Putin pokrčil rameny nad provokacemi Washingtonu a drží se svého

Autor: Mike Whitney, 11. 12. 2022

Útoky dronů na ruské vojenské základny z minulého týdne představují vážnou eskalaci zástupné války Washingtonu proti Rusku. Jeden z útoků se týkal letiště, které se nachází méně než 200 mil od Moskvy. Incident přirozeně pobouřil ruského prezidenta Vladimira Putina, který svolal mimořádné zasedání své Rady bezpečnosti, aby prozkoumal možnosti odvetných úderů. Nepochybujeme o tom, že ruské nejvyšší vedení doporučilo raketové údery „na oplátku“ za hranicemi Ukrajiny jako formu rovnocenné odplaty. Naštěstí zvítězily chladné hlavy a armáda zůstala u své současné strategie likvidace kritické infrastruktury ve městech po celé zemi. Útoky na křehkou ukrajinskou elektrickou síť jsou nezbytnou přípravou na zahájení široce očekávané zimní ofenzívy. Zde je více informací z článku na World Socialist Web Site:

Nedávný útok dronem na letiště v Kursku znamená zásadní eskalaci války NATO proti Rusku….Místa útoků a jejich provedení opět ukazují na přímou účast Spojených států….Bombardování plynovodu Nord Stream… Výbuchy v námořním přístavu v Sevastopolu 29. října (a) výbuchy 15. listopadu v polské zemědělské vesnici, při nichž zahynuli dva civilisté….. Každá z těchto akcí zavání skrytým zapojením USA a NATO, přičemž každá z nich je bezohlednější a potenciálně nebezpečnější než ta předchozí….Vzniká vzorec, podle něhož USA a NATO neustále tlačí na Rusko, aby vyzkoušely, jak daleko mohou zajít, aniž by vyprovokovaly reakci Putinova režimu….Neustálá a bezohledná eskalace války ze strany Spojených států s sebou nese riziko, že ruská vláda odpoví vlastní velkou eskalací s potenciálně katastrofálními důsledky.“ („Útoky dronů na ruské letecké základny: Chris Marsden, World Socialist Web Site).

Jen několik hodin po třetím útoku vydal ministr zahraničí Anthony Blinken prohlášení, v němž popřel jakoukoli odpovědnost za tento incident. Uvedl:

Nepodporovali jsme ani neumožnili Ukrajincům, aby zaútočili na území Ruska.“ Není překvapivé, že jeho popření zdaleka nedosáhlo formálního odmítnutí samotného útoku, které by se dalo očekávat. Spíše se zdá, že USA byly do útoku přímo zapojeny, vzhledem k tomu, že „jak NATO, tak ruští pozorovatelé (tvrdí) zapojení amerických satelitů do útoků na ruské základny“. Zde je jejich zjištění:

Více vojenských zdrojů v zemích NATO i v Rusku …..uvádí, že repasované ruské bezpilotní letouny Tu-141, které Ukrajina vypouštěla na ruské letecké základny, využívaly k zasažení svých cílů data GPS z amerických satelitů.

Ruské průzkumné bezpilotní letouny ze 70. let byly přestavěny na řízené střely, vybaveny novými naváděcími systémy a naváděny americkými satelity, uvedly zdroje. A dodaly, že Ukrajina samotná, nemá schopnost navádět rakety.

Ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení ze 6. prosince identifikovalo jednu z těchto zbraní jako Tu-141. Podle ruských vojenských zdrojů Rusové identifikovali Tu-141 z fragmentů nalezených po zásahu raketami na ruských leteckých základnách Djagilevo a Engels.

Pokud v rozporu s Blinkenovým popíráním Spojené státy poskytly pokyny pro raketový útok, pak si Washington musí být dobře vědom, že tím přivádí síly NATO na pokraj přímého zapojení do války na Ukrajině a Bidenova administrativa musí být připravena toto riziko podstoupit.“ („Vojenské zdroje: Ukrajinské rakety použily americké navádění„, Asia Times)

Co tedy toto nové podněcování znamená a jak ovlivní vedení války?

