„Ukrajina plánuje použít jadernou zbraň“, říká ruský ministr obrany

Autor: Mike Whitney, 24. 10. 2022

Existují vážné obavy, že se Západ snaží vymyslet falešnou vlajku, která by mohla být použita k mobilizaci neochotné veřejnosti k válce s Ruskem… Současný plán údajně zahrnuje odpálení špinavé jaderné bomby na území údajně pod kontrolou Ruska. Ukrajinská armáda trpí katastrofálními ztrátami a… bude mít velké potíže s udržením jakékoli ofenzívy. Spojené státy a jejich spojenci v NATO si to uvědomují a hledají záminku, jak vyslat na pomoc síly NATO. Zdá se, že Západ zvažuje využít hrozbu porážky jaderným útokem jako ospravedlnění pro vyslání vlastních sil do ukrajinského víru. Larry C. Johnson, bývalý analytik CIA a Syn nové americké revoluce.

Vzhledem k rychle se rozvíjející krizi na trhu s americkými státními dluhopisy v hodnotě 24 bilionů dolarů Bidenův Bílý dům a jeho zahraničněpolitičtí poradci možná schválili plán na odpálení jaderného zařízení na Ukrajině. A i když zatím nemáme žádné důkazy o tom, že takový plán existuje, ničivý dopad plného finančního krachu do značné míry vysvětluje, proč by se američtí mocipáni mohli dopustit tak riskantního a potenciálně katastrofického jednání. V každém případě se v neděli večer v ruských zpravodajských médiích poprvé objevilo mimořádné tvrzení, že ukrajinská vláda hodlá použít „špinavou bombu“ nebo jadernou zbraň s „nízkým účinkem“. Zde je výňatek z článku agentury Tass:

Kyjevský režim plánuje odpálit jaderné zařízení s malým výkonem, aby obvinil Rusko z použití zbraní hromadného ničení v ukrajinském divadle bojových operací, uvedl v pondělí náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády generálporučík Igor Kirillov.

Ministerstvo obrany má důkazy o tom, že kyjevský režim plánuje provokaci spočívající v odpálení takzvané špinavé bomby nebo jaderného zařízení s nízkým výkonem. Cílem provokace je obvinit Rusko z použití zbraní hromadného ničení v ukrajinském divadle operací a zahájit tak rozsáhlou protiruskou kampaň po celém světě, jejímž cílem je podkopat důvěru vůči Moskvě,“ uvedl.

Kirillov připomněl, že 22. října v rozhovoru pro kanadské televizní kanály Zelenský vyzval svět k úderům na Kreml, pokud Rusko zasáhne „rozhodovací centrum“ na ulici Bankovaja, kde se nachází kancelář ukrajinského prezidenta.

Již dříve, 23. října, vedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu telefonické rozhovory se svými protějšky ve Velké Británii, Francii, Turecku a Spojených státech, aby je upozornil na obavy Moskvy z možných provokací ze strany Ukrajiny zahrnujících „špinavou bombu“.“

Ministerstvo obrany má důkazy o tom, že kyjevský režim plánuje provokaci, při níž by byla odpálena takzvaná špinavá bomba nebo jaderné zařízení s malým výkonem,“ uvedl generálporučík Igor Kirillov.“ („Kyjev plánuje odpálit jaderné zařízení s nízkou účinností, obviňuje Moskvu – ruské ministerstvo obrany„, Tass).

Zkusme si na chvíli shrnout, co řekl generálporučík Igor Kirillov. Řekl, že ruská rozvědka shromáždila „důkazy“, že Ukrajina získala dostatek materiálu k vytvoření jaderné zbraně. Říká také, že Kyjev plánuje odpálit toto zařízení, aby ještě více očernil Rusko a získal tak větší podporu pro válku proti Rusku. Stojí za zmínku, že provokace zahrnující zbraně hromadného ničení by mohla být snadno použita jako ospravedlnění pro rozmístění vojsk NATO na Ukrajině. Podle mého názoru tato dramatická eskalace, která by mohla zatáhnout celou Evropu do civilizačního požáru, bez problémů zapadá do neokonzervativního snu o rozšíření konfliktu s cílem proměnit Evropu v trosky a tím zachovat Washingtonu jeho vznešenou roli nesporného vůdce „řádu založeného na pravidlech“. Americké zahraničněpolitické elity si nepochybně uvědomují, že čínská ekonomika je na nejlepší cestě do deseti let předstihnout USA. USA již nemají výrobní ani infrastrukturní prostředky, aby mohly s Čínou bezprostředně soutěžit. Místo toho se Washington rozhodl, že jediným způsobem, jak si zachovat uvolňující se pozici globální moci, je snížit zbytek světa na úroveň, v jaké se nacházel po 2. světové válce. Zde je více informací z agentury Tass:

Americké ministerstvo zahraničí v neděli zveřejnilo prohlášení ministerstev zahraničí Velké Británie, Spojených států a Francie, v němž se uvádí, že tyto země nepovažují ruská varování před možností použití takzvané špinavé bomby Kyjevem za dostatečně rozumná.“ (Tass)

„Není dostatečně rozumné?“ Ministerstvo zahraničí si myslí, že tvrzení Ruska nebyla „dostatečně rozumná?“.

