Sledujte „skutečné peníze“ za „novou zelenou agendou“

Autor: F. William Engdahl 27.01.2020

Zdá se, že po necelém roce, každý, koho si lze představit, skočil na rozjetý vůz nové zelené agendy radikálních opatření k „zastavení“ změny klimatu. Nyní bašta firemní ekonomické globalizace, Světové ekonomické fórum ve Švýcarském Davosu, vytvořilo letos své hlavní téma „Zainteresované strany pro soudržný a udržitelný svět“, s hlavním zaměřením na takové pojmy jako „Jak zachránit planetu“. Samozřejmě tam také vystupovala mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Jen málokdo si uvědomuje, jak pečlivě je toto vše organizováno, aby připravilo masivní posun v globálních kapitálových tocích, kde má hrst finančních obrů bilionové zisky.

Od Grety po Bonnie Prince Charlese byla tématům Davos 2020 poprvé dominována agenda v oblasti změny klimatu. Mezitím setkání asi 3 000 světových firemních gigantů ukázalo, že se organizuje velká celosvětová kampaň jenž zahrnuje hlavy největších kapitálových investičních fondů na světě a hlavní světové bankéře na světě.

Správci Davosu

Není náhodou, že Davos, propagátor globalizace, je tak silně pozadu v agendě o změně klimatu. Davos WEF má radu z jmenovaných správců. Mezi nimi je mladá podporovatelka Greta Thunberg, multimilionář v oblasti klimatu, Al Gore, předseda projektu Climate Reality Project. Mezi správce WEF patří i bývalá šéfka MMF, nyní šéfka Evropské centrální banky Christine Lagarde, jejíž první slova jako šéfky ECB byla, že centrální banky musí učinit změnu klimatu prioritou. Dalším správcem v Davosu je odcházející vedoucí Bank of England, Mark Carney, který byl právě jmenován poradcem pro změnu klimatu u Borise Johnsona a který varuje, že penzijní fondy, které ignorují změnu klimatu, riskují bankrot. V představenstvu je také vlivný zakladatel skupiny Carlyle, David M. Rubenstein. Zahrnuje Feike Sybesma zemědělského obra Unilever, který je také předsedou Fóra vedení na vysoké úrovni pro konkurenceschopnost a ceny uhlíku skupiny Světové banky. A možná nejzajímavější, z hlediska prosazováním nové zelené agendy je Larry Fink, zakladatel a generální ředitel investiční skupiny BlackRock .

Finkův dopis

BlackRock není obyčejný investiční fond. Společnost BlackRock se sídlem v New Yorku je největším správcem aktiv na světě s přibližně sedmi biliony dolarů, ano, biliony, investovaných ve více než 100 zemích. To je více než společný HDP Německa a Francie. Dominují akciovému vlastnictví všech hlavních burz na světě, největších akcionářů hlavních ropných společností a největších světových uhelných společností. Známý německý politik CDU Frederick Merz je předsedou BlackRock Germany od roku 2016.

Dne 14. ledna 2020, těsně před schůzkou v Davosu s klimatickými změnami, zveřejnil Fink neobvyklý výroční informační bulletin pro firemní ředitele. Zakladatel a generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink skočil na palubu vlaku investujícího do změny klimatu přesně včas.

V pečlivě napsaném dopisu, pro vedoucí řady společností hledajících investice z některých ze sedmi bilionů USD společnosti BlackRock, „Změna klimatu se stala určujícím faktorem dlouhodobých vyhlídek společností.“Fink říká, že cituje nedávné protesty proti změně klimatu, „vědomí se rychle mění a věřím, že jsme na počátku zásadní přeměny financí. Důkazy o klimatickém riziku nutí investory přehodnotit základní předpoklady o moderním financování.

Sledujte náš článek „Globální oteplování a stopa peněz – chceš-li odhalit pravdu, hledej kudy jdou peníze a zjistíš, jak je svět klamán“!

Prohlásil, že „klimatické riziko je investiční riziko“, pak si Fink položí neuvěřitelně obtížnou otázku, jak klimatická rizika ovlivní celé ekonomiky. Má i odpověď, učíme se. S odkazem na to, co nazývá „hluboké přehodnocení rizik a hodnot aktiv“.Fink nám říká: „Protože kapitálové trhy posouvají budoucí riziko vpřed, uvidíme změny v přidělování kapitálu rychleji, než vidíme změny v samotném klimatu. V blízké budoucnosti – a dříve, než většina předvídá – dojde k významnému přerozdělení kapitálu. A hrst největších peněžních skupin na světě povede toto přerozdělení kapitálu. To samo o sobě by mělo dát pauzu k reflexi. Je tu další agenda?

Jak Fink a přátelé posunou své investiční toky, mimochodem investují peníze jiných národů, úspory milionů z nás? Společnost BlackRock bude vyžadovat, aby společnosti, do kterých investuje svých 7 bilionů dolarů, prokázaly, že jsou v souladu s ekologickými předpisy, „aby udržitelnost byla nedílnou součástí konstrukce portfolia a řízení rizik; ukončení investic, které představují vysoké riziko související s udržitelností, jako jsou výrobci tepelného uhlí; uvedení nových investičních produktů, které prověřují fosilní paliva; a posílení našeho závazku k udržitelnosti a transparentnosti v našich investičních správních činnostech . “ Přeloženo, pokud nebudete dodržovat požadavky UNCCCC a souvisejících skupin včetně McKinsey & Co., ztratíte velké peníze.

Jak TCFD a SASB vypadají zblízka …

V rámci svého požadavku na nové ekologické investice Fink uvádí, že BlackRock byl zakládajícím členem pracovní skupiny pro zveřejňování informací o klimatu (TCFD). Tvrdí: „Pro hodnocení a hlášení rizik souvisejících s klimatem a souvisejících otázek správy věcí veřejných, které jsou pro jejich řízení zásadní, poskytuje TCFD cenný rámec.

