SitRep – reportáž z bojiště 24. 03. 2023 – ofenzívní paranoia!

Autor: Simplicius The Thinker, 25. 03. 2023

Když jsme se naposledy rozloučili, hovořilo se o velké protiofenzívě AFU s cílem odblokovat Bachmut, která měla začít ve středu nebo ve čtvrtek tohoto týdne. Očividně k ní nedošlo. Nyní se objevila zpráva, že generál Syrský, velitel pozemních sil AFU, prohlásil, že povětrnostní podmínky jsou nepříznivé. Deště mění vše v bláto a břečku a nyní se šeptá, včetně samotného Prigožina, že velká protiofenzíva byla ve skutečnosti odložena nejméně na polovinu dubna.

S ohledem na to je toho k tomuto tématu ještě hodně co říct:

Podle PMC Wagnera je v oblasti Bachmut, Konstantinovka, Slavjansk, Kramatorsk a Družkovka soustředěno až 80 000 příslušníků AFU, asi 280 tanků, přes 1 000 obrněných vozidel, až 300 kusů hlavňového dělostřelectva a také 93 MLRS. S tímto uskupením se ukrajinské velení pokusí vyřadit útočné síly PVO z Bachmutu a rozvinout ofenzívu směrem na Doněck.

Kromě toho se velitelství Wagner vyjádřilo k vidění situace ohledně vývoje událostí v dalších oblastech. Zaznamenal vytvoření úderné pěsti v oblasti Dněpropetrovska, stejně jako ohniska napětí v oblasti Chersonu a Lymanu.

Prigožin dále uvedl, že „ukrajinské jednotky mají připraveno asi 200 000 záložníků a obdržely také velké množství vybavení NATO. Podle něj Ukrajina soustředila kolem Bachmutu skupinu více než 80 000 vojáků.“

Podle všeho se Prigožinův odhad zdá být vysoký a on je jistě člověk se sklonem k přehánění – například řekl, že jen z bojů proti Wagnerovi padlo 100 000 vojáků AFU. Uvědomte si, že Wagnerova rozsáhlá účast se týkala především bojů u Popasna, Soledaru a Bachmutu. A i když je to možná možné, je také velmi pravděpodobné, že je přehnané tvrdit, že jen v těchto bitvách padlo 100 tisíc příslušníků AFU jen kvůli Wagnerovi (a Prigožin si dal záležet, aby zdůraznil, že tento údaj se týká pouze mrtvých, nepočítají se do něj zranění.)

Co si tedy máme myslet o jeho tvrzení, že má AFU v záloze 200 tisíc vojáků s 300 tanky a 1000 obrněnými vozidly? Není jasné, zda v tomto ohledu odkazuje konkrétně na Bachmut, a mám podezření, že nikoli. Protože číslo 200k rezerv mnohem více odpovídá číslu, které jsme dostávali o celkových rezervách AFU připravených v týlu – to je pro všechny nadcházející ofenzívy, včetně té velké krymské (i když číslo, o kterém se obvykle mluví, je mnohem nižší, něco kolem 100-120k).

Vzhledem k tomu, že uvádí také 80k jako počet AFU v současnosti kolem Bachmutu, mohlo by těch 200k být odkazem na celkovou kombinaci počtů Bachmutu plus rezerv, které se v současnosti připravují.

Problém s odložením útoku na Bachmut na duben spočívá v tom, že to znamená pravděpodobné odsunutí velké jižní protiofenzívy na ještě pozdější dobu. Někteří představitelé AFU dokonce uvedli, že polovina července je z hlediska počasí a terénních podmínek nejideálnějším obdobím pro zahájení hlavního jižního útoku.

Otázkou je, zda Bachmut vůbec vydrží do poloviny dubna. Zatím to vypadá, že by mohl, vzhledem k tomu, že Wagnerovy síly tam tento týden trochu ztratily páru, vzhledem k tomu, že AFU nasypala část rezerv určených pro protiofenzívu na posílení obrany. Zde je několik zajímavých map:

mapa-01Klik na obrázek pro vyšší rozlišení

mapa-02Klik na obrázek pro vyšší rozlišení

Jedná se o dvě tepelné mapy, které ukazují, kde pravděpodobně probíhají boje na základě satelitního příjmu tepla.

mapa-03

Toto je mapa zobrazující procentuální podíl držených oblastí s tvrzením, že Wagner drží téměř 64 % Bachmutu, Ukrajina 17 % a 20 % je „neutrální“ šedá zóna neboli území nikoho, přes které probíhá střelba, ale kde žádná ze stran neumisťuje aktivní jednotky nebo pozice. I když na jiné mapě je to takto, přičemž neutrální oblasti připadají Ukrajině:

mapa-04

Také prostřednictvím videa z přestřelky byly ruské pozice geolokačně přiřazeny k této řadě budov zakroužkovaných červeně:

mapa-05Klik na obrázek pro vyšší rozlišení

Což znamená, že oblast ohraničená modrým rámečkem je nyní pravděpodobně obsazena, a tak došlo přinejmenším k mírnému postupu o několik bloků/čtvrtí směrem do centra.

