TOYOTA OTEVÍRÁ portál pro budoucnost s nulovými emisemi pro přepravy nákladů (Video)

Autor: Admin

Kamion, který trumfne dieselový pohon: Nulové emise a dojezd 1 900 km!

Počátkem roku Nikola Motor (Tesala) odhalila specifikace tahače Nikola One, prvního kamionu s pohonem na elektřinu. Tesla šla tvrdě po „nulových emisích“, které deklarovala použitím 320 kWh baterie s dodatečným zásobníkem plynu. Ale ten již emise rozhodně produkoval. Nakonec Nikola Motor od této koncepce odstoupila a přešla na zcela nový typ pohonu.

Nový typ pohonu

Nový vodíkový pohon (hydrogen fuel concept) je zcela převratný. Přesvědčit nás o tom má několik faktů. Tesla uvádí, že tahač bude poháněn speciální vodíkovo-elektrickou 800V baterii. Vodíková třída 8 na kamionech zajistí vyšší výkony, než dosud používány dieselovy motory. Ale to ještě není vše. Dojezd má přesáhnout 1900 km na jedno nabití, k tomu 20 MPG s nulovými emisemi s plně naloženým návěsem, přičemž dokonce dodržuje přísné EPA Phase 2 GHG standardy!

Toyota Project Portal Hydrogen Semi Truck

Dojezd 1900 km na jedno natankování! Toyota představila „Project Portal Hydrogen Semi Truck“, první koncept s vodíkovým motorem. Dosahuje výkon 500 kW a disponuje kroutícím momentem 1796 Nm. Celková hmotnost kamionu je cca 40 tun.

Hydrogenový tahač – versus diesel – Kdo zvítězí? Sleduj video na konci článku.

Testování na silnicích

Převratný koncept se testuje v okolí přístavů v Los Angels a v Long Beach. Podle nejnovějších zpráv má tahač za sebou už více jak 4 000 mil testování na silnicích. Nové zkušební trasy jsou navrženy tak, aby testovaly schopnost palivového článku v systému palivového cyklu a zachytávaly údaje o výkonnosti v reálném světě, přičemž se trasy nakonec budou prodlužovat a tahače budou zdolávat delší vzdálenosti.

02

Nové testy v reálném provozu

Převratný tahač s nahlášenými nulovými emisemi z vodíkových palivových článků bude dle projektového portálu „Project-Concept“, využíván k dopravě zboží z vybraných terminálů dvou vytížených přístavů a rozvážet do blízkých železničních nádraží a distribučních skladů. Odhadována denní vzdálenost má být kolem 200 mil, v přepočtu cca 332 km denně.

03

12 kWh batérie a výkon 670 koní

Společnost testování tahače „Toyota Project Portal Hydrogen Truck“ ohlásila již letos v dubnu. S tímto tahačem již experimentuje v přístavech z důvodu testování své převratné technologie a také z důvodu akčního programu pro čistší vzduch. Kromě zajímavých plánů stojí za pozornost také to, že tahače využívají dva zásobníky palivových článků „Mirai“ a baterii s výkonem 12 kWh, přičemž celkový výkon tahače je 670 koní.

04

Emise? Nulové!

Palivové články mají obrovský potenciál a mohou poskytnout požadovaný rozsah, dojezd a výkon, který moderní doprava potřebuje. Mají velký potenciál i pokud jde o rozšíření do autobusové dopravy, nákladních dodávek dopravců a kurýrů. Mohou tak vytvořit novou, efektivnější dopravní síť. Vodíková energie představuje uspokojení potřeb dopravy z dlouhodobého rozsahu a je efektivní také pro rychlejší doplňování paliva a nižších emisí. Jediné ‚‚emise’’, které produkuje? Vodní pára!

05

Velké plány

Společnost již dlouho zajímá vodík jako zdroj elektrické energie pro vozidla. Toyota vyvinula také vlastní tranzitní sběrnici s palivovými články, která využívá systém palivových článků původně vyvinutý pro Mirai. Mluví se, že plánuje nasadit více jak 100 autobusů s palivovými články v tokijské oblasti před blížicí se olympiádou v roce 2020.

06

Budoucnost tahačů

Jaký je tvůj názor na vodíkový pohon? Vše nasvědčuje tomu, že se koukáme na budoucnost tahačů! Tahač s hydrogenovým pohonem vs. dieselový pohon? Kdo z koho? Který pohon exceloval v testu? Sleduj extrémné zrychlení kamiónu ve videu!

hr