TCFD byla vytvořena v roce 2015 Bankou pro mezinárodní vypořádání, jejímž předsedou byl člen představenstva Davosu a šéf Bank of England Mark Carney . V roce 2016 TCFD společně s City of London Corporation a vládou Spojeného království vytvořily iniciativu Green Finance Initiative, jejímž cílem je nasměrovat biliony dolarů na „zelené“ investice. Centrální bankéři FSB nominovali 31 osob do TCFD. V čele s miliardářem Michaelem Bloombergem zahrnuje kromě BlackRocku JP MorganChase; Barclays Bank; HSBC; Swiss Re, druhá největší pojišťovna na světě; Čínská banka ICBC; Tata Steel, olej ENI, Dow Chemical, těžařský gigant BHP a David Blood z Al Gore’s Generation Investment LLC. Zde si všimněte klíčové úlohy centrálních bank.

A pro další pojištění společnosti BlackRock a přátel ve světě bilionových dolarů si vybrali správnou investici do správných společností, uvádí Fink: „BlackRock věří, že Rada pro standardy účetnictví pro udržitelnost (SASB) poskytuje jasný soubor standardů pro vykazování informací o udržitelnosti napříč širokým spektrem otázek. Je to uklidňující, dokud se nedíváme na to, kdo tvoří členy SASB, kteří poskytnou podopu přátelskému klimatu. Mezi členy patří, samozřejmě, k BlackRock také Vanguard Funds, Fidelity Investments, Goldman Sachs, State Street Global, Carlyle Group, Rockefeller Capital Management a řada významných bank, jako je Bank of America-ML a UBS. Co tato rámcová skupina dělá? Podle jejich webových stránek„ Od roku 2011 pracujeme na ambiciózním cíli vývoje a udržování účetních standardů udržitelnosti pro 77 průmyslových odvětví. Takže právě finanční skupiny, které dnes po desetiletí řídí globální toky kapitálu k hlavním těžařským a uhelným a ropným projektům se nyní stanou rozhodčími o tom, které společnosti splňují, nebo nesplňují podmínky, aby jim byly požehnány peníze pro budoucí investici do „zelených dluhopisů“.

Přidat centrální bankéře…

V posledních měsících přední světoví centrální bankéři prohlásili změnu klimatu překvapivě, jako klíčovou součást „základních povinností centrální banky“, jenž ale zapomíná na problémy, jako je inflace nebo měnová stabilita. Nikdo se neobtěžuje vysvětlit, jak by to mělo fungovat, což je ještě znepokojivější.

V listopadu 2019 uspořádal Federální rezervní fond konferenci Ekonomika změny klimatu. Lael Brainard , předsedkyně Výboru pro finanční stabilitu Fedu, uvádí záležitosti týkající se změny klimatu pro měnovou politiku a finanční stabilitu. A v posledních komentářích šéf japonské banky Haruhiko Kuroda, řekl japonským novinám „Riziko související s klimatem se liší od ostatních rizik tím, že jeho relativně dlouhodobý dopad znamená, že účinky budou trvat déle než ostatní finanční rizika, a dopad je mnohem méně předvídatelný.“ Dále poznamenal „Je proto nutné důkladně prozkoumat a analyzovat dopad rizika spojeného s klimatem.“ A ve svých prvních komentářích jako vedoucí Evropské centrální banky; bývalá šéfka MMF Christine Lagarde prohlásila, že chce klíčovou roli při změně klimatu v přezkumu politiky ECB, jenž tvrdě kritizoval německý člen ECB Jens Weidmann.

Snad nejvíce otevřeným a nejaktivnějším centrálním bankéřem v oblasti změny klimatu je odcházející vedoucí Bank of England Mike Carney. Carney, který bude sloužit jako poradce pro globální oteplování u Borise Johnsona, nedávno řekl BBC s odvoláním na nejmenovanou analýzu penzijních fondů: „že pokud sčítáte politiky všech společností tam venku, jsou v souladu s oteplováním 3,7 až 3,8 ° C.“ Pokračoval tvrzením, že vědci tvrdí, že mezi rizika spojená  se zvýšením o 4 ° C patří „zvýšení hladiny moří o 9 metrů – postižení až 760 milionů lidí – spalování tepelných vln a sucha a vážné problémy se zásobováním potravinami. Skutečně děsivé věci.

Jak bylo uvedeno výše, již v roce 2015 vytvořil člen rady Davos Carney, předseda představenstva rady pro finanční stabilitu banky pro mezinárodní vypořádání (FSB), pracovní skupinu pro finanční zveřejňování informací o změně klimatu (TCFD), aby poskytoval poradenství „investorům, věřitelům“ a pojištění rizik souvisejících s klimatem. “

Jasnější je, že poslední celosvětový tlak na dramatické opatření v oblasti klimatu je spíše o ospravedlnění významné reorganizace globální ekonomiky, tj. Do mnohem méně účinného energetického režimu, což znamená drastické snížení globální životní úrovně. V roce 2010 vedoucí pracovní skupiny 3 Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu, dr. Otmar Edenhofer, řekl tazateli: „musíme jasně říci, že de facto redistribuujeme světové bohatství politikou v oblasti klimatu. Člověk se musí osvobodit od iluze, že mezinárodní politika v oblasti klimatu je environmentální politika. S environmentální politikou to už nemá skoro nic společného“.

Takže, jaký lepší způsob hledat jak to udělat, než začít s těmi, co mají kontrolu nad největší hromadou peněz na světě, jako je BlackRock a další?