Paul Craig Roberts varoval Rusko, aby se probudilo a přestalo žít bludem o normalizaci vztahů s USA

Paul Craig Roberts

VIDEO: Paul Craig Roberts varoval Rusko, aby se probudilo a přestalo žít bludem o normalizaci vztahů s USA. Druhá strana chce válku, spolupráce s Ruskem je to poslední, co by americký kongres chtěl! [CZ Titulky]

Autor: VK


České titulky zapněte kliknutím na ikonku CC

Paul Craig Roberts, bývalý náměstek a poradce amerického ministra financí ve vládě Ronalda Reagana, který je předsedou Institutu pro politickou ekonomii, poskytl minulý týden zásadní rozhovor americké pobočce ruské televize RT, ve kterém varoval Rusko před bludem, za kterým se v poslední době ruská administrativa hnala v naději na normalizaci vztahů s USA pod vládou Donalda Trumpa. Roberts varoval Rusko, aby se probudilo a pochopilo, že v americkém kongresu není už nikdo, kdo by chtěl normalizaci vztahů s Ruskem a sankční zákon proti Rusku, který kongres přijal před 2 týdny téměř jednomyslně, navíc odebral americkému prezidentovi právo na rušení již přijatých sankcí proti Rusku. Jinými slovy, Donald Trump je ve vztahu normalizace vztahů s Ruskem už definitivně odepsán, protože americký kongres dovolí Trumpovi jen takovou spolupráci s Ruskem, která bude vyhovovat americkému vojensko-bezpečnostnímu komplexu a také americké energetické lobby.

paulcraigroberts2Dr. Paul Craig Roberts

Spojené státy svými sankcemi proti Rusku, které zasahují i evropské firmy a dodávky ruského plynu do Evropy, de facto vyhlásily Ruské federaci válku. Na americké straně je psychóza a rusofobie dohnána do takového extrému, jaký nebyl k vidění ani v dobách Studené války. Naprosté šílenství a hysterie s protiruskou tématikou ovládá veškerá americká mainstreamová média, zcela ovládla republikánské i demokratické kongresmany a senátory, kteří vidí ve svém vlastním prezidentovi Rusa, nebo přinejmenším pro Rusko pracujícího prezidenta. V této chvíli je jasné, že všechny kroky, které kongres a tzv. washingtonský Deep State činí, vedou k neodvratné konfrontaci s Ruskem, které má být izolováno od zbytku Evropy. Důležité je si všímat toho, že před několika dny se v Manile na Filipínách sešel Sergej Lavrov s Rexem Tillersonem, poprvé od uvalení nových sankcí na Rusko a od ruské odvety a snížení počtů diplomatů a personálu na amerických ambasádách v Rusku. V Manilo se mluvilo znovu o spolupráci v Sýrii a o krizi na Ukrajině.

Kongres usiluje o co nejhorší vztahy s Ruskem

Problém je v tom, že Rex Tillerson nedisponuje žádným mandátem pro zlepšení vztahů s Ruskem jako takovým, protože spolupráce v Sýrii nebo koncept řešení krize na Ukrajině představují jenom dílčí problémy, které nemají vliv na hlubší symetrii vztahů mezi oběma jadernými mocnostmi. Jakákoliv forma spolupráce bude nejen sabotována ve Washingtonu tamní bažinou a Deep State, ale pokud tato spolupráce přinese Rusku nějaké výhody, bude to v USA použito jako munice pro impeachment Donalda Trumpa nebo pro odvolání Rexe Tillersona. Protože Rusko nesmí mít z ničeho žádný profit a žádný americký politik nesmí dopustit, aby jeho konáním nebo naopak nekonáním získalo Rusko profit na úkor USA, amerických zájmů. Toto zaznělo v kongresu z úst Tima Ryana, demokratického kongresmana za Ohio, který toto pronesl během rozpravy před schválením protiruských sankcí.

paulcraigroberts3Tim Ryan (D), kongresman za stát Ohio.

Takto zfašizovaný americký kongres potom představuje nebezpečnou hrozbu nejen pro Trumpa, ale pro jakéhokoliv člena jeho vlády, který by jenom náznakem udělal krok, ze kterého by Rusko mohlo mít prospěch. De facto se americký kongres a spolu s ním i mediální průmysl vrací do dob McCarthyismu z 50. let minulého století, kdy každý politik, který jenom náznakem chtěl vést dialog se Sovětským svazem, byl označen za komunistu, špiona, byl vyhozen z práce, z úřadu a FBI mu odposlouchávala telefony a četla poštu. Tahle hysterie se nyní opět vrátila do USA a jakkoliv to bude znít paradoxně, čím horší politiku a brutálnější kroky bude Trumpova administrativa směrem k Rusku konat, tím větší úspěch bude mít Donald Trump u kongresu. A to je velmi nebezpečný model, protože Donald Trump může zjistit, že když tuhle nebo tamhle pošle bombardéry, tady shodí bomby na Asada, tamhle pošle americký torpédoborec do blízkosti Krymu, tak za tyto kroky získá od kongresu politické body, který mu na oplátku sem tam pustí nějaký jeho zákon, který slíbil voličům.

