SITREP: Aktualizace 18/02 – Blíží se velká válka, klid před bouří.

Autor: Simplicius The Thinker, 19. 02. 2023

Přesněji řečeno, ještě jsme nic nezačali. ~Vladimir Putin, červenec 2022

Protože se blížíme k období 21. – 24. února, které mnozí očekávají, a které je tak blízko, napadlo mě, že by bylo dobré shromáždit všechny poslední, nejdůležitější události týkající se potenciální nové „velké“ ruské ofenzivy. Některé z nich již byly zmíněny v předchozí aktualizaci, ale uvedeme je znovu, abychom soustředili všechny relevantní materiály.

1. Zaprvé, existují dva renomované kanály, které nyní potvrzují, že během týdne dojde k velkým akcím. Romanov Lite, kterého mnozí z vás znají, je komentátor z Krymu, který také spolupracuje s některými ruskými/donbaskými jednotkami, pomáhá jim se zásobováním a často je s nimi viděn na linii, často má zasvěcené informace, protože mluví přímo s vojáky. Napsal tuto zprávu, že brzy nastane čas odchodu:

01

Všimněte si, konkrétní potvrzení něčeho, co jsme tu předpovídali v jedné z nedávných zpráv, a sice že ofenziva pravděpodobně nezačne najednou, ale v několika etapách, aby se maximalizoval zmatek, poskytlo se trochu času na to, aby AFU zběsile posílala zálohy na jeden směr a utěsnila tok, jen aby se úplně jiným směrem masivně rozjela na neposílené území.

2. Poté další renomovaný kanál vydal naléhavou výzvu k poplachu:

Od „2 Majors“ TG kanálu:

Obyvatelé Ukrajiny
Všichni chápou, že uplynulý měsíc, během něhož se ruské ozbrojené síly chopily iniciativy, byl přípravou . Otevřené zdroje uvádějí jako možné směry ofenzívy Sumy, Černigov, Charkov a Záporoží.

Lidé žijící na těchto územích mohou na vlastní oči vidět známky toho, jak AFU připravuje tato města a oblasti k obraně. Oblast se zaminovává, budují se opevnění, přesouvají se vojenské kolony a autobusy se žoldáky.

Ukrajinské velení má k dispozici dobré zpravodajské informace z amerických satelitů, které zpracovávají zkušená analytická centra.

Oficiální Kyjev však evakuaci obyvatelstva neoznamuje. Protože ve městech se budují opevněné oblasti a civilní obyvatelstvo se opět stane živým štítem. Evakuace v Kupjansku byla vyhlášena poté, co se ruské ozbrojené síly přiblížily k městu na 7-10 km.

Je naprosto nezbytné, aby Ukrajinci tato města opustili. Ruské ozbrojené síly již nebudou provádět policejní operaci. Takové nesmysly, jako tomu bylo v Mariupolu, kdy nemohlo být zničeno postavení nepřátelského odstřelovače/kulometčíka, protože ve zchátralé pětipatrové budově „mohou být civilisté“, už nebudou platit.

A po všech těch hrůzných videích mučení a střelby našich vojáků, radostné reakci velkého počtu Ukrajinců na ně, se postoj vojáků a důstojníků k „mírumilovnému obyvatelstvu“ poněkud změnil.

3. Nedávno jsme se dočkali vůbec prvního potvrzení – se skutečnými fotografickými důkazy – o hromadění ruských sil na ukrajinských hranicích, které se podobá těm z doby před únorem 2022. Zde jsou satelitní snímky jednoho z nich; údajně jsou takové tábory v Kurské a Voroněžské oblasti, které jsou přímo nad Sumskou a Charkovskou oblastí Ukrajiny.

4. Nyní se objevilo několik zpráv o výstavbě velkých polních nemocnic nejméně ve dvou různých regionech, což opět připomíná přesně to, co se stalo minule před zahájením SMO. A nadporučík AFU prohlásil, že za hranicemi u Sum se shromáždilo 10 000 ruských vojáků.

Nadporučík ozbrojených sil Andrej Gulakov pro The Times

Podle něj tam útočníci postavili polní nemocnici, a to je ukazatel, že Rusové plánují ofenzivní akce, stejně jako loni.