V souvislosti s tím bychom měli zmínit, že AFU umí dobře zametat pod koberec svá vlastní selhání. Někteří si možná vzpomenou, že nám posledních několik měsíců slibovala „velkou zimní ofenzívu“ ve Svatovojtěšské oblasti. A k čemu to vedlo? AFU tam nejenže měla obrovské ztráty, nedokázala se přiblížit ani k jednomu z měst – ale byla také zahnána zpět, kde Rusko nyní denně dosahuje zisků při cestě opačným směrem (na západ). Teď se tváří, jako by nikdy neexistovala obrovská PR kampaň za mohutnou, nezastavitelnou ofenzívu Kremennaja, která se zhroutila.

Zde je video pořízené z telefonu zajatého vojáka AFU, na němž si jejich prapor stěžuje, že v oblasti Kremennaya přežilo jen 20 ze 475 příslušníků jejich praporu: VIDEO 1.

Pokud jde o „velkou jižní ofenzívu“, která se má uskutečnit později, zde je další zajímavý příspěvek z jednoho špičkového kanálu Telegramu:

Předpověď na březen-duben:

Po týdenní přestávce bude zahájena jarní ofenzíva s cílem nahromadit dělostřeleckou munici a vytvořit průchody v minových polích.

V současné době je veškeré informační kampaně nasazena tak, aby zakryla skutečné akce nepřítele se zapojením světových médií. Všechny světové publikace píší o potížích logistiky v AFU. Ve skutečnosti žádné potíže nepociťují. Na evropských cvičištích dokončují výcvik desetitisíce vojáků, kteří doplní plánované ztráty postupujících vojsk. Západní obrněná vozidla dorazila ve velkém množství a jsou připravována k nasazení na frontě. Probíhá přeskupování a rotace vojsk. Na všech sektorech plánovaných pro ofenzívu jsou jednotky teritoriální obrany nahrazovány útočnými jednotkami. Nevznikají zde žádné problémy se zásobováním.

Je pravděpodobné, že nepřítel podnikne ofenzivu na několika úsecích fronty najednou:

Z jihu – na chersonském směru, s vyloděním vojsk, obsazením předmostí a následným zřízením pontonového přechodu přes Dněpr a přepravou techniky pomocí vodních plavidel. Za účelem dalšího rozšíření předmostí pro útok na Krymský průliv.

Jak již bylo zmíněno v předchozích zprávách, mnoho lidí očekává, že takovou ofenzívu zahájí hromadný útok dronů. AFU se zabývá vytvářením velkých týmů operátorů FPV na úrovni rot u každé brigády.

Podle ruského zdroje Tchaj-wan poskytl Ukrajině téměř tisíc bezpilotních letounů, které mají mít funkci roje a jsou schopny spolu aicky komunikovat.

Ukrajinské síly je chtějí použít v protiofenzivě proti Krymu, aby u nepřítele vyvolaly efekt překvapení a paniky.

Ani Rusko však nezahálelo. Objevilo se několik nových velmi slibných zpráv o tom, že ruské úřady berou v poslední době válku s drony velmi vážně.

Zaprvé se objevily zprávy o nové záhadné ruské mikrovlnné zbrani, která likviduje ukrajinské drony na vzdálenost několika kilometrů, a AFU si na ni důrazně stěžuje. Někteří se domnívají, že jde o systém Ranets-E, který byl kdysi dávno představen na ruských vojenských veletrzích, ale od té doby „zmizel ze sítě“.

Zdá se, že hoří: v ukrajinském segmentu sítě se začaly objevovat zprávy o sestřelených bezpilotních letounech na vzdálenost 6-7 kilometrů.

Podle autorů mohou ruské ozbrojené síly použít bojové komplexy elektromagnetického záření Ranets-E během speciální vojenské operace.

Ranets-E je výkonný mikrovlnný generátor určený k bezkontaktnímu ničení nepřátelských letadel. Instalační stanice je schopna detekovat nepřátelské zařízení pomocí systému „přítel nebo nepřítel“, zaměřit a aicky navádět cíl a neustále smažit jeho elektronické vnitřnosti silným mikrovlnným zářením.

ranetsKlik na obrázek pro vyšší rozlišení

Časopis The Economist dokonce před několika dny ve svém článku zdůraznil „černou magii“ ruských schopností v tomto ohledu:

Na Ukrajině označili za „černou magii“ to, jak se ruským ozbrojeným silám daří sestřelovat bezpilotní letouny, píše Economist s odvoláním na ukrajinské zdroje z oblasti obrany.

