Žádný „Great Reset“ WEF, ale „Měnový Reset“, kde bohatí nebudou vlastnít všechno

Autorka: Ellen Brownová

Máme vážný problém se zadlužením, ale řešení, jako je „Velký resetSvětového ekonomického fóra, není budoucností, kterou chceme. Je načase hledat nová řešení.

*****

Ve starověké Mezopotámii se tomu říkalo Jubileum. Když dluhy s úroky narostly tak, že je nebylo možné splatit, vymazal se účet. Dluhy byly odpuštěny, vězení pro dlužníky byla otevřena a poddaní se vrátili k obdělávání svých pozemků. To bylo možné, protože král byl zástupcem bohů, kteří prý vlastnili půdu, a byl tedy věřitelem, jemuž byly dluhy uloženy. Stejná politika byla obhajována v knize Leviticus, i když není jasné, do jaké míry bylo toto biblické jubileum realizováno.

Takové plošné odpuštění dluhů dnes není možné, protože většina věřitelů jsou soukromí věřitelé. Banky, majitelé nemovitostí a investoři penzijních fondů by zkrachovali, kdyby se jejich smluvní práva na splácení jednoduše vymazala. Máme však vážný dluhový problém, který je z velké části strukturální. Vlády delegovaly pravomoc vytvářet peníze na soukromé banky, které vytvářejí většinu peněžní zásoby v oběhu jako dluh s úrokem. Vytvářejí jistinu, ale ne úrok, takže se musí splácet více peněz, než kolik jich bylo vytvořeno původní půjčkou. Dluh tak roste rychleji než peněžní zásoba, jak je vidět na níže uvedeném grafu z webu WorkableEconomics.com. Dluh roste tak dlouho, dokud jej nelze splatit, kdy je deska vyčištěna nějakou formou tržního krachu, jako byla finanční krize v roce 2008, která obvykle cestou dolů zvětšuje rozdíly v bohatství.

debut-640_up(Kliknutím na obrázek obdržíte vyšší rozlišení.)

Dnes se lék na neudržitelné zadlužování nazývá „reset„. Takové resetování je nutné každých několik desetiletí, což zdaleka neznamená jubileum. Přijetí měny je založeno na důvěře a „reset měny“ mění její krytí, aby se tato důvěra obnovila, když selže. Ve 20. století došlo k významným resetům měny v roce 1913, kdy byl po velké bankovní krizi zřízen Federální rezervní systém, a v roce 1933 po další katastrofální bankovní krizi, kdy byl dolar na domácím trhu vyřazen ze zlatého standardu a vklady byly federálně pojištěny; v roce 1944 na konferenci v Bretton Woods na závěr druhé světové války, kdy se americký dolar krytý zlatem stal rezervní měnou pro světový obchod, a v roce 1974, kdy USA dokončily dohodu se zeměmi OPEC o prodeji ropy pouze v amerických dolarech, čímž fakticky „podpořily“ dolar ropou poté, co Richard Nixon v roce 1971 zrušil zlatý standard na mezinárodní úrovni. Manipulace centrálních bank jsou také formou resetu, jehož cílem je obnovit důvěru v měnu nebo banky; např. když předseda Federálního rezervního systému Paul Volcker v roce 1980 zvýšil úrokovou sazbu federálních fondů na 20 % a když Fed po velké finanční krizi v letech 2008-2009 zachraňoval banky na Wall Street pomocí kvantitativního uvolňování.

Kvantitativní uvolňování však neodstranilo nárůst dluhu, který dnes opět dosáhl neudržitelné úrovně. Podle údajů Truth in Accounting činilo v březnu 2022 kumulativní dluhové zatížení federální vlády USA 133,38 bilionu dolarů, včetně nesplněných slibů v oblasti sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění; některé země jsou na tom ještě hůře. Bývalý investiční bankéř Leslie Manookian ve výpovědi před velkou porotou uvedl, že evropské země mají nefinancované důchody v hodnotě 44 bilionů eur a neexistuje žádný zdroj finančních prostředků na splnění těchto závazků. Kvůli záporným úrokovým sazbám prakticky neexistuje evropský trh s dluhopisy. Jedinou alternativou je platební neschopnost. Obáváme se, že až si lidé uvědomí, že systém sociálního zabezpečení a důchodový systém, do kterého platili celý svůj pracovní život, zkrachoval, vyjdou do ulic a zavládne chaos.

Čtěte více v článku „Konec západní nadvlády

Proto je třeba provést další reset. Soukromí věřitelé však chtějí reset, který jim ponechá kontrolu. Dnes bije na poplach nový druh resetu, který jde daleko za obnovení stability měny. „Velký reset„, který prosazuje Světové ekonomické fórum, by svět uzavřel do formy technokratického feudalismu.