Zajímavé je, že je to charakterizováno jako „největší soustředění, které tam kdy bylo“, a to i při budování v loňském roce. Deset tisíc vojáků se nezdá být mnoho. Ale to jen dokazuje správnost našeho předpokladu ze zprávy 1. části, která zjistila, že Rusko použilo jen malý zlomek vojáků, o kterých si všichni mysleli, že je použilo. Loňský sumský vpád musel být podobně velmi malý, o velikosti jedné nebo dvou brigád (nebo spíše několika BTG).

text-01

Také ve výše uvedeném příspěvku je vidět, že Rusové údajně položili štěrk na cesty podél hranice, čímž anulovali problémy s průchodnosti terénu.

Další zpráva:

Podle zahraniční rozvědky se na území Běloruska nachází taktické uskupení ruských ozbrojených sil o celkovém počtu 26.800 osob. Skupina sil je vyzbrojena 18 bojovými letadly a 25 vrtulníky různých typů, dále 116 tanky, včetně T-90, a několika stovkami obrněných bojových vozidel.

Kromě toho nepřátelská rozvědka uvádí, že jsme nasadili 6 raketometů Iskander a 26 různých typů raket MLRS. Ve městě Grodno je rozmístěna nemocniční základna na bázi 1134. vCMC.

5. Podle „poradce starosty Mariupolu“ Petra Andrjuščenka v současné době pomalu projíždí bahnem mezi Mariupolem & Berdianskem mohutný 80 km dlouhý konvoj zásobovacích nákladních automobilů ruské armády. Nezapomeňte, že se jedná o exilového ukrajinského „bývalého poradce“ předchozí správy Mariupolu před jeho osvobozením.

02

hr

03

Andrjuščenko je tentýž, který minule oznámil, že ruská vojska masivně vzrostla o „desítky tisíc“ severně od Mariupolu, což bylo později upřesněno, že jde o 10k až 30k vojáků.

text-02

6. Ukrajinský poslanec Gončarenko tvrdí, že v dalekém západním Bělorusku byla spatřena skupina ‚Wagnerových‘ vojáků.

text-03

7. A autobusy plné 1700 Wagnerových vojáků jsou údajně posílány směrem k Záporoží (jedna z bezprostředních linií útoku v nadcházející ofenzívě):

 

Někteří se však domnívají, že by mohli směřovat do Ugledaru, což by dávalo větší logiku, protože Wagnerovi bojovníci jsou známí jako specialisté na boj ve městě. A v posledních dnech se ruští mariňáci konečně zakopali v prvních městských osadách přímo na okraji Ugledaru, což by mohlo znamenat, že Wagner je nyní vyslán, aby se připravil na skutečný městský útok na zmíněné město.

05

8. Ruské Buky a další AD je možné také vidět, jak se přesouvají ze směru od Mariupolu směrem k pravděpodobným ofenzivním vektorům:

069. Nezapomeňte, že se nyní ozývají i nesouhlasné hlasy, které tvrdí, že nejenže se žádná „velká ofenziva“ v dohledné době nechystá, ale že Rusko ve skutečnosti „není schopno“ žádnou takovou ofenzivu ani zahájit.

text-04

hr

text-05

 10. O údajných číslech jsme informovali minule, ale zde je znovu srovnáme:

Ruská federace připravila 1.800 tanků, 3.950 obrněných vozidel, 2.700 dělostřeleckých systémů, 810 samohybných děl ze sovětské éry, jako jsou Grad a Smerč, 400 stíhaček a 300 vrtulníků pro nadcházející masivní útok na Ukrajinu. Píše o tom Foreign Policy.

text-06

Konkrétně ve světle 700-750 stíhaček a vrtulníků kolují na ukrajinských vlnách také zvěsti, že ruské letectvo bude při nadcházející ofenzivě nejen operovat ve zcela nové doktríně, ale že už bylo nedávno viděno, jak tak činí.

Dříve bylo letectvo chráněno, téměř nelétalo do zóny působení ukrajinské protivzdušné obrany. Nyní se rozhodli změnit taktiku,“ říká tazatel novinářů. Podle novinářského zdroje má Ruská federace v letectvu nad ozbrojenými silami stále převahu. Přestože budou ruská letadla a vrtulníky hromadně sestřelovány, bude to pro ukrajinskou armádu znamenat určité problémy.

„Nová doktrína“ předpokládá, že ruské letectvo bude pronikat mnohem hlouběji do nitra ukrajinské země a nebude obcházet okraje kontaktní linie z obavy před sestřelením, jak tomu bylo nyní.

text-07

Nevšímejte si rozzlobeného copu ve výše uvedeném tweetu, jde pouze o odkaz na „zvěsti“ o změně strategie ruského MO.

