Scott Ritter a Ray McGovern o Ukrajině, Rusku a Číně – článek, podcast a video

Autoři: Scott Ritter a Ray McGovern, 30. 05. 2022

Se Scottem Ritterem jsme se zaměřili na právě ukončené vynikající dobrodružství prezidenta Bidena na Dálném východě a na snahu Spojených států odklonit se od Číny nebo alespoň předejít užším bilaterálním vztahům.

Poslechněte si 30 minutový rozhovor Scotta Rittera a Raye McGoverna s  Garlandem Nixonem, moderátorem Rádia Sputnik.

1. Kritická hodina     

Znovu jsem položil otázku (viz můj krátký čtvrteční projev, vložený): Proč musí být čínský přístup „win-win“ bez dalšího odmítán – zejména když byl před 50 lety tak oboustranně prospěšný při snižování napětí a udržování míru?

Nedávný vývoj, včetně rozhovorů s čínskými představiteli, utvrdil Scotta v názoru, že Čína je i nadále krajně neochotná jít do války o Tchaj-wan. Nicméně Čína tak učiní „v mžiku“, pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost a naváže významnější vojenské vztahy s USA.

Sečteno a podtrženo: Scott předpovídá, že Spojené státy se do půl roku až jednoho roku dostanou do války s Čínou – a prohrají. Tomu by se dalo předejít, kdyby USA v konfrontaci s Čínou vyřadily z rovnice vojenský aspekt a rozumně omezily soupeření na hospodářskou sféru.

Ray hovořil o lemplovských šéfech bloků, kteří nyní vedou blok NATO, a srovnával je se státníky a státnicemi minulosti – například s Willym Brandtem a Egonem Bahrem ze Sociálnědemokratické strany Německa a s Angelou Merkelovou (která není socialistkou), která prezidentu Obamovi do očí řekla, že Německo se nepřipojí k žádnému úsilí o vyslání útočných zbraní na Ukrajinu. Je smutné, že seriózní lídry minulosti, zkušené v zahraničních záležitostech i politice, nahradili političtí hejskové s malými nebo žádnými zkušenostmi (nebo dokonce bez zájmu) s Ostpolitikou, která v 70.-80. letech 20. století přinesla mírové, vzájemně výhodné vztahy.

Hospodářské sankce se však již projevují v Německu i jinde. A objevují se předběžné náznaky, že i někteří blokoví lemplové si to možná vážně rozmyslí. Mezi zeměmi NATO – zejména mezi těmi, které jsou sankcemi postiženy nejvíce – praskají trhliny a dále se šíří.

Scott zopakoval svůj dlouhodobý názor, že ruské síly budou mít na Ukrajině navrch, a dodal, že v poslední době podávají velmi působivé a profesionální výkony. A to navzdory tomu, co tvrdí NY Times a Washington Post (a dokonce i jejich narativ o ruském „přehmatu“ se pod tlakem okolností začal měnit). Jedna zásadní otázka: Pokud se establishmentová média v nadcházejících týdnech ocitnou v situaci, kdy budou nucena uznat silné ruské pokroky, obrátí se proti Bidenově administrativě, až se budou blížit listopadové volby v polovině volebního období? Střípky pravdy se začaly objevovat v takových denících, jako jsou NY Times a Washington Post.

Vzhledem k tomu, jak se věci vyvíjejí na místě, se možná nevyhneme vážným rozpakům. Přeruší Biden své ztráty? Domnívám se, že odpověď na tuto otázku zní: Ne. Vzhledem k tomu, že v tomto prostředí nejsou žádní dospělí, může se Biden naopak nechat přesvědčit, aby zvýšil sázky (viz níže). Doufám, že prezidentovi někdo řekne, že Rusové neustoupí tváří v tvář eskalačním krokům, které jsou schopni neutralizovat, a že to zahrnuje i to, čemu říkají „útočné úderné rakety“ schopné dosáhnout Ruska.

Aktualizace

V této souvislosti nabývají na významu zprávy médií typu pokusný balónek, které se objevily včera odpoledne po našem rozhovoru, že se USA chystají poslat na Ukrajinu raketové systémy dlouhého doletu. Konečné rozhodnutí Bílého domu se očekává již příští týden. (Viz ZDE)

Jedním z klíčových zbraňových systémů, o nichž se diskutuje, je raketový systém MLRS (Multiple Launch Rocket System) americké výroby, který je schopen vystřelit proud raket o doletu 180 mil a více. To je mnohem dále než systémy, které má Ukrajina v současné době ve výzbroji, a mohla by se tak dostat na dostřel i do samotného Ruska. Tento systém stojí na dlouhém seznamu požadavků ukrajinských představitelů, kteří tvrdí, že je potřebný k omezení postupujících ruských sil v Donbasu. Američtí představitelé mají údajně „obavy“, že by ukrajinské síly mohly nakonec zahájit palbu na ruské území, což by způsobilo velkou eskalaci.

Kratičké video zobrazuje tyto zbraně:

 

Mezitím CNN uvedla, že demokratický poslanec Jason Crow z Colorada, který byl začátkem tohoto měsíce součástí cesty kongresové delegace do Kyjeva, řekl CNN, že věří, že systémy by mohly pomoci Ukrajině získat významný impuls proti Rusku.

Crow o systémech MLRS

„Myslím, že by to mohlo změnit pravidla hry,“ řekl Crow[1], a to nejen pro útočné útoky, ale i pro obranu. Vysvětlil, že ruské konvenční dělostřelectvo, které má dostřel kolem 50 km, „by se nedostalo blízko“ k ukrajinským městským centrům, pokud by tam byly umístěny systémy MLRS. „Takže by jim to vzalo taktiku obléhání,“ řekl o Rusech.

Kreml varoval, že každá země, která poskytne Ukrajině moderní zbraně, bude čelit tvrdým následkům. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera prohlásil, že Západ „vyhlásil Rusku totální válku„. Rusové by jakýkoli pokus o poskytnutí MLRS Ukrajině považovali za další důkaz o úmyslech Západu.

Očekávám, že všechny MLRS, které se dostanou na Ukrajinu, budou neutralizovány, jakmile budou odhaleny. A pak by jich Lockheed Martin (chudák) musel vyrobit a prodat ještě víc! Peníze tu jsou; jediný problém je, jak rychle se je podaří utratit. A tak to jde dál.

****

[1] Jason Crow se stylizuje do role specialisty na Rusko. Tvrdí, že: „Vladimir Putin se každé ráno probouzí a každý večer chodí spát a snaží se vymyslet, jak zničit americkou demokracii.“

Originál článku a obrázku: Global Research
Překlad a úprava podcastu: Admin Nekorekttní TOP-CZ

podpora2

1 komentář

  1. Rusko obsadí ruskojazyčné oblasti a připojí je k RF . Ukrajina přijde o přístup k moři !

Comments are closed.