VIDEO: Vladimir Putin si zavolal na kobereček ministry a představitele z Kemerova kvůli tragédii v nákupním centru a budou padat hlavy. Budova původně sloužila jako výrobna cukrovinek, požární systém nefungoval, bezpečnostní technik nespustil alarm! Provozovatel nejprve evakuoval nájemce obchodů, na děti se zapomnělo! Za slabou bezpečnost prý mohou daňové prázdniny, Putin jenom obrátil oči v sloup!
Vložil: Admin
České titulky zapněte kliknutím na ikonku CC
Vladimir Putin se osobně zapojil do vedení vyšetřování obrovské tragédie ve městě Kemerovo, kde došlo k devastujícímu požáru nákupního střediska. Během požáru zemřelo 64 lidí, většina z nich jsou děti. Vladimir Putin si přímo v Kemerově zřídil kancelář na místní radnici a svolal na místo improvizované zasedání vybraných ministrů ruské vlády a představitelů magistrátu Kemerova. Výše připojené video, ke kterému jsem nachystal české titulky, nabízí pohled do práce Vladimira Putina jako vrchního velitele ozbrojených sil Ruské federace a jako gosudara. Ze všech ministrů a pozvaných představitelů je doslova vidět strach a obavy, protože jak se ukazuje z prvních indicí a zpráv, požár v nákupním centru Zimnaja Višňa v Kemerovu došlo v důsledku porušení všech možných předpisů. Stavba podle všeho nesplňovala bezpečnostní a provozní podmínky. Záběry z místa požáru to v podstatě potvrzují.
Záchranáři na místě požáru.
Budova byla postavena v roce 1968 a sloužila jako výrobní závod na cukrovinky. V roce 2013 proběhla poslední přestavba a budova dostala certifikaci jako nákupní a zábavní centrum. K přestavbě byly použity lacině materiály známe především z USA, sádrokarton a dřevěný framing. Tyto stavební metody postupně pronikají i do Evropské unie s cílem “katování kostů”, ale to by bylo na jinou diskusi a jiný článek.
Nákupní centrum bylo během rekonstrukce rozděleno do jednotlivých sekcí pomocí sádrokartonových desek, ovšem v celé budově nebyly vůbec instalovány požární sprchy. Předpisy nařizují, že u budov, kde je použito více jak 25% hořlavého materiálu a současně jde o budovu veřejného použití, musí být zajištěny rozvody požárních sprch a čidel. V Kemerovu žádná taková protipožární zabezpečení nebyla a prezidenta Putina velmi zajímá, kdo vydal kolaudační povolení pro provoz budovy jako nákupního centra.
Nákupní centrum se rázem proměnilo v ohnivé peklo
Hořlavost sádrokartonu je děsivá. Vnitřní sádrová směs působí jako hydrofilní prvek, který do sebe nasává veškerou vlhkost z okolí, takže povrch sádrokartonu, což je obvykle sololit nebo jiní směs tvrzeného papíru, vzplane během několika vteřin jako troud, ale to není ta nejhorší zpráva. Po zahoření sádrokartonu dojde vlivem vysoké teploty k termochemické přeměně sádrové hmoty, která začne produkovat prudce jedovaté plyny, kromě oxidu uhelnatého jsou to i kyanovodíky, protože směs sádrokartonu obsahuje další chemické látky a pojiva.
Sádrokartonové desky vlivem chemických změn začnou produkovat i acetylen z nátěrů desek, který funguje jako urychlovač hoření, jenž při dostatečném přísunu kyslíku zvýší teplotu hoření až na teploty blízké 3000 stupňům Celsia. Teplota hoření je závislá právě na přísunu kyslíku, v případě výškových budov dojde k vytvořené komínového efektu, kdy oheň ve vyšším patře nasává jako houba studený vzduch z nižších pater a pokud v ohnisku požáru je zdroje akcelerantu, např. acetylen z barev z nátěrů sádrokartonů, dojde k termochemické reakci, která odpovídá acetylenového hořáku při sváření. Teplota tak může lokálně dosáhnout až 3 tisíc stupňů Celsia.
Záběr z místa požáru.
Teplota hoření se dá posoudit např. podle ocelového zábradlí a křesel v kině, konstrukce ocelových výplní sedadel jsou roztavené. Teplota musela tedy v místě požáru dosáhnout teplot akcelerovaného hoření s teplotami vysoko nad 1500 stupňů Celsia. Stačí k tomu nátěry podlah, dřevěného obložení, izolační nátěry, nátěry nábytku atd. Co je ovšem skandální, to je přiznání ve videu jednoho z představitelů, že v roce 2013 nebylo možné provést všechny bezpečnostní zkoušky a kontroly, protože zrovna byly v Rusku daňové prázdniny pro podnikatele.
