Autor: Whitney Webb
DARPA nedávno, před nedávným výskytem koronaviru, vynaložila miliony na výzkum zahrnující netopýry a koronaviry, jakož i na genové úpravy „biologických zbraní. Nyní byli „strategičtí spojenci“ agentury vybráni k vývoji vakcíny založené na genetickém materiálu, která zastaví potenciální epidemii.
WASHINGTON DC – V posledních týdnech se obavy z výskytu nového koronaviru v Číně exponenciálně zvýšily, protože média, odborníci a vládní úředníci na celém světě se otevřeně obávají, že se tato nová nemoc může vyvinout v globální pandemii.
Vzhledem k tomu, že obavy o budoucnost probíhajícího ohniska vzrostly, roste také počet teorií spekulujících o původu ohniska, z nichž mnohé obviňují řadu státních aktérů nebo kontroverzních miliardářů. To nevyhnutelně vedlo ke snahám omezit „dezinformace“ související s vypuknutím koronaviru jak z hlavních mediálních zdrojů, tak i z hlavních sociálních mediálních platforem.
Přestože mnoho z těchto teorií jsou jasně spekulativní, existují také ověřitelné důkazy týkající se nedávného zájmu jedné kontroverzní americké vládní agentury o nové koronaviry, konkrétně ty, které jsou přenášeny z netopýrů na člověka. Tato agentura, „Agentura pro obranný výzkum Pentagonu“ (DARPA), začala utrácet miliony za takový výzkum v roce 2018 a některé z těchto studií financovaných Pentagonem byly provedeny ve známých amerických laboratořích pro biologické zbraně sousedících s Čínou a vyústily v objev desítek nových koronavírusů kmenů stejně jako vloni v dubnu. Kromě toho vazby hlavní laboratoře pro biodefense Pentagonu na virologický institut ve Wu-hanu v Číně – kde se věří, že současné ohnisko začalo – nebyly dosud v médiích v anglickém jazyce publikovány.
I když zůstává zcela neznámo, co způsobilo ohnisko, podrobnosti o DARPA a nedávném experimentu s Pentagonem jsou jasně ve veřejném zájmu, zejména s ohledem na to, že samotné společnosti, které se nedávno rozhodly vyvinout vakcínu pro boj proti ohnisku koronaviru, jsou samy o sobě strategickými spojenci DARPA. Nejen to, ale tyto společnosti podporované DARPA vyvíjejí kontroverzní vakcíny proti DNA a mRNA pro tento konkrétní kmen koronavirů, což je kategorie vakcín, která dosud nebyla ve Spojených státech pro humánní použití schválena.
S rostoucími obavami z pandemického potenciálu koronaviru však tyto vakcíny půjdou na trh pro veřejné použití, takže je důležité, aby si veřejnost byla vědoma nedávných experimentů společnosti DARPA o technologiích koronavirů, netopýrů a genů a jejich širších důsledků. .
Zkoumání nedávného příběhu o Wuhan Biologické zbraní
Vzhledem k tomu, že v posledních týdnech převládla epidemie koronaviru, několik médií podporovalo tvrzení, že hlášené epicentrum ohniska ve Wu-hanu, bylo nedaleko od místa laboratoře údajně navázané na program čínské vlády pro biologickou válku.
Po dalším prozkoumání zdrojů tohoto vážného tvrzení, však tato předpokládaná propojení mezi ohniskem a údajným čínským programem pro biologické zbraně, pocházejí ze dvou vysoce pochybných zdrojů.
Například prvním zdrojem, který podal tuto zprávu, bylo „Radio Free Asia„, americkou vládou financovaný mediální výstup zaměřený na asijské publikum, které dříve tajně provozovala CIA a které New York Times pojmenovaly jako klíčovou součást celosvětové propagandistické sítě. Ačkoli v současnosti již není provozováno přímo CIA, je nyní řízeno vládou a financováno Radou guvernérů (BBG), která odpovídá přímo ministru zahraničí Mike Pompeovi, jenž byl ředitelem CIA bezprostředně před jeho současným místem v čele ministerstva zahraničí.
