Vzestup Petroyuanu: Konec vlády petrodolaru a dopad na globální trhy.

Autor: Nick Giambruno, 27. 03. 2023

Věděli jste, že centrální banky loni nakoupily více zlata než kdykoli za posledních 55 let – od roku 1967?

I když si to většina lidí neuvědomuje, rok 1967 byl významným rokem ve finanční historii, především díky událostem v Londýnském zlatém poolu.

Londýnský zlatý pool byla dohoda mezi centrálními bankami USA a západoevropských zemí o stabilizaci ceny zlata. Cílem bylo udržet cenu zlata na úrovni 35 dolarů za unci tím, že se zlato bude podle potřeby kolektivně nakupovat nebo prodávat.

V roce 1967 se však Londýnský zlatý pool rozpadl v důsledku nedostatku zlata a také zvýšené poptávky po tomto kovu. To proto, že evropské centrální banky nakoupily obrovské množství zlata, protože začaly pochybovat o slibu americké vlády, že podpoří dolar zlatem za 35 dolarů za unci. Nákupy vyčerpaly rezervy londýnského zlatého poolu a vyhnaly cenu zlata nahoru.

Stručně řečeno, rok 1967 byl začátkem konce brettonwoodského mezinárodního měnového systému, který fungoval od konce 2. světové války. To nakonec vedlo k přerušení poslední vazby amerického dolaru na zlato v roce 1971. Od té doby je dolar fiat konfetou bez krytí, ačkoli ho petrodolarový systém a další donucovací prostředky podepírají.

Jde o to, že globální toky zlata mohou být znamením, že se blíží změna paradigmatu mezinárodního měnového systému.

Největšími hráči na trhu se zlatem jsou centrální banky. A nyní, když jsme právě zažili největší rok nákupů zlata centrálními bankami od roku 1967, je mi jasné, že se brzy stane něco velkého.

A to jsou jen oficiální čísla, která vlády uvádějí. Skutečné nákupy zlata mohou být mnohem vyšší, protože vlády jsou často neprůhledné ohledně svých zásob zlata, které považují za klíčovou součást své ekonomické bezpečnosti.

2023-01-Central-Bank-Purchases-FT-600

Domnívám se, že dnes stojíme na prahu radikální změny mezinárodního měnového systému s hlubokými důsledky. Přesto si jen málokdo uvědomuje, co se děje a jaký to má obrovský význam.

Mám podezření, že většinu lidí čeká překvapení – a nebude to překvapení příjemné. Budou to oni, kdo budou držet na zádech batoh za selhávající měnový systém.

Ale nemusí to být katastrofa pro všechny…

Ti, kteří se před touto změnou paradigmatu správně umístí, mohou zbohatnout.

Skutečný důvod obrovských zásob zlata v Číně

Podle Financial Times byly v roce 2022 velkými kupci zlata Čína a země s produkci ropy na Blízkém východě. To není náhoda, protože tyto země budou v centru změn mezinárodního měnového systému.

Není žádným tajemstvím, že Čína již mnoho let schraňuje co nejvíce zlata.

Čína je největším světovým producentem a kupcem zlata. Většina tohoto zlata se dostává do čínské státní pokladny.

Nikdo nezná přesné množství zlata, které Čína má, ale většina pozorovatelů se domnívá, že je to mnohonásobek toho, co vláda deklaruje.

Dnes už je jasné, proč má Čína po zlatě neukojitelnou poptávku.

Peking čekal na vhodný okamžik, aby mohl zapíchnout trn do paty americkému dolaru. A právě teď ten okamžik nastal…

Klíčem k pochopení toho všeho je nedávná historická návštěva čínského prezidenta Si v Saúdské Arábii a dalších státech Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC), která má podle jeho slov zahájit „nové paradigma všestranné energetické spolupráce„.

Záliv zahrnuje Saúdskou Arábii, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Omán a Spojené arabské emiráty. Tyto země se na světovém vývozu ropy podílejí více než 25 %, přičemž samotná Saúdská Arábie se na něm podílí přibližně 17 %. Kromě toho více než 25 % čínského dovozu ropy pochází ze Saúdské Arábie.

Čína je největším obchodním partnerem GCC.

