Skomírající studenti ke klimatickým změnám

Autor: George Ochenski

Statisíce studentů vyšly minulý pátek (15. března) po celé Zemi ze tříd s požadavkem, aby naši političtí předáci podnikli konkrétní kroky k řešení smrtelné hrozby klimatických změn. Mají samozřejmě pravdu, že celé generace jejich předků, od tzv. mileniálů (původně označení pro generaci narozenou po r. 1982; pozn. překl.) po prarodiče generace narozené po II. světové válce, nedokázaly naplnit svou povinnost, spočívající v zachování snesitelné budoucnosti naší stále lidnatější, znečištěnější a ohroženější planetě.

A ačkoli to je smutné konstatování, jde o nepopiratelnou pravdu a hanebné provinění, jež by měly způsobit, že každý z těch „starších“ bude dlouho a tvrdě přemýšlet o tom, zda dělají svět pro naše mladé lepším či horším.

Hnutí, charakterizované různými identifikátory jako #fridaysforfuture, #schoolstrike4climate a #climatestrike (pátky pro budoucnost, školní stávka za klima a klimatická stávka), je rozsáhlé a roste. Protesty mladých, jimž se ve tváři zračí neobyvatelná budoucnost, jsou teď masivní, ale byly inspirované šestnáctiletou Švédkou Gretou Thunbergovou, teď nominovanou na Nobelovu cenu míru. Jak Thunbergová skvěle pronesla na konferenci OSN o klimatu v Polsku dříve v tomto roce: „Říkáte, že nade vše milujete své děti, a přece jim přímo před očima kradete jejich budoucnost.“

Nikdy nebylo vyřčeno nic pravdivějšího. Stačí se podívat, proti čemu se naši mladí postavili. Tady ve Spojených státech, druhém největším producentovi skleníkových plynů na světě, máme prezidenta, který nejen že nevěří devadesáti sedmi procentům světových vědců, kteří potvrzují člověkem zaviněnou klimatickou změnu; požaduje, abychom uplatňovali „energetickou nadvládu“ vrtáním, hydraulickým štěpením, čerpáním a spalováním více fosilních paliv než kterýkoli jiný národ na planetě.

Našim občanům se po celá desetiletí říkalo, že je nezbytné všemi způsoby těžit fosilní paliva, protože naše národní bezpečnost závisí na „energetické nezávislosti“ na zahraničních zdrojích. Bylo to odporně falešné tenkrát a je to falešné i teď. Kdybychom byli vydali zlomek toho, co šlo na subvencování výroby fosilních paliv, na obnovitelné zdroje, měli bychom skutečnou národní bezpečnost s nezávislou distribuovanou energií ze solárních panelů, přílivových generátorů a větrných elektráren. Místo toho máme obrovské uhelné elektrárny, zapojené do rozsáhlých elektrických rozvodných sítí, které jsou náchylné k výpadkům a zničení i těmi nejprimitivnějšími prostředky, o jejich zranitelnosti důmyslnými útoky na pomocné počítačové systémy ani nemluvě.

Navzdory skutečnosti, že to víme, podívejte se na poslední návrh rozpočtu blouznícího prezidenta Trumpa. Kdo dostane zvýšené výdaje? Armáda. Trump si zjevně myslí, že víc než 2 mld. $ pro tzv. „obranný“ průmysl nestačí – navzdory tomu, že to znamená šokujících 1,4 milionu $ za minutu.

Trumpův rozpočet zatím osekává financování obnovitelných a ekologických programů. Tento přístup strkání hlavy do písku před budoucností je opatrný k nárůstu znečištění a s ním souvisejícím úmrtím a onemocněním populace v době, kdy je rozpočet (americké) Agentury na ochranu prostředí ořezán o obrovských 30 procent. A tady v Montaně se naši zákonodárci i nadále snaží zachovat colstripské zastaralé a znečišťující uhelné elektrárny.

Mladí lidé jsou po právu rozhořčení. Ale je už čas i pro ty, kteří už mají mládí za sebou, aby se k nim přidali s požadavkem na pro-klimatické konání našich takzvaných předáků. A kdyby nás nepřestali krmit stejnými výmluvami, připomenout jim, že volby roku 2020 klepou na dveře a my můžeme našim dětem, vnoučatům i překrásné modré planetě, již nazýváme domovem, učinit velké dobrodiní, když ty darebáky pošleme … no, vždyť víte, kam. Pro víc informací klikněte na www.youthclimatestrikeus.org – a potom požadujte změnu, již tak zoufale potřebujeme.

George Ochenski 20. 3. 2019 (původně napsáno pro http://missoulian.com , USA)
P.S. překladatele: původní server je díky nesmyslným nařízením Evropské unie blokován.
Překlad Vladimír Sedláček