Na velikosti záleží – o pozemní intervenci USA na Ukrajině

Redakce Moon of Alabama, 01. 02. 2023

Jedna evropská společnost zabývající se finančním výzkumem mi poslala jeden ze svých čtvrtletních výzkumných dopisů. Je to „opačný přehled politických a vojenských důsledků“ války na Ukrajině. Analyzuje „vítěze a poražené“ války.

Je protichůdný v tom smyslu, že pravdivě konfrontuje falešné názory „západních“ mainstreamových médií s realitou. Poražení v této válce jsou všichni na „západnístraně, přičemž jedinými dvěma vítězi jsou majitelé amerického obranného průmyslu a Rusko.

Zdvořilostní výtisk mi byl zaslán, protože, jak společnost píše, diskuse v Moon of Alabama byly „nesmírně užitečné“ při formování jejich názoru.

Z dokumentu nebudu citovat, protože se zřejmě jedná o poněkud důvěrný obchodní produkt. Ale ukradl jsem z něj dva grafy, které pomohou pochopit velikost války na Ukrajině a to, jak jen tak neskončí.

Objevily se teorie, že Polsko nebo nějaké koaliční síly vedené USA zasáhnou se svými pozemními jednotkami na Ukrajině, aby „vykopaly Rusy„.

Obě grafiky však rozptylují naději na takovou operaci.

Níže je operační mapa Pouštní bouře. Operace vedená Spojenými státy na jaře 1991, jejímž cílem bylo vyhnat Irák z Kuvajtu.

mapa-kuvajt

Spojeným státům trvalo zhruba devět měsíců, než shromáždily síly čítající přibližně 700.000 amerických a 250.000 spojeneckých vojáků s veškerým vybavením. Irák měl na scéně odhadem 650.000 vojáků. USA nejprve vytvořily naprostou vzdušnou převahu zničením iráckých stíhacích letounů a sil protivzdušné obrany. Díky tomu stačilo pouhých 100 hodin pozemní operace ke zničení třetiny iráckých sil. Zbytek irácké armády ustupoval pod palbou směrem k Bagdádu.

Na Ukrajině a v jejím okolí je přibližně 550.000 ruských vojáků. Hypotetická operace na „vykopnutí Ruska“ by tak měla přibližně stejný rozsah jako Pouštní bouře. Jenže  Geografické rozměry se však drasticky liší.

Následuje operační mapa Pouštní bouře shora překrytá v měřítku mapy Ukrajiny.

mapa-ua

Mapa je otočena doleva o 90 stupňů. Sever je vlevo, východ nahoře a Krym na jihu vpravo.

Rusko okupuje přibližně 87.000 km2 Ukrajiny. Území bojiště pouštní bouře v okolí Kuvajtu bylo pětkrát menší.

Hypotetická americká koalice o velikosti Pouštní bouře by pravděpodobně mohla překročit Dněpr a odříznout Krym. Ale víc by toho nedokázala. Doněcká a Luhanská oblast a samotný Krym by byly stále v ruských rukou.

Existuje však mnoho důvodů, proč žádná taková operace nebude nikdy naplánována a provedena.

  • Spojené státy již nemají k dispozici síly takové velikosti, jaké nasadily v Pouštní bouři. Nemají je ani jejich spojenci.
  • U.S. Force byla schopna vytvořit v Iráku vzdušnou převahu, protože mohly létat z nedalekých saúdských letišť a z letadlových lodí v Perském zálivu. Vzdušné převahy na východní Ukrajině by bylo možné dosáhnout pouze zničením dálkové protivzdušné obrany uvnitř Ruska. Další bezpečná letiště, která by USA mohly využít, jsou v Polsku a Rumunsku. Žádná americká letadlová loď se neodváží vplout do Černého moře. U.S. stíhací letouny nemají potřebný dosah pro bojové mise na východní Ukrajině.
  • Ukrajinský železniční systém je nyní rozvrácený. Nedokáže přesunout velké síly ze západu na východ Ukrajiny. Jakýkoli pokus o přesun velkých sil přes Ukrajinu by byl vystaven zákroku ruských a běloruských sil v ostrém boji.
  • Irácká technika byla špatně udržovaná a irácké síly byly sotva vycvičené. Rusko má dobře vycvičenou špičkovou armádu.

Mohl bych pokračovat, ale jistě chápete, o co jde. Žádné pozemní jednotky USA se na Ukrajinu nepřesunou. Je směšné si myslet opak.

Originál článku: Moon of Alabama
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