„Teď jste všichni Azov“: „otevřeně neonacistická“ ukrajinská delegace se setkala s Kongresem a cestuje po USA

Autor: Moss Robeson

Po setkáních s padesáti členy Kongresu absolvovali vojáci neonacistického pluku Azov turné po USA, kde dražili nášivky s hákovým křížem a lobbovali za zrušení omezení pro americké zbraně a výcvik.

**

Letos v září přijela do Spojených států delegace ukrajinského neonacistického hnutí AZOV, a to v době, kdy vytváření mýtů o „odpolitizování“ této krajně pravicové sítě dosáhlo horečnaté úrovně. V té době už New York Times přestaly o Azovu mluvit jako o „otevřeně neonacistickém“ a o ultranacionalistické organizaci, ale jako o „proslavené„.

Od chvíle, kdy se objevily zprávy o turné Azovu po USA, objevilo se více informací o působení této ultranacionalistické organizace v zemi, včetně snahy Azovu zvrátit zákaz Kongresu dodávat Azovu zbraně a provádět výcvik.

V delegaci Azovu byli tři veteráni pluku, který se dříve ukrýval v ocelárně Azovstal v Mariupolu. Vedl je Giorgi Kuparašvili, jediný bojovník, kterého Rusové nezajali.

azov-usa-01

Podle Kuparašviliho, spoluzakladatele a instruktora pluku Azov, se jeho delegace setkala s více než padesáti členy Kongresu, což je mnohem více, než si kdokoli uvědomoval. Mezi těmi, kteří přišli pozdravit Azov na Kapitol, byl i republikán Adam Schiff, kalifornský demokrat, který strávil Trumpovu éru v čele divadla Russiagate a dožadoval se dodávek dalších útočných amerických zbraní na Ukrajinu.

Trojici doprovázely dvě manželky a matka válečných zajatců zajatých v Azovstalu. Patřila mezi ně i Kateryna Prokopenko, manželka krajně pravicového velitele pluku Azov Denise Prokopenka, který byl osvobozen při výměně zajatců a během návštěvy Spojených států prohlášen za Hrdinu Ukrajiny. Druhou manželkou delegace Azova byla Julia Fedosjuková, vůdkyně „Stříbra růže“, antifeministické a antihomosexuální skupiny napojené na hnutí Azov, jak uvedl novinář Oleksij Kuzmenko.

Na začátku tohoto roku se Prokopenko a Fedosjuková setkali s papežem Františkem. Během pobytu ve Spojených státech vystoupili na malém shromáždění před Bílým domem, poskytli rozhovor pro-trumpovskému kanálu Newsmax a absolvovali setkání s řadou členů Kongresu. Newsmax samostatně poskytl rozhovor dvěma veteránům z Azova, včetně Kuparašviliho.

V sobotu 24. září vystoupila polovina delegace včetně Kuparašviliho před početným publikem v ukrajinském kostele v Detroitu. Ukrajinsko-americký výbor pro krizovou reakci v Michiganu (UACRCM), lobbistická organizace založená na začátku tohoto roku, vysílala přímý přenos akce, kterou uspořádali američtí partneři charitativního křídla hnutí Azov.

Mezi významnějšími ukrajinskými nacionalisty, kteří se akce zúčastnili, byl Borys Potapenko, člen UACRCM a mezinárodní koordinátor Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN-B) založené Stepanem Banderou, která po většinu druhé světové války spolupracovala s nacistickým Německem. Potapenko patří rovněž k vůdcům krajně pravicového „Hnutí odporu proti kapitulaci“ na Ukrajině, které se v letech 2019-22 spojilo s Azovským národním sborem proti Volodymyru Zelenskému.

Giorgi Kuparašvili promluvil k posluchačům v angličtině a zaměřil se především na úspěch azovské delegace ve Washingtonu. „Byli jsme u senátorů, kongresmanů, a to z obou stran. Upřímně řečeno, většina, se kterou jsme se setkali, bylo jich asi přes padesát, a vedoucí jejich frakcí [demokratů i republikánů], všichni poskytli 100%  podporu. Začali pracovat přímo ze své kanceláře před námi, zvedli telefon a začali volat do různých organizací, které mohou ovlivnit – právě teď máme problémy s Ženevskými konvencemi. Ženevské konvence nefungují, ne proti Rusku…“

Později Kuparašvili naznačil, že delegace měla na programu více politických záležitostí než detailní popis ruských válečných zločinů, kritiku Mezinárodního červeného kříže a zajištění propuštění azovských válečných zajatců. Předpověděl, že letos Kongres zruší zákaz USA dodávat azovskému pluku zbraně a provádět výcvik.

azov-usa-02

Giorgi Kuparašvili si ve svém závěrečném projevu zřejmě vzal na mušku své dva nejméně oblíbené členy Kongresu. Khanna, liberálního demokrata ze Silicon Valley, díky němuž Kongres v roce 2018 omezil americkou podporu pluku Azov a Max Rose, bývalého kongresmana a pravicového demokrata ze Staten Islandu, který vyzval v roce 2020 ministerstvo zahraničí, aby označilo pluk Azov za „zahraniční teroristickou organizaci“.

Od roku 14, 15, 16 až dodnes,“ tvrdil Kuparašvili, „existuje návrh zákona, bohužel si již nepamatuji jméno, ale kongresman, který lobboval, nevím jak… před několika lety odešel z Kongresu, inicioval, aby byl pluk Azov zařazen jako teroristická organizace. Tento týden jsme mluvili s mnoha kongresmany a senátory, všichni to chápou, jelikož když přinesete návrh zákona do Kongresu, musí si ho přečíst. Bohužel si ho nikdo nepřečetl, takže ho znovu schválili.

