Vloženo: 22.05.2022
Interview moderátora RT Petera Scotta s americkým ekonomem Michaelem Hudsonem. Michael Hudson je americký ekonom, profesor ekonomie na University of Missouri-Kansas City a výzkumný pracovník Levyho ekonomického institutu na Bard College, bývalý analytik Wall Street, politický konzultant, komentátor a novinář.
(Pro video ve vyšším rozlišení klikněte ZDE
Transscript s dodatkem:
Peter Scott, moderátor RT: Připojuje se k nám Michael Hudson, ekonom a autor knihy „Superimperialismus“ a nedávno vydané knihy „Osud civilizace“. Vítejte v pořadu, Michaele.
Michael Hudson: Je dobré být zpět.
PS: Řekněme, že všechny tyto evropské programy, jako je program REPOWER, vstoupí v platnost, jak očekáváte, že bude postavení EU na scéně poté?
MH: No, postavení EU bude ekonomicky stlačeno. Snažila se být velmocí světové ekonomiky, ale v posledním měsíci euro vůči dolaru neustále klesá a je na cestě k jednomu dolaru za euro. Je to proto, že musí platit hodně deviz za energie, za potraviny, za zbraně. Z hlediska ostatních ekonomik se zmenšuje.
PS: Jaké bude podle vás postavení EU ve vztahu k mocnostem, jako je Čína?
MH: No, je zřejmě mimo hru. Místo toho, aby na první místo stavěla své vlastní zájmy, ve skutečnosti staví zájmy USA. Chová se spíše jako satelit Spojených států, děkuje za snahu o vlastní osud. Celý plán EU před 20 lety byl zbohatnout na investicích do Ruska, investicích do Číny a vzájemné výměně. A nyní se rozhodla s tím přestat. Spojené státy pohltily Evropu. Válka na Ukrajině je válkou USA především proto, aby vtáhly Evropu na oběžnou dráhu USA, aby zabránily evropským transakcím s Ruskem nebo Čínou. Takže západní Evropa je vynechána, zatímco Rusko, Čína a Eurasie jdou se zbytkem Asie. Evropa prostě zůstane pozadu. Ztrácí své exportní trhy, je stlačována a -jak jste právě zmínil- zvyšuje věk odchodu do důchodu, protože vydává svůj rozpočet na doplňování amerických vojenských zbraní, místo aby investovala do průmyslu, jak to dělala od roku 1945.
PS: Skutečně jste napsal, že Evropa přestala být nezávislým státem. Téměř jste se zmínil o tom, že Spojené státy chtěly přerušit obchodní vazby EU s Ruskem a Čínou. Jak přesně jste k tomuto závěru dospěl a myslíte si, že se tento údajný plán USA daří?
MH: No, já jsem prostě četl projevy prezidenta Bidena a jeho týmu. Řekli, že Čína je pro Ameriku nepřítel číslo jedna. Pokud nějakou zemi označíte za svého existenčního nepřítele číslo jedna, nebudete s ní zvyšovat obchodní výměnu a vzájemnou závislost. A už trvá na tom, aby jeho spojenci sankcionovali -myslím tím bojkotovali- ruské obchody nejen s ropou a zemědělskými produkty, ale i s titanem, heliem a všemi dalšími exportními produkty, které Rusko vyrábí. Evropa se řídí pokyny USA, aby neměla kontakt s Ruskem, a bez kontaktu s Ruskem nebude mít kontakt s Čínou, protože Čína vidí, že jí Evropa udělá přesně to, co dělala Rusku.
PS: Je zřejmé, že v důsledku této současné situace se Rusko a Čína již mnoho let diplomaticky a ekonomicky sbližují. Jak se podle vás bude vyvíjet globální změna moci v příštích zhruba 5, 10 letech?
MH: Současná válka rozděluje svět na dvě části. Vznikne dolarová oblast USA, Evropy a jejich satelitů. A bude zde multipolarita; bude zde skupina Ruska, Číny společně a v podstatě budou předkládat svůj návrh jiného způsobu uspořádání světových hospodářských záležitostí Africe, Latinské Americe a dalším asijským zemím. A ostatní asijské země, Latinská Amerika a země globálního jihu uvidí, že s Ruskem a Čínou mohou získat lepší dohodu než se Spojenými státy.
PS: Na druhé straně této mince lze namítnout, že stávající situace, světový řád, byla touto válkou pouze upevněna. Vidíte, že NATO je sjednocenější než kdykoli předtím, vidíte, že Evropa je sjednocenější než kdykoli předtím. Finsko a Švédsko jsou možná na pokraji vstupu do NATO. Jak byste na to reagoval, Michaeli?
