Rusko se připravuje na válku, potvrdil významný ruský diplomat v OSN

Autor: Milan Vidlák

Významný ruský diplomat potvrdil, že se Rusko připravuje na válku. Zároveň ale vyloučil, že by Rusko jakýkoli kontakt začalo. Učiní tak pouze v případě, že Spojené státy americké zaútočí jako první. Geopolitické napětí se tak dostává na novou úroveň.

Andrej Bělousov, zástupce vedoucího oddělení pro nešíření a kontrolu zbraní ministerstva zahraničních věcí Ruské fedrace, to prohlásil v pátek na zasedání Prvního výboru Valného shromáždění OSN. Úředník prohlásil, že jde čistě o obranu před americkou agresí.

Na jiném setkání totéž o Rusech (že se připravují na válku) prohlásili Američané. Bělousov to potvrdil slovy „připravujeme se na obranu naší země, naší územní celistvosti, našich principů, hodnot a lidí“, veřejnost tím ale zřejmě příliš neuklidní. Jestli začne jaderný konflikt Rusko, nebo Amerika, je v tuto chvíli nepodstatné, neboť výsledek bude v obou případech fatální. „Proč by jinak Spojené státy vypověděli smlouvu INF o likvidaci jaderných raket, což zvyšuje jejich jadenrý potenciál, proč přijaly novou jadernou doktrínu, která snižuje hranici pro použití jaderných zbraní? To je otázka pro nás pro všechny.“

To je bohužel pravda. Kdo sleduje americkou politiku aspoň poslední čtvrtstoletí, nemůže zůstat v klidu. Do jakékoli země vstoupí noha amerického vojáka nebo přiletí raketa či dron, skončí to naprostým rozkladem a katastrofou. Pokud si troufají neustále na slabší státy, končívá to „pouze“ zničením daného státu. Troufli-li by si ale na stát s vyspělou armádou, jako je Rusko, rázem je v ohrožení existence celého lidstva. Na druhou stranu, pokud by opravdu zaútočil jeden či druhý stát, asi nám to může být jedno. Protože vzhledem k arzenálu obou zemí by to asi bylo hodně rychlé.

Otázka tedy je, zda se ve snaze zastavit ztrátu pozice světové mocnosti číslo jedna Spojené státy zastaví a smíří se s tím, že přebírá vůdčí roli Čína se svým spojencem Ruskem, anebo vsadí vše na jednu kartu a půjde hlavou proti zdi.

Washingotn obvinil Rusko z toho, že připravuje rakety zakázané mezinárodní smlouvou, zatímco Moskva argumentuje tím, že americké raketové systémy v Evropě mohou být jednoduše namířeny na Rusko jako ofenzivní zbraně. Ruský prezident Vladimir Putin varoval Američany, že pokud Američané umístí v Evropě své jaderné systémy, ohrozí to celou Evropu. No, on to řekl trochu jadrněji.

Svými slovy na Valdajském obchodním fóru v Soči přitom velmi překvapil. Prohlásil totiž, že pokud na Rusko někdo zaútočí, odplata bude tvrdá. „Když se přesvědčíme, že je veden útok proti Rusku, až pak zasadíme odvetný úder. Samozřejmě, bude to katastrofa a my nemůžeme být iniciátory této katastrofy. Agresor musí vědět, že my jako mučedníci skončíme v ráji, ale agresor prostě chcípne, nebude mít ani čas k tomu, aby učinil pokání.“ Na jeho zvyklosti jsou to velice silná slova, obvykle volí diplomatický tón nebo vůbec nereaguje. Situace je skutečně kritická.

Zdroj textu a foto: Časopis Šifra