Přesouvá se válka na Ukrajině do Evropy? Kosovo plánuje útok na Srby.

Vložil Admin, 31. 07. 2022

Srbský prezident Aleksandar Vučić vyzval Prištinu a západní mocnosti, aby se vyhnuly konfliktu, ale slíbil, že v případě pronásledování Srbů použije sílu.

Srbský prezident Aleksandar Vučić se v souvislosti s rostoucím napětím ve vztazích s Prištinou vyslovil pro mír v Kosovu. Zároveň však slíbil, že bude bojovat na život a na smrt, pokud se etničtí Srbové v samozvané republice stanou terčem dalšího pogromu.

Atmosféra se rozhořela a Srbové nebudou trpět další zvěrstva,“ řekl Vučič v neděli v Bělehradě. „Vyzývám všechny, aby se snažili udržet mír téměř za každou cenu. Žádám Albánce, aby se vzpamatovali, Srby, aby nepodléhali provokacím, ale žádám také představitele mocných a velkých zemí, které uznaly tzv. nezávislost Kosova, aby trochu dbali na mezinárodní právo a realitu na místě a nedovolili svým svěřencům vyvolávat konflikty.

Vučič se vyjádřil v době, kdy se Priština chystá zavést kontroverzní zákon, podle něhož budou muset etničtí Srbové žijící na sporném území od pondělí vyměnit registrační značky svých vozidel vydané v Srbsku za kosovské. Kosovo může rovněž požadovat výměnu dalších typů dokladů vydaných Srby, jako jsou například občanské průkazy, a znovu se pokusí zakázat vstup nebo vydávat dočasné doklady cestujícím s doklady nebo poznávacími značkami vydanými Srby.

V severní části provincie se v neděli rozezněly kostelní zvony na poplach kvůli zprávám, že se ozbrojení etničtí Albánci shromažďují k dalšímu pogromu na zbývající Srby – jako tomu bylo v roce 2004.

Srbský prezident minulý měsíc prohlásil, že registrační politika je součástí snahy vytlačit zbývající Srby z Kosova. Tento krok označil za „novou Bouři“ v narážce na chorvatskou vojenskou operaci z roku 1995, která donutila většinu Srbů k útěku z Chorvatska.

Srbský ministr zahraničí Nikola Selaković v sobotu novinářům řekl, že albánská strana na Kosovu a Metohiji se doslova připravuje na to, že Srbům připraví peklo“.

Kosovský premiér Albin Kurti, etnický Albánec, odmítl, že by přechod na nesrbské dokumenty byl něčím jiným než uplatňováním práva a spravedlnosti stejně pro všechny občany.

Důvěřujte své vládě, řekl v srbském videozáznamu.

Vučič prohlásil, že „provokace“ proti Srbům žijícím v Kosovu se zvýšily od doby, kdy se Kurti, nacionalista, který je zastáncem myšlenky albánského sjednocení, stal loni premiérem. Počet takových incidentů, včetně útoků etnických Albánců na srbské hřbitovy a pravoslavné kostely, stoupl o 50 %, řekl v neděli novinářům.

Nechceme konflikty a nechceme válku,“ řekl Vučič ve svém projevu. Budeme se modlit za mír a usilovat o mír, ale řeknu vám to hned: Srbsko se nevzdá a zvítězí. Pokud se odváží začít pronásledovat, obtěžovat a zabíjet Srby, Srbsko zvítězí.

Vučič také spekuloval, že se Priština možná snaží využít ukrajinské krize a vyprovokovat konflikt, v němž by byl Kurti sympaticky vykreslen jako kosovská verze ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského a Srbové by byli obsazeni do role Ruska a prezidenta Vladimira Putina.

NATO obsadilo Kosovo v roce 1999 po 78denní letecké válce proti tehdejší Jugoslávii. V roce 2008 vyhlásila provincie s podporou Západu nezávislost. Zatímco USA a většina jejich spojenců ji uznaly, Srbsko, Rusko, Čína a OSN obecně nikoli.

Originál článku: Russia Today
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2