MH: Integrace Evropy do sféry Spojených států je jako nová Berlínská zeď. Izoluje USA od celého zbytku světa. Takže místo vítězství Spojených států se izolovaly samy, protože američtí stratégové si uvědomili, že prohrávají ekonomickou válku s Čínou, Ruskem a celou skupinou rozvíjejících se zemí. Jediné, o co se mohou pokusit, je držet se Evropy jako jediného zdroje příjmů, aby z Evropy vytěžily to, co už nemohou získat z žádné jiné země.
PS: Kromě války na zemi je to samozřejmě i válka ekonomická. Sám jste poznamenal, že Nord Stream 2 (plynovod z Ruska do Německa) byl jednou z prvních obětí této krize. Do jaké míry jsme nyní svědky mezinárodního konfliktu o energetické zdroje? Je zřejmé, že EU se nyní odpoutává od ruské energie, USA se snaží tuto mezeru do jisté míry zaplnit zkapalněným zemním plynem. Dále tu máme Rusko, které nyní prodává ropu Indii a Číně.
MH: Důležité na prodeji ruské ropy do Indie je, že se prodává v rublech, nikoliv v dolarech. Celý obchod s ropou je nyní de-dolarizován. Bude se obchodovat v rublech, v čínských jüanech a v dalších měnách. Ale dolar bude vynechán. Celá myšlenka dolarové diplomacie, volné jízdy dolaru a měnového imperialismu skončila. Všichni si mysleli, že Rusku, Číně a dalším zemím bude trvat deset let, než se od ní odtrhnou. Přesto se Spojené státy samy od ostatních zemí odtrhly tím, že se zmocnily devizových rezerv Afghánistánu, Venezuely a nyní i Ruska. Nikdo už nebude věřit, že bude obchodovat s ropou, obchodovat a investovat v dolarech, protože Spojené státy mohou jednoduše shrábnout jakékoliv peníze ze zemí, které nesouhlasí s tím, že předají svůj hospodářský přebytek americkým investorům a americkým obchodníkům. Spojené státy se izolovaly. Střelily se do vlastní nohy.
PS: Když už mluvíme o měnách, Rusko je v současné době nejvíce sankcionovanou zemí na světě, ale rubl se zotavil daleko před předválečnou úroveň. Do jaké míry podle vás sankce uvalené na Rusko západními zeměmi negativně ovlivnily země, které je uvalily?
MH: Pro Rusko to bylo určitě velmi pozitivní. První sankce byly uvaleny na ruské zemědělství, například na sýry z Litvy. Takže nyní si Rusko vyrábí vlastní sýry. Když na nějakou zemi uvalíte sankce, donutíte ji k větší soběstačnosti ve vlastní produkci. Prezident Putin již řekl, že nyní bude investovat do náhrady dovozu. Pokud teď nebude moci nakupovat dovoz ze Spojených států, založí v Rusku továrny, které si budou vyrábět samy. Není důvod, proč by to Rusko nemohlo udělat a být vlastní průmyslovou velmocí. Nepotřebuje Západ. Ale Západ Rusko stále potřebuje. Zmínil jste, že se Evropa obejde bez ruské ropy a místo toho bude dostávat americký zkapalněný zemní plyn. Ale nemá přístavy, aby mohla tento zemní plyn dovážet. Bude muset vynaložit 5 miliard dolarů na vybudování přístavů. To bude trvat mnoho let.
Co budou Německo a Evropa v příštích letech dělat? Nechají ve svých domech zamrznout potrubí? Aby jim prasklo potrubí a zaplavilo domy? Zavřou továrny? Už teď německé podniky vyrábějící hnojiva zavřely, protože nemohou získat plyn, a bude trvat roky, než ho získají. Jak chtějí Němci bez hnojiv zajistit udržitelnost zemědělských výnosů? No, nebudou. Takže Evropa zvýší svůj potravinový deficit. Zvýší svůj energetický deficit. V podstatě páchá sebevraždu jménem Američanů. Nevím, jak dlouho může evropský politický systém vydržet s vůdci, kteří zastupují Ameriku místo vlastních národních zájmů.
PS: Vzhledem k tomu, že inflace a spotřebitelské ceny v USA stále rostou, Joe Biden tvrdí, že za to může Rusko. Vypadá to však, že američtí daňoví poplatníci na tuto historku skočí?
MH: Tisk je zde velmi jednostranný. Myslím si, že hodně lidí tomu příběhu věří, protože Rusko zde nemá příliš dobré vztahy s veřejností. Skutečnost je taková, že například v případě ukrajinského vývozu potravin Ukrajina nemůže vyvážet své obilí, protože Ukrajina sama zaminovala Černé moře. Pokud máte miny, které zablokují lodě v Černém moři, znamená to, že pojišťovny nebudou ochotny pojistit lodě převážející obilí. Ze všeho je obviňováno Rusko, ale Rusko tam miny neumístilo – to udělala Ukrajina.
