Útok dronů zapálil třetí ruskou leteckou základnu. Ukrajina rozšiřuje válku za hranice.

Autor: Tyler Durden, 06. 12. 2022

Aktualizace: 07. 12 2022

Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí v úterý naznačil, že za sérií pravděpodobných útoků bezpilotních letounů, které od pondělí do nočních hodin zasáhly ruské letecké základny, skutečně stojí Ukrajinci.

Náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová sdělila CNN, že ačkoli se „nikdo nepřihlásil k odpovědnosti“ za údery dronů – z nichž přinejmenším jeden zasáhl základnu stovky kilometrů uvnitř ruského území, zůstává, že „cílem byly velmi přesné bombardéry, které Rusové používají k útokům na kritickou infrastrukturu„, a tehdy podle ní „jsou Ukrajinci neuvěřitelně inovativní; vyrábějí vlastní drony, letecké i námořní, které jsou neuvěřitelně účinné„.

Zdůraznila však, že politika USA, které chtějí, aby se Ukrajinci vyhýbali přímým útokům na Rusko, se nezměnila. Na samostatném brífinku ministerstva zahraničí se Bidenova administrativa rovněž snažila distancovat od nestoudných přeshraničních útoků, které údajně měly za následek několik obětí z řad ruských vojáků a nejspíše i poškození dálkových bombardérů:

Poté, co Rusko obvinilo Ukrajinu z několika nedávných útoků na ruskou vojenskou infrastrukturu, americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že USA „neumožňují“ ani „nepodporují Ukrajinu, aby udeřila za svými hranicemi“.

„Poskytujeme Ukrajině to, co potřebuje použít na svém svrchovaném území, na půdě Ukrajiny, aby se postavila ruským agresorům, ruským agresorům, kteří překročili hranice,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price.

Price následně znovu zdůraznil, že USA „neposkytly Ukrajině zbraně, které by mohla použít uvnitř Ruska„.

Dodal, že: „V případě, že by se Rusko ocitlo v ohrožení, bylo by to pro nás velmi obtížné: „Velmi jasně jsme uvedli, že se jedná o obranné dodávky.“

V pondělí deník The Wall Street Journal na základě anonymních amerických úředníků uvedl, že Pentagon tajně upravil raketové systémy dlouhého doletu HIMARS tak, aby jejich dosah nebyl omezen na 50 mil a to ještě před jejich předáním Kyjevu.

Článek před aktualizaci:

V noci z úterý na středu bylo napadeno třetí letiště hluboko v Rusku, kde došlo k požáru poté, co byl sklad ropy bombardován, což Kreml označil za útok dronu, který byl po prvním výbuchu odražen. Rozsáhlý požár zuřil po celou noc, kdy zasahovaly záchranné týmy.

Stalo se tak den poté, co dvojicí leteckých základen ještě dále uvnitř ruského území otřásly dva výbuchy, při nichž zahynuli tři vojenští pracovníci v Rjazaňské oblasti a na ruské letecké základně Engels-1 v Saratově. I tyto incidenty byly ministerstvem obrany označeny za důsledek útoků dronů.

letadlaLetiště Engels-1 v Saratově

Při pondělních útocích byly poškozeny „dva bombardéry s jadernými zbraněmi, o nichž se předpokládalo, že se připravují na útok na Ukrajinu, zahynuli tři členové pozemního personálu a další dva byli zraněni“.

Nad ruským městem Kursk, které leží blíže Ukrajině než zbylá dvě místa útoku, stoupal v úterý v ranních hodinách nad jeho letištěm hustý černý dým. Hořely ropné cisterny na základně poblíž města Kursk, asi 60 mil od hranic a k obloze se v úterý brzy ráno valil kouř,“ píše The Daily Mail na základě regionálních zdrojů.

kurskKursk

Podle mezinárodních zpráv hoří rozsáhlý požár v Kursku už asi deset hodin, protože po útoku se vznítil velký sklad ropy. Podle místních médií se na místo požáru sjížděly nové týmy hasičů.

Podezřelé ukrajinské bezpilotní letouny také zaútočily na vojenské letiště Belbek v Sevastopolu – byly však sestřeleny protivzdušnou obranou, uvádějí zprávy.

Stále více to vypadá, že se Ukrajina rozhodla mnohem agresivněji zasáhnout uvnitř ruského území, ať už s využitím bezpilotních letounů, nebo případně raket delšího doletu, které jí poskytl Západ, což znamená obrovskou eskalaci.

Drony byly také zaměřeny na sklad pohonných hmot v Brjanské oblasti, ale bez nějakých velkých následků, uvedly ruské zdroje, pokračuje Daily Mail.

Britský představitel obrany byl dále citován: „Ruské velení se pravděpodobně bude snažit identifikovat a uvalit přísné sankce na ruské důstojníky považované za odpovědné za umožnění incidentu.“

Zdá se tedy, že se jedná o reakci Ukrajiny na rozsáhlé letecké útoky na její národní energetickou síť a sice o rozšíření protiofenzívy směrem k provádění riskantních přeshraničních náletů na hlavní ruské základny.

Význam tohoto kroku nelze přeceňovat, všechny strany se tím dostávají na velmi nebezpečné, nové a nepředvídatelné území, což zvyšuje pravděpodobnost případné přímé konfrontace mezi Ruskem a NATO.

Ukrajinská společnost Ukrenergo mezitím varuje obyvatelstvo Ukrajiny před dalšími mimořádnými odstávkami elektřiny, které mají přijít v celé zemi. „Vzhledem k následkům ostřelování… bude v zájmu zachování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny zaveden režim nouzových odstávek ve všech oblastech Ukrajiny.

Elektřina bude přednostně dodávána do objektů kritické infrastruktury,“ uvedla Ukrenergo k přídělovým opatřením na Telegramu v pondělí, během čerstvé vlny mnoha desítek ruských náletů.

Vzdálenost letecké základny Engels 400 kilometrů od ukrajinských hranic vyvolala po pondělním útoku pozdvižení. Nacházejí se zde strategické bombardéry s dlouhým doletem schopné nést jaderné zbraně, z nichž některé byly zcela určitě poškozeny.

mapa

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury Interfax zároveň slíbil, že Rusko se nezastaví, dokud nebude „vojenský potenciál“ Ukrajiny rozdrcen. V konferenčním hovoru ministerstva obrany uvedl: „Ruské ozbrojené síly zasazují masivní údery přesnými zbraněmi dlouhého dosahu na vojenský systém velení a řízení, podniky obranného průmyslu a související zařízení, aby rozdrtily vojenský potenciál Ukrajiny.“

„Ruské ozbrojené síly pokračují v osvobozování Donbasu. V poslední době se pod naši kontrolu dostaly Mayorsk, Pavlovka, Opytnoje, Andrejevka, Bělogorovka Južnaja a Kurdyumovka,“ dodal.

Nezávislý novinář Michael Tracey takto shrnuje převratnou povahu událostí posledních 24 hodin a význam toho, že je Washington zjevně podporuje, nebo alespoň netlačí na ukrajinské síly, aby přibrzdily, pokud jde o čerstvé přeshraniční útoky...

USA tedy inženýrsky podporují válečné úsilí klientského státu, který nyní bombarduje cíle 400 mil uvnitř Ruska – potvrzeno obvyklou taktikou okatého a drzého přiznání ze strany nejvyšších ukrajinských představitelů. Jednoznačně „eskalace“ – na, které se USA podepsaly na neurčito.“

Originál článku: Zero Hedge
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

<