Domníváme se, že Washington přijal nový taktický přístup, který by se dal nazvat „vykalkulovanou bezohledností“, to znamená, že USA podnikají pečlivě naplánované útoky, které mají vypadat jako impulzivní akty agrese ze strany jejich zmocněnce, Ukrajiny. Cílem těchto útoků je vyprovokovat Moskvu k přehnané reakci, tedy k odvetným úderům na cíle mimo Ukrajinu. To by pak mohlo sloužit jako ospravedlnění vstupu NATO do konfliktu, což je údajně cílem Washingtonu.

Zdá se však, že Putin a jeho poradci odolali pokušení rozšířit válku mimo současný bojový prostor. Toto je z článku na Southfront:

V reakci na pokusy Kyjeva narušit práci ruského letectva zahájily ruské síly další masivní údery na vojenská a energetická zařízení po celé Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že bylo zasaženo všech 17 cílů na Ukrajině. Výbuchy byly hlášeny ve více než 10 regionech země.

Údery na infrastrukturní zařízení vedly k dalšímu kolapsu celého energetického systému Ukrajiny. Kvůli nerovnováze v systému se zemí stále valí vlna mimořádných výpadků proudu, doprovázená masivními haváriemi v rozvodné síti…

Nedostatek elektřiny, vody a komunikací v celé zemi doprovází hlasitá prohlášení z Kyjeva, že ukrajinská protivzdušná obrana údajně úspěšně zachytila téměř všechny ruské rakety.“ („Kyjev hraje nebezpečné hry s ruským letectvem dlouhého doletu„, Southfront).

Jinými slovy, Putin se nenechal přimět k eskalaci, o kterou usiluje Washington, ale to neznamená, že nepovolá další záložníky, aby vytvořili jednotky územní obrany v mnoha oblastech podél západního křídla Ruska. Myslíme si, že to udělá. Moskva již nemůže ignorovat hrozbu budoucích útoků nebo vpádů na vlastní území. Musí navýšit početní stavy a připravit se na nejhorší. Rusko postupně směřuje k plné válečné mobilizaci.

Na této nové eskalaci je zajímavé zejména to, že je v rozporu s původním závazkem administrativy zabránit rozšíření konfliktu za hranice Ukrajiny. Toto je z WSWS:

Spojené státy, které podnítily a vyprovokovaly válku, v níž zahynuly desítky tisíc Ukrajinců, překročily nejen ruské „červené linie“, ale i své vlastní….. V květnu Biden publikoval v New York Times článek s názvem „Co Amerika udělá a neudělá na Ukrajině“, v němž uvedl, že „nebudeme podporovat ani umožňovat Ukrajině údery za jejími hranicemi“. Washington však přesně to udělal a poskytl cílené informace, zbraně a logistickou podporu, které Ukrajině umožnily útočit hluboko uvnitř ruského území. (WSWS)

Washingtonské sliby nic neznamenají. Jednání USA se řídí pouze vlastními zájmy a neukojitelnou touhou po moci. To znamená, že bychom měli v budoucnu očekávat podobné provokace, protože Washington tlačí na pilu ve snaze zatáhnout Rusko do širší války, která pravděpodobně zachvátí celý region. Zde je více informací z WSWS:

Výbuchy v námořním přístavu v Sevastopolu 29. října (a) Výbuchy 15. listopadu v polské zemědělské vesnici, při nichž zahynuli dva civilisté….. Každá z těchto akcí zavání tajným zapojením USA a NATO, přičemž každá z nich je bezohlednější a potenciálně nebezpečnější než ta předchozí….. Poslední útoky hluboko na ruském území mohly být zorganizovány částmi americké vojenské, zpravodajské a politické elity… bez ohledu na to, jak potenciálně katastrofální může být výsledek takového činu.“ (World Socialist Web Site)

Analytici WSWS nikdy nepřijali fikci, že USA pouze pomáhají Ukrajině v jejím boji proti ruskému strašákovi. Od samého počátku chápali, že tento konflikt je z velké části výmyslem USA, jehož cílem je pomocí zástupců oslabit Rusko za účelem dosažení širších geopolitických cílů. Tyto poslední útoky potvrzují, že Spojené státy jsou odhodlány řešit tuto krizi za použití vojenské síly. To znamená, že vyjednávání o urovnání nejenže nepřipadá v úvahu, ale je považováno za protimluv ke strategickým cílům Washingtonu. Jak v nedávném rozhovoru upozorňuje zahraničněpolitický analytik John Mearsheimer, již neexistují žádné „realistické možnosti“, jak válku ukončit. Rozdíly jsou nesmiřitelné, neexistuje ochota ke kompromisu a USA vidí jako řešení vojenskou konfrontaci. Sečteno a podtrženo: Eskalace je nevyhnutelná.

