Odmítnutí ruského bezpečnostního návrhu Washingtonem je špatné rozhodnutí

Autor: Dr. Paul Craig Roberts, 27. 01. 2022

Washington a jeho odnož NATO podle očekávání návrh Kremlu na společnou bezpečnost odmítly a daly přednost hrozivým následkům před mírem. Odmítnutím návrhu Kremlu Washington a Evropané sdělili Kremlu, že Washington hodlá pokračovat ve své agresivní politice umisťování raketových základen NATO a USA na hranicích Ruska a vyzbrojování Ukrajiny pro útok na Donbas. Odmítnutí rovněž Moskvě sděluje, že Ukrajina a Gruzie, dříve součásti Ruska odtržené v období ruské slabosti po rozpadu sovětské vlády, zůstávají kandidáty na členství v NATO navzdory prohlášení Kremlu, že Rusko žádné takové členství nepřipustí.

Vladmir Vasiljev, předseda parlamentní frakce vládnoucí ruské strany, řekl:

Dlouho jsme čekali, že ve Washingtonu padne rozumné rozhodnutí, ale to se neděje. Slyšíme jen o sankcích a o tom, že do konfliktní zóny jsou posílány zbraně. S tím se nemůžeme smířit.“ Američané „pumpují do Ukrajiny raketové systémy, granátomety a další zásoby, jsou tam i instruktoři, kteří je školí, jak toto vybavení používat. To je velké nebezpečí. Je to příprava na vojenskou akci a nic jiného. Vojenská akce proti mírumilovnému obyvatelstvu, které tam žije.

Rusofobní neokonzervativci, ovládající zahraniční politiku USA, toto rozhodnutí ovlivnili a dostali to, co chtěli. Budou však chtít nést následky?

Washington nabídl „dialog“ a „naslouchání ruským obavám„, což jsou pro Rusy zcela zbytečná ujištění. Kreml již své obavy sdělil a ty byly ignorovány. Kreml dal jasně najevo, že čas rozhovorů skončil a že se nehodlá nechat zatáhnout do nekonečných řečí, které nikam nevedou.

V tuto chvíli Kreml nemůže ustoupit, aniž by si tím nepřivolal další provokace. Připravte se tedy na tvrdé důsledky.

Výsledek nebude pro Washington příznivý. Americké korporace vzkázaly Bidenovi, aby na sankce zapomněl, protože sankce škodí americkým společnostem více než Rusku, a NATO již praská pod náporem očekávání, že Rusko začne hrát tvrdou hru. Dva členové NATO, Chorvatsko a Bulharsko, oznámili, že nevyšlou žádné vojáky, kteří by se připojili k NATO v případné konfrontaci s Ruskem na Ukrajině, a Německo odepřelo Britům povolení k přeletu pro jejich leteckou přepravu zbraní na Ukrajinu. Evropské vlády chápou, že NATO nemá vojenské prostředky pro konfrontaci s Ruskem.

Dostupné jednotky USA a NATO jsou pouze symbolické. Washington se omezil na rozmístění 1 000 vojáků v Bulharsku a Rumunsku, aby tyto země uklidnil a odradil Rusko. Tisíc vojáků nemá žádnou možnost odstrašit jakoukoli ruskou armádu, což tyto země chápou. Ne, děkuji, řeklo Bulharsko.

Stoltenbergovo ujištění, že NATO „má plány“ na aktivaci 5 000 francouzských vojáků a že USA vyšlou 8 500 vojáků, má opačný účinek – poskytuje útěchu. Žádné ruské síly by si tak malého počtu vojáků nevšimly. To, co Stoltenberg ukázal, není síla, ale západní vojenská slabost.

Washington možná uvažuje zastaralým způsobem. Kdysi se mělo za to, že několik rozptýlených amerických vojáků zabrání útoku kvůli neochotě jít do války s USA. Kreml však již dal jasně najevo, že současná bezpečnostní situace je pro něj nepřijatelná a že nehodlá nadále žít v nejistotě.

Nemyslím si, že válka je na dosah ruky, pokud se Washingtonu nepodaří vyprovokovat Ukrajinu k invazi do Donbasu, aby si upevnil pozici Washingtonu v Evropě a Bidenovi ve volbách tím, že vyvolá ruskou intervenci. V takovém případě by to byla krátká válka s Ukrajinou obětovanou pro politické cíle Washingtonu. Místo toho Rusko zacílí své hypersonické rakety na celou Evropu, včetně amerických základen v Polsku a Rumunsku a všech vojenských zařízení na Ukrajině i v Kyjevě. Nechají Evropu žít pod tlakem rostoucího napětí. Americká hegemonie Evropanům více škodí, než prospívá, a dříve či později Evropané dospějí k závěru, že NATO je pro ně větší hrozbou než Rusko.

Rozhodnutí Washingtonu odmítnout bezpečnostní návrh je nesmyslné. Předpokládám, že důsledkem bude snížení americké moci. Washington nahradí Rusko jako země, jejíž zájmy jsou ignorovány.

*****

Dr. Paul Craig Roberts píše na svém blogu PCR Institute for Political Economy, kde byl tento článek původně publikován. Pravidelně přispívá do časopisu Global Research.

Originál článku: Global Research
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2