„Omezená vojenská operace“ Kremlu na Ukrajině byla strategickou chybou.

Nejpravděpodobnějším důsledkem bude třetí světová válka.

Autor: Paul Craig Roberts, 06. 09. 2022

Nerad slyším „já jsem ti to říkal“ ale tady ta slova použijí.

Jak čtenáři vědí, již mnoho let se obávám, že tolerance nekonečných urážek a provokací ze strany Ruska bude i nadále podněcovat další a další provokace, až dojde k překročení červených linií, které vyústí v přímý konflikt mezi oběma hlavními jadernými mocnostmi. Po celé tyto roky Kreml, který nebyl schopen pochopit nebo přijmout, že jeho role nepřítele č. 1 Washingtonu je pevně daná, spoléhal na strategii nulových až minimálních reakcí, aby podkopal obraz nebezpečného a agresivního Ruska, které se rozhodlo obnovit sovětské impérium.

Tato diplomatická strategie, stejně jako ruská strategie na Ukrajině, zcela selhala.

Katastrofální strategie Kremlu na Ukrajině začala, když Kreml věnoval více pozornosti zimním olympijským hrám v Soči, než svržení ukrajinské vlády Washingtonem. Chyby Kremlu nabraly na obrátkách, když Kreml odmítl žádost Donbasu o sjednocení s Ruskem podobně jako bývalá ruská provincie Krym. To zanechalo donbaské Rusy, dříve součást Ruska, trpět pronásledováním ze strany ukrajinských nacistických milicí, neustálým ostřelováním civilních oblastí a částečnou okupací ukrajinskými silami od roku 2014 až do února 2022, kdy ruská armáda teprve začala Donbas čistit od ukrajinských sil, aby zabránila připravované ukrajinské invazi do donbaských republik. Kreml čekal s akcí 8 let a nyní čelí velké, Západem vycvičené a vybavené armádě plus fanatickým nacistickým plukům.

Člověk by si myslel, že od této doby se Kreml poučí ze svých mimořádných chyb a uvědomí si, že konečně musí všem ukázat, že byl vyprovokován. Bez jakýchkoli pochybností se volalo po ruském útoku, který by uzavřel Ukrajinu, zničil vládu, veškerou civilní infrastrukturu a okamžitě ukončil konflikt. Místo toho Kreml své chyby ještě prohloubil. Oznámil omezenou intervenci, jejímž cílem bylo vyklidit ukrajinské síly z Donbasu. Vládu a civilní infrastrukturu svého nepřítele ponechal nedotčenou, čímž umožnil nepříteli, aby se intervenci za velmi výhodných podmínek bránil.

Aby bylo jasno, není pochyb o tom, že Rusové mohou Donbas od ukrajinských sil vyčistit a že tento úkol již téměř splnili. Chybou Kremlu bylo, že si vůbec neuvědomil, že Západ nedovolí, aby byl zásah omezen.

Kreml varoval Západ před vměšováním do operace a prohlásil, že pokud se do ní zapojí USA a NATO, bude Rusko tyto země považovat za „bojovníky„. Západ se však zapojil, nejprve pomalu a opatrně, aby otestoval vody, a poté stále agresivněji, protože to, co Západ původně očekával, že bude nanejvýš týdenní konflikt, trvá již sedmý měsíc, Kreml opět hovoří o jednání se Zelenským a ruský postup je zřejmě pozastaven. Kreml zdaleka nejedná se zeměmi NATO jako s bojovníky, ale stále dodává Evropě energii v míře, v jaké mu to Evropa dovolí. Vysocí ruští představitelé hovoří, jako by prokázání, že Rusko je spolehlivým dodavatelem energie, bylo důležitější než životy jeho vojáků bojujících proti západem vycvičeným a vybaveným ukrajinským jednotkám, zbraněmi dodávaným evropskými zeměmi, jejichž zbrojní průmysl funguje na ruské energii.

Správně jsem předpověděl, že ruská polovičatá opatření povedou k rozšíření války.

