Podcast – rozhovor Global Research se zpravodajským důstojníkem amerického námořníctvta, Scottem Ritterem o Ukrajině

Autoři: Michael Welch a Scott Ritter, 26.03.2022

Joe Biden se loni v červnu podíval Vladimiru Putinovi do očí a pohrozil mu masivními sankcemi, pokud bude postupovat proti Ukrajině. Sankce, jaké jste ještě neviděli! … Putin měl několik měsíců na to, aby si sedl se svým nejbližším okolím a řekl: „Jak se na to připravíme?„. Nic z toho, co USA a jejich spojenci dělají, Rusy nezaskočilo. NIC! Předvídali VŠECHNO! A v reakci na to mají vypracovaný plán.

Společnost BlackRock, Inc. spravuje aktiva v hodnotě 10 bilionů dolarů, a proto investoři obvykle věnují velkou pozornost názorům a stanoviskům předsedy představenstva a generálního ředitele Larryho Finka. Zde je jeho vyjádření v nedávném dopise akcionářům:

Ruská invaze na Ukrajinu ukončila globalizaci, kterou jsme zažívali v posledních třech desetiletích… Ruská agrese na Ukrajině a její následné odpojení od globální ekonomiky přiměje společnosti a vlády po celém světě, aby přehodnotily své závislosti a znovu analyzovaly své výrobní a montážní stopy – což mnohé z nich již podnítilo k tomu, aby to začaly dělat v souvislosti s Covidem.

Jinými slovy, podívaná posledních několika týdnů a reakce NATO má dalekosáhlé důsledky, které přesahují agresi Spojených států, které léta a léta napadaly nebo ničily jednu zemi za druhou. Globalizace je mrtvá! Dochází k masivnímu odloučení!

Sankce zavedené s cílem poškodit Rusko skutečně dopadají i na Američany, Kanaďany a evropské komunity, když zajíždíme k čerpací stanici nebo sledujeme, jak se začínají zvyšovat ceny našich potravin.

Mezitím v pátek prezident Biden po boku předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové oznámil dohodu o snížení závislosti Evropské unie na dodávkách ropy a plynu od Vladimira Putina. Podle Bidena:

Budeme muset zajistit, aby rodiny v Evropě mohly přečkat tuto a příští zimu, zatímco budeme budovat infrastrukturu pro diverzifikovanou, odolnou a čistou energetickou budoucnost.

Sankce kvůli Ukrajině tedy doslova přesahují rakety, bomby a statečnost vojáků v této východoevropské zemi. Zatímco NATO se na bojišti zatím ještě nezapojilo (doufejme, že se nezapojí), existuje mnoho dalších finančních opatření namířených proti Rusku, která mají potenciálně stejně ničivé důsledky jako skutečná válka.

Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie nyní vede rozhovory s Čínou, ve smyslu, aby se část její ropy byla hrazena v jüanech, je dominantní postavení amerického dolaru jako součásti standardu pro udržení jeho moci ohroženo. Pět zemí včetně samotného Ruska rovněž odmítlo návrh Valného shromáždění OSN o okamžitém ukončení ruské vojenské agrese na Ukrajině. Dalších 35 zemí, které se zdržely hlasování, tak učinilo v mnoha případech, jako vyjádření podezření, že Západ vyvolal důvody, které vedly ke konfliktu. Rusko tedy není tak docela „izolováno.

Je nový rozdělený svět součástí Nového světového řádu, který se před námi odvíjí? Tento týden se v pořadu Global Research News Hour pokusíme nahlédnout do budoucnosti této strašlivé války! V příští půlhodině se k nám připojí důstojník americké vojenské rozvědky a stratég Scott Ritter. Ten zhodnotí dlouhodobost ruské mise na Ukrajině (podle jeho měřítek ne dlouhou), roli prezidenta Zelenského, který volá po pomoci, kterou NATO nemůže poskytnout, a sankční válku, která bude mnohem více bolet USA a Evropu než Rusko. Scott Ritter je důstojníkem zpravodajské služby americké námořní pěchoty, bývalým hlavním zbrojním inspektorem OSN v letech 1991-1998.

