Odhalení: Velká dronová válka Made in USA je řízena i z Německa

Odhalení: Velká dronová válka Made in USA je řízena i z Německa. Zabití civilisté jsou označováni jako „nepřátelé usmrcení v bitvě“. Drony útočí dvakrát – jednou na „cíle“, podruhé na záchranáře a příbuzné shromážděné kolem obětí.

Autor: Jan Běhůnek

Nové dokumenty jednoho whistleblowera (informátora) ukazují, jak chladnokrevně USA se svými drony postupují. S vědomím vlády do toho mělo být zapletené i Německo. Informoval o tom deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Podle slov Baracka Obamy se někdy jednoduše stane „smrtící chyba“. V dubnu tato „chyba“ v Pákistánu potkala Američana Warrena Weinsteina a Itala Giovanni Lo Porto, dva rukojmí teroristické sítě al-Káida. Zemřeli prostřednictvím útoku ozbrojenými drony made in USA. Výběr slov tehdejšího amerického prezidenta jasně ukázal, jak rychle se mohou civilisté stát obětí kontroverzních útoků. Nyní se objevil informátor s tajnými dokumenty, které jsou zveřejněné na internetové stránce The Intercept a ukazují, jak sporný je postup USA v dronové válce. Velký článek o tom přinesl deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dokumenty odhalují jeden zajímavý aspekt, a to je válečnický jazyk. Při plánování a realizaci útoků prostřednictvím dronů se často používají kódová slova nebo zkratky. Útočným dronům se říká ptáci a lidé jsou označeni jako cíle. Když je mise úspěšná, hovoří se jackpotu, obětem útoku se říká Enemy Killed In Action (EKIA). Informace o cílech útoků se zobrazují na baseballových kartách. Je to podobné, jako když se na sběratelských kartách shromažďují osobní údaje o různých sportovcích. Tady jde však o různé cíle, kde se zaznamenávají vzorce chování, inteligence, geografické údaje apod.

Vedle zpravodajské služby CIA dronové útoky provádí také speciální vojenské komando JSOC (Command Special Command Special Operations Command). Celkově se zpravodajské služby drží hesla FFF, to znamená „find, fix, finish“, tedy „najdi, zachyť, ukonči“. Rozhodovací proces probíhá prostřednictvím takzvaného Kill Chain, řetězce od velení, rozhodovacích činitelů, vedoucího místního zásahu až po prezidenta.

Mezi zveřejněnými dokumenty je stránka, která popisuje nastavení řetězce příkazů během dronové války v Jemenu a Somálsku. V jednom konkrétním případě ze začátku roku 2012 začal proces velení v JSOC. Návrh proběhl přes několik generálů a tehdejšího ministra obrany Leona Panetty k poradnímu výboru s tehdejší ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Konečné rozhodnutím leželo na prezidentovi Baracku Obamovi. Podle odhalení na jedno rozhodnutí potřeboval v průměru 58 dní. S jeho souhlasem měla JSOC na provedení operace 60 dnů.

Zákulisní boj o moc

Přesná kritéria, podle kterých se někdo dostane na seznam možného dronového útoku, nejsou dosud veřejně definovaná a dostupná. Pro Obamovu administrativu na začátku musel cíl patřit ke skupině al-Káida nebo k podobné teroristické skupině, která představuje významnou hrozbu pro Spojené státy. Jaké teroristické skupiny USA vytvořily, financovaly a vyzbrojily, nyní ponechme stranou.