„Rusové … provádějí černou magii v elektromagnetické obraně. Dokážou rušit signály, ovlivňovat GPS, posílat drony do špatné výšky, jen aby spadly z oblohy,“ cituje publikace ukrajinský zdroj. Podle zdroje dostanou ukrajinské jednotky v příštích měsících „významné a špičkové kapacity“. Nicméně podle něj pro ně stále nebude snadné bojovat proti Ruské federaci.

A Rusko vytvořilo na úrovni Státní dumy Centrum podpory obranných inovací, které má ruským jednotkám usnadnit přístup k novým technologiím. Je to částečně reakce na všechny stížnosti na to, jak neefektivní a byrokratický byl ruský vojenský systém v prvním roce SMO, pokud jde o umožnění ruským jednotkám pořídit si nejnovější potřebné věci, jako jsou drony apod.

Hodně se hovořilo o tom, jak civilní snahy financované z davu musely dostat drony k ruským jednotkám, protože byzantský byrokratický proces ruské armády jednoduše vše zdržoval a neumožňoval včasné „povolení“ a různé byrokratické úkony / papírování pro hladký průběh těchto nákupů.

Situace se tedy pomalu mění a to jsou velmi slibné signály:

Čekání na útok nepřítele: při Státní dumě vzniklo Centrum podpory obranných inovací, které má za účasti agentury RVvoenkor pomáhat vojákům s novými technologiemi.

Jeho potřeba se rodila už dlouho, o potřebě podpořit nový vývoj u vojsk se diskutovalo řadově mnoho měsíců na různých úrovních naší společnosti.

Iniciativu veřejnosti aktivně podpořil a pomáhá ji realizovat poslanec Dmitrij Kuzněcov , který neustále pomáhá na frontě:

„Vzhledem k očekávání protiofenzívy ozbrojených sil Ukrajiny je času velmi málo. Na půdě Státní dumy jsme vytvořili veřejné Centrum podpory obranných inovací. Je důležité, abychom měli čas poskytnout našim chlapcům protileteckou ochranu a vše, co zachraňuje životy. A to se bez aktivistů  soukromé iniciativy neobejde. Občanská společnost v Rusku je nucena vést Sociální vojenskou operaci a válka, jako vždy v historii, stimuluje technologický pokrok.

Podpořili nás kolega Gusev, zástupce ministerstva obrany Sergej Jegorov, z Nadace Sergeje Michejeva Anton Samarin, Svaz otců Ruska a A. Zaremba, Platforma GOZ a D. Tarasov, Ruský pramen a Arťom Potapov, generální ředitelé výrobních podniků.

To přichází v návaznosti na to, že Dmitrij Medveděv navštívil více ruských závodů MIC a uspořádal nová setkání s vývojáři/dodavateli zbraní, jako například toto kuriózní, na němž se odvolal na známý výhružný Stalinův projev z 2. světové války:  Video 1 (Alternate Link)

Je na vás, abyste rozhodli, zda se jednalo o vážně míněný projev, nebo o lehce jazykolamný.

Také je třeba říci, že Medveděv oznámil, že Rusko nyní staví 1 500 tanků ročně. Již dříve jsem se tomu podrobně věnoval, a abych to shrnul: Rusko stavělo 200-250 zcela nových tanků ročně a modernizovalo/rekonstruovalo dalších více než 600-650 tanků. Ale loni Šojgu nařídil Uralvagonzavodu, aby zdvojnásobil výrobu jen nových tanků, a plánovalo se zřízení dvou nových ruských továren na modernizace (např. přeměnu T-72 na T-72B3M, T-90A na T-90M atd.), což by výrazně rozšířilo rekonstrukce/modernizace ročně.

vyroba-tanku

Zatím se neobjevila žádná tvrdá čísla, která by potvrdila, jak blízko se k této metě letos dostanou. Ale Medveděvovo nové prohlášení se zdá být prvním takovým náznakem. Znamenalo by to, že Rusko letos teoreticky vyrobí až 400-500 zcela nových tanků a dalších 1000 jich s největší pravděpodobností modernizuje/rekonstruuje.

Jeho prohlášení si můžete prohlédnout sami zhruba ve 2:00 minutě tohoto videa (alternativní odkaz).