Tvrdí se, že v posledních několika týdnech to již dělají ruské stíhačky, stejně jako „nové typy dronů“. Nejenže se objevilo několik zajímavých videí – jedno z nich ukazuje ruský Su-24M letící nad Chersonem v dostatečně velké výšce, která naznačuje, že má nulový strach z AD (tj. 3000-5000 stop místo obvyklých 100-300 stop), ale před několika dny si také AFU stěžovala, že hluboko nad jejich územím létá jakási nová sada dronů „dlouhého doletu“ a „velké výšky“ v následující trase:

07

Říkali, že létají ve výšce až 18.000-20.000 stop, což je pro většinu typů dronů v tomto konfliktu extrémně vysoko. To se shodovalo s velkým úderem ruského létajícího dronu jen o několik dní později, který byl proveden jakýmsi „novým typem“ dronu s nápadně odlišným zvukovým vzorem, než je známý zvuk „sekačky na trávu“ Shahed/Geran/Dorito. Tyto drony měly mnohem „hlubší“ zvuk motoru, který naznačoval, že jde možná o větší nebo výkonnější dron.

text-08

Rusko zřejmě používá mnohem více přímých přesných raketových úderů (PGM) na ukrajinské pozice. To má zásadní význam ze dvou důvodů: za prvé, před časem se ruské údery často dělily na dva hlavní tábory – dělostřelecké údery „taktické“ úrovně krátkého dosahu různého druhu a údery „strategické“ úrovně dlouhého dosahu řízenými střelami na kritickou infrastrukturu, které byly odpalovány těžkými bombardéry atd. To však představuje posun k zásadním schopnostem úderů středního dosahu, přičemž ruské stíhačky jako Su-24m, Su-30, Su-34 atd. budou pravděpodobně odpalovat tyto nově zesílené rakety na cíle taktické úrovně těsně v týlu frontových jednotek.

09

Existuje celá řada důkazů, které to potvrzují. Nejenže jsme viděli několik videí, na nichž Dmitrij Medveděv objíždí ruské raketové továrny, které vyrábějí právě tuto munici, při oznámení rozsáhlého nárůstu jejich výroby (zde a zde).

Nedávno se však začala objevovat videa, která údajně ukazují, jak letouny Su-34 aktivněji odpalují takové PGM vzduch-země středního dosahu na pozice AFU (zde a zde).

A také se v poslední době opakovaně objevovala varování, že ruské síly používají „novou taktiku“, jako jsou vzdušné balóny s připevněnými reflektory, které mají zmást/vypálit ukrajinské AD, a také stále složitější vlny atrap „klamných střel“.

Když tyto věci sečteme dohromady, zjistíme, že v nadcházející eskalaci bude Rusko pravděpodobně stále aktivněji využívat své vzdušné síly (veškerou leteckou sílu, včetně nových bezpilotních letounů), aby zničilo vyčerpanou ukrajinskou armádu. Jedním z důvodů, proč je jisté, že to budou dělat, je to, že na rozdíl od zdrojů UA je ukrajinská síť protivzdušné obrany v tuto chvíli téměř neexistující.

Je zapotřebí se naučit jednu věc: čím VÍCE jsou tvrzení UA směšná, tím VÍCE obvykle přehánějí, protože tvrdí pravý opak. Takže nedávná tvrzení o 80-150 % sestřelených ruských raket jsou ve skutečnosti pravým opakem. Hloubková analýza ukázala, že Ukrajina už nesestřeluje téměř nic. Nemají už téměř žádné AD, kromě manpadů. Většina si neuvědomuje, jak málo západních systémů obdrželi. Jejich starší S-300 jsou téměř na nule a dostali jen pár jednotek NASAM a Iris-T, které jsou většinou všechny umístěny v Kyjevě na ochranu hlavního města.

Lidé si neuvědomují, kolik raketových jednotek člověk potřebuje k adekvátní ochraně byť jen jediného města. Například jen v okolí Moskvy má Rusko 12 praporů S-400. Jeden prapor má 8 odpalovacích zařízení s 32 raketami. 12 x 8 = 96 odpalovacích zařízení s 384 raketami. A to jsou JEN S-400. Je tam umístěno i NĚKOLIK dalších vrstvených/integrovaných systémů SHORAD, jako jsou Pantsirs atd. (zde a zde).