Vladimir Putin se doslova zděsil. Na dotaz mu bylo vysvětleno, že tyto daňové prázdniny způsobily, že ani kontrolní úřady nepracovaly. Vladimir Putin se zděsil a tato věc ho opravdu naštvala, co to má společného s bezpečnostní a s kontrolami podniků. Ve videu to není vysvětleno, ale v Rusku to funguje tak, že rozpočty jednotlivých orgánů státu jsou závislé na daňovém přijmu. A v případě místních úřadů je ta závislost někdy podobná jako v České republice v případě Obecních úřadů, jejichž příjmy se také odvozují od daní místních podnikatelů.
Elena, Roman, Anna, Igor and Artom Vostrikovi. Požár v nákupním centru přežil jenom otec rodiny.
Kontrola bezpečnosti budovy neproběhla kvůli daňovým prázdninám, hledal omluvu před Putinem jeden z představitelů
Kontrolní orgány v Kemerovu tak v roce 2013 zřejmě neměly dostatečné rozpočty na kontroly kvůli výpadku výběru daní. Ve videu k tomu není žádné rozřešení, ale zde je docela pravděpodobné, že povolení k provozu nákupního střediska bez potřebných bezpečnostních prověrek došlo prostě na základě korupce, jak naznačuje závěrem i Vladimir Putin, že někdo prostě někomu zaplatil a povolení bylo na světě.
Fotografie z místa tragédie ukazují, že v budově zuřilo inferno a roztékaly se dokonce i sedačky v kině. Kombinace sádrokartonové budovy, toxických nátěrů a chybějících protipožárních rozvodů tak navodila vražedný mix, ve kterém zemřelo přes 60 lidí. Evakuace přitom bylo zahájena okamžitě. Majitelé budovy však nejprve evakuovali nájemce prodejních ploch, které se podařil dostat ven jako první. Děti nikdo neevakuoval, protože každý se staral jen o své.
Vladimir Putin navštívil zraněné děti v místní nemocnici.
Učitelka, která přišla s celou třídou do nákupního centra, nechala děti v dětském koutku a odešla pryč na vlastní nákupy. Část dětí si koupila lístky do kina. Majitelé nákupního centra však uzamkli východy z kina, protože i v Rusku řeší problémy s tím, že po zahájení promítání jim lezli do sálu neplatící diváci, hlavně děti. Rychlost vypuknutí požáru byla tak obrovská, že existuje podezření, že sádrokartonové stěny uvnitř nákupního centra byly natřeny zakázanými nátěry, které se nesmí používat pro veřejné prostory. Jsou to různé akrylátové nátěry s obsahem acetonových činidel, které se při zahoření a přístupu kyslíku mění v acetylen, který urychluje hoření a prudce zvyšuje teplotu. Zvyšující teplota urychluje odpařování nátěrů a chemický cyklus se urychluje, vzniká více acetylenu, urychluje se dále hoření, pokud je k dispozici přísun vzduchu. Při špatné shodě událostí může vzniklý požár na jednom místě se rozšířit v nezvladatelné peklo už během 120 sekund, do dvou minuty od vzplanutí.
Rozdíl mezi prezidentem a gosudarem
Pokud by na místě byla čidla, ta by bezpečně detekovala toxický kouř a a spustila by alarm a požární sprchy. Strašlivá tragédie v Kemerovu pouze ukazuje na to, že bezpečnostní nedostatky nevznikly samy od sebe, ale byly důsledkem celé řady kroků, které skončily smrtí 64 lidí. Stejným způsobem jsou stavěna nákupní centra i v celé Evropě. Jednotlivé prodejny jsou v obrovské hale postaveny ze sádrokartonů, a když se podíváte ke stropu, požární sprinklery tam nenajdete. Katování kostů je umožněno tím, že zákony v jednotlivých zemích zakazují prodeje toxických barev. Přesto si ale všimněte, v čem spočívá role gosudara a v čem se liší od obyčejné role prezidenta. Pevné mocenské uchopení v Rusku na vertikále moci je typickým znakem ruské suverenity. Kdy naposledy jsme my viděli prezidenta nebo premiéra některé země EU, aby si stavěl do latě své podřízené? Toto je otázka k zamyšlení. A právě i proto Vladimir Putin vadí západu, že není jenom prezidentem, že je gosudarem své země.
Zdroj textu a foto: AE News