Autor: Jan Běhůnek
Omlouvám se autorovi za nepatrně pozměněný název článku. Teď pravděpodobně všichni očekáváte, o který muslimský stát s Islámem jde. Musím vás zklamat. Ne, nejde o žádnou Saudskou Arábií, nebo Katar, či Irán. Jde o „nejdemokratičtější zemi na světě“, o United Staates of America, neboli USA.
Nové údaje zanalyzovala a sestavila skupina Unchained At Last, která v USA bojuje za zrušení dětských manželství. Investigativní dokumentární web Frontline ukázal, že od roku 2000 do roku 2015 v USA proběhlo přinejmenším 207 468 sňatků s nezletilými.
Organizace se domnívá, že skutečný počet je pravděpodobně mnohem vyšší než to, co se dosud odhalilo. Tvrdí, že 10 států USA neposkytlo své údaje nebo vyšetřovatelům poskytlo jen neúplné statistiky.
Tři desetileté dívky a jedenáctiletý chlapec patřili k nejmladším, kteří byli oddáni v určité právní mezeře, jež za určitých okolností nezletilým umožňuje uzavřít manželství.
Minimální věk pro manželství je ve většině států USA 18 let. Některé státy mají nicméně výjimku, kdy se například jedná o souhlas rodičů nebo těhotenství, jež umožňuje svatbu v mladším věku.
Podle statistik byly mezi 87 % nezletilých, kteří byli oddáni v letech 2000 až 2015, převážně dívky ve věku 16 nebo 17 let. Nejmladšími nevěstami byly tři desetileté dívky v Tennessee, které si v roce 2001 vzali muži ve věku 24, 25 a 31 let. Nejmladší ženich byl jedenáctiletý hoch, který si ve stejném státě v roce 2006 vzal sedmadvacetiletou ženu.
Děti, kterým bylo pouze 12 let, obdržely oddací list v zemích jako Aljaška, Louisiana a Jižní Karolína. Dalších 11 států dovolilo svatbu třináctiletým mladistvým. V New Jersey se v letech 1995 až 2012 oženilo téměř 3500 dětí. Z údajů vyplývá, že po celých Spojených státech je to víc než 1000 dětí ve věku 14 let, které obdržely oddací list.
Většina států stanovila věkovou hranici pro pohlavní dospělost na 16 až 18 let a sex s nezletilou osobou se považuje za trestný čin. Údaje ukázaly, že oddací listy soudci schválili ještě před tím, než děti mohly vyjádřit svůj právní souhlas s pohlavním stykem.
Pouze 14 procent dětí bylo sezdáno za partnera stejného věku. Většina si brala partnera ve věku 18 až 29 let, přičemž 60 procent z nich bylo ve věku od 18 do 20 let. V některých případech si děti mohly (nebo spíš musely) vzít si někoho, kdo byl starší o několik desetiletí. Například jednu čtrnáctiletou dívku si v Alabamě vzal muž, který měl 74 let. Jedna sedmnáctiletá dívka byla v Idahu provdána za muže, jemuž bylo 65 let.
Fraidy Reiss, zakladatel organizace Unchained at Last, pro web Frontline.org řekl, že „se doslova třásl“, když získal údaje o dětských manželstvích z New Jersey. „Toto číslo bylo o dost vyšší, než jsem si myslel. A potom skutečnost, že dětem bylo jen 13 let – většinou se jednalo o dívky, které byly provdány za dospělé muže.“
Právnička Jeanne Smoot z organizace Tahirih Justice Center, která poskytuje právní služby ženám, jež unikly násilí, řekla, že dívky jsou nucené provdat se, protože pocházejí z chudých rodin. „Téměř všechny důkazy ukazují, že dívky ve městech se nevdávají tak mladé. Dívky ze střední střídy nebo z bohatých rodin se tak mladé také neprovdávají. Jedná se o venkovský fenomén a je to fenomén chudoby.“
V květnu guvernér New Jersey Chris Christie odmítl podepsat návrh zákona, jenž by z New Jersey udělal první stát USA, který bez výjimky zakazuje dětská manželství. Návrh zákona byl přitom schválen většinou v obou komorách v rámci legislativního procesu. Christie ale tvrdí, že je to v rozporu s náboženskými zvyky. Tak to potom jo…
Zdroj: Šifra