Posun geopolitických tektonických desek po šesti měsících

Autor: Pepe Escobar, 24. 08. 2022

Šest měsíců po zahájení speciální vojenské operace (SMO) Ruska na Ukrajině se geopolitické tektonické desky 21. století pohybují ohromující rychlostí a hloubkou – s obrovskými historickými důsledky. Abychom parafrázovali T. S. Eliota, takhle začíná (nový) svět, nikoliv s fňukáním, ale s třeskem.

Podlý atentát na Darju Duginovou – de facto terorismus před branami Moskvy – se možná osudově shodoval s půlročním bodem křížení, ale to na dynamice současného, rozpracovaného dějinného pohonu nic nezmění.

FSB dokázala případ vyšetřit za něco málo přes 24 hodin a označit pachatele za neonacistickou agentku Azova instrumentalizovaného SBU, která je však sama pouhým nástrojem komba CIA/MI6 de facto vládnoucího Kyjevu.

Agentka Azovu je jen obětní beránek. FSB nikdy veřejně neprozradí, jaké informace shromáždila o těch, kdo vydali rozkaz – a jak s nimi bude naloženo.

Jistý Ilja Ponomarjov, protikremelský představitel s ukrajinským občanstvím, se pochlubil, že byl v kontaktu s organizací, která připravila útok na Duginovu rodinu. Nikdo ho nebral vážně.

Zjevně vážné je, jak by oligarchií propojené frakce organizovaného zločinu v Rusku měly nějaký motiv zlikvidovat Dugina jako křesťanského pravoslavného nacionalistického filozofa, který podle nich mohl ovlivnit obrat Kremlu k Asii (neovlivnil).

Především tyto frakce organizovaného zločinu obviňovaly Dugina z koordinované ofenzívy Kremlu proti neúměrné moci židovských oligarchů v Rusku. Tito aktéři by tedy měli motiv a místní zázemí/informátory k provedení takového převratu.

Pokud je tomu tak, zaklíná se to operací Mosadu – v mnoha ohledech solidnějším návrhem než CIA/MI6. Jisté je, že FSB bude držet karty velmi blízko u sebe – a odplata bude rychlá, přesná a neviditelná.

Stéblo, které zlomilo velbloudí hřbet

Místo toho, aby vražda Darji Duginové zasadila Rusku vážnou ránu v souvislosti s dynamikou SMO, pouze odhalila pachatele jako nevkusné agenty společnosti Moronic Murder Inc.

Nálož IED nemůže zabít filosofa, ani jeho dceru. Sám Dugin v zásadní eseji vysvětlil, že skutečná válka – Ruska proti kolektivnímu Západu v čele se Spojenými státy – je válkou idejí. A to válkou existenciální.

Dugin – správně – definuje USA jako „talasokracii„, dědičku „Británie vládne vlnám„; nyní však geopolitické tektonické desky vytyčují nový řád: Návrat Heartlandu.

Sám Putin to poprvé řekl na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007. Si Ťin-pching ji začal uskutečňovat, když v roce 2013 zahájil projekt Nové hedvábné stezky. Impérium vrátilo úder Majdanem v roce 2014. Rusko provedlo protiútok, když v roce 2015 přišlo na pomoc Sýrii.

Impérium zdvojnásobilo svůj tlak na Ukrajinu, přičemž NATO ji nepřetržitě vyzbrojovalo po dobu osmi let. Na konci roku 2021 Moskva vyzvala Washington k serióznímu dialogu o „nedělitelnosti bezpečnosti“ v Evropě. To bylo odmítnuto s nereagující odpovědí.

Moskva si nedala na čas a potvrdila, že se chystá trojlístek: bezprostřední blesková válka Kyjeva proti Donbasu, Ukrajina koketující se získáním jaderných zbraní a práce amerických laboratoří na výrobu biologických zbraní. To byla kapka, která zlomila velbloudí hřbet Nové hedvábné stezky.

Důsledná analýza Putinových veřejných vystoupení v posledních měsících ukazuje, že Kreml – stejně jako radní pro bezpečnost Nikolaj Patrušev – si plně uvědomovali, jak jsou politicko-mediální gorily a úderné oddíly kolektivního Západu diktovány vládci toho, co Michael Hudson definuje jako systém FIRE (financializace, pojišťovnictví, nemovitosti), de facto bankovní mafie.

V přímém důsledku si také uvědomují, jak je kolektivní veřejné mínění Západu naprosto bezradné, ve stylu Platónovy jeskyně, o svém totálním zajetí vládci FIRE, kteří nemohou tolerovat žádný alternativní narativ.

Takže Putin, Patrušev, Medveděv nikdy nebudou předpokládat, že senilní čtenář teleprompteru v Bílém domě nebo kokainový komediant v Kyjevě něčemu „vládnou“. Zlověstný imitátor bondovského padoucha Velkého resetu Klaus „Davos“ Schwab a jeho psychotický pomocník historik Yuval Harari svůj „program“ alespoň upřesňují: globální depopulace, přičemž ti, kteří zůstanou, budou zdrogováni k zapomnění.

Vzhledem k tomu, že USA vládnou světové popkultuře, je vhodné si vypůjčit to, co Walter White/Heisenberg, průměrný Američan, který v sobě skrývá Zjizvenou tvář, prohlásil ve filmu Breaking Bad: „Dělám v Impériu„. A podnikání Impéria spočívá ve vykonávání hrubé moci a udržované bezohledně všemi prostředky.

