Odhaleno: Než Ukrajina vyhodila Kerčský most do povětří, plánovali to již britští agenti

Autor: Kit Klarenberg, 10. 10. 2022

Tajný plán britské rozvědky vyhodit do povětří Kerčský most na Krymu odhalují interní dokumenty a korespondence, jež exkluzivně získal server The Grayzone. The Grayzone získal prezentaci z dubna 2022, která byla vypracována pro vysoké důstojníky britské rozvědky a v níž byl popsán propracovaný plán na vyhození Kerčského mostu na Krymu do povětří za účasti speciálně vycvičených ukrajinských vojáků. Téměř šest měsíců po rozeslání plánu byl Kerčský most napaden 8. října při sebevražedném bombovém útoku, na který zřejmě dohlížela ukrajinská tajná služba SBU.

Podrobné návrhy na poskytnutí odvážné podpory Kyjevu při „námořních přepadových operacích“ byly vypracovány na žádost Chrise Donnellyho, vysoce postaveného pracovníka britské armádní rozvědky, veterána a vysoce postaveného poradce NATO. Hlavní součástí rozsáhlého plánu bylo „zničení mostu přes Kerčský průliv“.

Dokumenty a korespondenci, v nichž je operace popsána, poskytl serveru Grayzone anonymní zdroj.

Útok na Kerčský most nákladním automobilem se operačně lišil od zápletky, která je v nich načrtnuta. Přesto zjevný zájem Británie o plánování takového útoku podtrhuje hluboké zapojení mocností NATO do zástupné války na Ukrajině. Téměř přesně v době, kdy Londýn údajně sabotoval mírové rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou v dubnu letošního roku, připravovali agenti britské vojenské rozvědky plány na zničení významného ruského mostu, po němž denně přechází tisíce civilistů.

Plán vypracoval Hugh Ward, britský vojenský veterán. Je v něm nastíněna celá řada strategií, jak pomoci Ukrajině „představovat hrozbu pro ruské námořní síly“ v Černém moři. Jako prvořadé cíle jsou uvedeny snaha oslabit schopnost Ruska blokovat Kyjev, „podkopat“ „válečnou bojeschopnost“ Moskvy a izolovat ruské pozemní a námořní síly na Krymu tím, že se „znemožní zásobování po moři a po souši přes Kerčský most“.

Přečtěte si kompletní plán: Podpora námořních přepadových operací – návrh

01(U všech obrázků pro vyšší rozlišení klik na obrázek)

Ward v emailu požádal Donnellyho, chránit tento dokument a je snadné pochopit proč. Z těchto rozmanitých plánů je pouze „CONOPS [koncepce operace] nájezdu na Kerčský most“ předmětem zvláštní přílohy v závěru Wardovy zprávy, což podtrhuje jeho význam.

Její obsah se rovná přímému a podrobnému obhajování spáchání něčeho, co by mohlo představovat těžký válečný zločin. Je pozoruhodné, že při plánování způsobů zničení hlavního osobního mostu není zmíněno vyhnutí se civilním obětem.

Na třech samostatných stránkách vedle schémat autor rozepisuje podmínky „mise“ – „[vyřazení] Kerčského mostu z provozu způsobem, který je odvážný, narušuje silniční a železniční přístup na Krym a námořní přístup k Azovskému moři“.

Ward naznačuje, že zničení mostu by vyžadovalo zásah baterií řízených střel do dvou betonových pilířů po obou stranách středového ocelového oblouku, což by způsobilo úplné selhání konstrukce a znemožnilo jakékoliv zásobování Krymu z ruské pevniny a dočasně by narušilo lodní dopravu.

02

Alternativní „plán“ předpokládal „tým útočných potápěčů nebo UUV [bezpilotních podvodních dronů] vybavených minami s limpetami a lineárními řeznými náložemi“ zaměřený na „klíčovou slabinu“ a „konstrukční chybu“ v pilířích mostu.

03

Touto „vadou“ je „několik tenkých pylonů použitých k podepření hlavního rozpětí“, které měly umožnit proudění silných proudů pod mostem s minimálním třením. Ward uvádí konkrétní oblast, v níž byla hloubka vody kolem souboru pilířů pouhých 10 metrů, což z ní činí „nejslabší část“ konstrukce.