WEF je elitní skupina podnikatelů, politiků a akademiků, která se každoročně v lednu schází ve švýcarském Davosu. Tématem jeho summitu v roce 2021 byl Velký reset, který vychází z knihy Covid-19 z července 2020: Velký reset, jehož spoluautorem je zakladatel WEF Klaus Schwab. Některé z návrhů WEF jsou shrnuty ve videu na jeho webových stránkách s názvem „8 předpovědí pro svět v roce 2030. (Česky na TOP-CZ) První předpověď zní: „Nebudete nic vlastnit. A budete šťastní. Cokoli budete chtít, si budete pronajímat. A bude vám to doručeno dronem.“

Schwabův návrh by resetoval více než jen měnu. Na virtuálním setkání v červnu 2020 prohlásil: „Potřebujeme ‚Velký reset‘ kapitalismu„. Jak však poznamenává moderátorka talk show Kim Iversenová, navrhované řešení je spíše kapitalismem s novým názvem: „kapitalismus zainteresovaných stran„, kde vlastnictví budou mít zainteresované strany společnosti. Budete mít účet u centrální banky a povinný federální digitální průkaz totožnosti. (Český odkaz). Budete dostávat sociální dávky v podobě okrajově přiměřeného základního příjmu – pokud si budete udržovat patřičný společenský kredit. Vaše digitální měna centrální banky bude „programovatelná“ (video česky na TOP-CZ)- příděly, kontrolovaná a zrušená, pokud budete vybočovat z řady nebo nebudete souhlasit s oficiálním narativem. O vaši spokojenost se postarají počítačové hry a drogy.

Podle řečníka WEF a autora Prof. Yuvala Harariho byl „Covid rozhodující, (česky na TOP-CZ), protože právě to přesvědčí lidi, aby přijali a legitimizovali totální biometrický dohled. Nepotřebujeme jen sledovat lidi, potřebujeme sledovat i to, co se děje pod kůží.“

Harari si je vědom nebezpečí digitální diktatury. Řekl to na prezentaci v Davosu, která se konala před zahájením konference Covid v lednu 2020:

V Davosu tolik slyšíme o obrovských příslibech technologií – a tyto přísliby jsou jistě reálné. Technologie však mohou také narušit lidskou společnost a samotný smysl lidského života, a to mnoha způsoby, od vytvoření globální třídy neužitečných lidí až po vznik datového kolonialismu a digitálních diktatur….

My lidé bychom si měli zvyknout na myšlenku, že už nejsme tajemné duše – nyní jsme hackovatelná zvířata. … Pokud se tato moc dostane do rukou Stalina jednadvacátého století, výsledkem bude nejhorší totalitní režim v dějinách lidstva…

V nepříliš vzdálené budoucnosti nám … algoritmy mohou říkat, kde máme pracovat a koho si vzít, a také rozhodovat o tom, zda nás zaměstnat, zda nám poskytnout půjčku a zda má centrální banka zvýšit úrokovou sazbu…..

Jaký bude smysl lidského života, až většinu rozhodnutí budou přijímat algoritmy?

Vyklízení šachovnice řízenou ekonomickou demolicí?

Než bude možné hru nastavit, musí být šachovnice vyčištěna. Co by přimělo obyvatelstvo, aby se vzdalo svého soukromého majetku, přežívalo z mezního základního příjmu a zcela se podrobilo se neustálému vnitřnímu i vnějšímu dohledu?

Globální pandemie a následné uzavírky k dosažení tohoto výsledku značně přispěly. Blokace nejenže zlikvidovaly menší podnikatelské konkurenty, ale také zvýšily zadlužení malých zemí a donutily je zvýšit půjčky od Mezinárodního měnového fondu. MMF je proslulý zatěžujícími podmínkami půjček, mezi něž patří zavádění přísných úsporných opatření, vzdávání se kontroly nad přírodními zdroji a pochodování „na jistotus pandemickými omezeními.

V článku na blogu MMF z června 2020 nazvaném „From Great Lockdown To Great Transformation“ (Viz také video s titulky ZDE) nazvala výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgieva globální politickou reakci na krizi v roce 2020 „Velkým zablokováním“. Cituje se její vyjádření pro Americkou obchodní komoru:

Řekla, že současnému období říkáme „Velká blokáda„, protože bojujeme s mimořádnou zdravotní situací tím, že zastavujeme výrobu a spotřebu…..

V březnu opustilo rozvíjející se trhy a rozvojové země přibližně sto miliard dolarů – třikrát více než během globální finanční krize.

V dubnu a květnu se však – díky této masivní injekci likvidity do vyspělých ekonomik – některé rozvíjející se trhy mohly vrátit na trhy a vydat dluhopisy s konkurenceschopnými výnosy, přičemž celková emise dosáhla přibližně sedmdesáti sedmi miliard dolarů. To je téměř třiapůlkrát více než za stejné dva měsíce loňského roku.

Jinými slovy, zastavením výroby a spotřeby se Velké blokádě již do června 2020 podařilo připravit rozvíjející se trhy o 100 miliard dolarů dodatečných aktiv a zablokovat je novým dluhem ve výši 77 miliard dolarů.

