Putinův záměr – roztříštěná, bezzubá Ukrajina rozdělená 100 kilometrů širokým územím nikoho.

Úvodní poznámka Admina: Přináším další článek od Mike Whitneye k situaci kolem Ukrajiny. Přečtěte si ho a byl bych rád, kdyby se pár z vás k tomu vyjádřilo. Osobně tomu moc nevěřím, moc se m to nezdá. 

Autor: Mike Whitney, 29. 11. 2022

Zdá se pravděpodobné, že Rusko prosadí řešení. Pokud se podle očekávání ukáže, že Západ nemůže nebo nechce vyjednávat, pravděpodobně bude pro Rusko výhodné prosadit maximalistické řešení. Anebo Rusko “ vyjedná“ tím, že ukáže, že může na západní Ukrajině vytvořit mrtvou zónu tak velkou, jak se mu zlíbí. Pokud Ukrajina a její američtí pomahači nepřijdou k rozumu, bude tato mrtvá zóna strašně velká.“ Yves Smith, Naked Capitalism.

Jak to dopadne?

Jak Rusko vytvoří „neutrální“ Ukrajinu, která nebude po zuby ozbrojená nepřáteli Moskvy? Jak zabrání Kyjevu, aby prováděl společná vojenská cvičení s NATO nebo umisťoval raketová stanoviště na ruských hranicích? Jak zabrání ukrajinské armádě ostřelovat etnické Rusy na východě země nebo cvičit krajně pravicové polovojenské jednotky, aby zabily co nejvíce Rusů? Jak Putin změní Ukrajinu v dobrého souseda, který nepředstavuje bezpečnostní hrozbu a který nepodněcuje protiruskou nenávist a fanatismus? A konečně, jak se dá konflikt vyřešit mírovou cestou, když jedna strana odmítá s druhou jednat? Podívejte se na ukázku z článku na Mint News:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský v úterý podepsal dekret, kterým formálně oznámil za „nemožnou“ perspektivu mírových jednání mezi Ukrajinou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem…

On (Putin) neví, co je to důstojnost a čestnost. Proto jsme připraveni na dialog s Ruskem, ale s jiným ruským prezidentem,“ prohlásil v pátek Zelenský. (Mint News)

To, že Zelenskij nebude jednat s Putinem, neznamená, že nemůže dojít k dohodě. Znamená to pouze, že Zelenskij nebude mít žádný vliv na výsledek. Jako silnější země má Rusko vždy možnost prosadit urovnání, kterým dosáhne svých základních cílů v oblasti národní bezpečnosti, a přesně to Putin udělá. Urovnání nebude ideální ani zcela neukončí nepřátelství, ale poskytne vrstvu ochrany před nepřáteli Ruska, což je to nejlepší, v co lze za daných okolností doufat. Urovnání bohužel také ukončí existenci Ukrajiny jako životaschopného, celistvého státu. A poté, co Rusko dokončí svou speciální vojenskou operaci bude Ukrajinu očekávat chmurná budoucnost deindustrializované pustiny, jejíž přežití bude zcela závislé na spojencích na Západě.

Zde je úryvek z článku moskevského novináře Johna Helmera, který se domnívá, že ruská armáda při nadcházející zimní ofenzivě vyklidí rozsáhlou oblast střední Ukrajiny a že se velká část tohoto území stane součástí 100 kilometrů široké demilitarizované zóny (DMZ), jenž bude Rusko chránit před ukrajinskými raketovými a dělostřeleckými útoky. Jak uvádí Helmer, vzorem pro toto vojensky vynucené urovnání je „příměří z Panmundžomu z 27. července 1953, které ukončilo korejskou válku. Na zemi uvnitř UDZ (ukrajinské demilitarizované zóny) nebude žádná elektřina, žádní lidé, nic kromě prostředků k monitorování a prosazování podmínek příměří“. Zde je více informací od Helmera:

Vojenský zdroj: Jakmile bude zničení těchto cílů ukončeno, bude zbytek infrastruktury zaminován a oblast osazena snímacími zařízeními. Armád pak zahájí rychlý, etapovitý ústup za ruské linie, kde již začal proces opevňování a zakopávání.

Civilistům a odzbrojeným ukrajinským vojákům – s výjimkou ukronacistických jednotek – bude přidělen jeden nebo dva koridory, kterými budou moci opustit zónu. Raději by neměli otálet.

Zdroje se shodují, že do tání na jaře příštího roku bude nová vojenská demarkační linie; liší se v názoru na to, jak se rýsuje nyní a jak bude vypadat v dubnu příštího roku. „Zatím bude linie na Dněpru s pásmem zasahujícím ze západního břehu do zadlužené Ukrajiny – můj odhad je v hloubce ne menší než 100 km. Tím se ruské území dostane mimo dostřel většiny ukrajinského dělostřelectva. Zóna v hloubce 100 km také poskytne ruským silám čas na odhalení a zachycení čehokoli v letu…

V severním sektoru – to je od Kramatorska a Slovjanska po Charkov… to jsou posádky a nástupní prostory nenávisti na ruských hranicích nebo v jejich blízkosti; nebudou ušetřeny ….(a) kvalifikovaly se k deelektrifikaci, odlidnění a de-nacifikaci.

Je třeba zdůraznit, že zejména při ruských operacích na severu nedojde k záběrům s cílem držet území. Nepůjde o obsazení území, natož o jeho správu na delší dobu. Cílem bude zničit nepřátele, kteří zvednou hlavu, a infrastrukturu, o kterou se opírají; položit miny a senzory; a pak se stáhnout.