To prostě není odpověď, kterou by učinil každý normální úředník. Odpověď, kterou by normální člověk učinil, zní: „Ukažte mi důkaz“. Nebo ne? Ale to ministerstvo zahraničí neudělalo, místo toho důvěryhodnost obvinění zcela popřelo. Proč? Tady je další info:

Moskva vznese otázku kyjevské přípravy provokace se špinavou bombou na mezinárodních fórech, včetně OSN, uvedl v pondělí na tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov…

Podnikli jsme také nezbytné kroky, abychom tuto otázku otevřeli v mezinárodních strukturách, především v OSN v New Yorku, a dnes tak naši zástupci učiní v naději na informovanou a odbornou diskusi o problémech, kterých se dotkneme, řekl v odpovědi na otázku agentury TASS.

Ruský nejvyšší diplomat zdůraznil, že ruská strana má konkrétní informace o ukrajinských vědeckých institucích, které disponují technologiemi schopnými vytvořit špinavou bombu. „Máme informace, které jsme příslušnými kanály překontrolovali, že nejde o nepodložené podezření, že existují vážné důvody domnívat se, že by se takové věci mohly plánovat. Sergej Šojgu [ruský ministr obrany] se dohodl s některými svými partnery, že na toto téma povedou další konzultace na profesionální úrovni,“ uvedl Lavrov.“ (Tass)

Dobrá, takže Rusko hodlá tuto otázku ihned vznést na půdě OSN, kde lze očekávat, že některé důkazy budou zveřejněny.

Všichni byli informováni a seznámeni s aktuálními informacemi. Je pravděpodobné, že se Šojgu s těmito představiteli podělil o některé důkazy, aby je přesvědčil, že jeho obvinění jsou věrohodná.

Vyvstává tedy otázka: Opravdu by si Rusové dali tu práci, kdyby nic neměli? Opravdu by kontaktovali všechny hlavy států, média a OSN jen proto, aby jim vytřeli zrak? Nebo skutečně mají pádné důkazy („konkrétní informace“) o spiknutí s cílem odpálit jaderné zařízení?

Každý rozumný člověk by si počkal na důkazy a podle toho se rozhodl. Ale ne USA nebo jejich ubozí psi z EU. Zde je jejich odpověď podle oficiálního státního mluvčího NY Times:

Nejvyšší diplomaté Francie, Británie a Spojených států, tří nejsilnějších spojenců Ukrajiny, vydali vzácné společné prohlášení, v němž odmítli obvinění Ruska, že Kyjev se chystá použít na svém území tzv. špinavou bombu, a označili je za záminku, kterou si Moskva vymyslela pro eskalaci války.

V prohlášení všechny tři vlády potvrdily, že jejich ministři obrany hovořili s ruským ministrem obrany Sergejem K. Šojgu a odmítli „průhledně nepravdivá tvrzení Ruska“ o špinavé bombě.

„Svět by prohlédl jakýkoli pokus použít toto tvrzení jako záminku k eskalaci,“ uvádí se v prohlášení.

Takzvaná špinavá bomba využívá tradiční výbušniny k rozprašování radioaktivního materiálu. Rusko veřejně nepředložilo důkazy, které by obvinění podpořily, a ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil tato prohlášení za „lži“.

Britský ministr obrany Ben Wallace v samostatném prohlášení uvedl, že Šojgu obvinil ukrajinské spojence včetně Británie z plánování „eskalace konfliktu na Ukrajině“. Pan Wallace tato tvrzení vyvrátil, uvádí se v prohlášení, a „varoval, že taková obvinění by neměla být používána jako záminka k větší eskalaci“. („Přední spojenci varují Rusko před používáním obvinění ze „špinavé bomby“ k eskalaci války“ New York Times).

Ministři zahraničí Francie, Velké Británie a USA odmítli „průhledně nepravdivá tvrzení Ruska“ o údajném přístupu Ukrajiny ke špinavé bombě.

