Španělská policie řezala při katalánském referendu lidi hlava nehlava, více než 800 zraněných. Podle španělské vlády se „žádné referendum nekonalo“. Pro nezávislost se vyslovilo 90 % lidí. Merkelová a spol. mlčí
Vložil: Admin
Španělská policie se v neděli snažila brutálně zabránit konání referenda o nezávislosti Katalánska, které vláda v Madridu považuje za nelegální a které zakázal ústavní soud. Proti stoupencům zakročila a použila i gumové projektily. Incidenty doprovázející referendum si vyžádaly stovky zraněných, přičemž zranění několika osob jsou vážná. Katalánský premiér Carles Puigdemont označil postup španělské policie za „neoprávněný, nepřiměřený a bezohledný“.
„Neoprávněné, nepřiměřené a bezohledné násilí španělského státu dnes nezastavilo touhu Katalánců hlasovat… ale pomohlo nám zbavit se všech pochybností, které jsme mohli mít,“ prohlásil Puigdemont před novináři. Premiér vhodil svůj hlasovací lístek v jedné z volebních místností poté, co policie zablokovala školu v obci Sant Julia de Ramis na severu Katalánska, kde měl původně hlasovat. Počínání policie podle katalánského premiéra poskytlo světu „úděsný obraz Španělska“.
Naopak španělská vicepremiérka Soraya Saénzová de Santamaría prohlásila, že policie zasáhla profesionálně, pevně a přiměřeně. Podle vicepremiérky se „žádné referendum nebo něco, co by se mu podobalo, nekonalo“.
Španělským bezpečnostním složkám se částečně podařilo vyřadit z provozu systémy sčítání hlasů a odpojit mnohá hlasovací místa od internetu. Dobrovolní členové několika volebních komisí podle novinářů potvrdili, že nemají přístup k údajům o voličích, protože byl zablokován příslušný web, a v některých volebních místnostech internet nefungoval vůbec.
Referenda, které se nekonalo, se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Uvedl to v noci na pondělí mluvčí katalánské vlády. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů.
Během nedělního brutálního zásahu proti příznivcům katalánského referenda o nezávislosti zaujali místní hasiči. Ti již ve středu slíbili místním občanům, že během chystaného zásahu policie zajistí klidný průběh volby. Během nedělního policejního zásahu si propletli ruce a vytvořili lidskou bariéru chránící voliče před obušky policistů.
Zásahy španělské policie proti voličům v katalánském referendu o nezávislosti zkritizovali někteří čeští politici. Europoslanci Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Kateřina Konečná (KSČM) a Stanislav Polčák (STAN, zvolen za TOP 09) se v pořadu Otázky Václava Moravce shodli, že postup policistů, kteří použili i gumové projektily, byl brutální a věc by si zasloužila odsouzení ze strany Evropské komise. „Španělská vláda se střílí do vlastní nohy. Tím, že použije brutální metody, byť k podpoře současného stavu jejich ústavních zásad, tak to přehání,“ řekl Svoboda. Podle něj se ukazuje, že problémy s demokracií nejsou jen v Maďarsku nebo v Polsku. „Teď se k tomu asi přidává Španělsko. Tohle je něco, co má k řádnému fungování demokracie trošku daleko,“ řekl.
Události v Katalánsku odsoudil i bývalý prezident Václav Klaus. „Považujeme za nepřijatelné, aby kterákoliv vláda zneužívala ozbrojené síly, násilí a represe k potlačení těch, kteří chtějí svobodně vyjádřit svůj názor,“ uvedl ve společném tiskovém prohlášení se svými spolupracovníky a vyzval Evropskou komisi, aby násilnosti odsoudila.
Jinak ale evropští politici podezřele mlčí. Německá kancléřka Angela Merkelová pouze telefonovala španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi a požadovala vysvětlení. Španělská vláda však zopakovala, že k žádnému násilí nedošlo.
Přitom pokud by se něco podobného stalo v Polsku, Maďarsku nebo Rusku, podle zkušeností s dvojím evropským metrem by se dal očekávat pokrytecký křik o porušování lidských práv, diktátorství a evropských hodnot.