Připomeňme si, že i při nejhorších, nepravděpodobně nadsazených odhadech ztrát (z nechvalně proslulého seznamu Oryx) ztratily rusko-spojenecké síly v SMO dohromady více než 1600 tanků. To by bylo dalším potvrzením toho, že Rusko více než vyrovnalo veškeré ztráty nebo je brzy vyrovná, protože v loňském roce pravděpodobně vyrobilo celkem 800-1000 tanků a letos jich vyrobí dalších 1500. Do příštího roku by se tak mohli vrátit na úroveň sovětské produkce, která dosahovala 2500-3500 tanků ročně (stále však nejde o nic ve srovnání s 2. světovou válkou, kdy SSSR dokázal ročně vyprodukovat 50-100 tisíc tanků).

K tomuto tématu také mnoho lidí vyjádřilo obavu, že pokud AFU akumuluje tak obrovské síly, proč Rusko nepracuje na koncentračních bodech? No, je tu nová zpráva, která tvrdí, že Rusko dělá přesně to:

Ve dnech 23. a 24. března plánovalo velení Ozbrojených sil Ukrajiny zahájit protiofenzívu v záporožském směru. Podle plánu nepřítele měl hlavní úder přijít na lokalitu Orechovskij: ve městě byla vytvořena úderná skupina o síle až posíleného praporu-taktického uskupení.

Podle @ZSU_Hunter_2_0 se velení 58. kombinované armády Ozbrojených sil Ruské federace rozhodlo způsobit masivní palebné škody na odkrytých pozicích a skladech nepřítele. Ofenzíva byla zmařena ještě před jejím zahájením.

Od 21.00 do půlnoci 22. března byly ve městě zasaženy hotely a školy sloužící k ubytování personálu ozbrojených sil Ukrajiny i nedávno zformované útočné brigády Národní gardy Ukrajiny „Červona Kalina“ – celkem bylo zasaženo více než 20 cílů.

Vyřazeno z provozu bylo několik skladů s municí, dělostřeleckými granáty, protitankovými střelami a zaparkovanou technikou.

Odhaduje se, že ztráty nepřítele dosáhly půl tisíce mrtvých a zraněných. Ve městě byl také vypnut internet, aby se zabránilo úniku informací. Zranění jsou odváženi přes Zalizničnoje směrem na Guljaj-Pole.

Další zpráva od mluvčího velení ukrajinského letectva potvrzuje masové útoky ruskou leteckou přesně naváděnou municí:

V noci provedly ruské vzdušné a kosmické síly více než 10 náletů na cíle v Sumské oblasti.

Sumská oblast byla napadena řízenými bombami odpálenými z přibližně 10 letadel. Více než 10 těchto řízených bomb zaútočilo na cíle v regionu. Ztráty se tam upřesňují…“ Jurij Ignat, mluvčí velení ukrajinského letectva, uvedl v tiskové zprávě.

Je známo, že objekty ve městě Belopolje (na snímku) a v obci Viri obce Rečkovo byly zasaženy nálety. Napadeny byly také cíle v územním společenství Nikolajev, od jehož hranic s Ruskem je vzdálenost asi 40 kilometrů.

Jedná se o největší útok ruských letadel na pohraniční objekty ukrajinské armády v poslední době. Pozoruhodné je také to, že ukrajinská armáda konstatuje použití přesně naváděných bomb, a nikoli raket, což může naznačovat postupné posilování tohoto typu výzbroje v ruských vzdušných a kosmických silách.

A k tomuto tématu jsem v minulém čtenářském mailbagu odpovídal na otázku, proč ruské letectvo zdánlivě není tak aktivní, jak někteří očekávali. Vysvětlil jsem, jak ruské vzdušné a kosmické síly ve skutečnosti v mnoha svých konfliktech dosahují v průměru vyššího počtu vzletů než USA, a uvedl jsem přesné rozpisy čísel z potvrzených zdrojů, aby mě nikdo nemohl obvinit z přehánění.

A dnes tu máme další takové potvrzení, když Šojgu v další aktualizaci uvedl následující zajímavou informaci:

V průběhu speciální operace ruské vzdušné a kosmické síly zničily více než 20 000 nepřátelských objektů a uskutečnily přes 140 000 vzletů – Šojgu.

Když to vydělíme 392 dny bojů SMO, dostaneme téměř 360 celkových vzletů denně. Ve svém výše citovaném článku v mailbagu jsem pro srovnání uvedl vlastní citovaná čísla NATO, podle kterých při bombardování Srbska v roce 1999 všechny síly NATO dohromady nalétaly v průměru 250 letů denně a USA 150 úderných letů denně. Odpůrci samozřejmě budou balancovat na hraně a říkat, že Rusko si vymýšlí, ale to USA také – a USA si vymýšlejí mnohem častěji, protože to v historii prokazatelně dělaly mnohem častěji.

