Svobodní, jak jen si můžete dovolit

Autor: Jim Hightower
Překlad: Vladimír Sedláček

USA se svým systémem dvou stran jsou daleko. Až za mořem. Tady je to přece jinak! A vůbec, tohle zní jako ruská propaganda. Nebo snad … že by na tom něco bylo? Nejspíše podobnost čistě náhodná… (svobodné úvahy překladatele).

Předáci GOP (Grand Old Party; jiný název pro americké Republikány; pozn. překl.) chtějí chránit naši „svobodu“ být chudí, bezmocní, nemocní a nezajištění.

Přemýšlím o svobodě v pozitivních, toužebných pojmech – jako ve „Čtyřech svobodách“ Franklina Delanoe Roosevelta (svoboda slova, vyznání, svoboda od nedostatku, svoboda od strachu „pro všechny obyvatele světa bez rozdílu“; pozn. překl.) nebo v povznášejících písních o svobodě, jež všeobecně zpívají utlačovaní.

Ale pravicoví ideologové vymysleli negativní představu „svobod“, odvozenou od jejich překrouceného pojetí volby jednotlivce. Můžete být „svobodně“ chudí, politicky bezmocní, nebo nemocní a bez péče; říkají – je to jen věc vašeho svobodného rozhodnutí, a není záležitostí naší vlády jakkoli se míchat do vaší svobodné vůle.

Právě tohle probíhá coby filozofický rámec, provázející dnešní republikánské kongresové předáky. Říkají například, že jejich plán odstranit pokrytí milionů Američanů zdravotní péčí a seškrtat tak základní výhody jako je mateřská péče pro další miliony je toliko záležitostí konzumního životního stylu v prostředí dobrého svobodného trhu.

Jak vysvětlil Republikán z Tea Party v Utahu Jason Chaffetz: „Američané si mohou vybírat. A tak by možná, spíše než si obstarat nový iPhone, do něhož se právě zamilovali a chtějí za něj dát stovky dolarů, možná by měli investovat do péče o své vlastní zdraví.“

Abyste si nemysleli, že Chaffetz musí být pouhý excentrický pitomec, tady je podobně hluboký postřeh předního sněmovního Republikána, mluvčího Paula Ryana: „Svoboda je schopnost koupit si, co chcete, abyste vyhověli svým potřebám.“

Ano, očividně jste tak svobodní, jak si můžete dovolit být. Jak na nás vybafl vice prezident Mike Pence, Trumpova filozofie „je to jen na vás“ je plně o „navrácení svobody a osobní zodpovědnosti do americké zdravotní péče“.

Jednoduchý názor GOP je, že dostat léčení manželčiny rakoviny by mělo být totéž jako koupení nových bot – svobodné tržní rozhodnutí zákazníků, kteří si vybrali svůj vlastní cenový bod, od přepychového obchodního domu Neiman Marcus po Goodwill.

A půjdete-li bosi, fajn, je to čistě vaše volba.