Ale právě teď panuje taková rasová nenávist vůči Rusům, že Američané jim to všechno skutečně žerou a Rusové jsou ze všeho obviňováni. Něco takového se stalo, když vypukla první světová válka. Bydlím ve Forest Hills v New Yorku a německé rodiny se tu musely přejmenovat -od německého jména- a vydávat se za Švédy nebo za něco jiného. Rodiny jako rodina Donalda Trumpa musely předstírat, že jsou Švédové, a ne Němci. Byla tam taková protiněmecká rodina. Pak jste měli Japonce, kteří byli za druhé světové války internováni v táborech. Takže americká společnost je společnost plná nenávisti a americké impérium je ve skutečnosti impériem nenávisti a antagonismu. Jejich pohled na svět je „my vs. oni“ a Rusko je novým „oni“.
PS: Zabavení ruských ekonomických aktiv – stovek miliard dolarů – na Západě se jistě stalo kontroverzním precedentem. Moskva to označila za krádež. Jaký dopad měla tato situace na ekonomiku USA a na samotný dolar jako světovou rezervní měnu?
MH: Na ekonomiku USA jako takovou to nemá žádný dopad. Pokud Rusové přijdou o 300 miliard dolarů, které byly ukradeny, bude to pro Rusko velké vítězství. To proto, že Amerika řekla, že úspory žádné země ve Spojených státech nejsou v bezpečí. Jakákoli země, která denominovala svůj obchod v amerických dolarech, jakákoli země, která investuje ve Spojených státech, pokud se vaše vláda nebude řídit americkým diktátem, pak vám můžeme jednoduše sebrat vaše peníze – jako jsme sebrali peníze Ruska, Afghánistánu, Venezuely. Takže akce proti Rusku byla v podstatě zničením důvěry cizinců v americkou ekonomiku a bezpečnost americké vlády. Posledních 75 let byly americký dolar a americké státní pokladniční poukázky, půjčené vládě USA, dluhopisy, nejbezpečnější investicí na světě. Nyní jsou nejrizikovější investicí.
Znamená to tedy, že se americká ekonomika oddělila od asijské ekonomiky, od latinskoamerické a africké ekonomiky. Američané se oddělili, a přesto Amerika není soběstačná. Spoléhá se na cizí země, zejména na Čínu a další asijské země, pokud jde o její průmyslový vývoz, a spoléhá se na Rusko, pokud jde o velkou část helia, titanu, iridia, palladia… všech těchto vývozů, které už nebude dostávat. Amerika tak v podstatě spáchala obchodní a ekonomickou sebevraždu. Rusko zřejmě přišlo o 300 miliard dolarů, ale na druhou stranu si to teď může vynahradit všemi zahraničními investicemi, které v Rusku jsou, které nabírá, a jeho pozice ve světovém dění jako důvěryhodné ekonomiky se ve srovnání se Spojenými státy hodně, hodně zvýšila.
PS: Rusko, Čína a Indie patří mezi země, které nyní volají po novém, multipolárním uspořádání světa – bez silné závislosti na USA a jejich spojencích. Připadá vám to jako realistický scénář?
MH: Krize přijde letos v létě. Teď, když se ceny ropy a potravin a přepravní sazby zvyšují, bude mít Latinská Amerika, Afrika a velká část Asie obrovský deficit platební bilance. Tyto deficity obchodní bilance za ropu, potraviny a lodní dopravu půjdou ruku v ruce s obrovskými zahraničními dluhy denominovanými v dolarech pro držitele zahraničních dluhopisů a zahraniční banky. Něco se musí vzdát. Pravděpodobně dojde k masivnímu nesplácení dluhů amerických držitelů dluhopisů a amerických bank. V tomto okamžiku mohou Rusko, Čína a jejich spojenci říci: „Můžeme vytvořit paralelní instituce ve světě. Můžeme vytvořit náš Mezinárodní měnový fond, který vám poskytne úvěr. Můžeme vytvořit vlastní Světovou banku, která bude podporovat skutečný, pozitivní vývoj, a ne závislost na vývozcích ze Spojených států.