Jinými slovy, Radio Free Asia a další BBG spravované mediální výstupy jsou legálními kanály propagandy vlády USA. Zejména byl v roce 2013 zrušen dlouhodobý zákaz domácího použití propagandy vlády USA vůči občanům USA, přičemž oficiální zdůvodnění umožnilo vládě „účinně komunikovat důvěryhodným způsobem“ a lépe bojovat proti „al-Kádě a dalším“ extremistům. “
Když se vracíme k tomuto tématu, v nedávné zprávě Rádia Svobodná Asie o údajném původu ohniska, které je spojeno s čínským státem spojeným virologickým střediskem, citoval pouze Ren Ruihong, bývalý vedoucí oddělení lékařské pomoci v čínském Červeném kříži. Ruihong byl citován jako odborník v několika zprávách Radia Free Asia o vypuknutí nemocí v Číně, ale nebyl citován jako odborník v žádném jiném médiu v anglickém jazyce.
Ruihong v Radio Free Asia sdělil:
„Je to nový typ mutantního koronavírusu. Nezveřejnili genetickou sekvenci, protože je vysoce nakažlivá … Technologie genetického inženýrství se dostala do takového bodu a Wuhan je domovem virového výzkumného centra, které je pod záštitou. Čínské akademie věd, což je nejvyšší úroveň výzkumného zařízení v Číně.“
Přestože Ruihong přímo neřekl, že čínská vláda v zařízení Wuhan vyráběla biologické zbraně, naznačil, že genetické experimenty v zařízení mohly mít za následek vytvoření tohoto nového „mutanta koronaviru“ ve středu ohniska.
Vzhledem k tomu, že společnost Radio Free Asia a její jediný zdroj spekulovali o vazbách čínské vlády na vytvoření nového koronaviru, Washington Times to brzy vzal mnohem dále ve zprávě s názvem Virus Wuhan zasažený virem má dvě laboratoře spojené s čínským programem biologického boje. Tento článek, podobně jako dřívější zpráva Radio Free Asia, cituje jediný zdroj tohoto tvrzení, bývalého izraelského specialistu na biologickou výměnu informací z tajných zdrojů, Dany Shohama.
Přesto Shoham, ani po přečtení článku přímo nepotvrdil tvrzení uvedené v titulku článku, protože pouze řekl Washington Times, že: „Některé laboratoře ústavu (Wu-han) se pravděpodobně zapojily, pokud jde o výzkum a vývoj čínských biologických zbraní přinejmenším kolaterálně, ale ne jako hlavní zařízení pro sladění čínských BW. “
Zatímco Shohamova tvrzení jsou jasně spekulativní, je předpoklad, že by se Washington Times vůbec neobtěžoval citovat, zejména vzhledem ke klíčové úloze, kterou hrál při prosazování falešných tvrzení, že útoky Anthraxem v roce 2001 byly dílem iráckého Saddáma Husajna. Shohamova tvrzení o irácké vládě a antraxu, které byly použity k posílení případu invaze do Iráku v roce 2003, se ukázaly jako zcela nepravdivé, protože bylo zjištěno, že Irák nemá ani chemické ani biologické „zbraně hromadného ničení“, jak tvrdil Shoham.
Kromě Shohamovy vlastní historie vytváření podezřelých tvrzení, je také třeba poznamenat, že předchozí Shohamův zaměstnavatel, izraelské vojenské zpravodajství, má zajímavou minulost s biologickými zbraněmi. Například na konci 90. let bylo několika zdroji uvedeno, že Izrael je v procesu vývoje genetické biologické zbraně, která by se zaměřila na Araby, konkrétně na Iráčany, ale Izraelským židům by neublížila.
Vzhledem k pochybné minulost Shohama a jasně spekulativní povaze obou zdrojů, zpráva v Radio Free Asia a článek v Washington Times je zvlášť zajímavé, proč se tyto zdroje v poslední době vynořily:
Jeden zlověstný znak, řekl americký představitel, je, že falešné zprávy od vypuknutí epidemie začaly před několika týdny na čínském internetu, které tvrdí, že virus je součástí amerického spiknutí o šíření biologických zbraní. To by mohlo znamenat, že Čína připravuje odbytiště propagandy, aby čelila budoucím důkazům, že nový virus unikl z jedné z Wu-hanských civilních nebo obranných výzkumných laboratoří.
