovicím v hodnotě 119 milionů dolarů společnosti Bavarian Nordic, která je výrobcem vakcíny JYNNEOS (známé také jako Imvamune a Imvanex), vakcíny proti neštovicím, která je rovněž licencována k léčbě opičích neštovic.
Součástí nákupu je opce na nákup budoucích dávek v hodnotě 180 milionů dolarů, takže v případě uplatnění opce dosáhne celková hodnota objednávky 13 milionů dávek.
Podle časopisu Fortune:
V rámci této zakázky budou stávající vakcíny proti pravým neštovicím, které jsou účinné i proti opičím neštovicím, převedeny na lyofilizované verze, které mají delší trvanlivost. Přeměněné vakcíny budou vyrobeny v letech 2023 a 2024, uvádí společnost.
Společnost Bavarian Nordic spolupracuje s vládou USA od roku 2003 na vývoji, výrobě a dodávkách vakcín proti neštovicím. K dnešnímu dni podle svých slov dodala ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb téměř 30 milionů dávek.
Velká Británie objednala více než 20 000 dávek vakcíny JYNNEOS, zatímco Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí se údajně chystá doporučit členským státům EU plán očkování proti opičím neštovicím.
Stávající vakcíny proti neštovicím jsou údajně až z 85 % účinné proti opičím neštovicím. V souvislosti s nedávnou epidemií začaly zdravotnické orgány v zemích, jako je Velká Británie, podávat vakcínu proti neštovicím zdravotnickým pracovníkům a dalším osobám, které mohly být vystaveny opičím neštovicím.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v roce 2019 schválil vakcínu proti neštovicím JYNNEOS, která byla vyvinuta ve spolupráci s vědci americké armády.
Poté, co vakcína JYNNEOS získala schválení FDA, řekl Dr. Peter Marks, ředitel Centra pro hodnocení a výzkum biologických léčiv FDA:
Ačkoli přirozeně se vyskytující onemocnění pravými neštovicemi již nepředstavuje celosvětovou hrozbu, záměrné vypuštění tohoto vysoce nakažlivého viru by mohlo mít ničivý účinek.
Jynneos bude k dispozici pro osoby, u nichž bylo zjištěno vysoké riziko nákazy pravými neštovicemi nebo opičími neštovicemi.
Tato vakcína je také součástí strategických národních zásob (SNS), což je největší národní zásoba potenciálně život zachraňujících léčiv a zdravotnického materiálu pro použití v případě ohrožení veřejného zdraví, které je natolik závažné, že způsobí vyčerpání místních zásob.
Dr. Anthony Fauci jenž se také podílel na vývoji systému JYNNEOS, který provázely kontroverze, jak bylo zdůrazněno v roce 2009:
Fauci poskytl společnostem Bavarian Nordic a Acambis po zhruba 100 milionech dolarů na výzkum vakcíny proti pravým neštovicím v rámci příprav na zakázku BioShield, která měla být zadána v roce 2006.
Někteří pozorovatelé uvedli, že Fauci „překračuje své meze“, píše The Wall Street Journal.
Ve studii zveřejněné v únoru 2022 v časopise PLOS Neglected Tropical Diseases, kterou „iniciovala a financovala společnost Bavarian Nordic“ a jejímiž spoluautory byli zaměstnanci této společnosti, se uvádí:
Výskyt ohnisek mimo Afriku zdůrazňuje globální význam této nemoci.
Zvýšený dohled a detekce případů opičích neštovic jsou nezbytnými nástroji pro pochopení neustále se měnící epidemiologie této znovu se objevující nemoci.
Celkově se opičí neštovice postupně vyvíjejí a nabývají celosvětového významu.
Společnost Bavarian Nordic není jediným výrobcem léků zaměřeným na opičí neštovice. Dne 19. května schválil úřad FDA další lék, intravenózní verzi přípravku TPOXX (tekovirimát) pro léčbu opičích neštovic.
TPOXX vyrábí společnost SIGA, kterou agentura Bloomberg popisuje jako „firmu zabývající se obranou proti biologickým zbraním“.
Podle SIGA „financování a technickou podporu této práce poskytuje Úřad pro pokročilý biomedicínský výzkum a vývoj (BARDA), který spadá pod náměstka ministra pro připravenost a reakci (ASPR) v rámci amerického ministerstva zdravotnictví a lidských služeb (HHS)“.
Informoval o tom server The Gateway Pundit:
TPOXX byl k dispozici pro použití k léčbě neštovic již několik let, ale byl k dispozici pouze ve formě tablet.
