Nový Zéland představil plán na zdanění kravských prdů

Redakce Rossia Today

Vláda Nového Zélandu navrhla plán na zdanění skleníkových plynů produkovaných hospodářskými zvířaty v naději na snížení emisí uhlíku v rámci desetileté iniciativy na ochranu klimatu, a to navzdory hlasité kritice ze strany zemědělských organizací.

Premiérka Jacinda Ardernová oznámila návrh v úterý ráno a uvedla, že tento plán je vůbec prvním pokusem svého druhu, díky němuž by Nový Zéland mohl v příštím desetiletí dosáhnout svých cílů v oblasti snižování emisí metanu.

Žádná jiná země na světě zatím nevyvinula systém stanovení cen a snižování zemědělských emisí, takže naši zemědělci budou těžit z toho, že jsou první na řadě,“ řekla a dodala: „Snížení emisí pomůže novozélandským zemědělcům být nejen nejlepšími na světě, ale i nejlepšími pro celý svět.“

Podle návrhu by ti zemědělci, kteří splňují prahové hodnoty pro velikost stáda a používání hnojiv, museli platit poplatek za metan a oxid dusný, které jejich dobytek produkuje, což by si vysloužilo nelichotivý, i když poněkud zavádějící název „daň z prdění“ (většina metanu z krav se uvolňuje ve formě říhání).

Pokud bude plán do konce roku schválen, daň by se začala platit již v roce 2025 a vybírala by se jednou za rok až tři roky. Přesné částky ještě nebyly stanoveny.

Podle vlády by příjmy z daní byly věnovány na výzkum a vývoj zejméa ekologických technologií a také na pobídkové platby pro zemědělce, jež začnou používat ekologické postupy.

Tento systém je součástí dlouhodobého cíle dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí uhlíku, ale již se setkal s odsouzením ze strany místních skupin zemědělců a opozičních zákonodárců.

Federace farmářů, významná lobbistická skupina, uvedla, že tento návrh daně „vyrve vnitřnosti malým městům na Novém Zélandu“ a na „místech, kde dříve byly farmy, se objeví stromy“.

„Federace farmářů je hluboce znepokojena vládním přístupem k … návrhu a obává se o budoucnost našich členů,“ uvedl národní prezident skupiny Andrew Hoggard.

Obavy vyjádřily také organizace Beef and Lamb New Zealand a DairyNZ, přičemž druhá jmenovaná organizace uvedla, že úterní oznámení je sice „dalším krokem“ směrem k novému systému, ale že je ještě třeba udělat mnoho práce, aby „to bylo pro zemědělce správně“.

Vzhledem k tomu, že téměř polovina emisí skleníkových plynů na Novém Zélandu je spojena se zemědělským odvětvím, které se může pochlubit přibližně 10 miliony kusů skotu a 26 miliony ovcí, byly podobné návrhy na „daň z prdu“ předloženy již v minulosti. Iniciativa z roku 2003 se však setkala s velkým odporem zemědělců z celé země, což vyvolalo masivní protesty, při nichž se v ulicích Wellingtonu sešly stovky lidí, z nichž někteří si s sebou přivedli krávy a traktory.

Nedávno uspořádali zemědělci v Nizozemsku rozsáhlé demonstrace na protest proti podobným emisním daním a zablokovali řadu skladů supermarketů, přičemž se střetli s policií. Tyto protesty pokračují a minulý měsíc bylo několik zemědělců zatčeno poté, co zaparkovali šest traktorů na ulici v Haagu a odmítli odjet.

Originál článku a foto: Rossia Today
Překlad a úprava obrázku: Admin Nekorektní TOP-CZ

PS – Poznámka Admina. Ti lidi z vládních vrstev na celém světě, jsou doopravdy tak zblblí, nebo to dělají schválně. No u této premiérky se není čemu divit. Je jednou z aktivních studentek „Young Global Leaders“ – školy pro vyvolené Klause Schwaba. Tak jen čekám, kdy to příijde z NZ do EU.

2 KOMENTÁŘE

  1. Jakou daň zaplatí USA za 54 mil tun metanu z odstřeleného Nord sreamu? Na to množství by krávy celého světa mohly prdět ještě 300 let.

Comments are closed.