Dále krátká poznámka, abychom si něco ujasnili: spousta lidí zveřejňuje z kontextu vytržené fotky/videa různé techniky, která jde na frontu, a ptá se, proč/jak je možné, že ji Rusko neničí.

Zaprvé, velká část těchto fotografií/videí je pořízena v Polsku/Německu (ukazují vlaky proudící vpřed plné obrněné techniky) ale nikoliv uvnitř Ukrajiny. Ve skutečnosti se 90 % lehké/těžké výzbroje, která zaplavuje Ukrajinu, děje v noci – takže pokud vidíte fotku vlaku plného výzbroje ve dne, pravděpodobně není na Ukrajině.

V noci se lehká výzbroj, jako jsou APC, IFV, IMV, ICV, MRAP, houfnice atd. může snadno přepravovat a také se přepravuje prostřednictvím civilních vozidel, na korbách traktorových návěsů, které jezdí po civilních dálnicích, nerozeznatelné od ostatních návěsů převážejících potraviny kolem nich.

Těžká výzbroj, jako jsou hlavní bojové tanky (MBT), se obvykle nevejde do návěsů tahačů, takže je jako jediná obvykle musí přepravovat vlaky nebo HET v noci. Proč tedy Rusko nezasahuje právě do nich?

Zaprvé, dřívější ruská taktika spočívala v tom, že se čekalo, až se nahromadí v místě soustředění, a tam se na ně všechny udeřilo. Například před časem bylo oznámeno, že Polsko dodá přes 250 variant T-72M1, a není divu, že z nějakého důvodu jich na reálném bojišti byla vidět jen malá hrstka (necelý tucet), proč myslíte, že tomu tak je?

Nyní k dalšímu. Když už je řeč o Polsku, v poslední době se hodně mluví a objevují se materiály, které naznačují skutečné hromadění zbraní se záměrem, aby se Polsko po pádu Ukrajiny stalo dalším bojištěm nebo bojovou silou. Pojďme si projít některé materiály, které o sobě daly v poslední době vědět:

Polský prezident Andrzej Duda oznámil plány na vytvoření největší pozemní armády v EU.

Po celé zemi se otevírají náborová střediska.

Nakupují se obrněná vozidla, raketové a dělostřelecké systémy. Vojenskou techniku však nemá kdo obsluhovat. Proto bylo rozhodnuto o náboru dalších lidí, aby se početní stav polské armády zdvojnásobil (nyní má 150 000 vojáků).

Jižní Korea je připravena prodat Polsku 980 tanků K2 Black Panther. Hodnota kontraktu činí 14,5 miliardy dolarů. Varšava rovněž nakoupí 600 samohybných houfnic a 50 bojových letounů. https://t.me/russtrat/19981.

Prostě připravují Polsko na válku s Ruskem, jako kdysi připravovali Ukrajinu. A sedí za oceánem. Ale zdá se, že Poláci z toho mají radost. Stejně jako kdysi byli šťastní Ukrajinci.

To není obnovení SSSR. Je to návrat k hranicím po druhé světové válce. Západ chtěl odtrhnout ukrajinské území od Ruska. To se nestane. Polsko by udělalo dobře, kdyby se drželo stranou.

Dochází k tomu v návaznosti na oznámení USA o vytvoření první stálé posádky americké armády na polském území.

První stálá posádka ozbrojených sil USA se objeví v Polsku. Jak v pondělí informovalo Ministerstvo národní obrany republiky, 21. března se uskuteční slavnostní ceremoniál, jehož cílem bude „přeměna regionální podpůrné skupiny Polska na posádku americké armády v Polsku.

Posádka americké armády v Polsku se tak stane osmou stálou posádkou ozbrojených sil USA v Evropě a první stálou posádkou amerických vojsk v Polsku. Jednotka vzniká díky rozhodnutí amerického prezidenta v roce 2022 a bude se zabývat zajišťováním infrastruktury pro americké vojáky umístěné v Polsku.

Úkoly posádky budou zahrnovat také řízení a správu předsunutých stanovišť amerických jednotek v Polsku,“ uvádí se ve zprávě. Camp Kosciusko je název předsunutého velitelství 5. armádního sboru USA působícího od roku 2020 ve městě Poznaň.

Jeho hlavním úkolem je koordinace akcí a dohled nad pozemními silami USA v Evropě, operační plánování, jakož i spolupráce a synchronizace amerických sil s jednotkami ostatních zemí NATO. Velitelství hraje klíčovou roli při integraci amerických jednotek umístěných v Polsku a synchronizaci jejich součinnosti s našimi ozbrojenými silami,“ uvedlo polské ministerstvo obrany v prohlášení. V Polsku je v současné době umístěno více než 10 000 příslušníků americké armády.