To pomáhá vysvětlit, proč tolik zemí tak rychle přistoupilo na Velkou blokaci, i když v některých z nich došlo jen k několika úmrtím Covid-19. Lockdown byl zřejmě „podmínkou„, která byla vyžadována pro získání půjčky od MMF. Alespoň to platilo pro Bělorusko, které nabídku odmítlo. Běloruský prezident prohlásil:

Vyslechli jsme požadavky … aby naše reakce na koronavirus byla po vzoru Itálie. Nechci, aby se v Bělorusku opakovala italská situace. Máme svou vlastní zemi a svou vlastní situaci. … MMF po nás nadále požaduje karanténní opatření, izolaci, zákaz vycházení. To je nesmysl. Nebudeme tančit podle něčí noty.

Na rozdíl od Běloruska se většina zemí podvolila, stejně jako domácnosti a podniky, které se ocitly v dluhové pasti ekonomiky, v níž se zastavila výroba a spotřeba. Stejně jako většina rozvíjejících se ekonomik se smířily s jakýmikoli podmínkami, které byly stanoveny pro návrat k „normálu„.

Nyní jsou na většině míst výluky zrušeny, ale dluhová past se brzy uzavře. Moratorium na nájemné a studentské dluhy v USA má skončit a možná bude nutné zaplatit kumulované nedoplatky. Dlužníci, kteří nebudou schopni toto břemeno splnit, by se mohli ocitnout na ulici a připojit se ke „třídě zbytečných“, kterou popisuje profesor Harari. Mohou být nuceni přijmout technokratický feudalismus Velkého resetu WEF, ale takovou budoucnost většina lidí nechce. Jaké jsou však alternativy?

Euroasijské jubileum?

Pro státní dluh (dluh národních vlád) si Sergej Glazjev představuje určitou formu jubilea ve spojení s alternativním měnovým systémem, který v současné době navrhuje Eurasijská hospodářská unie (EAEU) a který jsem podrobně popsala ve svém posledním článku. Glazjev je ministrem pro integraci a makroekonomiku Eurasijské hospodářské komise, regulačního orgánu EAEU. Článek The Cradle v překladu do češtiny s názvem „Ruský ministr Sergej Glazjev představuje nový globální finanční systém“ má titulek:

Nový světový měnový systém, jehož základem bude digitální měna, bude podpořen košem nových zahraničních měn a přírodními zdroji. A osvobodí země globálního Jihu od dluhů Západu i úsporných opatření vyvolaných MMF.

Celý rozhovor Sergeje Glazjeva pro The Cradle najdete jak v audio verzi, tak i formou transscriptu na mé stránce ZDE

V článku je citováno prohlášení Glazjeva:

Přechod k novému světovému hospodářskému řádu bude pravděpodobně doprovázen systematickým odmítáním plnění závazků v dolarech, eurech, librách a jenech. V tomto ohledu se nebude lišit od příkladu zemí emitujících tyto měny, které považovaly za vhodné ukrást devizové rezervy Iráku, Íránu, Venezuely, Afghánistánu a Ruska ve výši bilionů dolarů. Protože USA, Británie, EU a Japonsko odmítly plnit své závazky a zabavily bohatství jiných zemí, které bylo drženo v jejich měnách, proč by jim ostatní země měly být povinny splácet a obsluhovat jejich půjčky?

V každém případě účast v novém ekonomickém systému nebude omezena závazky ve starém systému. Země globálního Jihu mohou být plnohodnotnými účastníky nového systému bez ohledu na své nahromaděné dluhy v dolarech, eurech, librách a jenech. I kdyby nesplácely své závazky v těchto měnách, nebude to mít žádný vliv na jejich úvěrový rating v novém finančním systému. Stejně tak znárodnění těžebního průmyslu by nezpůsobilo narušení. Dále, pokud by si tyto země vyhradily část svých přírodních zdrojů pro podporu nového ekonomického systému, jejich příslušná váha v měnovém koši nové měnové jednotky by se odpovídajícím způsobem zvýšila, což by dané zemi poskytlo větší měnové rezervy a úvěrovou kapacitu. Kromě toho by jim dvoustranné swapové linky s obchodními partnerskými zeměmi poskytly dostatečné financování pro společné investice a financování obchodu.

To může do značné míry odstranit převis státního dluhu v členských zemích EAEU, ale co Spojené státy a další západní země, které se pravděpodobně nepřipojí? Některými inovativními možnostmi se budeme zabývat ve druhé části tohoto článku. Zůstaňte se mnou.

******

Ellen Brownová je pravidelnou přispěvatelkou serveru ScheerPost. Je právničkou, zakladatelkou Public Banking Institute a autorkou třinácti knih včetně bestselleru Web of Debt. Její nejnovější knihou je Banking on the People (Bankovnictví na lidech): Demokratizace peněz v digitálním věku a více než 400 jejích článků na blogu EllenBrown.com.

Originál článku a úvodního obrázku: Scheerpost
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2