Správnost mé analýzy nyní potvrdila nová zpráva v The Hill, washingtonské publikaci, kterou čtou zasvěcenci. Zpráva se jmenuje: „Proč USA stále drzeji podporují Ukrajinu“ a přečíst si ji můžete zde. Níže je úvodní věta této zprávy a několik úryvků:

Bidenova administrativa vyzbrojuje Ukrajinu zbraněmi, které mohou způsobit vážné škody ruským silám, a na rozdíl od počátku války se nezdá, že by se američtí představitelé obávali reakce Moskvy.

Postupem času administrativa poznala, že může Ukrajincům poskytnout větší, schopnější a těžší zbraně na delší vzdálenost, a Rusové na to nereagovali,“ řekl bývalý americký velvyslanec na Ukrajině William Taylor listu The Hill.

Rusové tak trochu blafovali a chvástali se, ale nenechali se vyprovokovat. A v administrativě zpočátku panovaly obavy – do jisté míry stále panují -, ale strach z reakcí Rusů opadl,“ dodal Taylor, který nyní působí v Americkém institutu míru.

Zpočátku jsme byli trochu opatrnější … nevěděli jsme, zda Putin nenajde a nezaútočí na zásobovací linie a konvoje, nebyli jsme si jisti, zda nebude eskalovat, a také jsme si nebyli jisti, zda Ukrajina dokáže využít to, co jsme jí dali, nebo zda se proti Rusku dlouho udrží,“ řekl Michael O’Hanlon, vojenský analytik washingtonského think tanku Brookings Institution.

Od června USA postupně zvyšují počet vysoce mobilních dělostřeleckých raketových systémů pro tuto zemi, kdy američtí vojáci cvičí ukrajinské jednotky jak je používat.

Do budoucna se objevilo několik zpráv, že USA plánují brzy vyslat přesnou dělostřeleckou munici Excalibur – zbraně, které mohou doletět až 70 kilometrů a pomohou Ukrajincům zasáhnout ruské pozice a velitelská stanoviště. (Poznámka Admina, již jsou na Ukrajině! Jde o vysoce přesné náboje, naváděné GPS se zásahem cíle v rozmezí +- dva metry.)

Podle Nathana Salese, bývalého úředníka ministerstva zahraničí, který naposledy působil jako zastupující náměstek ministra pro civilní bezpečnost, demokracii a lidská práva, lze část změny ve sdělení přičíst skutečnosti, že Kyjev se vzepřel mezinárodnímu očekávání a nepadl rychle, když Rusko poprvé zaútočilo.

Jak jsem řekl, že tomu tak bude, omezená operace Kremlu byla na Západě vnímána jako polovičaté opatření, které Západu poskytlo příležitost válku rozšířit. Nyní s blížící se zimou se konflikt rozšiřuje díky dodávkám výkonných zbraní dlouhého doletu schopných zaútočit na Donbas, Krym a další části Ruska ze západní Ukrajiny, která byla ruské invaze ušetřena.

Jak jsem také uvedl, prodloužením války s taktikou pomalého postupu, aby se minimalizovaly civilní ztráty, což je ušlechtilý záměr, dalo Rusko Západu příležitost označit ruskou intervenci za vyčerpanou kvůli vyčerpané munici a vysokým ruským ztrátám. Obraz ruského neúspěchu měl očekávaný účinek: Západ si byl jistější svou bojovou úlohou. Zde jsou výňatky ze zprávy The Hill, které to potvrzují:

Další část rovnice: Nedávné zpravodajské informace, které naznačují, že Rusko pociťuje osten sankcí uvalených Západem a vojenské servisní síly, jejichž síla se v průběhu války snižuje.

Minulý měsíc agentura Reuters informovala, že velké ruské letecké společnosti, jako je Aeroflot, uzemnily svá letadla, aby je mohly rozebrat na náhradní díly, a z některých letadel odebírají součástky, aby jiná zůstala letuschopná.

Putin se minulý měsíc snažil navýšit počet ruských vojáků o více než 130 000 tím, že zrušil horní věkovou hranici pro nové rekruty a podpořil vstup vězňů do armády.

Američtí představitelé se domnívají, že tato snaha „pravděpodobně nebude úspěšná“.

V souhrnu všechny tyto zpravodajské informace vykreslují obraz Ruska, které má problémy s udržením vlastních institucí, natož aby mohlo oplatit západním zemím jejich pomoc Ukrajině.

