Připomenutí 20. výročí zahájení agrese NATO proti Jugoslávii v Bělehradě

Vložil: Admin

20. výročí agrese Severoatlantického paktu NATO proti Svazové republice Jugoslávii bylo připomenuto během řady aktivit, které se uskutečnily v uplynulých dnech v srbské metropoli Bělehradě. Nejvýznamnější z nich byla mezinárodní konference „Mír a pokrok místo válek a chudoby,“ jíž se zúčastnily stovky delegátů z desítek zemí celého světa. Z České republiky na ní promluvil předseda Českého mírového hnutí Milan Krajča, který odsoudil vojenský útok NATO proti Jugoslávii i hanebný podíl veden&iacut e; na&sc aron;í země na této 78 dní trvající agresi.

Vedle mezinárodní konference se v hlavním městě Srbska konalo i několik protestů a pietních aktů. V souvislosti s výročím agrese NATO byla také zahájena výstava fotografií dokumentujících následky zločinného bombardování a uskutečnil se zde i mezinárodní festival dokumentárních filmu věnujících se tragickým událostem před 20 lety. Bělehradem také proběhli běžci účastnící se mezinárodního maratonu k uctění památky obětí agrese NATO proti Jugoslávii.

Akce k připomenutí událostí, které před 20 lety tragicky zasáhly do životů obyvatel tehdejší Jugoslávie, byly zaštítěny Světovou radu míru. V srbském hlavním městě se navíc uskutečnilo i dvoudenní zasedání sekretariátu této významné mezinárodní organizace. Kromě jiných záležitostí zde byla diskutována činnost Světové rady mírů v následujícím období. Mezi její nejbližší aktivity bude patřit pořádání protestů proti nadcházejícímu summitu NATO ve Washingtonu, zorganizování mezinárodní solidární mise do Venezuely i připomenutí založení Světové rady míru před sedmi desetiletími.

02

03

04

05

06

07

08