Putin Bidenovi: Finlandizujte Ukrajinu, nebo to uděláme my

Autor: Patrick Buchanan, 08.12.2021

Buď nám USA a NATO poskytnou „právní záruky„, že Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO nebo se nestane základnou pro zbraně, které by mohly ohrozit Rusko – nebo tam vstoupíme a zaručíme se za to sami.

Toto je vzkaz, který vzkazuje ruský prezident Vladimir Putin, podporovaný 100 000 vojáky, které Rusko shromáždilo na hranicích Ukrajiny.

V Kremlu minulý týden Putin vytyčil svou červenou linii:

Hrozba na našich západních hranicích … roste, jak jsme již několikrát řekli. … V dialogu se Spojenými státy a jejich spojenci budeme trvat na vypracování konkrétních dohod zakazujících další rozšiřování NATO na východ a umisťování tamních zbraňových systémů v bezprostřední blízkosti ruského území.

To se blíží ultimátu. A generální tajemník NATO Jens Stoltenberg za jeho vydání ruskému prezidentovi vyčinil:

O tom, kdy bude Ukrajina připravena vstoupit do NATO, rozhoduje pouze Ukrajina a 30 spojenců NATO. … Rusko nemá právo veta, Rusko nemá právo rozhodovat a Rusko nemá právo vytvářet sféru vlivu a snažit se kontrolovat své sousedy.

Přesto velmoci vždy zřizovaly sféry vlivu. Čínský prezident Si Ťin-pching si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře, které lemuje půl tuctu států. Spojené státy již 200 let vyhlašují Monroeovu doktrínu, která naši polokouli staví mimo dosah nových kolonizací.

Putin chce navíc mluvit se skutečným rozhodčím v otázce, zda Ukrajina vstoupí do NATO, nebo zda dostane zbraně, které mohou ohrozit Rusko. A tím rozhodujícím není Jens Stoltenberg, ale prezident Joe Biden.

V raketové krizi před 60 lety přinutily Spojené státy díky své “ vojenské karanténě“ na Kubě a strategické a taktické převaze v Karibiku Nikitu Chruščova, aby stáhl z ostrova Fidela Castra své balistické rakety středního doletu, které mohly dosáhnout Washingtonu.

Pokud tak neučiní, byla Moskva vedena k tomu, že použijeme naši leteckou a námořní převahu ke zničení jeho raket a pošleme námořní pěchotu, aby dokončila práci.

Chruščov přijal protinávrh na stažení amerických raket Jupiter z Turecka a vyhověl tak požadavku prezidenta Johna F. Kennedyho. Ruské rakety byly staženy. A Kennedy byl považován za vítěze studené války.

Nyní se nám říká, abychom se podřídili ruským požadavkům na Ukrajině, jinak Rusko vstoupí na Ukrajinu a samo neutralizuje hrozbu.

Historie?

Když se před třemi desetiletími rozpadla Varšavská smlouva a SSSR, Rusko stáhlo všechny své vojenské síly ze střední a východní Evropy. Moskva se domnívala, že má s Američany dohodnutou dohodu.

Podle této dohody by se obě Německa znovu spojila. Ruská vojska by byla stažena z východního Německa, Polska, Československa, Maďarska, Bulharska a Rumunska. A nedošlo by k rozšíření NATO do východní Evropy.

Pokud se Amerika k něčemu takovému zavázala, byl to porušený slib. Během dvaceti let se totiž do NATO zapojily všechny státy Varšavské smlouvy a bývalé sovětské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko.

Neokonzervativci a republikánští jestřábi, jako byl zesnulý John McCain, usilovali o vstup Ukrajiny a dalších dvou bývalých sovětských republik, Gruzie a Moldavska, do NATO.

Putin, který v pozdní sovětské éře sloužil v KGB a rozpad SSSR označuje za „největší geopolitickou katastrofu“ 20. století, nyní říká: „Už toho bylo dost„.

V překladu: „Dost! „Tak daleko a ne dál! Ukrajina nebude členem NATO ani vojenským spojencem a partnerem Spojených států, ani základnou pro zbraně, které mohou zasáhnout Rusko během několika minut. To pro nás překračuje červenou linii. A pokud NATO přistoupí k vyzbrojování Ukrajiny pro konflikt s Ruskem, vyhrazujeme si právo jednat jako první. Finlandizuje Ukrajinu, nebo to uděláme my!“

Problém pro Bidena?

Na Ukrajině a v Gruzii, jak jsme viděli ve válce v roce 2008, má Rusko  značnou taktickou a strategickou převahu, jakou jsme měli v roce 1962 na Kubě. Navíc, zatímco Ukrajina je pro Rusko životně důležitá, pro nás nikdy životně důležitá nebyla.

Když prezident Franklin D. Roosevelt v roce 1933 uznal SSSR Josefa Stalina, Moskva se zabývala násilnou kolektivizací ukrajinských zemědělských podniků, která způsobila hladomor a smrt milionů lidí. My Američané jsme neudělali nic, abychom tomu zabránili.

Během studené války Amerika nikdy netrvala na nezávislosti Ukrajiny. I když jsme oslavovali, když se pobaltské státy a Ukrajina vymanily z područí Moskvy, nikdy jsme jejich nezávislost nepovažovali za životně důležité zájmy, za které by Amerika měla být ochotna jít do války.

Válka USA s Ruskem kvůli Ukrajině by byla katastrofou pro všechny tři národy. USA by také nemohly donekonečna garantovat nezávislost země vzdálené 5 000 mil, která má s matičkou Rusí nejen společnou dlouhou hranici, ale také historii, jazyk, náboženství, etnickou příslušnost a kulturu.

USA, které jsou nuceny volit mezi přijetím požadavku Ruska, aby NATO nevstupovalo na Ukrajinu, a vstupem Ruska, do války nepůjdou.

Biden by měl Putinovi říci: USA neudělají žádné válečné záruky NATO, aby bojovalo za Ukrajinu.

Zdroj originálu článku: Global Research
Překlad: Administrátor Nekorektní TOP-CZ

podpora2