Tato setkání odrážejí přirozené – a stále rostoucí – obchodní vztahy mezi Čínou, největším světovým dovozcem ropy, a zeměmi GCC, největšími světovými vývozci ropy.

Během návštěvy Si pronesl následující zásadní poznámky:

Čína bude i nadále dovážet velké množství ropy ze zemí GCC, k tomu rozšíří dovoz zkapalněného zemního plynu, posílí spolupráci v oblasti těžby ropy a zemního plynu, inženýrských služeb, skladování, přepravy a rafinace a plně využije Šanghajskou burzu ropy a zemního plynu jako platformu pro vypořádání obchodu s ropou a zemním plynem v jüanech.

Po letech příprav uvedla Šanghajská mezinárodní energetická burza (INE) v březnu 2018 na trh futures kontrakt na ropu denominovaný v čínských jüanech. Jedná se o první futures kontrakt na ropu obchodovaný v Číně. Kontrakt je založen na ropě Brent, což je globální měřítko cen ropy, a je vypořádáván v hotovosti.

Takže nyní může každý producent ropy prodávat svou ropu za něco jiného než za americké dolary, v tomto případě za čínský jüan.

Futures kontrakt na ropu v jüanech INE představuje nové měřítko pro stanovení ceny na světovém trhu s ropou, kterému tradičně dominoval americký dolar. Díky obchodování v jüanech se očekává, že kontrakt zvýší využívání čínské měny v globálním obchodě a sníží závislost na americkém dolaru.

Její význam spočívá v tom, že může změnit rovnováhu sil na trhu s ropou směrem od USA k Číně a zvýšit využití čínského jüanu v celosvětovém obchodě.

Je tu však jeden velký problém. Většina producentů ropy nechce hromadit velké rezervy v jüanech a Čína to ví.

Proto Čína výslovně spojila futures kontrakt na ropu s možností směnit jüan za fyzické zlato, aniž by se to dotklo oficiálních čínských rezerv, prostřednictvím burz zlata v Šanghaji (největší trh s fyzickým zlatem na světě) a Hongkongu.

PetroChina a Sinopec, dvě čínské ropné společnosti, zajišťují likviditu futures kontraktů na ropu v jüanech tím, že jsou jejich velkými kupci. Pokud tedy bude chtít kterýkoli producent ropy prodat svou ropu v jüanech (a nepřímo i zlato), vždy se najde zájemce.

Po letech růstu a odstraňování nedostatků je nyní termínovaný kontrakt na ropu v jüanech INE připraven na svou premiéru. Si by nesliboval GCC velké a konzistentní nákupy ropy, kdyby nebyl připraven.

Proč je pro Čínu nákup ropy a plynu od GCC v jüanech důležitý?

Protože to podkopává petrodolarový systém, což je základem amerického a mezinárodního finančního systému od rozpadu brettonwoodského systému v roce 1971.

Saúdové ustupují a co bude dál?

Téměř 50 let Saúdové vždy trvali na tom, že každý, kdo bude chtít jejich ropu, bude muset platit americkými dolary, čímž se snažili udržet petrodolarový systém.

To se však nedávno změnilo.

Po Siově historické návštěvě a bombastickém oznámení se saúdská vláda netají záměrem prodávat ropu v jüanech. Podle nedávné zprávy agentury Bloomberg:

Podle ministra financí království Saúdské Arábie,  je tato plně otevřená diskusím o obchodování v jiných měnách než v americkém dolaru.

Saúdové si zkrátka nemyslí, že USA dodržují svou část petrodolarové dohody. Nemají tedy pocit, že by měly dodržovat svou část.

Saúdové se zlobí na USA, že je dostatečně nepodporují ve válce proti Jemenu. Dále je též znepokojilo stažení USA z Afghánistánu a jaderná jednání s Íránem.

V této souvislosti se do hry vložila Čína a po mnoha letech konečně přiměla Saúdy, aby jako platidlo přijali jüan.

Muselo k tomu dojít.

Čína je již nyní největším světovým dovozcem ropy. Množství ropy, které dováží, navíc stále roste, protože pohání ekonomiku s více než 1,4 miliardy lidí (více než 4x větší než USA).

