Přehled bojové situace na UA ze dne 13. září – video

Vložil Admin

(Pro video ve vyššším rozlišení klik ZDE)

 

Po rozsáhlé ofenzivě ukrajinských ozbrojených sil v Charkovské oblasti se tempo ukrajinského postupu v posledních dnech zpomalilo. Frontová linie nyní probíhá podél řeky Oskil. Ruské jednotky posilují obranu u města Oskil. Stále také bojují ve východní části města Kupjansk.

Důležitou oporou ruských sil zůstává město Krasnyj Liman, na které již třetí den útočí přesila ukrajinských sil. Ukrajinským jednotkám se podařilo překročit řeku Severský Doněck ve snaze postoupit směrem k Jampilu.

Další hrozbou pro ruské uskupení v Krasném Limanu je probíhající bitva o Svjatohirsk. Zatím se alespoň část města dostala pod ukrajinskou kontrolu. Pokud bude město dobyto, budou moci ukrajinské formace zaútočit na Krasnyj Liman ze severozápadního směru.

Město Krasnyj Liman má pro ukrajinskou ofenzivu strategický význam. Jeho ovládnutí umožní vytvoření předmostí na obou stranách řeky Severský Doněck, tak také útok na Severodoněckou aglomeraci.

V oblasti Soledaru se ukrajinské síly pokoušejí šturmovat Bilohorivku, která se nachází 10 kilometrů od Lisičanska. Ovládnutí této osady poskytne ukrajinským silám další odrazový můstek pro ofenzívu na Severodoněckou aglomeraci.

Síly vedené Ruskem zase útočí na Bachmut. Wagnerovy útočné jednotky postoupily na východní okraj města. Dne 13. září zavedly plnou kontrolu nad průmyslovou zónou. Ruské síly postupují také k Odradivce a Mikolaivka Druha. Těžké boje pokračují u Spirného.

12. září zahájily ukrajinské síly ofenzivu na pozice praporu DLR poblíž doněckého letiště. Útok byl odražen a v jeho důsledku ukrajinské jednotky údajně ztratily až 40 vojáků.

Na jižním směru zůstává situace na frontě klidná. Ukrajinské velení údajně převádí zálohy z východních oblastí pro další pokus o ofenzívu. Nedávná neúspěšná ofenzíva v Chersonské oblasti přišla ukrajinskou armádu draho. Podle zástupce náčelníka vojensko-civilní správy Chersonské oblasti bylo během nedávné ukrajinské operace zabito více než 3 500 ukrajinských vojáků.

Kyjevský režim, povzbuzen úspěchy na frontách, pokračuje v tlaku na své západní partnery a požaduje, aby ukrajinské armádě dodali nové zbraně. List Wall Street Journal zveřejnil seznam těžkých zbraní z nové žádosti Kyjeva adresované Spojeným státům. Podle zprávy je na seznamu 29 typů zbraní, včetně tanků, bezpilotních letounů, dělostřeleckých systémů, střel pro HIMARS, protilodních raket Harpoon a balistických raket ATACMS, jejichž dolet dosahuje 300 km.

Zdroj textu a videa: South Front
České titulky: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2

2 KOMENTÁŘE

  1. Že ten zlý agresor nezlikviduje železnice ,silnice , elektrárny , vodárny , plynárny , atd. ?

  2. Jo, jo, celá tato operace je podle mě móc divná. Opravdu nevím, co si mám o tom myslet.

Comments are closed.