Myslím, že instinkty lidí v ministerstvech a agenturách, zejména ve státní správě a obraně a ve zpravodajské komunitě, jsou spíše nakloněny dopředu a jsou agresivnější,“ řekl jeden z bývalých vysokých vládních úředníků.

Myslím, že máme na své straně mnohem více prostoru k tomu, abychom podnikli kroky, které pomohou Ukrajině, aniž bychom se oprávněně obávali toho, jak bude Putin reagovat,“ dodali.“

Lze si to vysvětlit tak, že Kreml udělal všechny tyto chyby, protože nechtěl vyděsit další část Evropy, která by vstoupila do NATO, tím, že by demonstroval svou vojenskou zdatnost při bleskovém dobytí Ukrajiny. Ale právě polovičatá opatření Ruska dodala Finsku a Švédsku sebevědomí vstoupit do NATO, protože v členství v NATO nevidí žádnou hrozbu pro sebe. Zničující ruský úder na Ukrajinu by přiměl celou Evropu, aby si členství v NATO rozmyslela, protože žádná evropská země by nechtěla čelit vyhlídce na válku s Ruskem. Místo toho Kreml vytvořil britskou premiérku, která je připravena zapojit Rusko do jaderné války a NATO, které má v úmyslu udržet ukrajinský konflikt v chodu.

Neopatrný nebo nepřátelsky naladěný čtenář by z mého článku mohl vyvodit, že jsem zastáncem ruského vojenského úspěchu. Naopak, jsem zastáncem minimalizace rizika jaderné války. Steven Cohen a já jsme ti, kteří od počátku viděli, jak zásah Washingtonu na Ukrajině se svržením vlády vytyčil kurz, který může skončit jaderným Armagedonem. Přičemž Cohen byl vlastní liberální levicí odsuzován a já jsem byl prohlášen za „Putinova dvojníka/agenta“.

Nadávky, které jsme si vyslechli, potvrdily naši pravdu. Západní svět je slepý k možným důsledkům svých provokací vůči Rusku a Kreml je slepý k možným důsledkům svého tolerování těchto provokací. Jak můžeme vidět, ani jedna strana k tomuto poznání zatím nedospěla. Zpráva z The Hill dokazuje správnost mé analýzy stávající situace a mé předpovědi, že výsledkem bude rozšíření války a větší pravděpodobnost chybných odhadů, které by mohly vyústit v jadernou válku.

*****

Dr. Paul Craig Roberts je jedním z nejvíce  uznávaných publicistů v alternativních médiích. Jeho syndikované články lze najít na mnoha předních alternativních zpravodajských webech, včetně Lew Rockwell, Infowars, Counterpunch, InformationClearingHouse a nespočtu dalších. Roberts získává obrovské body v oblasti důvěryhodnosti, neboť byl bývalým vedoucím politického oddělení na ministerstvu financí za Reaganovy vlády a redaktorem Wall Street Journal. Jeho výzkum je bezchybný a jeho pohled na skutečné fungování světa nemá obdoby. Napsal několik knih včetně Tyranie dobrých úmyslů a Jak se ztratila ekonomika. Není nikdo, kdo by lépe informoval o realitě geopolitických událostí a fungování ministerstva financí a Federálního rezervního systému.

Originál článku a obrázku: The Unz Review
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2

6 KOMENTÁŘE

  1. Může mi někdo říci co to je za magora, teto „autor“ této sračky? Ani jsem to nečetl, od začátku z toho čpí samá sračka, pochopitelně pro U-SSA je největší nepřítel Rusko neb se nechce sklonit před nabubřelostí Yankees a jeho tanky a bombardováním dováženou láskyplnou DEMOkracii. Pokud jaderku vyvoláte tak bude o tom ani ratata, neb Rusko je hrdý národ a před odpadovým kontajnerem si na zadek nesedne. Notabene jsem jen zvědav kdo krom EU s vámi bude ještě proti Rusku. Asi se vůbec ve své nabubřelosti nezajímáte o dění ve světě.