Americká armáda to odhalila na svém oficiálním Twitteru:

twitter-dudaJak napsal jeden polský uživatel na Twitteru s následujícím obrázkem:

Dnes byla v Polsku zřízena stálá posádka americké armády. Při této příležitosti bych vás rád informoval, že jsme nyní plně zotročeni, ekonomicky, finančně a nyní i vojensky, USA. Nevím, jestli se mám smát, nebo brečet.

mapa-06

K tomu všemu se v článcích, jako je tento, začíná otevřeně volat po vojskách NATO uvnitř Ukrajiny, i když v tomto případě jako mírových silách po ukončení konfliktu. Silně však zdůrazňují, že američtí vojáci musí být na místě, aby zajistili jakýkoli budoucí mír, čímž otevírají Overtonovo okno rozhovoru a pravděpodobně podmiňují přijatelnost takového řešení pro veřejnost.

Četné novinové titulky také upozorňují na plány Polska, které se má za několik let stát největší a nejsilnější armádou v Evropě:

text-02

Mnohé analytiky to tedy vede k závěru, že atlantisté zjevně připravují půdu pro to, aby Polsko po pádu Ukrajiny zaujalo její místo.

Rogozin před několika dny řekl následující:

Místopředseda ruské vlády v letech 2011-2018 Dmitrij Rogozin na kontaktní linii v Záporožské oblasti prohlásil, že polské ozbrojené síly se účastní vojenských akcí na straně Ukrajiny. „Působí zde pravidelné jednotky polské armády. Poznáme je podle uniforem, jsou oblečeny stejně,“ řekl Rogozin a dodal, že „Poláci se stali profesionálními loupežníky, jejich prohlášení vyvolávají zděšení i u kolegů z NATO.

Dříve bylo oznámeno, že počet jaderných hlavic jaderných odstrašujících sil určených k úderům na Polsko byl zvýšen vzhledem k tomu, že na jeho území bude od 21. března trvale umístěna posádka amerických vojsk s cílem stát se klíčovým článkem útočné infrastruktury vojsk NATO.

Americký generálporučík Keith Kellogg údajně prohlásil, že Ukrajina nemá šanci a měla by být rozdělena mezi Polsko a Rusko:

Mnoho vysokých amerických vojenských a zpravodajských činitelů se domnívá, že Ukrajina již nebude schopna ze současného konfliktu vyjít vítězně. Ve Spojených státech někteří navrhují rozdělení Ukrajiny mezi Polsko a Rusko. Současně nadále obhajují dodávky zbraní a platby Kyjevu, i když přiznávají, že tato pomoc Ukrajině stejně nepomůže, protože Rusko ji výrazně převyšuje v množství zdrojů, peněz a spojenectví s dalšími velmocemi, jako je Čína a Indie.

Většina ukrajinské armády je již mrtvá. Její nejlepší vojáci, vycvičení ve Spojených státech, buď zemřeli, nebo jsou mimo hru. Nikdo nezruší ukrajinskou zdatnost, ale Rusko díky ohromným zdrojům pravděpodobně stejně zvítězí,“ uvedl spolupředseda Centra pro americkou bezpečnost (AFPI), generálporučík Keith Kellogg. Podle něj je nejpravděpodobnějším výsledkem konfliktu pro Ukrajinu ponižující příměří, v jehož důsledku může země přestat existovat: „Nastal čas rozdělit Ukrajinu: vše na východ od Dněpru připadne Rusku a vše na západě Polsku. Historicky tyto dvě země ovládají dnešní Ukrajinu.

A ještě krátce k situaci kolem letounu MQ-9 Reaper. Včera se Velká Británie rozhodla provokativně přeletět podobnou trasu s letounem RC-135W Elint Sigint, který byl doprovázen dvěma letouny RAF Typhoon z Rumunska:

raf-rumunsko-01

raf-rumunsko-02

Jak je vidět na obrázku dole, letadla se nacházela uvnitř ruské ekonomické zóny (EEZ), ačkoli technicky se stále nacházela v mezinárodním vzdušném prostoru vodách. Nicméně vzhledem k tomu, že byly sledovány pomocí opensource flight-trackerů, zdálo se, že letěly se zapnutými odpovídači, což byl hlavní sporný bod, který vedl k pádu letounu MQ-9 Reaper.

Ať tak či onak, je to jednoznačně „silný signál“, který Spojené království vyslalo. Někdo by mohl říci, že Rusko ustoupilo, když je nezachytilo, avšak Rusko nikdy nezachytilo nekonečné technicky „legální“ předchozí lety Elintů – zachytilo pouze Reapery, když letěly s vypnutým transpondérem, což si nedovolili ani prohnaní Britové.

