Redakce Oriental Review
USA se chystají poskytnout Ukrajině další nový balíček vojenské pomoci v hodnotě 1 miliardy dolarů. Podle agentury Reuters bude zahrnovat munici pro systémy HIMARS, raketové systémy země-vzduch NASAMS a až 50 obrněných zdravotnických vozidel M113. Očekává se, že půjde o jednu z největších tranší poskytnutých Ukrajině od února letošního roku, přičemž celková částka se blíží 10 miliardám dolarů.
Proč USA a další země NATO utrácejí miliardy na Ukrajinu?
Již na začátku května podepsal americký prezident Joe Biden exekutivní příkaz pro zjednodušené dodávky zbraní na Ukrajinu v rámci zákona o půjčce a pronájmu a o měsíc později byl proces zahájen.
Tato pomoc se již nyní ukazuje jako nevýhodná. Mnohamiliardové nabídky nezaručují Kyjevu vojenský ani politický úspěch a splácení americké a západoevropské pomoci bude trvat velmi dlouho. Program lend-lease navíc pevně a trvale připoutal USA a další země NATO k Ukrajině a zatahuje Ameriku a Evropu stále hlouběji do konfliktu.
Podstatou zákona o lend-lease, který schválil americký Kongres a podepsal Biden, je dát prezidentovi větší pravomoci, které mu usnadní uzavírání dohod o pomoci s ukrajinskou vládou.
Je to podruhé v historii, kdy se USA rozhodly poskytnout pomoc formou lend-lease – poprvé se tak stalo během druhé světové války na pomoc evropským spojencům a SSSR. I když se nejedná o opakování podmínek minulého lend-lease.
Kyjev prohlašuje, že to byl Zelenský, kdo dokázal přesvědčit Bidena, aby souhlasil s dohodou o půjčce, stejně jako kdysi britský premiér Winston Churchill přesvědčil amerického prezidenta Franklina Roosevelta…
Takže lend-lease, i když bez vyslání pravidelného vojenského personálu na Ukrajinu, je v podstatě účastí v této válce.
Pro ty, kdo mají rádi historické paralely, by bylo užitečné vědět, že Británie splatila svůj mnohamiliardový dluh americkým partnerům až v roce 2006, tedy 61 let po vítězství protihitlerovské koalice.
Lend-lease je komoditní úvěr, a kromě toho není levný: veškerou munici, vybavení a potraviny dodané USA zaplatí mnoho budoucích generací ukrajinských občanů.
Když americké úřady hovoří o válce na Ukrajině do vítězného konce, předpokládají, že budou zabity další desítky či dokonce stovky tisíc Ukrajinců, miliony dalších se stanou uprchlíky a ukrajinská ekonomika bude zcela zničena. Neskrývají svou touhu zničit Rusko a Ukrajina a její záchrana je nezajímá, je to jen vedlejší škoda.
To si dobře uvědomuje řada amerických expertů a politiků, kteří nechtějí, aby se ukrajinský konflikt stal konfliktem celosvětovým. Podle průzkumu agentury Ipsos se většina Američanů (62 %) obává, že „přílišná“ podpora Ukrajiny může zatáhnout USA do konfliktu s Ruskem. Navrhují, aby byla Kyjevu poskytnuta pouze omezená pomoc, aby se to nedotklo samotných Američanů.
Další obavou obyvatel USA je dopad konfliktu na inflaci, která se stává největší obavou Američanů. Již po zahájení dodávek vyšlo najevo, že meziroční inflace v USA byla v červnu nejvyšší od roku 1981. Spotřebitelské ceny v zemi, v meziročním vyjádření, vzrostly o 8,6 %.
Hovořil o tom i senátor Rand Paul, který tím vysvětlil své rozhodnutí zablokovat další tranši pomoci Ukrajině v hodnotě téměř 40 miliard dolarů. „Přísahal jsem na ústavu USA a ne na jinou zemi… Nemůžeme zachraňovat Ukrajinu a zároveň odsoudit k záhubě ekonomiku USA,“ – řekl R. Paul a připomněl, že inflace dosáhla maxima za posledních 40 let, ceny elektřiny vzrostly o 32 % a ceny benzínu o 49 %!