Teď jsme jim řekli: ‚Podporujete to?‘ A všichni vědí, že je v tom prostě chyba. Jak říkají kongresmani a senátoři, tento zákon platí do roku 2025. Nebudou čekat do roku 2025 a udělají opravu již tento rok, aby to odtud odstranili. Řešíme a napravujeme situaci, která vznikla a většina práce už je hotová a Kongres a Senát, obě strany to podporují.

Před Kuparašviliho závěrečným slovem uspořádali hostitelé jménem charitativního projektu Azov aukci, která nakonec vynesla 33.416 dolarů. Aukce skončila dražbou tří nášivek pluku Azov s vlčím andělem neboli nacistickým runovým symbolem.

Před zahájením dražby Kuparašvili zdůraznil, že věci nejsou takové, jak se zdají. „Jak vidíte, je tam symbol,“ řekl a poklepal si na nášivku na levé ruce, „který vám teď vysvětlím, protože nám říkají nacisté, samé takové blbosti.“ V tu chvíli si posměšně přiložil ruku na ústa a řekl: „Promiňte, mi můj jazyk – ha!„.

azov-usa-03

Jsou to vlastně dvě písmena, dvě latinská písmena, N a I. N znamená National, I je Idea. Národní idea. Národní idea. Pro pluk, to je náš slogan. Národní idea. Každá země, to je jedno, jsou to Spojené státy, Ukrajina, cokoliv. Když měla země problém, těžištěm se vždycky stali nacionalisté. Národní myšlenka. Celý národ se shromažďuje kolem nacionalistů a kolem Národní myšlenky. Pro nás je Národní ideou Ukrajina. Pokud se jim nelíbí, co je Ukrajina a co je to Národní idea, ať jdou všichni k čertu…„. Kuparahšvili, dotýkající se totalitního ukrajinského nacionalistického konceptu „natiokracie„, jen přiznal Azovovu spřízněnost s bílými nacionalisty na Západě.

Podle Kuparašviliho dříve směli nosit nášivky s vlčími anděly pouze členové Azovu, ale on udělil divákům výjimečné povolení k umístění jejich nášivek, jelikož „teď jste všichni Azov„. Existovalo ještě jedno zřeknutí se odpovědnosti, které Kuparašvili sdělil až poté, co se objevili vítězové. „Je to zodpovědnost,“ řekl.

Právě je předáváme,“ řekl Kuparašvili o nášivkách Azovského pluku. „Předáváme je těm, za které neseme odpovědnost. Máme vojáky, procházející základním výcvikem, procházející všemi výcviky a obtížemi. Pokud si to nezaslouží, nemůžou absolvovat… Ale pokud si to zasloužíte, přichází s tím odpovědnost. Vaše národní idea je Ukrajina. Musíš za ni bojovat. Ne jen tak ji položit někam do místnosti nebo na poličku, ale musíš za ni bojovat. Bojujte za svou Národní ideu...“ Každý z vítězů pak pozdravil Kuparašviliho azovským způsobem.

O dva dny později se v Ukrajinském institutu moderního umění v Chicagu konala další charitativní aukce Azov, kterou spolupořádala Banderovci vedená illinoiská divize Výboru ukrajinského kongresu Ameriky. Její nejvlivnější člen Pavlo Bandriwsky, vůdce OUN-B v Chicagu známý jako „stratég“, se vyfotografoval s veterány Azova. Na této akci se objevila bojová vlajka pluku Azov, která byla zřejmě vydražena s příslibem, že ji každý přeživší příslušník po vyhrané válce podepíše. Na akci promluvili také generální konzulové Německa a Polska.

azov-usa-04

V sobotu 1. října po návratu do Washingtonu vystoupila celá delegace, kromě Kateryny Prokopenko, která odjela za manželem do Turecka, na Stanfordově univerzitě. Julija Fedosjuková zakončila své vystoupení slovy „Sláva Azovskému pluku„. V jednu chvíli se u ní zastavil stanfordský profesor Michael McFaul, proslulý hloupý bývalý velvyslanec USA v Rusku (2012-14) a hrdý majitel „obřího domu„, aby nabídl slova podpory Ukrajině, ne-li přímo Azovskému pluku.

azov-usa-05

Začátkem tohoto roku zveřejnilo Stanfordské centrum pro mezinárodní bezpečnost a spolupráci (CISAC) podrobnou zprávu o „Hnutí Azov.. krajně pravicové nacionalistické síti“. Michael McFaul vede Institut Freemana Spogliho pro mezinárodní studia, jehož je CISAC součástí. Neonacistický symbol promítaný za ním mu zjevně nevadil.

Možná to nebyla poslední zastávka delegace Azova ve Spojených státech, ale bylo to docela příhodné. Stanfordská univerzita se nachází v kongresovém obvodu jenž sousedí s obvodem Ro Khanny, jehož omezení americké podpory pluku Azov by mělo být podle jednoho z řečníků akce letos zrušeno. Ale v těchto dnech by možná ani Khanna nemusel mít námitky.

****

Moss Robeson je nezávislý výzkumník, který informuje o mezinárodní banderovské síti OUN-B a její lobby v USA.

Originál článku a obrázků: The Grayzone
Překlad a úprava obrázků: Admin Nekorektní TOP-CZ