Autor: Mike Whitney, 15. 06. 2022
Odmítnutí ruských energetických zdrojů znamená, že se Evropa stane regionem s nejvyššími náklady na energie na světě. To vážně podkope konkurenceschopnost evropského průmyslu, který již nyní ztrácí v soutěži s podniky v jiných částech světa….. Zdá se, že naši západní kolegové zapomněli na základní ekonomické zákony, nebo je prostě raději ignorují.“ Vladimir Putin, prezident Ruské federace.
V úterý 14. června, Rusko oznámilo, že o 40 % sníží tok zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream. Toto oznámení, které učinili představitelé společnosti Gazprom, vyvolalo otřesy na evropském trhu s plynem, kde ceny rychle vystoupaly na nová maxima. V Německu, kde se ceny za poslední tři měsíce ztrojnásobily, se tato zpráva setkala se zděšením. Vzhledem k tomu, že inflace již dosáhla 40letého maxima, je jisté, že toto poslední snížení dodávek uvrhne německou ekonomiku do recese nebo ještě hůře. Celá Evropa nyní pociťuje dopad chybných sankcí Washingtonu vůči Rusku. Více informací naleznete na webových stránkách Oil Price:
Ruský Gazprom v úterý oznámil, že kvůli zpoždění oprav zařízení omezí dodávky zemního plynu plynovodem Nord Stream do Německa o 40 % oproti plánovaným tokům… Nižší dodávky plynu plynovodem Nord Stream do největší evropské ekonomiky, Německa, způsobily, že ceny plynu v Evropě vzrostly o dvojciferné číslo.
Dodávky ruského plynu do Evropy… se již snížily poté, co Ukrajina minulý měsíc zastavila toky z Ruska do Evropy na … jednom ze dvou tranzitních bodů… tím byly přerušeny dodávky třetiny plynu tranzitujícího z Ukrajiny do Evropy. ((„Europe’s Gas Prices Surge 13% As Russia Reduces Nord Stream Flow“(Ceny plynu v Evropě vzrostly o 13 %, protože Rusko omezilo průtok Severním proudem„), Oil Price)).
Spojené státy a jejich evropští spojenci uvalili na Rusko více sankcí než na jakoukoli jinou zemi v historii. Úterní oznámení však pomáhá ilustrovat, kdo sankcemi ve skutečnosti trpí a kdo ne. Rusko netrpí, ve skutečnosti se Rusko nezdá být vůbec nijak zvlášť znepokojeno. Útoky Washingtonu klidně smetlo ze stolu, jako by člověk odháněl mouchu na rodinném pikniku. Ještě překvapivější je skutečnost, že sankce posílily rubl, zvýšily příjmy ze surovin, poslaly ruský obchodní přebytek do rekordních hodnot a vyhnaly zisky z plynu a ropy do stratosféry. Podle všech objektivních měřítek se zdá, že sankce Rusku prospívají, což je samozřejmě opačný výsledek, než se očekávalo.
Hospodářské sankce Washingtonu vůči Rusku: Úspěch, nebo neúspěch?
- Ruská měna (rubl) vzrostla na pětileté maximum.
- Ruské komodity dosahují nečekaných zisků.
- Přebytek ruské obchodní bilance by měl letos dosáhnout rekordní výše.
- Prodej ropy a plynu v Rusku prudce vzrostl
Neexistují žádné důkazy o tom, že by sankce Washingtonu dosáhly cíle „oslabit“ Rusko nebo poškodit jeho ekonomiku. Existují však značné důkazy o tom, že se sankce proti Rusku obrátily a způsobily jeho stoupencům a jeho obyvatelům těžké ztráty. A přestože je těžké vyčíslit, jak velké škody byly skutečně způsobeny, pokusili jsme se identifikovat konkrétní kategorie, kde byl dopad nejdramatičtější. Sankce mají:
- Vyvolaly prudký nárůst cen potravin a energií. (prudký nárůst inflace).
- Způsobily zásadní narušení globálních dodavatelských linek (deglobalizace).
- Výrazně zvýšily nedostatek potravin a pravděpodobnost hladomoru.
- Urychlilo výrazné zpomalení světové ekonomiky.
Rusko zatím tyto útoky trpělivě snášelo bez odvetné reakce. Musíme však předpokládat, že náhlé snížení dodávek plynu do energeticky závislého Německa o 40 % má být signálem. Nezapomeňte, že Nord Stream 2 byl rozsáhlý mnohaletý projekt v hodnotě 10 miliard dolarů, ke kterému se Rusko plně zavázalo, dokud Německo v jedenáctou hodinu „nevytáhlo koberec z pod Putina“. Německo dokázalo, že – když dojde na věc – Berlín bude vždy kráčet v souladu s Washingtonem, místo aby plnil své obchodní dohody nebo jednal v zájmu vlastních občanů. Německo však nyní zjišťuje, že za to, že bude dělat Washingtonu pudlíka, zaplatí opravdu vysokou cenu. Více informací přináší agentura Reuters:
Gazprom v úterý uvedl, že omezil dodávky podmořským plynovodem Nord Stream 1 do Německa až na 100 milionů metrů krychlových (mcm) denně ze 167 mcm s odvoláním na opožděný návrat zařízení, které bylo odesláno na opravu…..