Nová verze přípravku TPOXX bude podávána do krevního oběhu prostřednictvím injekce a údajně funguje i při léčbě opičích neštovic.
Předchozí perorální formulace přípravku TPOXX byla schválena FDA v červenci 2018. V témže roce podepsala společnost SIGA smlouvu s agenturou BARDA ve výši 629 milionů dolarů na zařazení léků proti planým neštovicím do strategických národních zásob.
SIGA dosáhla podobné dohody s kanadskými úřady v prosinci 2021, necelý měsíc poté, co Bill Gates varoval před rizikem bioteroristického útoku.
V červnu 2019 podepsala společnost SIGA mezinárodní dohodu o propagaci se společností Meridian Medical Technologies, která patří společnosti Pfizer.
Nedávný vývoj způsobil, že akcie společností SIGA a Bavarian Nordic prudce vzrostly. Akcie společnosti SIGA, které předtím dosáhly vrcholu v listopadu 2021, vzrostly brzy po Gatesových prohlášeních týkajících se možnosti úmyslného vypuštění neštovic.
V nedávném článku investigativní novinářka Whitney Webbová upozornila na potenciálně znepokojivé výsledky společnosti SIGA a dalšího výrobce vakcíny proti neštovicím, společnosti Emergent Biosolutions, mj:
- Úzké vazby na Jeffreyho Epsteina a Demokratickou stranu.
- „Skandální“ federální zakázky bez výběrového řízení pro společnost SIGA na nákup léků proti neštovicím.
- „Znepokojivé vazby“ na útoky antraxem v roce 2001.
- „Závažné nedostatky“ ve výrobním závodě výrobce vakcín proti neštovicím, společnosti Emergent Biosolutions, která vyráběla také vakcíny COVID-19.
Webbová také objevila přímou souvislost mezi společností Emergent Biosolutions, strategickými národními zásobami, antraxovými útoky v roce 2001, simulací Dark Winter a společností Bavarian Nordic – prostřednictvím Roberta Kadlece, který v týdnech před antraxovými útoky v roce 2001 působil jako hlavní poradce Pentagonu pro bioterorismus.
Kadlec se účastnil simulace útoku antraxu v červnu 2001, pomáhal při vytváření strategických národních zásob a byl přímým poradcem společností Emergent Biosolutions a Bavarian Nordic.
V souvislosti s epidemií opičích neštovic se o pozice přetahují také noví hráči, včetně známé tváře: Moderna, výrobce vakcíny COVID-19, která v nedávné době oznámila, že testuje potenciální vakcíny proti opičím neštovicím.
Zmatek v tom, kdo – nebo co – může za vypuknutí opičích neštovic
Analytik Paul Craig Roberts nedávno napsal: „Nikdo nevysvětlil, proč a jak se opičí neštovice, problém v malé oblasti Afriky, najednou objevily v celém západním světě.“ Ptal se, zda nás čeká další kampaň strachu, nebo něco ještě horšího.
Robertsem položené otázky poukazují na širší zmatek, alespoň z toho, co je patrné z veřejně dostupných informací, pokud jde o původ epidemie opičích neštovic a způsob jejich šíření.
Mnozí vědci jsou údajně „zmateni“ „bezprecedentním“ rozšířením opičích neštovic mimo Afriku a považují jejich rozšíření v Severní Americe a Evropě za „matoucí„.
Někomu to může připomínat šíření varianty Omicron COVID-19, která se údajně objevila v Botswaně a Jihoafrické republice, aniž by zřejmě tyto země výrazněji ovlivnila.
Oyewale Tomori, virolog a bývalý prezident Nigerijské akademie věd, který v současnosti působí v různých poradních výborech WHO, byl citován:
Jsem tím ohromen. Každý den se probudím a zjistím, že nakažených zemí přibývá… Takové šíření jsme v západní Africe neviděli, takže na Západě se možná děje něco nového.
Dr. Hans Kluge, ředitel WHO pro Evropu, charakterizoval situaci jako „atypickou“.
„Nikdy jsme neviděli nic podobného tomu, co se děje v Evropě,“ řekl Christian Happi, ředitel Afrického centra excelence pro genomiku infekčních nemocí.
Happi rovněž naznačil, že k šíření opičích neštovic mohlo přispět ukončení očkovacích kampaní proti neštovicím v roce 1980, kdy byla tato nemoc prohlášena za vymýcenou, protože v populaci by neexistovala imunita proti neštovicím ani proti opičím neštovicím.