Zapněte reproduktory, nebo sluchátka:

 

Transscript:

Global Research – Mnoho lidí pracujících v médiích tvrdí, že ruská operace proti Ukrajině nefunguje tak, jak si přáli. Uvízli mimo města, kde se brzy zapojí větší množství lidí, kteří kladou odpor. Říká se, že Rusové se mohou v určitém okamžiku uchýlit k chemickým nebo biologickým zbraním, ačkoli to jsou typické argumenty Spojených států, které kdysi varovaly před zbraněmi hromadného ničení v Iráku, z níž se vyklubala velká lež.  Nyní vám přinášíme kvalifikovanou, ale odlišnou analýzu vojenské situace od Scotta Rittera. Scott Ritter je zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty, bývalý hlavní zbrojní inspektor OSN v letech 1991-1998 a v současnosti se angažuje jako komentátor a sloupkař na serverech Huffington Post Coast Consortium News a American Conservative. Připojuje se k nám z Del Mar v New Yorku. Díky, že jste se k nám připojil, Scotte.

Scott Ritter: Děkuji za pozvání.

Global Research: Když jste byl naposledy v pořadu, asi měsíc předtím, než Rusko schválilo vojenský vpád na Ukrajinu, zmínil jste, že pokud k němu dojde, nebude se snažit zemi obsadit. Podle vašich slov by šlo o lanaření vředu, o pokus demilitarizovat a zničit Ukrajinu jako moderní národní stát. Na základě zpravodajství mainstreamových médií se zdá, že se ve skutečnosti snaží zemi okupovat. Miliony Ukrajinců doslova opouštějí zemi v době, kdy spolu hovoříme. A nejedná se o operaci, která by skončila během několika dní. Nyní se blíží měsíci. Několik ruských vojáků bylo zabito. Zdá se, že uvízli mimo města. Jistě, Naito se do nich zatím nehodlá pustit. To je pravda, ale Rusku se to nedaří, nepochybně zčásti, zdá se, kvůli odporu ukrajinských vojáků. Takže se vás zeptám, jestli jste změnil názor na to, co jste říkal před dvěma měsíci. Myslím tím, jestli jste ve svém hodnocení ruské logistiky situace nevětral?

Scott Ritter: Ne, mám 100% pravdu. Faktem je, že Rusko neokupuje Ukrajinu. Ukrajina je národ se 41 miliony obyvatel. Teď se říká, že 10 milionů z nich je vysídlených. Někteří uvnitř země, někteří uprchli. To stále nechává 30 milionů lidí, kteří obývají rozsáhlá území, včetně měst, jako je Kyjev, kde máte přes 3 miliony lidí. Rusko přišlo s 200 000 vojáky. Vojenská matematika prostě říká: ne, s 200 000 vojáky Ukrajinu neokupujete. Takže s takovými nesmysly hned přestaneme. Víte, je to zpolitizovaná rétorika. Když se říká, že se Rusko snaží o okupaci. To, co jste teď udělali, je vytvoření slaměného panáka, který pak říká, že Rusko tedy selhalo ve svých cílech. Rusko je ve svých cílech divoce úspěšné. Nemusím o tom spekulovat. Rusko uvedlo, jaké jsou jeho cíle. Existují dva vojenské cíle, které povedou k jednomu politickému cíli. Prvním vojenským cílem je de-nacifikace. To je absolutní zničení, likvidace, vyhlazení neonacistických a ultrapravicových nacionalistických vojenských formací a politických stran, které je udržují, spolu s veškerou legislativou, která je posiluje. Například legislativa přijatá v lednu 2021, která ze Stepana Bandery udělala pravicového nacistu podporujícího zabíjení Židů, víte, ukrajinští nacionalisté ho povýšili na národního hrdinu a pak to rozjeli. Přijali další legislativu, která po něm pojmenovala ulice, bulváry, místa, srovnala se zemí pomníky, a pak také vrátili do hlavního proudu lidi jemu podobné, nacisty, lidi, kteří za druhé světové války narukovali a sloužili v jednotkách Waffen SS.

Lidé sloužili v Einsatzgruppen, které za druhé světové války zabíjely Židy. Tito lidé jsou nyní rehabilitováni a jejich jména jsou vyvěšena na čestných místech. Rusové to chtějí odstranit. Chtějí, aby na Ukrajině byla přijata legislativa, která delegitimizuje nacisty místo toho, aby nacisty chválila. Rusům se na této frontě daří velmi dobře. Právě likvidují poslední nacistické obránce města Mariupol. Zde se nachází prapor Azov, nyní pluk. Bylo to jeho velitelství. Jedná se o pravicové neonacistické extremisty, z nichž mnozí mají na těle vytetované hákové kříže a další nacistické symboly. Právě tady posledních osm let týrali rusky mluvící obyvatelstvo. Nyní jsou v procesu zabíjení nebo zajetí Rusy.