Zde je video rozhvoru Johna Mearsheimera s moderátorem TV Unherd, Freddie Sayersem. Je to dlouhé video, hodina a půl, takže titulky jsem k tomu neudělal. Dělal bych je týden. Ale pod videem je transcript nejdůležitější části, jak to viděl autor článku Mike Whitney. Já jsem to video stáhl a nechal si udělat převod hlasu do textu u celého videa. Nyní pracuji na překladu a zítra, nebo pozítři to budu publikovat formmou transscriptu.

Freddie Sayers- Jaké jsou nyní reálné možnosti? (Jinými slovy, jak lze ukončit válku na Ukrajině?)

John Mearsheimer– (19:40 minuta) Neexistují žádné realistické možnosti. Jsme v háji… Konflikt se bude rozmělňovat a obě strany budou eskalovat. Eskalují a kam to povede, je velmi těžké říci. Na stole není žádná dohoda, kterou by bylo možné vyjednat. Všude se mluví o potřebě diplomacie…., ale v tomto konkrétním případě si musíte položit otázku: Pokud budete postupovat diplomaticky, můžete se dohodnout? A podle mého názoru se žádná dohoda uzavřít nedá a obě strany budou bojovat……

Jsou zde dva velké problémy: Jedním je „neutrální Ukrajina“ a druhým „územní“. Rusové nyní anektovali 4 oblasti. To je velký kus ukrajinského území a Rusové se nyní domnívají, že toto území patří jim. Myslíte si, že Rusové budou ochotni se tohoto území spolu s Krymem vzdát? To si nemyslím. Nemyslím si, že by Rusové měli v úmyslu se toho území vzdát…

Ukrajinci ze své strany trvají na tom, aby získali toto území zpět, a Američané nebudou ochotni toto území Rusům postoupit, protože by to pro Západ znamenalo porážku. Spojené státy a jejich spojenci „v tom jedou“, aby vyhráli. Jsme hluboce odhodláni. Pro nás je v tuto chvíli nepřijatelné ustoupit a poskytnout Rusům nějaké zásadní ústupky…..

To je územní otázka. Pak je tu otázka, zda bude Ukrajina neutrální, či nikoli. Rusové trvají na tom, aby Ukrajina byla neutrální. Ukrajinci říkají: Jsme ochotni být neutrální, ale potřebujeme od někoho záruku naší bezpečnosti. No, takže jediný, kdo může garantovat ukrajinskou bezpečnost, je NATO a konkrétně Spojené státy…., ale to by se Ukrajina stala de facto členem NATO, a to je pro Rusy nepřijatelné. Takže neexistuje způsob, jak získat skutečně neutrální Ukrajinu, která by nebyla spojena se Západem. To se nestane a Rusové to nebudou akceptovat.

Takže Rusové místo toho vytvoří nefunkční zadlužený stát. a to je to, co dělají teď. Proto zabrali všechna ta území a proto ničí Ukrajinu……

Dva výsledky, kterých se musíme velmi obávat, jsou: 1. kdy Rusové použijí jaderné zbraně a 2. kdy se do boje zapojí Spojené státy Protože pak tu máme válku velmocí, kde Spojené státy a Rusko skutečně bojují proti sobě. A jak letos na jaře  Uvedla Avril Hainesová, ředitelka Národní zpravodajské služby, nejpravděpodobnějším scénářem, kdy Rusové použijí jaderné zbraně, je, že do války vstoupí NATO. To je tedy velmi nebezpečné….