Samotná velikost čínského trhu znemožnila Saúdské Arábii – a dalším vývozcům ropy – donekonečna ignorovat požadavky Číny na placení v jüanech. Šanghajská mezinárodní energetická burza vývozcům ropy dohodu ještě více osladila.

Tady je shrnutí.

Saúdská Arábie – opora petrodolarového systému – otevřeně souhlasí s tím, že již nebude  prodávat svou ropu výhradně v amerických dolarech.

Pro každého, kdo drží americké dolary, to znamená blížící se obrovskou změnu. Bylo by neuvěřitelně hloupé ignorovat toto obrovské červené varovné znamení.

Dokonce i WSJ připouští, že takový krok by byl pro americký dolar katastrofální.

Saúdský krok by tak mohl narušit nadvládu amerického dolaru v mezinárodním finančním systému, na který se Washington po desetiletí spoléhal při tisku pokladničních poukázek, jimiž financuje svůj rozpočtový deficit.

Ron Paul je americký politik a lékař, který je již po desetiletí hlasitým kritikem současného mezinárodního měnového systému. Ke vstupu do politiky ho zpočátku motivoval Nixonův krok ukončit vazbu dolaru na zlato v roce 1971. Je znám svými názory na měnovou politiku, centrální bankovnictví a Federální rezervní systém. Ron Paul napsal na tato témata několik knih a zasazoval se o návrat ke zdravým penězům a měnovému systému krytému zlatem.

Stručně řečeno, Ron Paul ví o mezinárodním měnovém systému více než takřka kdokoli jiný žijící.

Jednou pronesl projev nazvaný „Konec dolarové hegemonie„, v němž poukázal na jedinou věc, která urychlí pád amerického dolaru.

Zde je příslušná část:

Ekonomický zákon, že poctivá směna vyžaduje jako platidlo pouze věci reálné hodnoty, nelze zrušit.

Chaos, který jednoho dne vyplyne z našeho experimentu s celosvětovými fiat penězi, bude vyžadovat návrat k penězům skutečné hodnoty.

Že se tento den blíží, poznáme, až země produkující ropu budou za svou ropu požadovat zlato nebo jeho ekvivalent, a nikoli dolary nebo eura.

Čím dříve, tím lépe.

Tady je pointa.

Konec petrodolarového systému se blíží.

Toto uspořádání umožňovalo více než 50 let vládě USA a mnoha Američanům žít nad poměry.

USA považují toto jedinečné postavení za samozřejmost. Brzy však zmizí.

Najednou se bude po světě pohybovat spousta dolarů navíc, které budou hledat domov, protože už nebudou potřeba k nákupu ropy.

V důsledku toho bude spousta peněz z ropy, stovky miliard dolarů a možná biliony, které by obvykle proudily přes banky v New Yorku v amerických dolarech do amerických státních dluhopisů, budou místo toho proudit přes Šanghaj do jüanů a zlata.

Konec petrodolarového systému je pro Američany velmi špatnou zprávou. Bohužel, každý jednotlivec může prakticky udělat jen málo pro to, aby změnil směr těchto nastoupených trendů.

To nejlepší, co můžete a měli byste udělat, je být informováni, abyste se mohli co nejlépe chránit, a dokonce na této situaci vydělat.

Právě proto jsem právě vydal naléhavou zprávu o tom, kam to všechno směřuje a co s tím můžete dělat… včetně tří strategií, které dnes potřebuje každý.

****

Nick Giambruno je renomovaný spekulant a mezinárodní investor. Cestuje po světě a hledá lukrativní investiční příležitosti na trzích. Nick se také specializuje na rozpoznávání geopolitických a ekonomických trendů Big Picture před davem. Má obrovskou zkušenost s včasným nalezením nezastavitelných investičních trendů. Píše mimo jiné o geopolitice, hodnotovém investování na krizových trzích, bitcoinu, druhých pasech a přežití finančního kolapsu. Radí lidem, jak snížit politická rizika prostřednictvím mezinárodní diverzifikace. Dříve pracoval na Blízkém východě v investiční bance se sídlem v Dubaji. Je zakladatelem organizace The Financial Underground, která se věnuje odhalování pravdy o penězích a trzích, které nechtějí, abyste je viděli.

Originál článku: Doug Casey’s International Man
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