Trumpovi hrozí impeachment, pokud jen náznakem zlepší vztahy s Ruskem

Pokud ovšem bude Rex Tillerson usilovat opravdu o zlepšení vztahů s Ruskem, neoconi udělají Trumpovi ve Washingtonu ze života peklo a budou Trumpa tlačit, aby Tillersona odvolal z funkce. Dovedu si představit, že se Rusko a USA dokáží dohodnout na nějaké spolupráci v Sýrii v obrysech typu „My vám nebudeme sestřelovat letadla, vy nám je nebudete sestřelovat“, nebo třeba „Nebudete shazovat bomby na naše povstalce, my nebudeme shazovat bomby na Asadovo vojáky“, ale nějaké zásadní klíčové dohody ani v Sýrii nelze čekat, např. americký požadavek na odchod Bašára Asada od moci, který je nepřijatelný pro Rusko a nic se na tom nezmění, sankce nesankce.

Americký kongres je ovládán vojensko-bezpečnostním komplexem, který potřebuje konflikty a napětí ve světě. Protože toto napětí a ohrožení potom zdůvodňuje v americkém kongresu před voliči ty obrovské zbrojní rozpočty na americkou obranu každý rok. Pokud by se snížilo napětí s Ruskem, napětí ve světě, automaticky by došlo ke snížení amerických zbrojních rozpočtů, k zavírání zbrojovek, fabrik na výrobu raket, munice, letadel, dronů, pušek, tanků, obrněných vozidel atd. Válka je business. A na tomto businessu stojí podstatná část amerického HDP. Doslova jde o HDP postavené na krvi a amerických válkách ve světě.

paulcraigroberts4Sergej Lavrov a Rex Tillerson v Manile na Filipínách.

Americký kongres a obě politické strany v něm se dokonale odkopaly. Jakmile hrozila normalizace vztahů s Ruskem, tzn. hrozba snížení zbrojních rozpočtů na obranu USA, všichni kongresmani a senátoři dupli na brzdu, protože všichni berou peníze a dary od zbrojních korporací v USA. Bez podpory zbrojařů se nikdo do senátu a kongresu nedostane. Donald Trump je miliardář, nepotřeboval pro svoji kampaň peníze zbrojařů, takže jim není zavázán. Proto ho nenávidí nejen demokraté, ale i jeho vlastní republikáni.

Donald Trump sice slíbil modernizaci armády, ale zapomněl, proti komu neoconi ty nové zbraně namíří

Donald Trump sice sliboval navýšení výdajů na zbrojení, na perestrojku zastarávající americké výzbroje, ale jaksi zapomněl na to, že tyto zbraně je potřeba někde upotřebit, ža aby kongres obhájil před vlastními voliči obrovské zbrojní rozpočty každý rok, musí existovat nepřítel. Anebo alespoň obraz hrozivého nepřítele. A tím obrazem je znovu ruská hrozba. Obraz teroristů už vyčpěl, nastal čas najít nového nepřítele, proti kterému půjde zbrojit. Schvalování obrovských rozpočtů proti teroristům v sandálech a plátěných hábitech v Afghánistánu, kteří mají v rukách zrezavělé Kalašnikovy, už začalo být před americkými voliči rok od roku těžší. Lidé se ptali, proč tolik miliard do armády, když Taliban krutě zatápí supermoderní americké armádě s obyčejnými pastevci koz, kterým dal Taliban do rukou obstarožní zbraně.

paulcraigroberts5Donald Trump před podpisem kongresového zákona o sankcích proti Rusku.

Americký vojensko-bezpečnostní komplex potřebuje mohutného a masivního nepřítele, který skutečně anebo domněle ohrožuje Spojené státy. Čína to zatím být nemůže, protože američtí neoconi s Čínou kšeftují, takže z Číny se zatím nepřítel udělat nemůže, ale obchod neoconů s Ruskem je prakticky nulový, sankce na Rusko totiž americkým zájmům neoconů nijak neublíží. Proto právě Rusko bylo znovu použito jako záminka a hrozba, nejen hrozba pro USA, ale i pro spojence v NATO. V této situaci je obraz spolupráce USA s Ruskem v říší fantazie. Situace ale může být ještě horší, pokud se Donald Trump neoconům podvolí a začne hrát jejich hru, nepřátelskou politiku proti Rusku a proti ruským zájmům, třeba v Sýrii.

Zdrojtextu a foto: AE News