Včelí úl do obýváku? Šikovná a praktická konstrukce umožňuje snadnou instalaci

Autor: Jan Petrák

Včelkám možná svítá na lepší zítřky – objevila se totiž další možnost, jak alespoň zpomalit jejich masové vymírání. Dozajista inovativní nápad uvedli v život designéři Dustin Betz a Mike Zaengle, kteří jej nazvali BEEcosystem.

BEEcosystem, což je kromě skvělého nápadu také slovní hříčka (Bee, tedy včela + ecosystem), spatřil světlo světa v roce 2015 a umožňuje chovat včelku prakticky v obýváku vašeho domu. Stylem i vzhledem se podobá mravenčí farmě – včely a zbytek domu dělí skleněné panely.

Tento umělý úl navíc lze rozšiřovat. Je složený do tvaru hexagonu a ze 4 stran lze navázat dalším hexagonem. Mezi jednotlivými úly se nachází filtry a přitahují se k sobě magneticky. V rámci své crowdfundingové kampaně tvůrci vysvětlují:

„Protože každý box má postranní ventilace a možnost připojit další boxy magneticky, jednoduchým posunem jedné ze čtyř ventilací lze připojit další box, čímž se vytvoříme širší interiér úlu, umožňující včelí kolonii růst a vzkvétat. Díky používáním magnetu u sebe jednotlivé boxy drží bez jakéhokoliv úsilí – a protože používáme opravdu silné magnety, tak i bezpečně – a zaručují jak jednoduchou instalaci, tak i klid na duchu.“

vcely2

Oba tvůrci si ale uvědomují, že jeden limitující faktor nelze obejít žádnou jednoduchostí, a to jsou potřebné zkušenosti s chovem včel. Spustili proto s nadějí doprovodný program, který by měl pomocí budování sítě zkušených včelařů pomoci vzdělat nové „rekruty“ a poskytnout pomoc zákazníkům, farmám, vinařům a tak dále.

Skvělý nápad to je, jenže jediný startovní box vyjde zájemce na 600 dolarů, což je zhruba 15 000 korun (přičemž se v podstatě jedná o krabici s magnety a skleněnými stěnami). Skoro se zdá, že by bylo výhodnější si takový úl postavit vlastní; což je ale při pohodlnosti lidí až příliš optimistická představa, ale i přesto se nám nápad zamlouvá. Nejenom že pomůže zachránit včelí populace, ale více lidí by mělo šanci zase jednou ochutnat opravdový med, na rozdíl od toho, který si koupíme v supermarketu.

Existují však i jiné způsoby ochrany včel jež ukazují dva odvážní včelaři, kteří vyrazili do boje za jejich záchranu. Podívat se můžete na úžasné video níže.

Zdroj: Časopis Šifra