Jak je však vidět v tomto článku, obvinění, že koronavirus unikl z laboratoře spojené s Čínou, je sotva budoucí obvinění, protože Washington Times i Radio Free Asia již toto tvrzení uvádějí. Namísto toho tato pasáž naznačuje, že zprávy v Rádiu Svobodná Asia a ve Washingtonu Times, byly reakcí na tvrzení, která v Číně kolují, že ohnisko je spojeno s „americkým spiknutím o šíření bilogických zbraní“.
Ačkoli většina médií v angličtině dosud neprozkoumala takovou možnost, existují značné podpůrné důkazy, které si zaslouží zkoumání. Například nejenom americká armáda, včetně kontroverzní výzkumné složky – Agentura pro obranný výzkumný výzkum (DARPA), nedávno financovala studie v Číně a poblíž ní, které objevily nové mutantní koronaviry pocházející z netopýrů, ale Pentagon se také nedávno začal zabývat myšlenkou o možném použití netopýrů jako biologických zbraní.
Netopýři jako biologické zbraně
Vzhledem k tomu, že pokračující ohnisko koronaviru soustředěné v Číně se rozšířilo do dalších zemí a je obviňováno z rostoucího počtu úmrtí, objevil se konsenzus, že tento konkrétní virus, v současnosti klasifikovaný jako „nový koronavirus“, jeho zdroj je údajně od netopýrů a byl přenášen na lidi ve Wu-han prostřednictvím trhu s mořskými plody, kde se také obchodovalo s exotickými zvířaty. Takzvané „mokré“ trhy, jako ten ve Wu-hanu, byly v minulosti obviňovány z minulých smrtelných ohnisek koronaviry v Číně, jako bylo například vypuknutí těžkého akutního respiračního syndromu (SARS) v roce 2003.
Kromě toho jedna předběžná studie o koronaviru zodpovědném za současné ohnisko zjistila, že receptor, enzym konvertující angiotensin 2 (ACE2), je nejen stejný jako ten, který používá koronavirus SARS, ale že východní Asiaté vykazují mnohem vyšší poměr plicních buněk, které exprimují tento receptor, než ostatní etnikum (kavkazské a afroamerické) zahrnuté do studie. Taková zjištění jsou však předběžná a velikost vzorku je příliš malý na to, aby z těchto předběžných údajů vyplynuly jakékoli konečné závěry.
Před dvěma lety začaly mediální zprávy diskutovat o náhlém znepokojení Pentagonu, že netopýři mohou být použity jako biologické zbraně, zejména při šíření koronaviry a dalších smrtelných chorob. Washington Post tvrdí, že zájem Pentagonu při vyšetřování možného využití netopýrů šířit smrtelné nemoci byl z důvodu údajných ruských úsilí, aby učinily totéž. Tato tvrzení týkající se tohoto ruského zájmu o použití netopýrů jako biologických zbraní však pocházejí z 80. let, kdy se Sovětský svaz zapojil do tajného výzkumu viru Marburg, který se ale netýkal netopýrů a který skončil kolapsem Sovětského svazu v roce 1991.
Stejně jako většina kontroverzních výzkumných programů Pentagonu, i netopýři jako výzkum biologických zbraní byly definovány jako defenzivní a to i přesto, že nebyla uznána žádná bezprostřední hrozba týkající se biologicky vyprodukovaných netopýrů. Nezávislí vědci však nedávno obvinili Pentagon, zejména jeho výzkumnou skupinu DARPA, z toho, že tvrdí, že je zapojen do výzkumu, který říká, že je „defenzivní“, ale ve skutečnosti je „útočný“.
Nejnovějším příkladem tohoto programu byl program DARPA „Insect Allies“, který se oficiálně snaží chránit americkou zemědělskou potravu dodáváním ochranných genů rostlinám prostřednictvím hmyzu, a je zodpovědný za přenos většiny virů rostlin, čímž zajišťuje podle zpráv DARPA i médií „bezpečnost jídla v případě velké hrozby.“
Skupina respektovaných nezávislých vědců však odhalila v rozborové analýze, že cílem programu „Insect Allies“, daleko od „defenzivního“ výzkumného projektu, bylo vytvořit a dodat „novou třídu biologických zbraní“. Vědec Richard Guy Reeves z Institutu Maxe Plancka pro evoluční biologii v Německu, napsal článek v časopise Science a varoval, že program DARPA – který používá hmyz jako prostředek pro horizontální genetické alterace prostředí (HEGAAS) – byl ve skutečnosti vyvinut jako způsob použití HEGAA pro útočné účely.
