Průzkum ekonomických dopadů COVID-19. Více než 50% německých společností očekává v roce 2020 výrazný pokles příjmů

Autor: Jastra Ilic, 13. května 2020

Vypuknutí pandemie má na evropské společnosti významný dopad a konfrontuje ji s nejhorším poklesem trhu v posledních několika desetiletích. Jako jedna z nejvíce postižených zemí v Evropě je Německo, připraveno k výraznému kolapsu v podnikatelském sektoru.

Podle údajů shromážděných společností AksjeBloggen, očekává téměř polovina německých společností v roce 2020 výrazný pokles příjmů v důsledku pandemie koronaviru. Více než 25% z nich očekává, že příjmy klesnou o více než 50%.

Vypuknutí pandemie negativně ovlivňuje 92% německé ekonomiky.

Screen-Shot-13-05-2020Zdroj: aksjebloggen.com

Průzkum také odhalil, že pandemie ovlivnila téměř 100% německých podniků v pohostinství a cestovním ruchu. Dopad pandemie také významně zaznamenalo více než 90% společností ve velkoobchodních, dopravních a skladovacích, maloobchodních a obchodních službách. Následuje výroba, zdravotnictví a stavebnictví s 88% a 86% problémových společností. Statistiky ukazují, že vypuknutí pandemie negativně ovlivnilo 92,4% celé německé ekonomiky.

Dvě třetiny německých společností vyžadují mimořádné vládní granty.

Pandemie také ovlivnila, hodocení dalšího výhledu německých společností. Podle průzkumu DIHK 63% z nich v následujících týdnech očekává menší poptávku po svých produktech a službách. Zrušení objednávek je druhým největším problémem s podílem 48% respondentů. Následuje zastavení obchodní činnosti, nedostatek likvidity a snížené investice s podílem 43%, 41% a 38%.

Průzkum také odhalil, že téměř 70% německých firem použilo nouzové vládní granty a sníženou hodinovou kompenzaci jako nejdůležitější podpůrná opatření během vypuknutí pandemie. Dalších 60% z nich vyžaduje snížení záloh. Následují státní a bankovní půjčky s 31% a 16% podílem společností, které preferují tento typ podpůrných opatření.

Originál zdroj: Global Research
Překlad: Administrátor TOP-CZ

*****

Poznámka Admina: Je nutné si uvědomit, že naše ekonomika je z 80% vázaná na německou. Tedy, všechny ty negativní dopady v německé ekonomice, se postupně dostaví i k nám, pokud to tak již není. Zatím jsem nenašel na síti, podobně zpracovaný přehled o dopadu pandemie na českou ekonomiku. Jestliže někdo z čtenářů ví o podobném průzkumu, budu rád, když mi do komentáře vloží odkaz na přáíslušný článek.