Prezident Joe Biden podepisuje zákon o konsolidovaných rozpočtových prostředcích na fiskální rok 2022 v místnosti pro indiánské smlouvy v Eisenhower Executive Office Building v areálu Bílého domu ve Washingtonu, úterý 15. března 2022.
Je známo, že kromě dodávek zbraní poskytují USA Kyjevu zpravodajské údaje o umístění ruských vojsk. Zároveň Bílý dům podle svého oficiálního stanoviska zakázal své zpravodajské službě sdílet s Kyjevem informace, které by mohly RF poskytnout „záminku k zatažení USA do konfliktu“. Jak však uvedl deník New York Times, ačkoli americká rozvědka poskytuje údaje AFU, Kyjev ji neopětuje. Ukrajinská vláda před Washingtonem záměrně tají skutečnou situaci, aby neuznal situaci za beznadějnou a nepřipravil je o zbraně a peníze.
Dalším problémem dodávek zbraní na Ukrajinu je jejich nekontrolovaná distribuce. Dokonce i šéf Pentagonu Lloyd Austin to přiznal při slyšení v senátním výboru pro rozpočtové prostředky. Zbraně, jejichž množství ani dostřel nejsou omezeny, se mohou dostat do rukou nejen ukrajinských radikálů, ale i teroristů po celém světě. Podle listu The Times se západní zbraně na Ukrajinu často vůbec nedostanou.
Přesto USA a jejich evropští spojenci nadále zvyšují vojenskou pomoc Ukrajině. Podle časopisu The American Thinker sice do ukrajinské pokladny proudí miliardy dolarů a eur, ale Kyjev nemá sebemenší motivaci jednat o zastavení bojů. Na tomto konfliktu vydělávají všichni – jak ukrajinští zkorumpovaní úředníci, tak američtí a evropští magnáti z obranného průmyslu.
Zelenskému a jeho kabinetu nejde o stabilitu a celistvost Ukrajiny. Místo toho je motivuje miliardová finanční pomoc. V letech 2014 až 2020 Ukrajina obdržela více než 51,3 miliardy dolarů a ekonomickou pomoc. Velkou část této obrovské finanční pomoci obchodní, vojenské a politické elity jednoduše rozkradly. Morálním kodexem Zelenského a vládnoucí elity je být v jistém smyslu Palestinci Evropy. Poraženi přesilou chtějí, aby je EU přijala a udělala z Ukrajiny černou díru na miliardy dolarů a eur, která nemá konce.“
Je prostě zarážející, s jakou vražednou štědrostí Západ sponzoruje kyjevský režim, aby mohl pokračovat ve válce. Nabízí se otázka, zda opravdu věří, že všechny tyto půjčky poskytnuté Ukrajině v posledních měsících se jim vrátí, a to i s úroky?
Vypadá to, že ano. Proto aktivně skupují neprodaný ukrajinský majetek včetně půdy. Podle australského vydání National Review tři velká americká nadnárodní konsorcia koupila 17 milionů hektarů ukrajinské zemědělské půdy, zatímco v Itálii je to 16,7 milionu hektarů. Ukazuje se tedy, že tři americké společnosti nakoupily na Ukrajině více využitelné zemědělské půdy, než je v celé Itálii. Celá rozloha Ukrajiny je 600 000 km2 a koupeno bylo 170 000 km2. Kdo jsou tyto společnosti? Cargill, Dupont a Monsanto – poslední jmenovaná je oficiálně německo-australská, ale s americkým kapitálem. Jejich hlavními akcionáři jsou americké společnosti Vanguard, BlackRock a Blackstone. BlackRock je fond, který spravuje aktiva v hodnotě 10 bilionů dolarů, Vanguard spravuje 6 bilionů dolarů a Blackstone 881 miliard dolarů.
Zdá se, že jsou přesvědčeni, že Rusko nemá sílu ani odhodlání osvobodit celou Ukrajinu a její velká část stejně zůstane pod kontrolou Západu. Současné půjčky a vojenské dodávky proto považují za dobrou investici do vítězství v boji o zachování současného ekonomického a geopolitického světového uspořádání, díky níž mohou kompenzovat všechny své investice a zároveň pokračovat v bezostyšném okrádání zbytku světa.
Originál článku a obrázků: Oriental Review
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