Tak vypadá de-nacifikace. Podobné procesy denacifikace probíhají i jinde na Ukrajině, všude tam, kde ruské síly najdou neonacistickou národní jednotku ukrajinské armády. Takže kdo si myslí, že se nacistům proti Rusům daří, ať se zamyslí znovu. Druhou věcí je demilitarizace. To znamená, že Rusko se chystá demontovat armádu, která byla na Ukrajině vybudována instruktory NATO. Mnoho lidí si neuvědomuje, že v aktivní službě bylo 260 000 ukrajinských vojáků, z nichž většina byla v posledních osmi letech vycvičena instruktory podle standardů NATO. To znamená, že ruské nebo ukrajinské vojenské jednotky byly interoperabilní se Severoatlantickou aliancí. Mohli jste vzít prapor vycvičených ukrajinských vojáků NATO a umístit je pod velení NATO a oni by si vedli dobře.

To není teorie. Tohle je realita. Ukrajinské jednotky se účastnily mnoha operací pod vedením NATO po celém světě i v Evropě. Takže Rusko řeklo, že tato existence zástupných sil NATO je nepřijatelná a že jeho cílem je demilitarizovat Ukrajinu. Nyní by to mohlo být provedeno mírovou cestou s tím, že ukrajinští vojáci zůstanou ve svých kasárnách, zatímco Rusové se z Ukrajiny stáhnou. Všichni z NATO poskytli vybavení a dohlíželi na reorganizaci ukrajinské armády způsobem, který z ní učinil již de facto proxy NATO, nebo pokud by se chtěli postavit na odpor, Rusko by je zničilo. Nyní Rusko přišlo na začátku války trochu měkkou rukou. Nebombardovalo kasárna. Šli cestou, aby se vyhnuli zbytečným úmrtím mezi ukrajinskými vojáky. Ale Ukrajinci se rozhodli bojovat. A řekněme si to jasně. Je to velká armáda, 260 000 vojáků v aktivní službě, 310 000 záložníků a příslušníků bezpečnostních sil.

Pokud chcete v armádě zahájit útočnou operaci, musíte mít výhodu 3:1. To znamená, že na každého obránce mít tři vlastní vojáky. Rusko šlo na Ukrajinu s nevýhodou 3:1, tedy se čtyřmi. Na každého jednoho Rusa připadali tři Ukrajinci. A přesto Rusko v bitvě na bojišti vítězí. Postupuje rychleji než německá armáda během bleskové války za druhé světové války. Zapojují ukrajinské síly do rozsáhlých bojových operací, jaké nebyly v Evropě k vidění od druhé světové války.

A převažují. Právě se jim daří uvěznit 60 až 100 000 ukrajinských vojáků na východě Ukrajiny v jedné z největších operací typu dvojitého obkličovacího kotle, jaká byla k vidění od druhé světové války. Totéž dělají v okolí Kyjeva a totéž dělají v oblasti Oděsy. Mnoho lidí se dívá na videozáznamy, které byly zveřejněny na YouTube a jinde a ukazují zničené ruské kolony, mrtvé ruské vojáky. Tohle je válka v měřítku, které si lidé nedokážou představit. Je to daleko za vším, co Spojené státy a jejich spojenci podnikli v Iráku a Afghánistánu. Když vedete válku na takové úrovni, dojde k taktickým neúspěchům. Ukrajinci, kteří jsou nesmírně tvrdě bojující, dobře vycvičení, dobře vybavení vojáci, jsou schopni omezeného bojového úspěchu a na bojišti se těší omezenému bojovému úspěchu.

Při několika příležitostech Rusy porazili a způsobili jim vážné ztráty. Z operačního a strategického hlediska však Rusové vítězí a vítězí rozhodně. Ukrajinci nedokážou udržet svou obranu. Chybí jim logistická hloubka. Dochází jim plyn. Dochází jim munice. Dochází jim potraviny a voda. Jejich jednotky jsou vyčerpané, opotřebované a v průběhu rozhovoru se rychle rozpadají. Zatímco spolu mluvíme, ukrajinská obrana na východě Ukrajiny se hroutí. Začínají v panice ustupovat na západ. Budou odříznuti Rusy a pravděpodobně zabiti Rusy, pokud se Rusům nevzdají. Takže ne, Rusové si vedou docela dobře.

Global Research: Lidé, říkáte, že Rusové, chci říct, nasaďte si na chvíli vojenské a analytické brýle a řekněte mi zvítězí Rusko? A jak daleko je to vítězství? Je to za několik týdnů nebo.