Celkem je tedy pravděpodobné, že jen v samotné Moskvě jsou stovky systémů AD, což představuje tisíce celkových raketových výpočtů (a totéž platí pro Petrohrad). Na druhou stranu se zdá, že Kyjev má celkem 2-4 odpalovací zařízení NATO s několika dalšími manpady, které jsou posypány, a také mobilní systémy krátkého dosahu, jako je nedávno spatřený britský Starstreak na Alvis Stormer v okolí Kyjeva.

10.1

Stručně řečeno, ukrajinská síť AD je ve stavu PŘÍMÉHO VÝBUCHU. A domnívám se, že to je důvod, proč ruské letectvo začíná posilovat a operovat beztrestněji. A jakmile se do boje zapojí ještě VÍCE pevných/rotačních kusů, vytvoří to složené efekty, o kterých jsem mluvil minule, a mělo by to zcela přemoci zbývající AD a způsobit chaos v AFU. A to jde ruku v ruce se zmíněnými „zvěstmi“, že v další fázi bude RuAF mnohem ofenzivněji aktivní.

A mimochodem, existuje mnohem více důkazů, proč je ukrajinská AD silně degradována až k neexistenci, ale cítím, že to přesahuje rámec tohoto jednoduchého Sitrepu a nechci se zabývat každým jednotlivým bodem – ale vězte, že tato část není pouhou spekulací, je založena na těžkých, přesných dlouholetých analýzách s mnoha potvrzujícími fakty, které zahrnují přímá prohlášení několika pilotů RuAF v rozhovorech zveřejněných na kanálu ruského MO, kde to přímo uvádějí.

Říkám snad, že UA nemá vůbec žádný způsob obrany proti leteckým útokům? Samozřejmě že ne, stále mají spoustu manpadů (i když věřím, že jich není tolik jako dříve), a pokud bude zahájeno masivní koordinované úsilí ruského letectva, samozřejmě dojde k nárůstu obětí a sestřelů – taková je prostě a bohužel válka. Otázkou však je, zda bude tento kompromis stát za to. Pokud je naše prognóza, jak degradované je UA AD, přesná, pak to pravděpodobně bude více než stát za výměnu, protože RuAF bude dodávat nově vyrobené PGM způsobem, který nikdy předtím neviděla, což značně umocní ničivé účinky tlaků pozemních sil.

11. Putin se včera v Moskvě setkal s Lukašenkem. K takovým osobním setkáním důležitých osob často dochází v předvečer něčeho významného, protože pravděpodobně potřebují v soukromí hovořit o posledních logistických detailech a přípravách vůči všem ruským silám, které se mohou potenciálně přesouvat z/do/okolí Běloruska – nebo jiné různé běloruské účasti, ať už logistické nebo jiné.

12. Hlášený velký úbytek ruského dělostřelectva i raket dlouhého doletu (stále k nim dochází, jen ne tak často – v jednu chvíli jednou týdně, nyní jednou za 2-3 týdny) je pravděpodobně posledním hromaděním zásob a inventáře před zahájením větších, koordinovaných ofenziv. S tím, že ruské raketové údery se v poslední době zvýšily, ale jednalo se o menší a cílenější dávky než obvykle.

13. Jak již bylo zmíněno v dřívější zprávě, Putin má nyní oficiálně přednést velký projev o stavu národa 21. února, což připadá přesně na výročí jeho klíčového projevu z 21. února 2022, kdy poprvé oznámil uznání nezávislosti LPR/DLR, což vedlo k velkému projevu z 24. února, který oznámil skutečné zahájení plné vojenské invaze SMO.

text-09

Naopak Biden prý přiletí do Polska 20. února, aby se setkal se Zelenským, a Biden & Zelenský údajně 21. února přednesou společný projev. Načasování je velmi vrcholné a zajímavé. A skutečnost, že Biden bude doslova hned vedle v potenciální den/večer zahájení masivní ofenzívy (která by mohla zahrnovat obrovské letecké údery jen několik kilometrů od něj), se zdá být téměř předem vypočítaná pro eskalaci.