Na druhou stranu Rusko na tyto provokace reaguje asymetricky. USA tvrdí, že v březnu, že Rusko narušilo vzdušný prostor přímým přeletem nad americkými základnami v Sýrii téměř každý den v měsíci:

text-03

A co víc, včerejší útok íránských milicí na americkou základnu skutečně způsobil oběti – smrt jednoho kontraktora a zraněné vojáky.

Obě události spolu pravděpodobně souvisejí a lze předpokládat, že ruské přelety poskytují Íráncům průzkumné informace v rámci demonstrace síly. Takže pro všechny ty, kteří si stěžují, proč Rusko nesestřeluje více letů amerických dronů v blízkosti Krymu, můžete vidět, že odplata je prováděna asymetricky, protože američtí vojáci nyní přicházejí o život.

text-05

Aby to bylo vtipné, USA se nyní diví, proč jejich tak vychvalovaná protivzdušná obrana (ta samá, která byla dodána Ukrajině…) při útocích nefungovala:

text-06

Americká armáda v současné době neví, proč systém nefungoval, jak měl, a okolnosti se vyšetřují, uvedla zpráva s odvoláním na dva úředníky.

Jeden z úředníků vysvětlil, že systém protiraketové obrany Avenger na základně s názvem RLZ mohl mít nějaký neočekávaný problém s údržbou, přestože vojáci byli v nejvyšší pohotovosti vzhledem k tomu, že Íránem podporované skupiny provedly v posledních dvou letech 78 útoků, uvedla americká média.

Další bod jednání:

Objevují se další důkazy o nové domácí verzi ruské klouzavé bomby „JDAM-ER“.

jdam-erFotografie trosek ruských vysoce přesných bomb, které zničily objekty UA Army v Belopolje v Sumské oblasti. Tento modul je koncepční obdobou americké stavebnice JDAM-ER a mění neřízenou vysoce přesnou pumu FAB-500M62 na vysoce přesnou zbraň.

Objevila se nová fotografie, na které je vidět to, co se nazývá UMPC (Unified Module for Planning and Correction). Tj. jedná se o křídla a pravděpodobně naváděcí část, která se připojuje k bombě. Tentokrát byly nalezeny na místě trosek zničené ukrajinské policejní stanice, kterou AFU používala jako kasárna, což znamená, že zasáhla svůj cíl.

Tento článek dokonce zprostředkovává následující prohlášení známého ruského kanálu Fighterbomber (oficiálně napojeného na ruské letectvo, který vždy zveřejňuje exkluzivní informace přímo z RuAF):

Již čtyři měsíce operují bombardéry, stíhačky a letouny s dlouhým doletem s naváděnými zbraněmi ze vzdáleností nepřístupných nepřátelské protivzdušné obraně. Pouze letectvo „hudebníků“ jde čistě na klasické bombardování s „neřízenou municí.

Říkají tedy, že skutečné ruské letectvo již několik měsíců používá výhradně naváděné zbraně, které jsou odpalovány na vzdálenosti, na které ukrajinská AD nedosáhne. A pouze letectvo Wagnera (Su-25 atd.) nadále stále používá klasické shozy neřízených bomb, jako je tomu zde:

twitter-02To je však velmi slibné potvrzení.

Nyní se krátce věnujme druhé frontě v Avdějevce. Některé dnešní zprávy (včetně těch ze strany AFU, což jim dodává další důvěryhodnost) tvrdí, že ruské síly provedly hluboký průlomový postup do západního křídla Avdějevky.

mapa-07

mapa-08

mapa-09

Na severním konci Avdějevky ruská vojska údajně překročila nebo se alespoň zmocnila kritické železnice vedle Stepova. Jak je tedy vidět, situace v Avdějevce začíná být pro AFU kritická a tímto tempem by mohla velmi dobře padnout ještě před Bachmutem.

Poslední trocha slibného vývoje: jak už někteří slyšeli, Rusko před dvěma dny opět vypustilo do vesmíru novou vojenskou průzkumnou družici:

twitter-03Nejdůležitější na tom je, že vypuštěná družice je nízkoorbitální elektrooptická průzkumná družice Bar-M, tj. družice s teleskopickou kamerou. A co je důležité: tím se celkový počet ruských průzkumných družic EO ve vesmíru zvýšil na 5. USA mají pouze 6 družic EO Keyhole. To znamená, že Rusko nyní dosáhlo téměř parity s USA alespoň ve specifické oblasti elektrooptických průzkumných družic.