Tento názor se nedávno odrazil v analýze Jasona Galea z agentury Bloomberg, kterou převzal deník Washington Post. Gale tvrdil, že vymýcení pravých neštovic „vedlo k ukončení globálního očkovacího programu, který poskytoval ochranu proti dalším neštovicím [včetně] opičích neštovic„.
Jiní argumentovali, že nízká úroveň výskytu pravých neštovic činí z očkování proti nim spíše riziko než přínos.
Zdá se, že ve vědecké komunitě probíhají debaty o tom, zda se opičí neštovice nyní přenášejí pohlavním stykem.
Tomori poznamenal, že v Nigérii nebyl sexuální přenos pozorován, ale také že u virů, o nichž dříve nebylo známo, že se přenášejí pohlavním stykem, jako je například ebola, to bylo později prokázáno.
Alessio D’Amato, komisař pro zdravotnictví italského regionu Lazio, uvedl, že je příliš brzy na to, aby bylo možné říci, zda se opičí neštovice přeměnily na pohlavně přenosnou nemoc, zatímco Stuart Neil, profesor virologie na King’s College London, řekl: „Myslím, že myšlenka, že jde o nějaký druh pohlavního přenosu, je trochu přitažená za vlasy.“
Neil Mabbott, vedoucí katedry imunopatologie na Roslinově institutu Edinburské univerzity, tvrdil, že šíření opičích neštovic mezi sexuálními partnery je pravděpodobně způsobeno spíše těsnou fyzickou blízkostí než sexuálním kontaktem jako takovým.
David Heymann, odborník na infekční nemoci ve WHO, který vedl nedávné mimořádné zasedání této organizace o opičích neštovicích, však naznačil, že virus se do populace dostal jako „sexuální forma, jako genitální forma, a šíří se stejně jako pohlavně přenosné infekce“.
To se zřejmě shoduje se současným oficiálním názorem WHO, že za šíření opičích neštovic je zodpovědný pohlavní styk, a to nikoliv jako pohlavně přenosná choroba, ale na základě těsného fyzického kontaktu.
Souvisí současná epidemie opičích neštovic s výzkumem gain-of-function?
Termín „gain-of-function“ (zisk z funkce), (GoF) se v posledních dvou letech dostal do hlavního proudu diskuse poté, co se objevily spekulace, že virus SARS-CoV-2 byl vytvořen a následně unikl z Wuhanského virologického institutu v čínském Wuhanu.
GoF označuje lékařský výzkum, při kterém je organismus geneticky upraven, ať už pro vojenské účely nebo pro lékařský výzkum, takovým způsobem, že jsou posíleny biologické funkce genových produktů.
National Pulse uvedl, že v únoru 2022 publikoval významný virologický časopis, Virologica Sinica plně recenzovanou studii týkající se výzkumného projektu GoF souvisejícího s opičími neštovicemi, který provedli vědci ve Wuhanském virologickém institutu v srpnu 2021.
V této studii podle časopisu The National Pulse:
Wuhanský virologický institut sestavil genom viru opičích neštovic, což umožnilo identifikovat virus pomocí testů PCR, a to metodou, kterou vědci označili za potenciálně nakažlivý patogen.
Práce … rovněž navazuje na rozsáhlé používání testů polymerázové řetězové reakce (PCR) k identifikaci osob pozitivních na COVID-19.
Zdá se, že výzkumníci identifikovali část genomu viru opičích neštovic, což umožnilo testům PCR identifikovat virus.
Kanadská výzkumnice Polly St. Georgeová v nedávné investigativní zprávě uvedla, že existuje souvislost mezi opičími neštovicemi a výzkumem GoF.
A v nedávném rozhovoru odborník na mezinárodní právo Francis Boyle, který vypracoval zákon o boji proti biologickým zbraním z roku 1989, uvedl, že biotechnologický průmysl používá opičí neštovice jako simulant neštovic.
V tomto smyslu si geopolitický analytik Michael Whitney ve svém nedávném článku povšiml náhlého rychlého šíření opičích neštovic a položil následující otázku:
Zajímalo by mě, jestli to „rychlé šíření“ nějak souvisí s tím, jak vědci upravují zesílení funkce těchto jedinečných patogenů, aby byly nakažlivější a smrtelnější? Děje se to?
Podobně James Lyons-Weiler upozornil, že opičí neštovice se poprvé oficiálně objevily v roce 1958, „přibližně v době, kdy vědci africkým subjektům aplikovali krevní produkty z opic, aby zjistili, které viry by mohly být přenosné. Zikavirus se u našeho druhu objevil přibližně ve stejné době“.