Nyní se dokonce objevily zvěsti (i když „zdroj“ je nejistý), že se téma/hlavní body Putinova projevu budou točit kolem eskalace NATO, podrazů, útoků na Nord Stream (ruští zástupci OSN právě předložili rezoluci týkající se tohoto projektu, aby se shodovaly) a odhalení amerických biolabů. Některé z divočejších spekulací – fám se točí kolem uznání Podněstří ( i Osetie) za ruské území nebo vyhlášení nové mobilizace, ale ty jsou s největší pravděpodobností spíše na straně divokých a nepravděpodobných dohadů.

Navíc se 22. února sejde ruská federální rada a Duma na „mimořádném zasedání“ (což v podstatě znamená neplánovaném), které by mohlo být určeno k ratifikaci nových iniciativ oznámených v Putinově projevu.

S tím, že pokud jsou pravdivé zvěsti, že se plánovaný hodinový projev dotkne různých prohřešků NATO, pak to skutečně ukazuje na pravděpodobné oznámení nějaké zásadní ruské eskalace. Ať už to znamená použití této rétoriky jako pouhého ospravedlnění nadcházejícího ofenzivního oznámení, NEBO možnou nepředvídanou doktrinální eskalaci, jako je oznámení nových „červených linií“ pro dodávky zbraní NATO/satelitní ISR s formálnějším varováním, že je Rusko začne sestřelovat nebo zasahovat určitá zařízení atd.

Projev by pravděpodobně také mohl nastínit nové/aktualizované cíle SMO Ruska, aby si lidé udělali představu, o co vlastně jde, a možnou představu o tom, jak/kdy mohou lidé očekávat konec války.

14. Putin právě provedl několik velkých jmenování a povýšení v generálním štábu. Andrej Mordvičev, který údajně vedl útoky na Azovstal, byl povýšen na generála Ústředního vojenského okruhu (kterému dříve velel Lapin). Generálporučík Muradov, který byl koncem loňského roku povýšen na velitele Východního vojenského okruhu, byl nyní povýšen do hodnosti generálplukovníka.

Velitelem Jižního vojenského okruhu byl jmenován generálplukovník Kuzovlev a velitelem Západního vojenského okruhu generálporučík Nikiforov. I to svědčí o významu nadcházejících kroků.

11

Mnozí by mohli namítnout, že vyměnit skupinu nejvyšších velitelů doslova v předvečer největší bitvy je strašná taktika zavánějící „Stalinovými čistkami“ v předvečer 2. světové války. Ale na rozdíl od toho, co říkají Ukro-propagandisté ohledně Muradova a spol („nechal zabít ruskou námořní pěchotu!“), jsou tato jmenování spíše „přehazováním“, protože někteří z těchto generálů již veleli vojenskému okruhu, ale byli vyměněni, jiní byli pouze povýšeni v hodnosti. A také tyto akce mají spíše charakter povýšení velitelů, kteří se dosud nejvíce osvědčili ve skutečném boji, než že by byli „vyčištěni z ideologických důvodů“, jak se tvrdí o Stalinovi.

Stručně řečeno, Putin manévruje nejschopnější bojové velitele do jejich ideálních pozic v předvečer velkých operací.

Jedinou otázkou zůstává, jaký druh „otevření“ nové fáze můžeme očekávat. Byl by to masivní „šok a hrůza“ po změně doktríny (jak naznačují některé příspěvky výše), kdy by Rusko začalo vést konflikt spíše jako „válku“ než jako „speciální vojenskou operaci“? Většina z nás je k něčemu takovému pochopitelně skeptická, přestože jsme v poslední zprávě nastínili, jak se zdá, že Rusko pomalu sklouzává tímto směrem, co se týče útoků na most v Oděse a začátku cílení na skutečné turbíny a strojovny tepelných elektráren, spíše než na rozvodny a transformátory.

Dlouho se objevovaly zvěsti o íránských dodávkách balistických raket středního doletu. Mnozí se divili, proč je Rusko dosud nepoužilo, přestože některé západní zpravodajské služby „potvrdily“, že je skutečně obdržely. Moje otevřeně vyslovená možnost z doby před mnoha měsíci byla, že POKUD takové rakety skutečně obdrželi, pravděpodobně si je šetřili pro rozsáhlou zahajovací kampaň „šok a hrůza“ k dlouho očekávané další fázi operací.