Později Obama výběr upřesnil na jedince, kteří byli „trvalou, aktuální hrozbou pro americký lid“ a nemohli být zadrženi. Útok by se uskutečnil pouze tehdy, pokud by „téměř s jistotou“ nebyli zraněni nebo zabiti žádní civilisté.

drony2Americká základna Ramstein v Německu. Foto Wikimedia Commons

Jenže praxe vypadá mnohdy jinak. Z dokumentů rovněž vyplývá, že v průběhu operace Haymaker v severovýchodním Afghánistánu v období od ledna 2012 do února 2013 bylo při dronovém útoku zabito víc než 200 lidí. Podle The Intercept se jen v 35 případech se jednalo o cílené zabití. Během pěti měsíců v operaci Haymaker nebylo 90 procent zabitých označeno za cíl. Armáda oběti hlásila jako „nepřátele usmrcené v bitvě“. Dron často útočí dvakrát, jednou na samotný cíl a později, když se kolem mrtvých a zmrzačených těl shromáždí záchranáři, rodina a příbuzní, zaútočí podruhé.

Kvůli paralelním útokům CIA a armády probíhá mezi zpravodajskou službou a Pentagonem zákulisní boj. Vzhledem k tomu, že CIA byla obviněna z útoků v Afghánistánu a Pákistánu, naléhal Pentagon na informace z webové stránky The Intercept. Chtěl totiž hrát vedoucí úlohu v Jemenu a Somálsku, včetně speciální jednotky nazvané TF 48-4. CIA pak začala zaměřovat na Jemen z nově vytvořené dronové základny v Saúdské Arábii. To vedlo k paralelním konkurenčním cílovým seznamům a vzájemnému obviňování pověřených zástupců obou táborů v Kongresu. V jedné studii si Pentagon stěžuje na příliš málo prostředků na rozšíření svého vlivu.

Dálkově řízené útoky, které jsou považované za velmi efektivní, se často ukázaly jako chybné. Kromě podezřelých teroristů vždy umírají i civilisté.
Všechna data probíhají přes Ramstein

Podle vyjádření vyšetřovací komise NSA hraje v dronové válce ústřední roli základna Ramstein v Německu. „Pokud vím, Ramstein do toho je vždy zapojený,“ řekl bývalý pilot dronů Brandon Bryant. Jako svědek to nyní sdělil vyšetřovací komisi NSA v Berlíně. 29letý Bryant vstoupil do armády před čtyřmi lety a od té doby opakovaně z vnitřních důvodů odhaloval informace.

Bryant víc než pět let pracoval jako Sensor Operator, což je funkce složená z druhého pilota a analytika obrazu, kdy ze Spojených států řídil bojové drony. Útoky, kterých se podle jeho slov zúčastnil, byly v Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Somálsku a Jemenu.

Výbor s předsedou Patrickem Sensburgem (CDU) se zvláště zajímal o to, zda a do jaké míry byla a je dronová válka řízena z Německa. Bryant mimo jiné řekl: „Všechna data, každá bitová informace, která byla přenesena mezi letadlem a posádkou, proběhla přes leteckou základnu Ramstein.“

Vláda o tom věděla

V Ramsteinu je pozemní stanice, kde zaměstnanci v reálném čase prohlížejí videopřenos. Nevydávají však přímo příkazy. Ramstein je jen mezičlánek v řetězci přenosu signálů a dat, možná je také nejslabším článkem. Zda se data, například čísla mobilních telefonů, předávají německé spolkové zpravodajské službě (BND) za účelem nalezení cílů, však Bryant neví.

Zástupci německé vlády o tom všem věděli. „Bylo nám řečeno, že spolupracujeme s vládou,“ řekl Bryant. „Pokud německá vláda zná číslo mobilního telefonu a předá ho americké vládě, tak se může použít k eliminaci cílové osoby.“

Bryant armádu opustil z důvodu vlastního svědomí. „Nabídli mi obrazně celý svět, pokud zůstanu.“ Bryant byl součástí vojenské mašinérie, nyní se z něj stal kritik dronové války. Jeden novinář během slyšení tweetoval: „S operátorem dronů Brandonem Bryantem nakonec do Bundestagu dorazila realita sledování + zabíjení.“

Německo tak není jen oběť vlny válečných uprchlíků. Prostřednictvím vojenské základny Ramstein se na vytváření válek a uprchlíků samo aktivně podílí.

Zdroj: Šifra