Ať už je skutečnou motivací Pentagonu náhlá a nedávná obava z toho, že jsou netopýři používány jako prostředek pro biologické zbraně, utratila americká armáda, v posledních několika letech, miliony dolarů na financování výzkumu netopýrů, smrtelných virů, které mohou nést – včetně koronavirů – a jak jsou tyto viry přenášeny z netopýrů na člověka.
Například DARPA utratila v roce 2018 10 milionů dolarů na projekt pro odhalení složitých příčin virů přenášených netopýry, což způsobuje obavy mezi globálními zdravotnickými činiteli. Další výzkumný projekt podpořený DARPA i NIH kde vědci v Colorado State University zkoumají koronaviry, které způsobují respirační syndrom Středního východu (MERS) u netopýrů a velbloudů „k pochopení úlohy těchto hostitelů při přenosu nemocí na člověka“. Další americké studie financované z USA, podrobněji diskutované později v této zprávě, objevily několik nových kmenů nových koronavirů nesených netopýry, a to jak v Číně, tak v zemích sousedících s Čínou.
Mnoho z těchto nedávných výzkumných projektů souvisí s programem DARPA „Preventing Emerging Patoggenic Threats“ (PREEMPT), který byl oficiálně vyhlášen v dubnu 2018. PREEMPT se zaměřuje konkrétně na zvířecí zdroje nemocí, konkrétně netopýry, a DARPA dokonce uvádí ve své tiskové zprávě v programu že „si je vědoma citlivosti na biologickou bezpečnost, která by mohla být ohrožena“ v důsledku povahy výzkumu.
Oznámení DARPA o PREEMPTu přišlo jen pár měsíců poté, co se americká vláda rozhodla kontroverzně ukončit moratorium na takzvané studie „zisk z funkce“ zahrnující nebezpečné patogeny. VICE News vysvětlil studie „gain-of-function“ (zisku z funkce) následovně:
Tento typ výzkumu, který se nazývá „zisková funkce“, je údajně o pokusu zůstat o krok napřed před přírodou. Díky tomu, že jsou viry více patogenní a snadno přenosné, vědci jsou schopni studovat, jak se tyto viry mohou vyvíjet a jak genetické změny ovlivňují způsob, jakým virus interaguje s hostitelem.Na základě těchto informací se vědci mohou pokusit předcházet přirozenému výskytu těchto vlastností vývojem antivirových léků, které jsou schopny zabránit pandemii.
Kromě toho, zatímco jak program DARPA PREEMPT, tak otevřený zájem Pentagonu o netopýry, protože biologické zbraně byly vyhlášeny v roce 2018, americká armáda – konkrétně v „Programu kooperativní redukce hrozeb“ ministerstva obrany, zahájila financování výzkumu netopýrů a smrtelných patogenů, včetně koronavirů MERS a SARS, již
v roce 2017. Jedna z těchto studií, byla zaměřena na „Bat-Borne Zoonotic Disease Emergence in Western Asia“, (Netopýři nesené nemoci vzniklé v západní Asii) a zahrnovala Lugarské centrum v Gruzii, identifikované bývalými gruzínskými vládními úředníky, ruskou vládou a nezávislou vyšetřovací novinářkou Dilyanou Gaytandzhieva, jako skrytá americká laboratoř pro biologické zbraně.
Je také důležité poukázat na skutečnost, že klíčové laboratoře americké armády zahrnující studium smrtících patogenů, včetně koronavirů, Ebola a dalších, byly náhle uzavřeny loni v červenci poté, co Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) poukázalo na nedostatečnou biologickou bezpečnost v zařízení.