Na základě čeho však tato tvrzení „odmítají“? Mají pro svá tvrzení nějaká fakta, nebo jde jen o spekulace?

Zdá se mi, že k tomu, aby Spojené státy odmítly ruská tvrzení bez dalšího, musí vysvětlit, proč si myslí, že jsou tato tvrzení nepravdivá. Místo toho Bidenův tým pouze blafuje, že Rusko plánuje vojenskou eskalaci. Tato reakce je velmi podezřelá. Proč? Protože Spojené státy napadly Irák a zabily milion Iráčanů na základě nepravdivého tvrzení, že Saddám měl zbraně hromadného ničení. Pokud byly zbraně hromadného ničení dostatečně dobrou záminkou k zabití milionu Iráčanů, mělo by to stačit k tomu, abychom se zdrželi rozsudku, dokud nebudou předloženy důkazy. Nebo ne?

Ledaže by existoval nějaký důvod, proč USA nechtějí vidět důkazy. Je to tak? Tají USA něco?

To nevíme, ale celková reakce spojenců naše podezření jen posiluje. Zde je ukázka z oficiálního brífinku ruského ministerstva obrany:

Ministerstvo obrany Ruské federace má informace o tom, že kyjevský režim plánuje spáchat provokaci odpálením takzvané „špinavé bomby“ neboli jaderné hlavice malého výkonu. Cílem provokace je obvinit Rusko z použití zbraně hromadného ničení v ukrajinském operačním prostoru, což by spustilo mohutnou protiruskou kampaň s cílem podkopat důvěru v Moskvu……

Podle dostupných informací byly k vytvoření tzv. špinavé bomby pověřeny přímo dvě ukrajinské organizace. Práce jsou v závěrečné fázi.

Kromě toho máme informace o kontaktech mezi kanceláří ukrajinského prezidenta a představiteli Velké Británie ohledně možného přijetí technologií k vytvoření jaderných zbraní. Za tímto účelem Ukrajina získala příslušné výrobní a vědecké kapacity.

Na Ukrajině jsou podniky jaderného průmyslu, které mají zásoby radioaktivních látek, jež mohou být použity k výrobě „špinavé bomby“…

Kyjevský režim plánuje výbuch tohoto druhu munice zamaskovat pod mimořádný účinek ruské jaderné hlavice malého výkonu, která ve své náloži obsahuje vysoce obohacený uran. Přítomnost radioaktivních izotopů v ovzduší zaznamenají senzory mezinárodního monitorovacího systému instalovaného v Evropě s dalším obviněním Ruské federace z použití taktických jaderných zbraní….. Detonace radiologického výbušného zařízení nevyhnutelně povede k radiologické kontaminaci na ploše až několika tisíc metrů čtverečních.

Souhrnně řečeno, Ukrajina má motiv k použití „špinavé bomby“, stejně jako vědecké, technické a výrobní kapacity k jejímu vytvoření.

Ukrajina očekává, že provokace se „špinavou bombou“ zastraší obyvatelstvo, zvýší příliv uprchlíků a obviní Ruskou federaci z jaderného terorismu.

Ministerstvo obrany zajistilo opatření proti případným provokacím Ukrajiny: prostředky a síly jsou připraveny k činnosti v prostředí radioaktivního zamoření. („Brífink náčelníka vojsk jaderné, biologické a chemické ochrany generálporučíka Igora Kirillova o hrozbách radiační bezpečnosti„, Telegraph).

Co mhlo přimět neocony ovládaný Bílý dům ke spolupráci na plánu odpálit na Ukrajině jaderné zařízení?

Domníváme se, že by muselo jít o skutečně naléhavou situaci, která by dosáhla úrovně existenční krize. Domníváme se, že tato krize se již projevuje na finančních trzích, ale média se snaží rozsah a závažnost situace zamlčet. Můžete si však být jisti, že mocipáni ve Washingtonu si jsou dobře vědomi nevyzpytatelných rozvratů finančních trhů, které začínají vykazovat známky ničivého finančního krachu. Je naprosto zřejmé, že 14 let potlačování úrokových sazeb, levných peněz a exotických dluhových nástrojů dostalo finanční systém do nezvratné smrtící spirály, kterou záplatují pravidelné bilionové infuze digitální měny vytvořené centrální bankou z ničeho nic. Nedávné turbulence na britských trzích se státním dluhem však naznačují, že den zúčtování není daleko. Všechny dřívější manipulace, které údajně zachránily systém před přeceněním aktiv podle jejich skutečné hodnoty, byly záměrně zkratovány, aby zachránily TBTF banky a jejich nenasytné vlastníky. Nyní se kombinovaná tíha těchto chyb zřítila na trh s americkými státními dluhopisy v hodnotě 24 bilionů dolarů a zatlačila nejspolehlivější „bezrizikové“ aktivum na světě na samý okraj útesu. Pokud na trhu státních dluhopisů vyschne likvidita, dolar se propadne, banky zkrachují a systém postihne masivní infarkt. Bohužel vše nasvědčuje tomu, že se tento výsledek již rýsuje. Tento článek je od Nicka Beamse na World Socialist Web Site:

