Tragédie v Makijevce, příčiny, oběti, fakta, odplata. Co je známo do sočasné doby?

Zdroj: Redakce 1. ruský Cargrad, 03. 01. 2023

Ruské ministerstvo obrany odhalilo podrobnosti o tragédii v Makijevce, kde při nočním útoku na Nový rok zahynuly desítky ruských vojáků raketami HIMARS. O tři dny později se objevuje jasnější obraz toho, co se stalo – s důvody, přesnějším počtem obětí a tvrdými fakty.

Co se stalo?

1. ledna v jednu hodinu po půlnoci moskevského času dělostřelectvo ukrajinských ozbrojených sil zasáhlo místo dočasného rozmístění jedné z ruských vojenských jednotek u Makijevky v DLR šesti raketovými granáty amerického raketového systému HIMARS.

Protivzdušné obraně se podařilo zachytit dvě rakety, ale čtyři další zasáhly budovu, kde byli umístěni ruští vojáci.

Hlavice raket HIMARS explodovaly. V důsledku toho se zřítily stropy budovy a pohřbily pod sebou ruské vojáky.

Bezprostředně po tragédii velení důstojníci této vojenské jednotky, nižší velitelé a vojáci dalších jednotek přijali všechna dostupná opatření na záchranu obětí,“ uvedl generálporučík Sergej Sevrukov, první zástupce náčelníka Hlavního vojensko-politického oddělení ruských ozbrojených sil. – Zraněným byla poskytnuta první pomoc a byli evakuováni do zdravotnických zařízení.

Oběti útoku

Informace o tragédii v Makejevce se nejprve rozšířila 1. ledna večer prostřednictvím agentury Ukropablika a poté ji převzali liberálové v Rusku. Začaly se ihned objevovat informace o údajných stovkách mrtvých. Počet obětí útoku ukrajinských ozbrojených sil se pohyboval od 50 do 600.

Ruské ministerstvo obrany tyto zvěsti popřelo a upřesnilo, že počet obětí je 63. Odstraňování trosek však pokračovalo a nebylo vyloučeno, že počet obětí vzroste. Bohužel se naplnily ty nejhorší předpovědi a mezi mrtvými byl i zástupce velitele:

Po odstraňování trosek železobetonových konstrukcí bohužel počet našich kamarádů, kteří zahynuli, vzrostl na 89,“ řekl Sevrukov.Mezi mrtvými byl i podplukovník Bachurin, zástupce velitele pluku.

Ministerstvo zopakovalo, že všem obětem a rodinám padlých vojáků je poskytována veškerá potřebná pomoc a podpora.

Odplata

První odveta za zabití ruských vojáků zastihla ukrajinské bojovníky okamžitě.

Odvetná palba zničila raketomet používaný ukrajinskými ozbrojenými silami v útoku na Makijevku, generálporučík Sergej Sevrukov upřesnil:

Jen o něco později naše letectvo a armáda zaútočily v prostoru hromadění vojenské techniky u železniční stanice Družkivka v DNR, kde byly zničeny další čtyři odpalovací zařízení HIMARS MLRS, čtyři bojová vozidla RM-70 Vampire MLRS, přes 800 raket pro ně, osm vozidel a přes 200 ukrajinských nacionalistů a zahraničních žoldáků.

Zdroj telegramového kanálu Resident uvedl, že důvodem velkých ztrát v Družkivce bylo porušení rozkazu velitele AFU Valerije Zálužného, jenž zakázal umístění armády ve stejné budově. Ukrajinská armáda od této taktiky již dávno upustila a velitelé usazují vojáky v obytných domech. Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskij však přesto dovolil, aby se vojáci ubytovali v jedné budově, kterou nakonec zasáhla ruská raketa. Zdroj navíc tvrdí, že mrtví vojáci byli součástí zálohy, kterou se ukrajinské velení chystalo přesunout do Artemivska (Bachmut).

Další ruský raketový útok byl proveden v oblasti Maslovka, kde bylo zasaženo místo dočasného rozmístění jedné z jednotek cizinecké legie. Při odvetném úderu bylo zabito více než 130 vojáků štěstěny bojujících na straně ukrajinských ozbrojených sil.

Závěrem

V současné době pracuje komise, která vyšetřuje okolnosti incidentu, upřesnilo ministerstvo. Na základě výsledků vyšetřování je přislíbeno, že viníci budou postaveni před soud.

Velitel praporu Vostok sil DNR Alexandr Chodakovskij se k tragédii v Makijevce dříve vyjádřil na svém kanálu Telegram a poznamenal, že podobné incidenty jasně ukazují, že porazit nepřítele je možné jen tehdy, když se nejprve překonají vlastní neřesti. Pokud se po tom, co se stalo, nevyvodí žádné závěry, lze přijmout jen ta nejtvrdší opatření – například vrátit popravy jako trest pro ty, jejichž nedbalost má za následek tolik mrtvých.

Už teď je ale jasné, že jednou z hlavních příčin tragédie bylo masové používání mobilních telefonů v rozporu se zákazem personálem v dosahu zbraní nepřítele, řekl Sevrukov. – Tento faktor umožnil nepříteli sledovat a určit souřadnice polohy vojáků pro raketový úder.

Podle něj se nyní přijímají nezbytná opatření, aby se podobné tragédie v budoucnu neopakovaly.

Originál článku: První Ruský Cargrad TV
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

Poznámka Admina: Negarantují, že uváděny počty mrtvých jsou/nejsou pravdive. Je to válka a všichni dobře víme, že součástí každé války je propaganda obou stran. Tento článek jsem zde publikoval jen jako proti informaci, proti těm kterými nás zahltil náš mainstream. Je věcí každého z vás, čemu budete/nebudete věřit.

2 KOMENTÁŘE

  1. Ano, je to tak. První ve válce umírá pravda. Takže můžeme věřit čemu chceme uvěřit.

Comments are closed.