  2. Pokud, jak píšete, jste ani nepřečetl celý článek, pak jste ani nemohl pochopit obsah článku. Autor rozhodně nepatří mezi lidi, kteří podporují USA a tzv. „Západ“ v jejich účasti v této válce. Autor pouze poukazuje na strategickou chybu Putina a ruské vlády, tím, že nezahájili tuto „očistnou“ akci již v roce 2014-2015. Za dlouhých 8 let tak vytvořili podmínky pro obrovské vyzbrojení UA armády, což se dnes ukazuje jako docela kritický moment. Podobně autor poukazuje na další taktické a strategické chyby velení RA již v průběhu této operace. Vy jste si nevšiml, že v začátku ruská armáda likvidovala jednu železniční křižovatku za druhou aby zabránila dodávkám nových zbraní? Jak likvidovali různá skladiště atd.? No a nyní již cca 4 měsíce nic, zero, nula. Infrastruktura UA neporušena, v Kijevě funguje metro, mobilní sítě, USA v klidu dodává nejmodernější zbraňové systémy a Ruská armáda nic. Pouze dělostřelecké boje na línii Donbasu, kde však za 8 let armáda UA vybudovala tří až čtyř stupňovou obrannou línií s betonovými zákopy a úkryty. Sledujte denně jako já South Front – https://southfront.org/ a uvidíte denní obrázek fronty. Za 4 měsíce se ruská armáda posunula o 10 km. K osobě autora, vážený pane, ani vy ani já nesaháme s našimi vědomostmi autoru ani po kolena.

  3. Autor Paul Craig Roberts vychádza z predpokladu, že tvrdá reakcia Ruska by zastavila konanie USA. Rusko zrejme NEBOLO OCHOTNÉ riskovať a testovať takúto reakciu USA. Možno je predpoklad Robertsa pravdivý, možno nie. Rusko bolo postavené pred rozhodnutie – hrať ruskú ruletu s jedným nábojom v komore.

  4. Díky za komentář. Podle mého názoru, je nutno vidět dvě věci.
    1) V roce 2014-15 ruská armáda byla tak v první třetině dostatečné výzbroje a modernizace zbraňových systémů. Putin správně vyhodnotil, že na to nemají. Na druhou stranu je faktem, že ani UA armáda na tom nebyla tak skvěle. Z informací, které máme je to těžko posoudit. Dalším možným důvodem byla politická stránka. Ty 2 odtržené republiky byly pořád ukrajinské a z hediska mezinárodního práva, neexistovala možnost požádat RF o ochranu. To by pak byla agrese i z pohledu OSN. Takže Putin holt asi musel počkat.

    2) P.C.Roberts je Američan a myslí tak, jak myslí většina amerických vojáků a politiků. Vždyť to v tom článku také píše. Útok v plném rozsahu, (viz např. USA-Irák), bez ohledu na ztráty civilních obyvatel. Jenomže to si Putin nemohl dovolit. Nechtěl mít masivní ztráty obyvatel Donbasu, vždyť 85% z nich byli Rusové.

    Mně osobně nejde do hlavy spíše ta nemohoucnost RA likvidovat dodávky nových a nových zbraní. V začátku operace zlikvidovali pár železničních uzlů, které jsou však již 6 měsíců opraveny a z RA žádné rakety, nic. Další věci jsou ruské satelity, jakoby je ani neměli. USA mají zmapovaný pomalu každý sklad, dokázali zjistit kde zasedalo vedení RA a prskly tam raketu, výsledek několik mrtvých generálů a hromada zraněných. Tak proč Putin nepošle pár kalibrů na štáb UA armády, vládu, atd., nebo to jejich satelity nevidí? Je tam toho moc čemu nerozumím.

  5. Putin je stratég a není blbec.Atomový armagegon udělali pouze Američani,ti jsou globální mor této Planety.Ano,snadný zábor na UKR se nepovedl a zvolil jinou taktiku.Na svém uzemí si nikdy nepustí jadernou a napřed je zapotřebí získat data.Hlavní cíl je příprava na boj z NATO.Nyní se zbírají vzorky a vše se analyzuje.Američan je chytrý,ale nemá čas,doma se mu to sype.Proto se přímo nezapojí a nechá bojovat cizí hlupáky.Američanů tam mnoho není,pouze tomu velí.Jsou tam dobrovolní žoldáci.Jen hlupák si může myslet,že Putin nemůže dobýt UKR do pár dnů.Nechce,je tam určitý význam zběru dat a vzorku za jistou cenu.

Comments are closed.