A to nepočítáme desítky dalších družic, které se netýkají EO, jako jsou různé radary SAR, družice pro signálovou špionáž atd. USA jich mají celkem více (údajně ~120+ oproti ruským ~70-80), ale v mnoha ohledech jsou ty EO nejdražší a nejdůležitější. Proslulé a tajné americké satelity Keyhole jsou dražší než letadlové lodě třídy Nimitz/Gerald R. Ford. Každý z těchto satelitů stojí zhruba 5+ miliard dolarů. Jsou velké jako Hubbleův vesmírný teleskop a mají zhruba podobné složení – v podstatě si tedy představte Hubbleův teleskop namířený směrem dolů k Zemi.

Ve skutečnosti právě minulý týden Rusko vypustilo další vojenskou družici, tentokrát geostacionární družici signálového zpravodajství pro zachycování signálů a vojenské komunikace. A podle předchozího zdroje je na stejném kosmodromu Pleseck již na příští středu naplánován start další vojenské průzkumné družice. Je zřejmé, že Rusko je naprosto dokonale pumpuje.

Znamená to tedy, že ruská vesmírná ISR je nyní stejná jako celé NATO dohromady? No, to, že má Rusko v klíčové oblasti elektrooptických satelitů téměř plnou paritu s USA, neznamená, že se vyrovnalo, pokud jde o AFU. Ukrajina používá spoustu privatizovaných/komerčních satelitů, jako je Maxar, stejně jako ty od USA/NATO/Five-Eyes. Takže všichni dohromady jich mají stále o dost více než Rusko.

Zrovna dnes vyšel nový článek, který upozornil na to, jak některé z těchto věcí fungují:

text-07

Vojáci ukrajinské skupiny pro speciální operace „Thor“ využívají satelitní data poskytovaná CIA k výběru cílů při provádění bezpilotních úderů proti ruským silám, řekl velitel jednotky listu The Times.

Velitel jednotky, která se prý také jmenuje Thor, tvrdí, že k výběru potenciálních cílů pro své útoky používá speciální aplikaci na tabletu, který je synchronizován se satelitem CIA.

Cíle vybíráme v programu a cíle tam může umístit jak satelit CIA, tak náš vlastní satelit, který si naši dobrovolníci platí. Tam se shromažďují informace z nejrůznějších zdrojů. My si vybíráme, pak přilétáme a provádíme vlastní průzkum,“ uvedl Thor v rozhovoru pro deník.

Zde se jasně hovoří o různých systémech, které jsem již mnohokrát popsal, od DELTA, Nettle, GIS Art atd. Tyto systémy slouží k zadávání sledovacích dat z amerických satelitů/AWACů/atd. a jejich distribuci libovolné jednotce v rámci AFU.

Je třeba také zmínit, že tento UA tým se v článku dopouští znepokojivého přiznání:

Jiný člen skupiny řekl deníku Times, že Thor také záměrně používá bezpilotní letouny k mrzačení – spíše než k zabíjení – ruských vojáků. „Tyhle mají zranit Rusy,“ řekl listu The Times třicetiletý Alexandr, který vyzbrojil dron vyrobený na 3D tiskárně důlními výbušninami. „Vezměte mu ruku nebo nohu, bude pro stát navždy přítěží,“ dodal.

Ať tak či onak, tento nejnovější satelitní vývoj ukazuje, jak usilovně ruský stát pracuje na tom, aby se dostal na stejnou úroveň, a že v oblasti ISR, stejně jako všude jinde, den ode dne sílí.

Jako poslední humorný bod generál Milley nedávno prohlásil, že pokud Ukrajina prohraje s Ruskem, bude to mít za následek, že vojenský rozpočet USA se bude muset „zdvojnásobit“.

milley

Nejvtipnější na tom je, že nedávno vyšlo najevo, že Biden již požádal Kongres o překvapivě bezprecedentní, téměř bilionový rozpočet na obranu.

Takže mi chcete říct, že malé Rusko, které je vysmíváno jako takový neschopný nepřítel, by potřebovalo, aby mocná „1. armáda“ světa zdvojnásobila svůj už tak bilionový obranný rozpočet na nevýslovné 2 biliony dolarů? Vždyť je to k smíchu.

Je to docela něco, že země, která je tak často zesměšňována jako pouhá benzinová pumpa vydávající se za jadernou velmoc (což nedávno zopakoval i republikánský kandidát Desantis), vyvolává v celé mocné sféře NATO takovou hrůzu, že se chytají za hlavu, koušou si nehty a lomí rukama.

desantis

A co jsou USA? Hodinová show Drag-Queen s méně atomovkami.

*****

Originál článku: Simplicius The Thinker
Překlad a úpravy obrázků: Admin Nekorektní TOP-CZ