Rusko-čínský mírový atom vypluje na moře.

Úvod: Nevím jak mnoho lidí u nás má povědomí o tom, že existuje něco podobného, jako je „Atomová elektrárna na moři“. Přiznám se, že jsem o tom do teď neměl ani páru. Jeliož si myslím, že takových „neznalců“ jako jsem já, bude u nás asi povícero, zveřejňuji tento článek, převzatý z internetových novin Hlas Ruska.

Zdroj . Arťom Kobzev – 25.04.2013 – Hlas Ruska

Atomová elektrárna na mořiČína navrhla Rosatomu založit společný podnik pro výstavbu plovoucích atomových elektráren. Elektráren vyrobených podle ruské technologie by se mohlo použít při těžbě ropy na šelfu ČLR. Bude-li společný podnik založen, umožní to zahájit sériovou výrobu plovoucích atomových elektráren, což sníží jejich cenu.

Rusko a Čína by mohly vytvořit flotilu plovoucích atomových elektráren a společně ji využívat. O tom, že s podobným návrhem přišla nejmenovaná čínská společnost, oznámil šéf odbočky Rosatomu – Rusatom Overseas – Džomart Alijev. Upřesnil přitom, že tato myšlenka není zatím předmětem detailného rozpracování, a že částka investic nebyla zatím určena.

Jde fakticky o výstavbu nesamohybných lodí, z nichž každá je vybavena dvěma atomovými reaktory o celkové kapacitě 70 MW. Atomové elektrárny jsou určeny pro zásobování energií a teplem vzdálených pobřežních měst a osad. To je velmi perspektivní projekt, který bude vyžádán jak v Rusku, tak i v zahraničí, soudí profesor Vysoké školy ekonomické Alexej Portanskij.

Plovoucí jaderné elektrárny je projekt perspektivní pro mnohé země. A může být ekonomicky výhodný. Zejména pro vzdálené regiony, kam se těžko dostane dálkové elektrické vedení. Může to být Dálný východ, nějaké oblasti nepříliš vzdálené přístavům. Právě tam může být podobné řešení velmi výhodné.

Čína může potřebovat plovoucí atomové elektrárny pro energetické zabezpečení těžby uhlovodíkových surovin na šelfu. Podle některých údajů přišla s touto myšlenkou společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Je zatím ale záhadou, jestli se budou samotné lodě stavět v ČLR. Na jedné straně nejsou nyní čínské loděnice zcela zatíženy, a jsou proto ochotny pracovat na podmínkách pro zákazníka velmi výhodných. Na straně druhé, čínským loďařům se často vyčítá kvalita jejich práce. Bude-li však společný podnik přece jen založen, bude otázka patřičně urovnána, tvrdí expert Centra orientálních výzkumů Diplomatické akademie MZV RF Andrej Volodin.

Jsou tu potřebné výpočty. Kvalitu pracovní síly určí obě strany – čínská a ruská. To je velmi choulostivá otázka, která se řeší na dvoustranné úrovni v okruhu expertů nejvyšší kvalifikace. A proto, když čínská pracovní síla bude, bude to nanejvýš kvalitní pracovní síla.

Výstavba první plovoucí atomové elektrárny Akademik Lomonosov začala v roce 2008 v Baltském závodu. Dosvědčená hodnota projektu činí asi 20,5 miliardy rublů. Podaří-li se však zahájit sériovou výrobu plovoucích atomových elektráren, sníží se jejich hodnota přibližně o 30 procent.