Americký lékařský výzkumný ústav infekčních nemocí (USAMRIID) ve Fort Detrick v Marylandu – hlavní laboratoř americké armády pro výzkum „biologické obrany“ od konce 60. let – byl nucen zastavit veškerý výzkum, který vedl s řadou smrtelných patogenů poté, co CDC zjistilo, že jí chyběly „dostatečné systémy pro dekontaminaci odpadních vod“ z laboratoří s nejvyšším stupněm bezpečnosti a neschopnost personálu dodržovat bezpečnostní postupy. Zařízení obsahuje laboratoře biologické bezpečnosti úrovně 3 i úrovně 4. I když není známo, zda v té době probíhaly experimenty zahrnující koronaviry, USAMRIID byl nedávno zapojen do výzkumu, který vyplynul z nedávného znepokojení Pentagonu ohledně používání netopýrů jako biologických zbraní.
Rozhodnutí o uzavření USAMRIID vyvolalo překvapivě malé mediální pokrytí, stejně jako překvapivé rozhodnutí CDC umožnit problémovému zařízení „částečně obnovit“ výzkum koncem loňského listopadu, přestože zařízení nebylo a stále není „plně funkční. Problematický záznam o bezpečnosti v těchto zařízeních je obzvláště znepokojivý s ohledem na nedávné propuknutí koronaviru v Číně. Jak tato zpráva odhalila, je to proto, že USAMRIID má desetileté a úzké partnerství s Institutem lékařské virologie University of Wu-han, který se nachází v epicentru současného ohniska.
Pentagon ve Wu-hanu?
Kromě nedávných výdajů americké armády a zájmu o používání netopýrů jako biologických zbraní stojí za to prozkoumat také nedávné studie, které armáda financovala ohledně netopýrů a „nových koronavirů“, jako jsou studie s nedávným ohniskem, ke kterým došlo v rámci nebo v těsné blízkosti Číny.
Například jedna studie provedená v jižní Číně v roce 2018 vyústila v objevení 89 „nových netopýřích koronavírusových“ kmenů, které používají stejný receptor jako koronavírus známý jako Middle East Respiratory Syndrome (MERS). Tato studie byla společně financována ministerstvem pro vědu a technologii čínské vlády, USAID – organizací, která byla údajně považována za krytí pro americké zpravodajské služby a americkým národním institutem zdraví – který spolupracoval s CIA i Pentagonem na infekčních chorobách a výzkumu biologických zbraní.
Autoři studie také zjistili kompletní genomy pro dva z těchto kmenů a také poznamenali, že stávající MERS vakcíny by byly neúčinné při cílení na tyto viry, což by vedlo k tomu, že by jeden měl být vyvinut předem. K tomu ale nedošlo.
Další studie financovaná vládou USA, která objevila stále více nových kmenů „nového netopýřího koronaviru“, byla zveřejněna teprve loni. S názvem Objev a charakterizace nových netopýřích línii koronavirů z Kazachstánu zaměřená na faunu netopýrů ve střední Asii, která spojuje Čínu s východní Evropou a nové linie netopýřích koronavirů objevené během studie byly úzce spjaty s netopýřími koronaviry z Číny, Francie, Španělska a Jižní Afriky, což naznačuje, že společná cirkulace koronavirů je běžná u více druhů netopýrů s překrývajícími se geografickými distribucemi. Jinými slovy, koronaviry objevené v této studii, byly identifikovány v populacích netopýrů, které migrují mezi Čínou a Kazachstánem, mezi jinými zeměmi a úzce souvisí s netopýří koronaviry v několika zemích, včetně Číny.
Studie byla plně financována ministerstvem obrany USA, konkrétně Agenturou pro snižování obranných hrozeb (DTRA), v rámci projektu zkoumajícího koronaviry podobné MERS, jako je výše uvedená studie z roku 2018. Kromě financování této studie z roku 2019 stojí za povšimnutí i instituce zapojené do provádění této studie vzhledem k jejich vlastním úzkým vazbám na americkou armádu a vládu.
Autoři studie jsou spojeni buď s Kazachstánským výzkumným ústavem pro problémy biologické bezpečnosti a / nebo s Duke University. Výzkumný ústav pro problémy biologické bezpečnosti, přestože je oficiálně součástí kazašského Národního centra pro biotechnologie, obdržel miliony od vlády USA, z nichž většina pochází z programu Pentagonu pro spolupráci při snižování hrozeb. Je to úřední kazašský vládní depozitář „vysoce nebezpečných infekcí zvířat a ptáků, s kolekcí 278 patogenních kmenů 46 infekčních chorob.“ Je součástí sítě „biologických zbraní Labagon“ financovaných Pentagonem v celé středoasijské zemi, která hraničí s oběma největšími konkurenčními státy USA – Čínou a Ruskem.
