Ukrajinská armáda ztratila kontrolu nad Soledarem, jednou ze svých hlavních bašt v Donbasu – video

Zdroj: South Front, 11. 01. 2023

 

Transcript

Jednotky PMC Wagner dosáhly západního okraje města ze severního a jižního směru. Ukrajinská posádka se ocitla v kotli v centru. Wagnerovi bojovníci zahájili vyčišťovací operaci, aby zničili zbytky nepřátelských jednotek v ulicích.

Oficiálně to potvrdil šéf PMC Wagner večer desátého ledna. Zdůraznil, že ofenzivy se zúčastnili pouze Wagnerovi bojovníci.

Ruské síly ovládly centrální čtvrti města, včetně budov místní správy a městské rady. Záběry rovněž potvrdily, že pod ruskou kontrolu se dostaly solné doly, které sloužily jako úkryty ukrajinských vojáků.

Na předměstí ruské síly pokračovaly v rozvíjení ofenzívy směrem na západ k železniční stanici Sol. Ztráta Blagodatného bude konečným bodem porážky ukrajinského uskupení v oblasti Soledaru.

Ukrajinští vojenští představitelé zase pozdě informovali své občany o situaci ve městě. Teprve poté, co se ukrajinská porážka stala nevyhnutelnou, prohlásil náměstek ukrajinského ministra obrany, že Rusové údajně zahájili ofenzívu 9. ledna.

V té době všichni čekali na rozhodnutí ukrajinské armády stáhnout vojska a zachránit životy stovek vojáků.

V předvečer CNN zveřejnila rozhovor s jedním z ukrajinských vojáků, který tehdy bojoval v Soledaru. Potvrdil, že situace byla kritická a počet ukrajinských ztrát byl tak vysoký, že mrtvé nikdo nespočítal.

Anonymní voják tvrdil, že si byl jistý, že ukrajinské úřady boj o Soledar vzdají. ‚Proč umírat, když ho stejně dnes nebo zítra opustíme?‘ řekl.

Ukrajinské vojenské velení se však rozhodlo dodržet svou tradiční taktiku a použít vojáky jako potravu pro děla.

Oficiální představitel Východního uskupení ozbrojených sil Ukrajiny 9. ledna prohlásil, že ukrajinské jednotky nebudou ustupovat. Ukrajinští vojáci, kteří bojují v Soledaru, mají za úkol co nejvíce vyčerpat síly nepřítele.

V důsledku toho nedošlo k žádnému organizovanému ústupu. Některým ukrajinským jednotkám se podařilo uniknout a uprchly z města. Jiné zůstaly v kotli.

Obsazení jednoho z nejdůležitějších obranných uzlů ukrajinského uskupení v Donbasu ruskými jednotkami bylo kyjevskými představiteli zcela ignorováno. V ranním hlášení ukrajinského generálního štábu z 10. ledna nebyl Soledar ani zmíněn.

Ukrajinští propagandisté již připravují veřejnost a prohlašují, že vojenské pozice v Soledaru „nejsou strategicky důležité“ a ztráta města by na tom nic nezměnila. Po ruském vítězství v Soledaru je však ukrajinská obrana v Bachmutu odsouzena k zániku.

Zdroj videa a transcriptu: South Front
Překlad a české titulky: Admin Nekorektní TOP-CZ