Takže politika Spojených států vehnala další země na euroasijskou oběžnou dráhu Číny, Ruska, připojí se Írán, Indie, Indonésie. Všechny tyto země nyní budou mít něco, co nikdy předtím neměly; mají vlastní kritickou masu. Mohou spolu jednat a být soběstačné. Už nepotřebují dolar. Tím se dnešní doba liší od 70. let, kdy se země třetího světa a nezařazené státy snažily vytvořit nový mezinárodní hospodářský řád, ale nepodařilo se jim to. Neměly dostatečný rozsah svých ekonomik. Nyní mají dostatečný rozsah, takže Ameriku nepotřebují. Zjistíte, že zbytek světa spěchá pryč z dolarové zóny a ponechává pouze Evropu jako součást ekonomiky Spojených států za cenu velkých ztrát na vlastní životní úrovni.
PS: Které země podle vás nejvíce profitují z probíhajících politických a hospodářských otřesů?
MH: Nevím, jestli se dá říct, že vyhrávají. Řekl bych, že největšími vítězi budou Rusko a Čína. Rusko už je, protože americké sankce proti Rusku ho donutily udělat něco, co mohlo udělat už před půl stoletím. Přinutily Rusko vytvořit vlastní průmysl spotřebního zboží, vlastní průmyslový rozjezd. Rusko nyní může budovat vlastní závody, zařízení a továrny a najímat vlastní pracovní sílu, aby vyrábělo to, co předtím kupovalo z Evropy. Takže už nebude Evropu potřebovat. Evropa ztratila ruský trh. Bez ruského trhu nevím, kam by Evropa mohla růst, protože Spojené státy na něj evropské zboží nepustí. Spojené státy jsou protekcionistické. Evropa bude stlačována a nakonec se přesune na ruský a čínský orbit, ale bude to trvat roky utrpení, než k tomu dojde.
PS: Hodně se mluví o jednotě Západu, ale je jasné, že to má svou ekonomickou cenu. Uvidí bolest země, které budou následovat Maďarsko a Srbsko a řeknou: dost, už toho máme dost.
MH: Západní jednota je jednosměrná. Západní jednota je, když Spojené státy říkají ostatním zemím: „Dělejte, co vám řekneme.“ Pokud ostatní země nedělají to, co jim Amerika nařídí, je s nimi zacházeno jako s nepřáteli. Stejně jako se jako s nepřítelem zachází s Maďarskem. Mluví se o tom, jak Maďarsko potrestat. Američané nemají představu, jak něco nabídnout, aby k tomu přilákali ostatní země. Jediné, na co se Spojené státy zmůžou, je: „Můžeme vás bombardovat, když nebudete dělat, co vám řekneme. Nemáme vám co pozitivního nabídnout. Nemáme žádné obchodní možnosti, které bychom vám mohli nabídnout. Nemáme žádné investice, které bychom vám mohli nabídnout a které by neodčerpávaly vaše příjmy. Můžeme vás jen bombardovat, vyhrožovat vám, sankcionovat vás a snažit se vám ublížit.“ To je jediný způsob, jakým se Spojené státy a nyní i Evropa mohou vztahovat ke zbytku světa. To je otrávený vztah. Je to způsob, který zaručeně odradí zbytek světa.
PS: Když se podíváme do doby po válce. Jak podle vás vypadají vztahy mezi USA a Ruskem, případně EU a Ruskem?
MH: Trvale nepřátelský po dobu 20 let, dokud se Evropa nezhroutí a dokud Spojené státy neupadnou do dlouhé deprese. Ke sblížení nedojde. K žádnému urovnání nedojde, protože průmyslová ekonomika Spojených států může vyrábět pouze vojenské zbraně. Jediné, co mohou Spojené státy nabídnout ostatním zemím, jsou bombardéry a vojenské zbraně a výzbroj. Ne nic, co by zvýšilo životní úroveň. Situace ve Spojených státech bude ve znamení rostoucího nepřátelství vůči zbytku světa. Velkou hrozbou je, že si řeknou: „Tak my prostě vyhodíme svět do povětří“. Lidé, kteří řídí politiku USA, tak uvažují, uvažují tak už 20 let. Pracoval jsem s těmito lidmi už dříve a oni jsou skutečně ochotni vyhodit svět do povětří, pokud se jim nepodaří změnit ostatní svět na závislý. To je skutečné nebezpečí pro zbytek světa a nutí ho to, aby se stáhl z oběžné dráhy USA. Myslím, že to byl Henry Kissinger, kdo řekl: „Být nepřítelem Ameriky může být nebezpečné, ale. „Být nepřítelem Ameriky může být nebezpečné, ale být jejím přítelem je osudné.“ To je pravda. No, přítelem USA, který je skutečně v nebezpečí, je Evropa. Nepřátelé se budou mít dobře, protože se alespoň přátelí mezi sebou.
PS: Děkuji vám, že jste se dnes připojil k našemu týmu.
MH: Moc rád jsem zde byl. Děkuji za pozvání.
Zdroj textu: The Unz Review
Překlad a české titulky: Admin Nekorektní TOP-CZ