V důsledku ruských sankcí proti společnosti EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu Jamal-Evropa, již Gazprom nevyváží plyn přes Polsko na západ. Toky plynovodem Jamal-Evropa pokračují z Německa na východ do Polska.
Kvůli pozdrženému návratu plynových kompresorových jednotek z opravy u dceřiny společnosti Siemens … a technickým poruchám motorů mohou být v současné době v kompresní stanici Portovaja používány pouze tři plynové kompresorové jednotky,“ uvedl Gazprom.
Vzhledem k sankcím uvaleným Kanadou není v současné době možné, aby společnost Siemens Energy dodala zákazníkovi opravené plynové turbíny. V této souvislosti jsme informovali kanadskou a německou vládu a pracujeme na schůdném řešení,“ uvedla společnost.“ ((„Nord Stream gas capacity constrained as sanctions delay equipment„,) (Kapacita plynovodu Nord Stream je omezena, protože sankce neumožňují dodat zařízení) Reuters)).
Média samozřejmě jako výmluvu uvedou zádrhel při údržbě, ale jak moc je to věrohodné? Jak často se dodávky životně důležité suroviny sníží téměř o polovinu kvůli poruše kompresoru?
Ne často. Rusko vysílá Německu jednoduchý, ale pronikavý vzkaz: „Ustlali jste si svou vlastní postel, teď v ní spěte.“ Reakce Ruska je naprosto normální poté, co mu byla „vražena kudla do zad“.
A utrpení Německa teprve začíná, protože nemá jak nahradit nedostatek energie, kterému bude v blízké budoucnosti čelit; nedostatek, který urychlí výpadky proudu, mrznoucí domácnosti a neúprosné škrcení domácího průmyslu. Jak německá vláda zjišťuje, za ruské uhlovodíky, které nejsou ani snadno dostupné, ani jejich kvalita neodpovídá konkrétním požadavkům Německa, neexistuje žádná životaschopná náhrada. Jinými slovy, USA svedly Německo na prapodivnou cestu v domnění, že stačí přejít na jiné dodavatele energie a vše bude v pořádku. Tak tomu rozhodně není. Jak už to tak bývá, Německo a celá Evropa budou za energii platit více než kterýkoli jiný region na světě, což vážně naruší konkurenceschopnost EU. To následně povede k prudkému poklesu životní úrovně a k rostoucím sociálním nepokojům. Zde je více informací z Wall Street Journal:
Po desetiletí se evropský průmysl spoléhal na Rusko, které dodávalo levnou ropu a zemní plyn, jež udržovaly továrny na kontinentu v chodu.
V důsledku ruské války na Ukrajině nyní náklady na průmyslovou energii v Evropě prudce rostou, což omezuje schopnost výrobců konkurovat na světovém trhu. Továrny se snaží najít alternativy k ruské energii pod hrozbou, že by Moskva mohla náhle zavřít přívod plynu a zastavit výrobu.
Evropští výrobci chemikálií, hnojiv, oceli a dalšího energeticky náročného zboží se v posledních osmi měsících dostali pod tlak, protože napětí ve vztazích s Ruskem před únorovou invazí stoupalo. Někteří výrobci ukončují výrobu kvůli konkurenci továren v USA, na Blízkém východě a v dalších regionech, kde jsou náklady na energii mnohem nižší než v Evropě. Ceny zemního plynu jsou nyní v Evropě téměř třikrát vyšší než v USA.“ („Some European Factories, Long Dependent on Cheap Russian Energy, Are Shutting Down; Industrial energy costs are soaring in the wake of Russia’s war on Ukraine, hobbling European manufacturers‘ ability to competeive globally“, ((Některé evropské továrny, které jsou dlouhodobě závislé na levné ruské energii, se zavírají; v důsledku ruské války na Ukrajině prudce rostou náklady na průmyslovou energii, což omezuje schopnost evropských výrobců konkurovat na světovém trhu.) Wall Street Journal)).
Deník Wall Street Journal by vás rád přesvědčil, že za špatná rozhodnutí Evropy může Rusko, ale není to pravda. Putin ceny nezvýšil. Ceny se zvýšily v reakci na zvýšenou poptávku EU v důsledku nedostatku způsobeného sankcemi. Jak za to může Putin?
Nikoliv. A totéž platí pro představitele EU, kteří obvinili Putina z „vydírání„, což je tvrzení, pro které neexistuje žádný důvod. V době, kdy toto obvinění padlo, byla cena plynu v EU třetinová oproti dnešní ceně. Takhle funguje vydírání, když se účtuje nižší cena, než je tržní?
Samozřejmě, že ne. Je to směšné. Evropa dostávala skvělou cenu za vzácnou surovinu, dokud se nerozhodla poslechnout špatnou radu strýčka Sama a nezničit si ji. Teď za to zaplatí přes rozpočet a mohou si za to jen sami.
Víte, že vedoucí představitelé EU už plánují, že na letošní zimu bude energie na příděl?