Jakmile budou obsazeny přidělené dopravní a logistické uzly, začne práce na jejich zničení ženijními jednotkami. Budou zničeny mosty, silnice, železnice, seřaďovací nádraží, vozový park, letiště, sklady a výdejny pohonných hmot, elektrické rozvodny, vysílací a komunikační věže, ústředny, sklady, skládky, zemědělská technika – vše, co by mohlo být využito k podpoře úsilí Ukrajiny a NATO na východ od západní hranice zóny. To bude také úkolem pozemních sil – komplexnějším a důkladnějším, než jakého mohou dosáhnout raketové a bezpilotní údery.

Civilisté a odzbrojení bojovníci, bez svého motorizovaného vybavení, budou moci vyjít ze zóny do speciálně připravených autobusů (jak na to dohlížel Surovikin v Sýrii) s tím, co si mohou vzít na zádech….. Každý, kdo se rozhodne zůstat uvnitř zóny, bude prostřednictvím rozhlasu, letáků a reproduktorů výslovně informován, že je považován za nepřátelského bojovníka a bude podle toho napaden. Po uplynutí předepsané doby budou „zlaté mosty“ pro opouštějící obyvatelstvo zničeny. Pro ty, kteří zůstanou, nebudou mít k dispozici elektřinu, kanalizaci ani komunikace…“ ( „Ukrajinské příměří – Jak UDZ z roku 2023 oddělí armády jako korejské DMZ z roku 1953“ , John Helmer, Tanec s medvědy.

ua-udzPro větší rozlišení, klik na obrázek.

Helmer to vystihuje dokonale. Putin se chystá vytvořit ve středu Ukrajiny rozsáhlou, neobyvatelnou zemi nikoho, která oddělí východ od západu a ukončí existenci Ukrajiny jako životaschopného, souvislého státu. Takto vypadá vojensky vynucené uspořádání. Není ideální a nemusí nutně zastavit všechny boje, ale řeší základní bezpečnostní požadavky Ruska, které se Washington rozhodl ignorovat.

Buďte si jisti, že Washingtonu se toto urovnání nebude líbit a s novými hranicemi nikdy nebude souhlasit. Spojené státy však nebudou mít v této věci rozhodující slovo, což je důležité, protože role Washingtonu jako „garanta globální bezpečnosti“ je nyní minulostí. O hranicích Ukrajiny bude rozhodovat Rusko, a tak to prostě bude. Takže ano, můžeme očekávat skřípění zubů v sídle NATO, OSN a v Bílém domě, ale bez valného efektu. Věc je vyřešena, pokud ovšem USA a NATO nebudou chtít do  konfliktu zapojit pozemní síly, což podle našeho názoru urychlí rozkol v NATO, který nevyhnutelně povede k jeho rozpadu. Ať tak či onak, o osudu Ukrajiny se bude rozhodovat v Moskvě, nikoli ve Washingtonu, a tato skutečnost bude mít významný dopad na rozložení globální moci. Ve městě se objevil nový šerif a rozhodně to není Američan.

Podtrženo a sečteno: Myslíme si, že Helmerova analýza je nejpravděpodobnějším scénářem pro budoucnost. Putin doposud projevoval obdivuhodnou zdrženlivost, ale po devíti měsících nesmyslného trápení a krveprolití je čas to zabalit. Moskva měla vždy ve své výbavě kladivo a nyní se ho chystá použít. Byli bychom raději, kdyby to takhle neskončilo, ale nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem. Washington chtěl tuto válku protáhnout na co nejdelší dobu, aby Rusko vykrvácelo a nemohlo promítnout svou sílu za své hranice nebo bránit americkým plánům na „obrat k Asii“. Putin však tento plán překazil. Nevstoupil do pasti Washingtonu a nehodlá pumpovat krev a peníze do černé díry. Hodlá tuto záležitost jednou provždy vyřešit a skoncovat s ní. Toto je z rozhovoru s plukovníkem Douglasem Macgregorem –  video u předchozího článku:

Celému konfliktu jsme se mohli vyhnout, kdybychom jednoduše uznali legitimní zájmy Moskvy na dění na Ukrajině….. Co se děje na Ukrajině, je pro Rusy důležité…. Mohli jsme tedy zasáhnout hned na začátku a říct: „Pojďme uzavřít příměří a promluvit si. Ve skutečnosti jsme mohli Rusům posledních 10 nebo 20 let naslouchat, jaké mají obavy z toho, co se děje uvnitř Ukrajiny. A myslím, že teď vidíme se Zelenského režimem – velmi nebezpečnou vládou, která je nevyléčitelně nepřátelská vůči Rusku (a) která reaguje výhradně na pokyny z Washingtonu -, že se rozhodla, že chce Rusko fatálně oslabit jakýmkoli způsobem… Řešením je -ne vstoupit do této marné a nesmyslně destruktivní války s Moskvou- (ale) dostat trochu rozumu do myslí lidí ve vládě v Kyjevě. „Ukrajina bude zničena“, plukovník Douglas MacGregor, Rumble.

Dle mého názoru, rozhodnutí již bylo přijato. Ukrajina bude rozdělena na dvě části, ať se to Washingtonu líbí nebo ne. Tak to prostě bude.

****

Mike Whitney je renomovaný geopolitický a sociální analytik působící ve státě Washington. Svou kariéru nezávislého občanského novináře zahájil v roce 2002 s odhodláním věnovat se poctivé žurnalistice, sociální spravedlnosti a světovému míru. Je výzkumným spolupracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG).

Originál článku a obrázků: The Unz Review
Překlad a české titulky: Admin Nekorektní TOP-CZ