Ruské robotické vozidlo „Marker“, dokáže snadno zničit tanky Leopard a Abrams

Vložil: Admin, 29. 01. 2023

Západní média tento týden zaplavila celý západní svět nadějemi pro Ukrajinu, protože USA se rozhodly do této válkou zmítané země vyslat 31 hlavních bojových tanků, které mají před jarem čelit předpokládané mamutí ofenzívě ruské armády. Co nebylo vůbec medializováno, je skutečnost, že tyto tanky M1 Abrams jsou upravenou verzí a budou zbaveny „tajného“ uranového pancíře.

Podle serveru Politico je vývoz tanků Abrams s utajovaným uranovým pancéřováním zakázán, protože existují obavy, že by v případě ukořistění ruskou armádou mohly být tyto tanky podrobeny zpětnému inženýrství.

Po zprávách o tancích vyrobených v NATO, které mají zaplavit Ukrajinu, řekl bývalý šéf ruské vesmírné agentury Dmitrij Rogozin ruskému listu Pravda, že ruská armáda proti těmto tankům, nasadí bojová vozidla „Marker„.

Marker je produktem výzkumného a výrobního sdružení Android Technology. Podle Rogozina byl robot testován jako bezpečnostní systém pro kosmodrom Vostočnyj.

Rogozin vysvětlil, že robotický tank bude schopen aicky rozpoznávat a útočít na ukrajinskou techniku, včetně tanků NATO, a to vše díky systému umělé inteligence a technologii strojového učení. Ve středu Rogozin napsal na svém  telegramovém kanálu:

Bojová verze robota Marker má v řídicím systému elektronický katalog, který obsahuje snímky cílů jak ve viditelném, tak v infračerveném stavu.

Úderná verze robota Marker, která vstoupí do zóny speciální operace na Donbasu v únoru, bude schopna aicky detekovat a zasáhnout ukrajinskou techniku, včetně amerických tanků Abrams a německých tanků Leopard.

Vývojář tvrdí, že Marker se může stát i nosičem kamikadze kvadrokoptér. Jeden robot Marker může v boxech pojmout až 16 dronů – čtyři drony v každém boxu. Tyto drony lze použít k sestřelování nepřátelských dronů. Marker může být také vybaven laserovými zbraněmi schopnými zasáhnout drony na velkou vzdálenost.

tank_2

Navenek vypadají jako malé tanky. Mohou být vyzbrojeny kulometem a protitankovou střelou s dostřelem až šest kilometrů. Mohou být ovládány buď na dálku, nebo přímo z počítače s prvky umělé inteligence. Marker disponuje také technologií strojového vidění, která obsahuje snímky nepřátelských tanků. Robot tak dokáže identifikovat tanky vyrobené v NATO, což vylučuje útoky na vlastní tanky.

„Díky strojovému učení bude robot v průběhu bojových akcí zlepšovat vlastní výkonnost. Jeho umělá inteligence se bude rozvíjet. Takoví roboti byli v první řadě určeni pro městské prostředí. Často operují s podporou bezpilotních letounů. Druhou možností je rovinatý terén, například v Záporožské oblasti, kde hodlají ozbrojené síly Ukrajiny použít své západní tanky,“  uzavřel expert.

První, méně dokonalé stroje Marker, používalo Rusko v Sýrií, ale syrská krajina se od té ukrajinské výrazně liší. Proto Rusko posílá pouze čtyři takové robotické stroje, aby prozkoumalo jejich chování v ukrajinském terénu a městských oblastech a provedlo případná vylepšení.

Zdroje: (1), (2)

2 KOMENTÁŘE

  1. Proč si to myslíte? Vždyť tam píší, že jeho předchůdce byl používán v Sýrii. Že by si to vše vymysleli?

Comments are closed.