Existuje netriviální šance, že na Ukrajině budou použity jaderné zbraně. Pokud by Rusové jaderné zbraně použili, bylo by nejpravděpodobnější, že by je použili na Ukrajině. A Ukrajina nemá vlastní jaderné zbraně, takže Ukrajina by nebyla schopna odvety. proti Rusům…

Navíc, pokud Rusko použije na Ukrajině jaderné zbraně, USA proti Rusku jaderné zbraně nepoužijí, protože by to vedlo ke všeobecné termonukleární válce… Velké nebezpečí spočívá v tom, že pokud Rusové použijí na Ukrajině jaderné zbraně, že Západ odpoví masivním konvenčním útokem na ruské síly, generál David Petraeus řekl, že pokud Rusko použije na Ukrajině jaderné zbraně, USA by měly udeřit na ruské konvenční síly uvnitř Ukrajiny a ruské námořní síly v Zadním moři. Pokud bychom to udělali, došlo by k válce velkých mocností. NATO by se ocitlo ve válce proti Rusku, a jak uvedla Avril Hainesová, to by pravděpodobně vedlo k jaderné válce, protože Rusové by se Američanům a jejich spojencům nedokázali postavit.

(Pokud Rusko skutečně použije jaderné zbraně na Ukrajině), pak by moudrou reakcí, a myslím, že pravděpodobnou reakcí, bylo, že bychom vynaložili velké úsilí, abychom konflikt utlumili. Myslím, že použití jaderných zbraní by konflikt zastavilo, (protože) by v tu chvíli bylo tak jasné, že hrozí nebezpečí jaderné války mezi velmocemi, že bychom vynaložili velké úsilí, abychom ho zastavili. To by soustředilo mysl způsobem, který je v současném kontextu těžko představitelný.

(Bohužel) to (použití jaderných zbraní) vypadá být stále pravděpodobnějším. Je důležité si uvědomit, že čím úspěšnější budou NATO a Ukrajinci v porážce Rusů uvnitř Ukrajiny a ve zničení ruské ekonomiky, tím pravděpodobnější bude použití jaderných zbraní. A opět, není radno podceňovat, co udělají velmoci, když jsou zoufalé. …..(„John Mearsheimer: Hrajeme ruskou ruletu, Unherd; 39:25 minut)

Mearsheimer nejen vysvětluje nesmiřitelné rozdíly mezi oběma protivníky (Ruskem a USA), ale také předkládá velmi věrohodný scénář, podle kterého by konflikt mohl vyústit v jadernou válku. Skutečnost, že Bidenova admnistrativa diplomacii přímo odmítla, činí tento scénář o to pravděpodobnějším a možná i nevyhnutelným. Zde je více informací od Mearsheimera:

Víte, že Američané mají Monroeovu doktrínu, která říká, že západní polokoule je náš „zadní dvorek“ a žádná vzdálená velmoc nesmí na západní polokouli umístit vojenské síly. Žádná velmoc nesmí na západní polokouli uzavřít vojenské spojenectví s jinou zemí, protože z amerického pohledu je nepřijatelné, aby vzdálená velmoc (z Evropy nebo Asie) stála na našem prahu. Stejná logika platí i pro Rusy. Z ruského pohledu je pro ně nepřijatelná představa, že budou mít NATO přímo na svém prahu. Rusové nedokázali zastavit rozšiřování NATO v roce 1992 a nedokázali ho zastavit ani v roce 2004, protože byli příliš slabí… To je to, co Amerika udělala Rusku, když se rozpadl Sovětský svaz. Nacpali jsme jim rozšíření NATO do chřtánu, ale faktem je, že Rusové to považovali za existenční hrozbu. Ukrajina v NATO byla pro Rusko nejjasnější ze všech červených čar. A když se podíváte na Monroeovu doktrínu, neměli byste se divit, jak Rusové reagují na to, co se děje na Ukrajině.“ („John Mearsheimer: Hrajeme ruskou ruletu, Unherd)

Má pravdu, je to přesně tak.

****

Mike Whitney je renomovaný geopolitický a sociální analytik působící ve státě Washington. Svou kariéru nezávislého občanského novináře zahájil v roce 2002 s odhodláním věnovat se poctivé žurnalistice, sociální spravedlnosti a světovému míru. Je výzkumným spolupracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG).

Originál článku a obrázků: The Unz Review
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