Stavebnice k Vánocům? Amazon prodává „nacistické“ Lego pro děti od sedmi let

Autor: Jan Běhůnek

Když někteří rodiče před Vánoci hledali dárky pro děti, při brouzdání na internetu narazili na hodně zvláštní věci. Tak jako Manuel Hegel, který chtěl v jednom velkém on-line obchodu nakoupit několik Lego figurek. Nakonec je našel, ale v nacistické uniformě.

Jsou malí a vypadají jako skutečné originální figurky od Lega. Jmenují se Wolfgang nebo Heinz a nosí uniformu německého Wehrmachtu. Prodávající hračku, která je označena symboly lebky či německou orlicí, doporučuje pro děti od sedmi let.

V popisu zboží se například uvádí: Custom design Lego Figur, voják Wehrmachtu Heinz – střelec s přilbou, s kulometem MG34, vidlicí a vyjímatelným zásobníkem a dvěma stěnami (jako zákryt).

Prodejce z Frankfurtu nad Mohanem využívá tržiště (Marketplace) na Amazonu jako distribuční kanál pro své nacistické figurky. Prodejci na tržišti jsou nezávislí a nabízejí nové i použité zboží.

Šokovaný Manuel Hegel mezitím zahájil on-line petici k zákazu všech nacistických figurek na Amazonu. Mimo jiné se v ní píše: „Tyto figurky představují jeden z nelidských režimů ve světových dějinách a děti, které si s nimi hrají, přijímají tyto uniformy, zbraně atd. jako normální, což je nepřijatelný vliv na děti. […] Z tohoto důvodu vás naléhavě žádám, abyste proti výrobci takových figurek podnikli určité kroky, a pokud je to možné, tak i právní.“ A zároveň na tento případ upozornil Amazon, protože „pro každého slušného občana je to hrozná představa, pokud se takové figurky objeví pod vánočním stromkem a dostanou je na hraní děti“.

Mezitím se ozval výrobce Lego z Dánska a plastové figurky odhalil jako fake (tedy napodobeninu). „Pro výrobce hraček je fantazie a vynalézavost vášeň a vidíme to jako naši povinnost, podporovat fantazii a kreativitu dětí vysoce kvalitními hračkami,“ uvedla mluvčí Martina Augenstein. „Zobrazený produkt není výrobkem firmy Lego. Distancujeme se od jakýchkoli upravených produktů v jakékoliv formě, protože jsou v rozporu s hodnotami skupiny Lego. Skupina Lego by tyto produkty nikdy nevyrobila, nepovolila a ani neschválila.“ Ano, časopis Šifra nedávno o firmě Lego psal v trochu jiných souvislostech. Na trh totiž uvedlo novou řadu stavebnice Lego, která představuje uprchlíky, jež na moři pronásleduje policejní hlídka.

Odstraní Amazon nacistické figurky z nabídky? Na požádání mluvčí Amazonu Christoph Blum sdělil: „Prodejci na Amazonu jsou povinni dodržovat naše podmínky prodeje. Pokud se dozvíme o zařazení zakázaného produktu a porušení našich podmínek prodeje, odstraníme produkt a podnikneme další kroky proti prodejci.“

Nedávno se na jiné internetové on-line prodejní platformě real.de/ objevila helma německého Wehrmachtu, konkrétně jednotek Afrika Korpsu (Německý africký sbor). Nemají to dnes rodiče lehké…

Zdroj: Šifra

Sdílejte
Předchozí článekHezké Vánoce
Další článekStátnický projev