Nejistota plodí spekulace, a to je i případ některých, kteří naznačovali možnou souvislost mezi vypuknutím opičích neštovic a incidentem z ledna 2022, kdy se v Pensylvánii srazil kamion převážející 100 laboratorních opic se sklápěčkou a převrátil se, což vedlo k útěku nejméně tří opic.
Opice byly údajně později odchyceny a utraceny, důvod jejich usmrcení však nebyl uveden.
Jiní se také snažili najít souvislost mezi opičími neštovicemi a vakcínou AstraZeneca COVID-19, která využívá vektoru šimpanzího adenoviru.
Je epidemie opičích neštovic nástrojem záměrné války?
Někteří představitelé spekulují, že opičí neštovice byly vyrobeny jako zbraň a záměrně vypuštěny jako akt biologické války, možná v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.
V současné době se objevují přinejmenším tři takové spekulace:
Tvrzení nezávislého vyšetřovatele Dr. Benjamina Braddocka, že nejmenovaný zdroj z Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí uvedl: „Předběžná analýza kmene opičích neštovic, který se v současné době šíří, zjistila, že virus pochází z laboratoře a může souviset s biologickým výzkumem USA na Ukrajině,“ což naznačuje, že mohl být záměrně vypuštěn, možná Ruskem.
V Číně kolují teorie, o nichž informovala čínská státní média, že USA virus vypustily záměrně, a to v rámci „plánu USA na únik bioinženýrského viru opičích neštovic“.
Prohlášení Iriny Jarovajové, spolupředsedkyně ruské parlamentní komise pro vyšetřování amerických biologických laboratoří na Ukrajině, o němž informovala ruská tisková agentura TASS, že „USA na Ukrajině zkoumaly viry eboly a neštovic„, což možná naznačuje, že to mělo za následek vypuknutí epidemie opičích neštovic.
Tyto scénáře zatím zůstávají v rovině spekulací, ale velmi se podobají scénářům úniku z laboratoře ve Wuhanu, které se vyšetřují v souvislosti s výskytem COVID-19.
I kdyby však žádný z těchto scénářů neobstál, mají zjevnou hodnotu jako nástroje informační války, zejména ve vztahu k probíhajícímu rozkolu mezi Ruskem a Západem ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině.
Jsou příznaky opičích neštovic podobné vedlejším účinkům vakcíny COVID?
Navzdory současnému strašení jsou příznaky opičích neštovic u většiny nakažených osob mírné, zejména v zemích s odpovídajícím zdravotnickým systémem.
Podobají se však také známým nežádoucím účinkům vakcíny COVID-19 a příznakům onemocnění, jako je pásový opar.
Podle WHO jsou příznaky opičích neštovic charakterizovány tím, že se „osoba jakéhokoli věku objeví v neendemické zemi s nevysvětlitelnou akutní vyrážkou“ s jedním nebo více z následujících příznaků (aktualizováno 15. března 2022):
- Bolest hlavy
- akutní nástup horečky (>38,5oC)
- lymfadenopatie (zduření lymfatických uzlin)
- Myalgie (bolesti svalů a těla)
- Bolest zad
- Astenie (hluboká slabost)
Je pozoruhodné, že mnohé z těchto příznaků se objevují v seznamu nežádoucích účinků vakcíny COVID-19 společnosti Pfizer. Mezi tyto nežádoucí účinky patří lymfadenopatie, myalgie, astenie, bolesti zad a hlavy.
Jiní si všimli podobnosti mezi opičími neštovicemi a pásovým oparem. Obrázek vyrážky, kterou údajně způsobují opičí neštovice a jenž byl zveřejněný na webu TheHealthSite.com, je totiž totožný s obrázkem, který zveřejnila australská vláda v Queenslandu a který zobrazuje vyrážku pásového oparu.
CDC uvádí: „Vyrážku může být obtížné odlišit od syfilis, infekce virem herpes simplex, pásového oparu a dalších běžnějších infekcí.“.
Podle Andrewa Prestona, profesora mikrobiální patogenity na univerzitě v Bathu, navíc „někteří lidé říkají, že vyrážka trochu připomíná pásový opar“.
Je zajímavé, že v posledních letech zavedly některé země, například Velká Británie, komplexní očkovací kampaň proti pásovému oparu pro osoby starší 70 let.
****
Michael Nevradakis, Ph.D., je nezávislý novinář a výzkumný pracovník působící v Aténách v Řecku.
Originál článku a obrázku: The Defender Children’s Health Defense
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