Scott Ritter: No, Rusko zvítězí. A já se domnívám, že Rusko je blíž k vítězství, než bylo na začátku tohoto konfliktu, to znamená, že ukrajinská armáda se hroutí, jak o tom mluvíme. A schopnost Ukrajiny udržet rozsáhlý odpor se snižuje, pokud není eliminována. Tato válka je u konce. Je po všem. Ale ten křik. Je to jen konstatování faktu.

Global Research: To je v pořádku. Pokud máte pravdu. A co si pak myslíte o roli Zelenského v této situaci? Protože on mluvil k vládám po celém světě a je to národní hrdina a tak. Ale myslí si, že to ještě může být, že to ještě může vyhrát, když ty síly zavřou nebe a všechny ostatní věci? Nebo se děje něco víc, pokud jde o to, že vidí nápis na zdi, jak to bylo?

Scott Ritter: Zelensky ví, jak to dopadne. Víte, zamyslete se nad tím na chvíli. Pokaždé říká, že když prostě zavřete oblohu, když nám dáte bezletovou zónu, můžeme vyhrát. Ale co říkáte doopravdy. Že Rusové vyhrávají válku. Dobře. Myslím, že to nelze interpretovat jinak. Jo, neříká, hele, nedělejte si s tím starosti, protože na bojišti si vedeme docela dobře. My to vyhrajeme. Myslí si, že pokud nezavřete oblohu, tak jsme tuhle válku prohráli. Přesně to se děje. Protože Naito nezavře oblohu a Ukrajina válku prohraje. On to ví. Jeho generálové to vědí. Jeho vojáci to vědí. Proto při každé příležitosti všichni, kdo se podílejí na ukrajinském odporu, požadují bezletovou zónu, protože bez ní jsou odsouzeni k zániku a oni to vědí.

Global Research: To je pravda. A co ten aspekt sankcí? Myslím tím, jestli budou časem vyčerpávat ruskou veřejnost, nebo jestli bumerangový efekt sankcí vyčerpá nejdřív USA, Kanadu a EU? Myslím tím, jak se podle vás projeví ten aspekt sankcí?

Scott Ritter: Podívejme se na to chvíli strategicky. Joe Biden se loni v červnu podíval Vladimiru Putinovi do očí. A pohrozil mu. Masivními sankcemi. Pokud napadne Ukrajinu, přijdou sankce, jaké jste nikdy předtím neviděli. Dobře. Teď Putin, jakmile si převlékl kalhoty a všechno ostatní, protože jsem si jistý, že ho to prostě vyděsilo k smrti. Měl měsíce na to, aby si sedl se svými nejbližšími a řekl, jak se na to připravíme? Nic z toho, co dělají Spojené státy a jejich spojenci, Rusy nepřekvapilo. Nic. Všechno předvídali a mají plán, jak na to reagovat. Například dnes. Víte, když sankce vyšly, vzpomeňte si, že Rusko mělo asi 650 miliard dolarů ve státním fondu a rezervách, devizových rezervách, zlatých rezervách. A polovina z toho byla rozptýlena v bankách po celém světě. A lidé si říkali, proč byste to dělali?

Protože je Západ zmrazí, což Západ udělal. A odpověď zní: protože Rusko připravovalo Západu past, která dnes sklapla. Vladimir Putin dnes pronesl projev, v němž řekl následující: Protože jste nezákonně zmrazili naše aktiva, nesplnili jste všechny závazky, které máte vůči Rusku. Proto Rusko nejenže už nikdy nepřijme zahraniční měnu za platby ruských služeb nebo zboží. Od této chvíle budeme požadovat, aby všechny země, i ty které na něm zatím nejsou, byly na seznamu nepřátelských zemí. To znamená, že všichni, kteří na Rusko uvalily sankce, musí nyní za zemní plyn platit v ruských rublech.

Evropa nemůže přežít. Jednou z velkých věcí, která vyplynula z těchto ekonomických sankcí, bylo to, že Spojené státy slibovaly Evropě, ať se nebojí o ruský plyn. Máme plán B, budeme schopni spojit zdroje a zajistit, abyste měli plyn, který potřebujete. No, žádný plán B neexistuje. Nejsou k dispozici zdroje. Není dostatek plynu a Evropa se okamžitě uzavře. Nyní Rusko nezavřelo plynovody, protože Rusko nastražilo past. Rusko nyní potvrdilo, že Evropa je závislá. Německo právě teď přiznalo, že pokud Rusko vypne plynovody, Německo nebude mít na příští zimu žádný plyn. Je konec všeho, co napsala. Jejich ekonomika se zhroutí. Francouzská ekonomika se zhroutí.