Rusko toto kouzlo zlomilo. Strategie Moskvy je však mnohem sofistikovanější než srovnat Kyjev se zemí pomocí hypersonických vizitek, což se mohlo stát kdykoli počínaje půlrokem, v mžiku.

To, co Moskva dělá, je, že hovoří prakticky s celým globálním Jihem, bilaterálně nebo se skupinami aktérů, a vysvětluje, jak se světový systém mění přímo před našima očima, s klíčovými aktéry budoucnosti v konfiguraci BRI, ŠOS, EAEU, BRICS+, Velké euroasijské partnerství.

A vidíme, že rozsáhlé oblasti globálního Jihu – neboli 85 % světové populace – jsou pomalu, ale jistě připraveny zapojit se do vyhánění mafie FIRE ze svých národních obzorů a nakonec ji zničit: je to dlouhý, strastiplný boj, který bude znamenat mnoho neúspěchů.

Fakta na místě

Na zemi, na území brzy již budoucí Ukrajiny, se budou nadále distribuovat hypersonické vizitky Kinžal – vypouštěné z bombardérů Tu-22M3 nebo stíhaček Mig-31.

Hromady HIMARSů budou i nadále ukořistěny. Těžké plamenomety TOS 1A budou dál posílat pozvánky k branám pekel. Krymská protivzdušná obrana bude nadále zachytávat nejrůznější malé drony s připevněnými IED: terorismus místních buněk SBU, které budou nakonec rozbity.

Pomocí v podstatě fenomenální dělostřelecké palby – levné a masově vyráběné – Rusko anektuje celý, z hlediska půdy, přírodních zdrojů a průmyslové síly velmi cenný Donbas. A dále pak Nikolajev, Oděsu a Charkov.

Z geoekonomického hlediska si Rusko může dovolit prodávat svou ropu s tučnými slevami všem zákazníkům z globálního Jihu, nemluvě o strategických partnerech Číně a Indii. Náklady na těžbu dosahují maximálně 15 dolarů za barel, přičemž státní rozpočet vychází na 40-45 dolarů za barel.

Nový ruský měnový standard je na spadnutí, stejně jako ropa v rublech po divoce úspěšném plynu za rubly.

Vražda Darji Duginové vyvolala nekonečné spekulace o tom, že Kreml a ruské ministerstvo obrany konečně porušily svou ;disciplínu. To se ale nestane. Postup podél obrovské 1800 km dlouhé fronty je neúprosný, vysoce systematický a zasazený do Velkého strategického obrazu.

Klíčovým faktorem je, zda má Rusko šanci vyhrát informační válku s kolektivním Západem. To se uvnitř NATOstánu nikdy nepodaří – i když se na celém globálním Jihu dostavuje jeden úspěch za druhým.

Jak mistrně a podrobně ukázal Glenn Diesen ve své poslední knize Russophobia  kolektivní Západ je niterně, téměř geneticky odolný vůči připuštění jakýchkoli sociálních, kulturních a historických zásluh Ruska.

A to se bude extrapolovat do stratosféry iracionality, protože rozmělnění a faktická demilitarizace imperiální zástupné armády na Ukrajině dohání vrchní manipulátory impéria a jeho vazaly doslova k šílenství.

Země globálního Jihu by však nikdy neměly ztratit ze zřetele „obchod s říší„. Impérium lži vyniká ve vytváření chaosu a drancování, vždy podporovaného vydíráním, uplácením kompradorských elit, vraždami a vším dalším, na co dohlíží obrovská finanční síla FIRE. Každý trik v knize Rozděl a panuj, zejména mimo ni, je třeba kdykoli očekávat. Nikdy nepodceňujte zahořklou, zraněnou a hluboce poníženou upadající říši.

Připoutejte se tedy: taková bude napjatá dynamika až do roku 2030. Ale ještě předtím se všichni podél strážní věže připravte na příjezd generála Zimy, protože jeho jezdci se rychle blíží, vítr začne kvílet a Evropa bude mrznout uprostřed temné noci, zatímco mafie FIRE bude potahovat ze svých doutníků.

*****

Pepe Escobar se narodil v Brazílii, je dopisovatelem a šéfredaktorem Asia Times a sloupkařem Consortium News a Strategic Culture v Moskvě. Od poloviny 80. let žil a pracoval jako zahraniční zpravodaj v Londýně, Paříži, Miláně, Los Angeles, Singapuru a Bangkoku. Rozsáhle informoval o Pákistánu, Afghánistánu a Střední Asii až po Čínu, Írán, Irák a širší Blízký východ. Pepe je autorem knih Globalistan – How the Globalized World is Dissolving into Liquid War; Red Zone Blues: A Snapshot of Baghdad during Surge. Byl redaktorem časopisů The Empire and The Crescent a Tutto in Vendita v Itálii. Jeho poslední dvě knihy jsou Empire of Chaos a 2030. Pepe je rovněž spojen s Evropskou akademií geopolitiky se sídlem v Paříži. Pokud není na cestách, žije mezi Paříží a Bangkokem.

Originál článku a obrázku: The Cradle
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2