Takže to zůstává jednou z možností. Rusko by se mohlo rozhodnout zahájit ofenzívu rozsáhlými vyřazujícími údery na mosty přes Dněpr, jak jsme nastínili ve 2. části. Stále se však přikláním k pravděpodobnějšímu šetření mostů do pozdější doby, až se do oblasti Donbasu nahrne dostatek rezerv UA – pak by dávalo větší smysl mosty vyřadit, pokud se k tomu vůbec chystají (vše jsme rovněž nastínili ve 2. části).

Pravděpodobnější metodou však zůstává pomalá a postupná ofenziva, o které jsme hovořili i minule. V tomto případě by se každá nová fronta/vektor aktivovala najednou, aby tam UA nechala nasypat rezervy a odvedla je z jiných klíčových regionů, a pak by napadla zbývající, nyní vyčerpaný region.

Nejpravděpodobnější výchozí vektor vypadá stále více jako Záporoží prostě proto, že nejvíce potvrzené aktivity je vidět v sektoru zahrnujícím Mariupol směrem k Chersonu. Důvodem je to, že je nejkritičtější. Na jedné straně jsem ve druhé části nastínil, jak Putinovy ústavní dekrety/závazky znamenají, že Charkov a zbytek Luganska bude třeba obsadit s nejvyšší prioritou. TADY má prolomení linií AFU v Záporoží ještě vyšší prioritu vzhledem k tomu, že právě zde zůstává nejslabší místo Ruska vzhledem ke zranitelnosti Krymu.

Je veřejným tajemstvím, že UA se hodlá stavět k masivní jarní ofenzívě směrem na Záporoží s cílem přetnout krymský pozemní most, což by přišlo se současně koordinovanými pokusy o přetnutí Kerčského mostu (ať už teroristickými akcemi, nebo nově získanými GLSDB, ATACM atd.). Tím by byl Krym katastrofálně odříznut, a tak i (nepravděpodobná) vyhlídka na takovou událost znamená, že Rusko zde musí s maximální autoritou a prioritou nastolit iniciativu a v podstatě „zlomit páteř AFU“ v tomto regionu.

Proto předpokládám, že nejprve udeří zde a začnou tlačit UA zpět k městu Záporoží. Již minule jsme informovali, že ukrajinské úřady již začaly opevňovat centrum města Záporoží, protože vědí, že se k němu brzy přiblíží boj.

Poté, jakmile UA zoufale vyšle zálohy k opětovnému posílení linie Záporoží, by se pravděpodobně mohly postupně přesunout další velké ruské síly buď do Charkovské, nebo Sumské/Černigovské oblasti, nebo možná do všech těchto severních oblastí najednou.

Takto to zatím vidíme, ale může se to změnit. A je také dobrý důvod se domnívat, že Rusko to možná ve skutečnosti hraje podle toho, jak to bude vypadat, do té míry, že v moderní válce nelze stanovit konkrétní plány a dát všechna vejce do jednoho košíku. Jak jsme zmínili v článku o ISR, existuje příliš mnoho proměnných v tom, jak může nepřítel odhalit vaše pohyby, a proto je nejlepší vypracovat velmi plynulé/variabilní/modulární plány, jejichž části lze kdykoli upravit, abyste zmařili nadměrný dosah ISR protivníka. Nemluvě o tom, že to vše je součástí základní maskirovky 101.

Proto mám podezření, že Rusko má své hlavní vektory/cíle nastaveny plynule ve stylu Jeet Kune Do, (moderní bojové umění zahrnující prvky kung-fu, šermu a boxu,) tak, že je lze v okamžiku vyměnit.

Uvidíme v příštích dnech, zda nám nějaké nové velké aktualizace přinesou další informace a objasnění.

A nezapomeňte, co Putin řekl loni ohledně toho, co teprve přijde:

12

******

Identitu autora vystupujícího pod psedonymem Simplicius neznám, ale odkaz na jeho články na Substaku jsem dostal od vám již známého jména Larryho Johnsona. No a když mi něco doporučí tento chlap, musel jsem se na to podívat. Omlouvám se, že jsem nepřeložil texty na obrázcích, ale samotný překlad tak dlouhého článku mi opravdu dal zabrat. Slíbil jsem vám, že v pondělí přineu od něj nový článek „Aktualizace z 18/02 – Velká válka potvrzena jako hrozící, klid před bouří“, máte ho zde. Omlouvám se, pokud v textu najdete nějaké nedostatky, ale je to opravdu dlouhý text, plus překlady obrázků v Photoshopu, takže jsem to již teď nekontroloval.

Originál článku: Simplicius The Thinker
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