Pravda a láska: Chartisti a disidenti se při oslavách 17. listopadu pohádali a sprostě si nadávali

Autor: Milan Vidlák

Oslavy 17. listopadu v Česku jsou každý rok tím nejhorším kabaretem, jaký si lze představit. Většinou se proti sobě staví různé skupiny a odvěcí nepřátelé, ale doba pokročila, nervy tečou a dnes už se hádá pomalu každý s každým.

Letošní oslavy měly několik zlatých hřebů; jedním z nich byl třeba Andrej Babiš. Někdejší agent StB Bureš přišel položit věnce na Národní třídu.

Květinu přišel položit i Tomio Okamura, ale „demokrati“ ho nechtěli nechat. Křičeli na něj, jedna dobrá demokratická duše (vtělená do postarší paní), ze které stříkala nenávist až na tramvajové koleje, dokonce vypadala, že jej inzultuje a křičela „Hanba, hanba“ a „Styďte se, vy odpornej“, jako kdyby byla lepší. I výřečný Tomi Okamura z toho na chvíli ztratil řeč.

To ale nebylo nic proti debatě v Českém rozhlase, kde se do sebe pustili demokraté nejdemokratičtější – chartisti a disidenti. Na předtáčenou debatu do ČR 17. listopadu byl pozván Jan Macháček, někdejší disident a undergroundový muzikant, který převlékl kabát a před pár lety přeběhl z Bakalova Respektu do Babišových Lidových novin a stal se navíc předsedou obskurního think-tanku Hnutí ANO s názvem Institut pro politiku a společnost.

Proti němu se postavila (nebo spíš posadila) Monika MacDonagh Pajerová, někdejší studentská vůdkyně, která však v roce 1989 byla vůdčí členkou Socialistického svazu mládeže (SSM) a pasovala se na hrdinku „revoluce“.

Monika MacDonagh Pajerová, které sebevědomí nechybí, si při debatě ve studiu Českého rozhlasu prý nebrala servítky. „Janu Macháčkovi jsem říkala, že když už se nenechal zlomit bývalým režimem, tak se nechal zlomit penězi. Vyčetla jsem mu, že pracuje pro Andreje Babiše, který lže lidem a manipuluje je prostřednictvím svých médií,“ popsala internetovému deníku Echo 24.cz, jak debata probíhala.

Macháček zareagoval po svém a nejen Pajerové zcela vyrazil dech. Na její adresu mělo padnout označení „píča jedna zatracená“. Při těchto disidentských slovech Macháček ze studia utekl, přičemž ještě ve dveřích měl Pajerovou i všechny další účastníky hrubě urazit.

Třetí účastník debaty, novinář Jefim Fištejn, Pajerovou malinko poopravil a doplnil. „Řekl dokonce ty píča zasraná. Odešel rozčílen a poslal nás všechny do prdele,“ popsal dění v rozhlasovém studiu. Macháček své vyjádření shrnul do stručné SMS, že s webem Echo24.cz nekomunikuje. Možná je to tak lepší.

Nezbývá se než těšit, kam se Listopadová komedie posune v roce 2018 a zejména v roce 2019, kdy uplyne od frašky zvané revoluce 30 let. To bude určitě velké!

Zdroj: Šifra