Objevují se první trhliny ve vztahu Biden-Zelensky. Ale proč právě teď?

Úvodem k článku: Dne 05. června 2022, jsem zde publikoval článek pod názvem: „Ukrajina je mlýnským kamenem na krku Evropy – Kissinger o válce na UA„. O pár dnů později druhý, podobný článek – „Kissinger a válka na Ukrajině – Posel a pán„. Pokud jste tyto články nečetli, doporučuji si je přečíst a pochopíte jak funguje globalní polittika. Stačilo jediné vystoupení 98 let starého Kissingera a po dvou měsících vše, co bylo na počátku války na UA ze strany USA, začíná být jinak.

Autor: Martin Jay, 04. 08. 2022

Přišel Biden na to, že způsob, jak odvrátit opovržení amerických médií, je vystoupit z války na Ukrajině a podívat se na druhou fázi později?

Mohlo vám to snadno uniknout. Zmínka, poprvé od levicového tisku v USA, který Bidena podporuje, že korupce existuje a je skutečným problémem v administrativě prezidenta Zelenského na Ukrajině.

V článku z pera nejlepšího zahraničního zpravodaje deníku Washington Post a  oceňovaného novináře Thomase L. Friedmana šlo skutečně o naznačení, že vztahy mezi Bidenovým a Zelenského táborem stojí sotva na pevných základech. Možná ani nikdy nebyly. Prozatím se však do systému – prostřednictvím Friedmana – dostává tento narativ, že vztahy nejsou tak docela takové, jak je vnímá většina západních médií.

Načasování je zajímavé, protože už dlouho tvrdím, že USA hledají způsob, jak se od Zelenského distancovat, a dost možná zvažují, jak ho odstranit (třeba i atentátem, který by se dal svést na Rusy). Připravuje si Bidenův tábor tímto článkem půdu pro takový krok?

Friedman označil Zelenského rozhodnutí vyhodit v polovině července generální prokurátorku Irinu Venediktovou a šéfa Státní bezpečnostní služby (SBU) Ivana Bakanova za „legrační obchod, který se děje v Kyjevě“, a dodal, že v amerických médiích zatím neviděl žádné zprávy, které by „přesvědčivě vysvětlovaly“ důvody největšího otřesu v kyjevské vládě od začátku války. Poté nás zasáhne smrtícím výstřelem.

Jako bychom se nechtěli podívat příliš zblízka pod pokličku Kyjeva ze strachu, jakou korupci a lumpárny bychom tam mohli spatřit, když jsme tam tolik investovali, napsal.

Je to snad nějaká narážka? Varuje Biden Zelenského, aby si uklidil na svém dvorku a držel pod pokličkou přeprodej amerických zbraní na černý trh se zbraněmi, což často znamená prodej teroristickým skupinám v Sýrii – nebo to jinak…..

Nebo říká ostatním médiím, že toto je téma, které bychom chtěli, abyste pokračovali? Jistě, začít s Washington Post a využít někoho, jako je Friedman, by byl fajn obratný mediální tah, který by vytvořil impuls k danému tématu, že se úplatky vymykají kontrole. Ale stejně tak by to mohl být erudovaný tah, jak vyslat vzkaz samotnému Zelenskému. To se brzy dozvíme v příštích týdnech.

Je docela dobře možné, že Bidenův tábor věděl o rozprodeji obrovského množství vojenského materiálu vyslaného na Ukrajinu a byl s tím docela spokojen, pokud Zelenský hrál míč v řadě záležitostí, které se točily kolem stejného tématu: Bílý dům rozhoduje o každodenním dění ve válce. To nahrává tisícům satirických memů na sociálních sítích, které Zelenského vykreslují jako jakéhosi sexuálního otroka, doplněného o spodní prádlo z PVC.

Zde je však pět scénářů, které by mohly vysvětlit korupci a přeprodávání zbraní.

  1. Praní špinavých peněz. Biden posílá hardware a Zelenský polovinu z něj prodává na trhu se zbraněmi. Peníze si ponechává Zelenský jménem Bidena. Zelenský je prostě bankovním manažerem Bidena, jehož rodina má v zemi beztak mnoho nejasných obchodů.
  2. Biden ví o tom, že zbraně jsou prodávány dál a Zelenský si ponechává zisky výměnou za to, že si ponechává řadu obchodních transakcí, které tam má Bidenova rodina.
  3. Ukrajinská armáda prodává vybavení a ponechává si zisky sama a Zelenský se toho neúčastní, i když k tomu dává tichý souhlas.
  4. Peníze z přeprodeje zbraní a také peníze amerických daňových poplatníků jsou uloženy na „špinavém bankovním“ účtu, který kontroluje Zelenský a který si Bidenova rodina ponechává pro své vlastní účely.
  5. Bidenův tábor používá tyto zisky k vyzbrojování a financování vlastních teroristických skupin na Blízkém východě nebo v jiných horkých oblastech světa. Tyto špinavé peníze mohou být pro Bidena užitečné přesně stejným způsobem, jakým Reagan v 80. letech použil 30 milionů dolarů od Íránců, které byly částečně použity na financování „Contras“ v Nikaragui.

Přišel Biden na to, že způsob, jak odvrátit opovržení amerických médií, je vystoupit z války na Ukrajině a podívat se na druhou fázi později? Mohl by rychle snížit objem vojenských balíčků a peněz s odvoláním na obavy z odpovědnosti a zároveň nasměrovat média k nové „hrozběČíny, kterou samozřejmě zcela vyfabrikoval on a Pelosiová. Je to scénář, který je výhodný pro všechny, kdy může pokračovat v cpaní desítek miliard z peněz amerických daňových poplatníků do vojensko-průmyslového komplexu, o němž by se někteří skeptičtí šťouralové mohli domnívat, že jemu a jeho rodině na oplátku poskytuje obrovské výpalné – a zároveň se snaží americké veřejnosti namluvit, že probíhá vojenský střet s Čínou a on sám zachraňuje Ameriku? To by ho mělo pěkně vynést až do poloviny volebního období a voliči si možná nevšimnou, že benzín stojí 5 dolarů za galon a Amerika je v nejhlubší recesi od roku 1929, že? Velmi pozorně sledujte, jak se nyní američtí novináři pomalu obracejí proti Zelenskému a začínají se na jeho vládu a činy dívat jasnějšími, nerůžovými brýlemi. „Štěpení“ se brzy stane novým tématem Ukrajiny pro západní média. Už bylo na čase.

****

Martin Jay je oceňovaný britský novinář působící v Maroku, kde je korespondentem deníku The Daily Mail (Velká Británie), který dříve informoval o tamním arabském jaru pro CNN a Euronews. Od roku 2012 do roku 2019 působil v Bejrútu, kde pracoval pro řadu mezinárodních mediálních titulů, včetně BBC, Al Jazeera, RT, DW, a také jako nezávislý zpravodaj pro britský Daily Mail, The Sunday Times a TRT World. Jeho kariéra ho přivedla k práci v téměř 50 zemích v Africe, na Středním východě a v Evropě pro řadu významných mediálních titulů. Žil a pracoval v Maroku, Belgii, Keni a Libanonu.

Originál článku: Strategic Culture Foundation
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

podpora2