Je to pravda. Evropa souhlasila s tím, že se stane dalším pejskem v koši USA, aby mohla věrně plnit ambiciózní globální strategii Washingtonu. Tady je příběh:
Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol řekl v rozhovoru pro Financial Times: „Evropa bude možná tuto zimu nucena začít s příděly energie, počínaje průmyslovým využitím zemního plynu, zejména pokud bude zima chladná a čínská ekonomika se vzpamatuje.
Pokud bude tuhá zima a dlouhá zima …. nevylučoval bych příděly zemního plynu v Evropě, počínaje velkými průmyslovými zařízeními,“ řekl Birol v rozhovoru pro FT.
Svět čelí „mnohem větší“ energetické krizi, než byla ta v 70. letech minulého století, řekl Birol minulý měsíc německému deníku Der Spiegel.
Tehdy šlo jen o ropu,“ řekl Birol. „Nyní máme současně krizi ropnou, plynovou a elektrickou,“ řekl šéf mezinárodní agentury, která vznikla po šoku z arabského ropného embarga v 70. letech.“ („IEA: Evropu by letos v zimě mohlo čekat přídělové hospodaření s energií“, Oil Price).
Mýlí se, že? Nemáme „krizi ropy, plynu a elektřiny„. Máme politickou krizi. Všechny tyto nedostatky lze snadno vysledovat zpět k hloupým rozhodnutím, která učinili nekompetentní politici plnící příkazy neokonských fantastů, kteří si myslí, že mohou vrátit čas do doby rozkvětu amerického globálního prvenství. Ty časy jsou však pryč a zdá se, že to vědí všichni kromě izolované skupiny sebeklamných fanatiků ve washingtonských think tancích a jejich politických výplodů na Pennsylvania Avenue 1600.
Sečteno a podtrženo: Všichni bychom udělali mnohem lépe, kdybychom poslechli Kissingera, který svým kumpánům na Světovém ekonomickém fóru (WEF) radil, aby ukrajinskou válku urychleně ukončili, než Rusko provede změny, které už nepůjdou zvrátit. Bohužel Kissingerův apel pravděpodobně nepadl na úrodnou půdu a Putin už začal přesměrovávat své energetické toky na východ. Podívejte se na tento úryvek z článku na serveru Oilprice.com:
Probíhá největší změna obchodních toků s ropou od arabského ropného embarga v 70. letech minulého století – a situace se možná nikdy nevrátí do normálu. Ruská invaze na Ukrajinu a sankce na vývoz ruské ropy mění globální obchodní trasy s ropou. V uplynulých téměř pěti desetiletích proudila ropa víceméně volně od jakéhokoli dodavatele ke kterémukoli odběrateli na světě…
Tento volný obchod s energiemi nyní skončil, po …. následných západních sankcích a navíc po nezvratném rozhodnutí Evropy přerušit svou závislost na ruských energiích za každou cenu…
Evropa očekává, že do konce letošního roku fakticky zakáže 90 % veškerého předválečného dovozu ruské ropy… Pokud jde o ropu směřující do Evropy, bude nyní ropa z Blízkého východu cestovat do evropských přístavů na delší vzdálenosti než kratšími cestami do Indie a Číny…
Pro Evropu je nyní volba dodávek ropy politická a bude ochotna zaplatit vyšší cenu za nákup neruské ropy. To zúží možnosti dodávek a bude i nadále podporovat zvýšené ceny ropy v následujících měsících.
Agentura Fitch Ratings se minulý týden vyjádřila k embargu EU na dovoz ruské námořní ropy:
Tento zákaz bude mít významný dopad na globální obchodní toky s ropou, přičemž přibližně 30 % dovozu do EU bude třeba nahradit z jiných regionů, včetně Blízkého východu (Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty mají trvale volnou kapacitu produkce ve výši přibližně 2 mil. („The Biggest Reshuffle Of Oil Flows Since The 1970s„, Oil Price)
Co to znamená?
Znamená to, že inflace bude nadále růst, protože obrovské zásoby ropy z Ruska se přesměrují na východ. Znamená to, že Washington opustil svůj 30 let trvající „domácí projekt“, globalizaci, a rozdělil svět na soupeřící bloky. Znamená to, že dolar, trh s dluhopisy, západní finanční systém a takzvaný „řád založený na pravidlech“ – které jsou neoddělitelně spjaty s hospodářským růstem, jenž závisí téměř výhradně na dostupnosti levné energie – začnou skřípat pod tíhou opeřených politických rozhodnutí, která přinášejí jistou zkázu národům Západu a jejich obyvatelům.
Za sebevražedné uchvácení moci Washingtonem zaplatíme vysokou cenu.
****
Mike Whitney je renomovaný geopolitický a sociální analytik působící ve státě Washington. Svou kariéru nezávislého občanského novináře zahájil v roce 2002 s odhodláním věnovat se poctivé žurnalistice, sociální spravedlnosti a světovému míru. Je výzkumným spolupracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG).
Originál článku a obrázku: The Unz Review
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ
Úvodní brázek: Shutterstock