Všechny evropské ekonomiky se zhroutí. A v Kanadě a Spojených státech dojde k oživení. Takže Evropa je teď v obtížné situaci: pokud chce udržet plyn, který musí udržet, aby přežila, musí platit ruskými rubly. A podívejte se, co se stalo s ruským rublem právě dnes. Odrazil se ode dna. Všichni říkali, že se rubl hroutí. Ne, to dolar se právě teď hroutí, protože Rusové nastražili past. Nastražili past. A tohle je jen první z mnoha. Rusové tam mají mnoho dalších pastí, které nastražili a které mohou spustit v době, kterou si zvolí. Takže víte, představa, že sankce vypadají, že sankce Rusům právě teď škodí.

O tom není pochyb. Ale sankce také poprvé od svého nástupu k moci osvobodily Putina, aby mohl Rusko oddělit od západní ekonomiky, a tím zcela eliminovat jakýkoli vliv Západu na ruské vnitropolitické záležitosti. Dříve mohl Západ pohrozit sankcemi a Rusové by řekli, sakra, my to možná nezvládeme. Takže my už Západ nebudeme, protože Západ sankcionoval všechno. To už je pryč. A Rusko, Putin řekl, děkuji pěkně, děkuji. Udělali jste mi velkou laskavost. První věc, kterou jste udělali tím, že jste zmrazili všechna aktiva, je, že jste vykuchali oligarchy.

Znáte tu zkorumpovanou třídu ruských podnikatelů, která vznikla za vlády Borise Jelcina a kterou Putin zdědil. Putin je dokázal politicky vykastrovat tím, že jim řekl, že pokud se zapojí do domácí politiky, zničí je. A to také udělal. Několik z nich bylo nuceno uprchnout do Londýna a jinam, protože Putin by je zavřel na doživotí. Ostatní zůstali, mohli si ponechat své bohatství a dále bohatnout, ale nesměli se angažovat v politice. Jejich existence však byla Putinovi vždy trnem v oku. Nemá je rád, nechce je a nenávidí skutečnost, že je potřeboval. Ale teď, když do toho Západ vstoupil a zabavil jim veškerý majetek, zkrachovali a jsou na mizině.

A hádejte co? Putin je teď nechce. Řekl jim, ať vypadnou z Ruska. Nemá pro ně využití. Jděte si žít tam, kde jste chtěli žít. Tady už nejste vítáni. Další věc, která se stala, je, že asi 20 % ruské populace, která byla relativně apolitická a měla tendenci volit status quo, to znamená volit Putina, by se obrátilo proti Putinovi, kdyby Putin inicioval rozvod se Západem. Jedná se o ruskou střední třídu, jejíž ekonomický blahobyt byl natolik spjat se Západem, že na rozchod se Západem nemohlo být ani pomyšlení. A jakýkoli krok Ruska, Putina nebo kohokoli jiného by vyvolal odpor, který by v demokracii, a Rusko demokracií je, stál úřadujícího prezidenta hlasy.

Putin by byl vyloučen. Ale teď, když Západ uvalil na Rusko sankce, to není Putin, kdo se rozvedl, ale Západ. A Putin nyní uplatňuje šokovou terapii vůči těmto lidem, kteří se snaží rychle obnovit svůj status střední třídy tím, že se otáčí na východ do Číny, do Indie a jinam, aby rekapitalizoval ruskou ekonomiku. A teď, když udělal plyn na základě rublového standardu, tak ty rubly, které ti Rusové měli v bance, které byly, že minulý týden neměly žádnou hodnotu. Dnes mají dvojnásobnou hodnotu. A příští týden touhle dobou budou mít zase dvojnásobnou hodnotu, protože střední třída zapomene, že Západ kdy existoval.

Global Research: Úžasná analýza. Scotte Rittere, bylo mi potěšením poslouchat váš jedinečný pohled na tuto situaci. Moc vám děkujeme za váš čas.

Scott Ritter: Děkuji vám. Děkuji za pozvání.

Global Research: Hovořil s námi zpravodajský důstojník a analytik námořní pěchoty Scott Ritter, který se k nám připojil z Delmaru ve státě New York. Posloucháte Global Research NewsHour vysílanou z CQ.

Originál článku a podcastu: Global Research
Do češtiny přeložil a upravil: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2