04

V souvisejících e-mailech, které získal server The Grayzone, Chris Donnelly, vysoce postavený pracovník britské armádní rozvědky a bývalý poradce NATO, prohlásil, že návrhy jsou „skutečně velmi působivé“.

05

Při telefonickém kontaktu, Hugh Ward nepopřel, že pro Chrise Donnellyho připravil plán na zničení Kerčského mostu.

Chystám se s Chrisem [Donnellym] promluvit a potvrdit mu, co pro mě připravil ke zveřejnění,“ řekl Ward listu The Grayzone na přímou otázku, zda ten „odvážný“ plán vypracoval on.

Když byl Ward znovu požádán, aby potvrdil svou roli v plánu, odmlčel se a pak řekl: „To nemohu potvrdit. Nejprve si promluvím s Chrisem.“

Sebevražedný útok na dopravní tepnu za 4 miliardy dolarů:

Za úsvitu 8. října poškodil Kerčský most pyrotechnický útok. Výbuch nákladního auta způsobil požár několika cisteren s ropou na souběžné železniční trati a zřícení dvou mostních polí směřujících na Krym do moře, včetně tří mrtvých lidí.

Zatímco postižený úsek byl rychle opraven a provoz byl následující den obnoven, západní média incident oslavovala jako poslední ruskou ostudu a selhání v konfliktu s Ukrajinou. V některých případech novináři otevřeně jásali a vtipkovali nad tím, co by se dalo věrohodně klasifikovat jako válečný zločin, který si vyžádal životy civilistů.

Sebevražedný útok byl zaměřen na spojovací stavbu mezi Krymem a pevninským Ruskem, která byla vybudována za 4 miliardy dolarů a jejíž otevření znamenalo pro Kreml velké vítězství v oblasti vztahů s veřejností a posílilo obnovenou správu Moskvy nad většinově ruskojazyčným územím.

Při jejím odhalení v květnu 2018 ruský prezident Vladimir Putin poznamenal:

V různých historických epochách, dokonce i za carských kněží, lidé snili o stavbě tohoto mostu. Pak se to různě zkoušeli ve třicátých, čtyřicátých a padesátých letech. A nakonec se díky vaší práci a vašemu talentu stal tento zázrak.

Most je od 24. února ostře střežen, mimo jiné proto, že slouží jako hlavní dopravní trasa pro přepravu vojenské techniky ruským vojákům na Ukrajině. Rusko již dříve přislíbilo rozsáhlou odvetu v reakci na jakýkoli úder na tuto stavbu.

Po útoku vypukla mezi Ukrajinci, ukrajinskými úřady a příznivci Ukrajiny na sociálních sítích všeobecná euforie. Oleksij Danilov, šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, zveřejnil video hořícího mostu spolu s černobílým klipem Marilyn Monroe zpívající Happy Birthday, Mr. President – odkaz na to, že Putinovi bylo ve stejný den 70 let.

Ukrajinská média dále prostřednictvím anonymního zdroje „z orgánů činných v trestním řízení“ informovala, že útok provedla Bezpečnostní služba Ukrajiny. Vysoce postavení ukrajinští představitelé, včetně hlavního prezidentského poradce Mychajla Podoljaka, však nyní ustupují a místo toho tvrdí, že šlo o ruskou falešnou vlajku.

Tato tvrzení se stala běžnou záležitostí v souvislosti s incidenty, u nichž se ukrajinská, nebo západní vina zdá být pravděpodobná nebo takřka jistá, jako například výbuchy plynovodu Nord Stream.

06

Položení základů třetí světové války

Útok na Kerčský most sice nezahrnoval specializované potápěče, podvodní drony ani řízené střely, ale existují náznaky, že Wardovy plány byly sdíleny s ukrajinskou vládou na nejvyšších úrovních. Chris Donnelly je totiž předal bývalému litevskému ministru obrany Audriusi Butkevičiusovi, a poté dvojici seznámil e-mailem.

07

Vůdčí osobnost litevského protikomunistického hnutí Butkevičius se přiznal, že 13. ledna 1991 úmyslně vedl bojovníky za nezávislost do palebné linie sovětských odstřelovačů. Tento incident je někdy označován jako „krvavá neděle ve Vilniusu“ a oficiálně se připomíná jako Den obránců svobody. Butkevičius a jeho souvěrci věděli, že tento manévr vyvolá masové oběti, ještě více popudí místní obyvatelstvo proti sovětskému vedení a podpoří změnu režimu, a proto jej zorganizovali.

