Radary a my řidiči

Radary, radary, bič na všechny řidiče. Když říkám na všechny, myslím to doslova, jak na ty slušné,tak i na méně slušné a „rychlíky“ kterým dodržování povolené rychlosti neříká vůbec nic. I ten nejslušnější řidič se může čas od času dočkat pokuty za nedodržení rychlosti. Stačí jet 5 minut v obci za plně naloženou T-148 (pro ty mladší, to je nákladní Tatra 148 sklápěčka, svého času jedno z nejlepších terénních vozidel na světě). 5–10 minut čichat zplodiny plně zatíženého motoru a očekávat, že z jeho „dupláků“ odletí kus kamene do Vašeho předního skla, je i pro toho nejslušnějšího řidiče nad jeho síly. Tak tam kopne trojku a hurá před něj. Ale běda, právě po předjetí, ještě než stačil upravit rychlost na 50 zjistí, že právě minul radar a je „vymalováno“.

Přece jen však existují i výjimky. (Bez výjimek by neexistovalo žádné pravidlo). Nový zákon nám v Česku vytvořil novou KASTU. Jsou to všichni řidiči spadající pod Ministerstvo vnitra, tedy i Policie. A to prosím bez ohledu na to, zda jedou se zapnutým majáčkem a sirénou, nebo bez a bez ohledu na to, zda jedou ve vozidle označeném, jako policejní vozidlo, nebo v jakémkoliv civilním vozidle. Stačí se prokázat služebním průkazem, prohlásit, že jízda je za služebním účelem a nikdo na ně nemůže. Kam se na tuto „kastu vyvolených“ hrabou knížata, hrabata, grófové atd., z C.u.C. Rakousko Uherska.

Vraťme se však zpět k nám normálním (bez výjimkovým) řidičům. Osobně proti měření rychlosti radary nemám vůbec nic, pokud se to děje v místech kde je to potřeba. Bohužel za svou dlouholetou praxi (jen pro informaci, ŘP mám od roku 1959, 8 let jsem jezdil jako řidič z povolání a mám najeto něco kolem 1,5 mil. km, zatím bez vážnější nehody),  jsem se ještě nikdy nesetkal s tím, že by nějaký policista měřil rychlost před školou, nemocnici, místem se zvýšeným výskytem chodců atd. Je sice pravdou, že v poslední době se na některá tato místa (alespoň v Praze) umísťují pevné radary s  kamerou, ale to jsou jen světlé výjimky. Zato měření rychlosti na čtyř pruhové komunikaci se svodidly a bez chodníků jsem zažil tisíce. No a kde není přenosný radar, umístí se pevný s kamerou.

Klasickým příkladem je poměrně nové komunikační spojení z Prahy 6 na D 1 a D11. Z Břevnova sjedete do Strahovského  tunelu, kde je povolená 70 a celý tunel osazen kamerovým systémem s měřením rychlosti. Přeskočíte Plzeňskou a pokračujete tunelem Mrázovka, kde je opět 70 s kamerovým systémem. Poté následuje kousek nové tří pruhové silnice v jednom směru, bez chodníků, bez chodců ale s povolenou 70 a na každém převisu (cca po 200 metrech) je kamera s  radarem. Pak se dostanete do posledního tunelu (70) samozřejmě s kamerovým systémem a pokračujete 70 na Barrandovský most.

Proč je na této komunikační spojce, jenž vesměs vede po kvalitních a bezproblémových vozovkách, povolena jen 70 je mi záhadou. Kolik peněz se vyhodilo za zbytečné radary na těchto komunikacích?

Vyjedete z Barrandovského mostu a najedete na „Jižní spojku“ – tří pruhy v každém směru – s povolenou 80 a novinkou. Zabudovaný radar za výjezdem z Barrandovského mostu a další radar před nájezdem na D1. Tyto radary změří rychlost a dobu projetí od jednoho k druhému. Z toho si
pak „úředníci“ vypočítají vaši průměrnou rychlost, no a když tato bude vyšší jak povolených 80, máte smůlu. Můžete čekat na obsílku.

To je jedna ukázka z Prahy. No a myslím si, že v ostatních větších městech to bude přibližně stejné, ne-li horší.

Dejte k dobru Vaše zkušenosti z této oblasti. Dobré i špatné, napište co byste třeba chtěli zveřejnit.

SHARE
Previous articlePražská taxislužba
Next articleNekuřácká daň