V uplynulém měsíci se pozornost finančního světa upírala na otřesy ve Velké Británii. Stále více lidí si však uvědomuje, že ve Spojených státech vzniká potenciálně větší krize. Jejím středobodem je trh s americkými státními dluhopisy v hodnotě 24 bilionů dolarů, kde se denně nakupují a prodávají státní dluhopisy a který tvoří základ globálního finančního systému.

Objevují se varování, že se vracejí podmínky, které vedly k jeho zamrznutí v březnu 2020, kdy po několik dní prakticky neexistovali kupci amerických dluhopisů, údajně nejbezpečnějšího finančního aktiva na světě. To se projevuje zpřísněním likvidity. Likvidita označuje snadnost, s jakou lze uzavírat obchody.

Článek Gillian Tettové, komentátorky deníku Financial Times, zveřejněný koncem minulého týdne, konstatoval, že zatímco na povrchu se podmínky na trhu amerických státních dluhopisů zdají být klidné, na rozdíl od zmatků ve Velké Británii, pod touto „povrchní slupkou se ve světě státních dluhopisů víří nepříjemné proudy“.

Index likvidity na trhu státních dluhopisů sestavovaný společností JPMorgan se zhoršil na úroveň, která nebyla zaznamenána od krize v březnu 2020.

Na rozsah problémů upozornil výkonný redaktor časopisu Bloomberg Opinion Robert Burgess v článku zveřejněném na začátku tohoto měsíce, v němž poukázal na to, „co se rychle stává potenciální krizí na nejdůležitějším trhu na světě – amerických státních dluhopisech“.

„Slovo ‚krize‘ není hyperbola,“ napsal. „Likvidita se rychle vypařuje. Volatilita prudce roste. Kdysi nemyslitelné, dokonce i poptávka na vládních aukcích dluhopisů začíná být znepokojivá.“….

Jedním z hlavních faktorů působících na zhoršující se situaci v oblasti likvidity je zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Dalším je tzv. kvantitativní zpřísňování (QT), při kterém Fed místo aby nakupoval vládní dluh, nyní snižuje své držby až o 95 miliard dolarů měsíčně. Zatímco program nákupu dluhopisů Fedu v rámci kvantitativního uvolňování (QE) likviditu zvyšoval, QT ji snižuje…..

Bank of America varovala, že napětí na trhu se státními dluhopisy by mohlo být „jednou z největších hrozeb pro globální finanční stabilitu v současnosti“, potenciálně horší než bublina na trhu s bydlením v letech 2004-2007, která vyvolala krizi v roce 2008….. „Riziko finanční krize vzrostlo, protože centrální banky prudce zvýšily úrokové sazby.“… (Problémy na americkém trhu s $24 biliony US dolarů, World Socialist Web Site).

Vyšší úrokové sazby Fedu pomáhají omezit inflaci, ale také tlumí růst, omezují úvěrovou expanzi a spouštějí řetěz nesplácených úvěrů, kdy přetížené podniky a finanční instituce zjistí, že nejsou schopny obsluhovat své dluhy, a upadnou do bankrotu. Zpřísňování úrokových sazeb centrálními bankami je bezprostřední příčinou finančních krizí, které se v současnosti na zemi valí jako čtyři jezdci apokalypsy.

Tyto kataklyzmatické události na finančních trzích předznamenávají zásadní změnu globálního uspořádání, kdy dolar – který je základním kamenem hegemonie USA – již nebude sloužit jako světová rezervní měna. Schválila by Bidenova administrativa plán na odpálení jaderné nálože na Ukrajině, aby zachovala primát všemocného dolaru a pokračující globální dominanci Spojených států?

Myslíme si, že na tuto otázku můžeme odpovědět, ale počkáme si na důkazy.

****

Mike Whitney je renomovaný geopolitický a sociální analytik působící ve státě Washington. Svou kariéru nezávislého občanského novináře zahájil v roce 2002 s odhodláním věnovat se poctivé žurnalistice, sociální spravedlnosti a světovému míru. Je výzkumným spolupracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG).

Originál článku a obrázku: The Unz Review
Překlad a české titulky: Admin Nekorektní TOP-CZ