V nedávné době Butkevičius spoluvlastnil společnost Bulcommerce KS, která sloužila jako „hlavní zprostředkovatel dodávek bulharských zbraní a munice na Ukrajinu prostřednictvím třetích zemí“ pro použití v občanské válce v Donbasu.

Butkevičius byl věrohodně obviněn z práce pro britskou rozvědku. Výměna e-mailů s Donnellym potvrzuje, že je v kontaktu s Guyem Spindlerem, dlouholetým agentem MI6, který byl vyslán na londýnské velvyslanectví v Moskvě současně s autorem nechvalně proslulého „spisu“ Trump-Rusko Christopherem Steelem.

Na telefonický dotaz, zda se seznámil s plánem na zničení Kerčského mostu, Spindler odpověděl listu The Grayzone: „Vůbec nevím, o čem mluvíte.“

Současné zprávy ukazují, že Spindler přímo koordinoval své kroky s Borisem Jelcinem v době neúspěšného puče proti Michailu Gorbačovovi v srpnu 1991.

08

Butkevičius byl také dlouhá léta „vedoucím pracovníkem“ Institutu pro státnictví (Institute for Statecraft), stínové „charitativní organizace“ založené Donnellym, která řídí řadu vojenských a zpravodajských operací po ruce jménem britského státu a NATO, včetně dnes nechvalně proslulé černé propagandistické jednotky ministerstva zahraničí Integrity Initiative.

V uniklých spisech Iniciativy je Butkevičius uveden jako klíčový kontakt organizace na Ukrajině v době voleb v roce 2019. O tři roky dříve byl jedním z „doprovodného personálu“ pěti ukrajinských zpravodajských agentů, které Institut pro státnictví vyslal do Londýna, aby britskou armádu informovali o ruských technikách „hybridní války“. Spolu s ním tam byl Vidmantas Eitutis, který v té době školil ukrajinskou armádu k provádění „aktivních kontrarozvědných operací“ v Luhansku.

09

V návrhu sabotáže Kerčského mostu, který si objednal Donnelly, se Ward ptá, zda ruská armáda věděla, jak zranitelný most údajně je, a „jaká protiopatření lze očekávat“ v reakci na jeho zničení (viz obrázek výše).

Bleskový odvetný raketový úder na Ukrajinu z 10. října poskytuje pravděpodobnou odpověď. Je také pravděpodobné, že pokud by se Wardův nástin dodržel, byla by odveta Moskvy ještě smrtonosnější a vystavila by životy bezpočtu Ukrajinců – a Rusů – značnému riziku.

Donnellyho tyto obavy zjevně nezviklaly a prohlásil, že plány jsou „skutečně velmi působivé“.

10

Podobná neúcta ke katastrofickým důsledkům byla patrná i v memorandu, jehož autorem byl Donnelly v březnu 2014 a v němž nastínil „vojenská opatření“, která by Ukrajina měla přijmout po zabrání Krymu Moskvou.

Donnelly v něm uvedl, že „kdybych byl ve vedení, nechal bych realizovat následující opatření„, a obhajoval „zaminování sevastopolského přístavu pomocí automobilového trajektu, zničení stíhaček na krymských letištích, jako gesto, že to myslí vážně, použití velké mikrovlnné protisatelitní zbraně k likvidaci ruských vesmírných zařízení a obrácení se na Západ kvůli dodávkám ropy a plynu„.

Snažím se předat toto poselství,“ uzavřel. Tyto recepty zatím nebyly realizovány, možná proto, že hrozí riziko vyvolání apokalyptické situace. Taková „gesta“ by se totiž rovnala nestoudným provokacím vůči jaderné mocnosti, od níž byla a je ukrajinská ropná a plynová síť určena výhradně k odběru energie.

Přesto se zdá, že Donnelly a jeho okolí by byli rádi, kdyby kvůli Krymu vypukla třetí světová válka. Ve skutečnosti, jak budou i nadále dokazovat další uniklé dokumenty získané serverem The Grayzone, je vyvolání konfliktu mezi Západem a Ruskem již dlouho jedním z jeho konečných cílů.

****

Kit Klarenberg je investigativní novinář, který zkoumá roli zpravodajských služeb při formování politiky a vnímání.

Originál článku a obrázků: The Grayzone
Překlad a úprava obrázků: Admin Nekorektní TOP-CZ