Zapojení Duke University, (Duke University je světoznámá soukromá univerzita v Durhamu v americkém státě Severní Karolína), do této studie je také zajímavé, protože Duke je klíčovým partnerem programu DARPA Pandemic Prevention Platform (P3), který se oficiálně zaměřuje na „dramatické urychlení objevování, integraci, předklinické testování a výrobu lékařských protiopatření proti infekčním onemocněním. “První krok programu Duke / DARPA zahrnuje objev potenciálně ohrožujících virů a vývoj metod pro podporu šíření virů, aby mohl být virus použit pro navazující studie.
Duke University je také společným partnerem čínské univerzity Wu-han, (kde začalo současné vypuknutí koronaviru), což mělo za následek otevření univerzity Duke Kunshan v Číně v roce 2018. Zejména čínská univerzita Wu-han – kromě svého partnerství s Dukem – zahrnuje také multilaboratorní Ústav lékařské virologie, který od 80. let úzce spolupracuje s Lékařským výzkumným ústavem pro infekční choroby americké armády, podle jejich webových stránek. Jak již bylo uvedeno, zařízení USAMRIID v USA bylo loni v červenci odstaveno z důvodu nedodržení zásad biologické bezpečnosti a správného postupu likvidace odpadu, koncem loňského listopadu však bylo možné některé experimenty částečně obnovit.
Temná historie Pentagonu v bakteriologické válce
Americká armáda má znepokojivou minulost, když používala nemoce jako zbraň během válečných dob. Jedním z příkladů bylo americké použití válečků proti bakteriím během korejské války, kdy bylo použito na Severní Koreu a Čínu tím, že z letadel uprostřed noci byl vypouštěn nemocný hmyzy a hraboši nesoucí různé patogeny, včetně bubonického moru a hemoragické horečky. Přes horu důkazů a svědectví amerických vojáků zapojených do tohoto programu, americká vláda a armáda odmítly odpovědnost a nařídily zničení příslušné dokumentace.
V době po druhé světové válce se objevily další příklady amerického výzkumu zaměřeného na vývoj biologických zbraní, z nichž některé nedávno získaly pozornost médií. Jeden takový příklad nastal letos v červenci, kdy americká sněmovna reprezentantů požadovala od americké armády informace o jejích minulých snahách o použití hmyzu a lymské choroby v letech 1950 až 1975.
USA prohlašují, že od roku 1969 nevyráběly útočné biologické zbraně, což bylo dále podporováno ratifikací Úmluvy o biologických zbraních USA (BWC), která vstoupila v platnost v roce 1975 v USA, ale existují rozsáhlé důkazy o tom, že USA od té doby tajně zkoumají a vyvíjí takové zbraně, z nichž většina byla vedena v zahraničí a zadávána soukromým společnostem, ale stále je financována americkou armádou. Několik vyšetřovatelů, včetně Dilyany Gaytandzhievy, dokumentovalo, jak USA produkují smrtelné viry, bakterie a další toxiny v zařízeních mimo USA, z nichž je mnoho ve východní Evropě, Africe a jižní Asii, v jasném porušení BWC.
Kromě vlastního vojenského výzkumu, neokonzervativní think tank, nyní zaniklý projekt pro nové americké století (PNAC), otevřeně propagoval použití geneticky modifikovaných biologických zbraní specifických pro rasy jako „politicky užitečného nástroje“. V jednom nejkontroverznějším dokumentu think tanku s názvem Obnova americké obrany, existuje několik pasáží, které otevřeně diskutují o užitečnosti biologických zbraní, včetně následujících vět:
Boj se pravděpodobně uskuteční v nových dimenzích: ve vesmíru,„ kyberprostoru “ a možná ve světě mikrobů… pokročilé formy biologické války, které mohou „zacílit “ na specifické genotypy, mohou transformovat biologickou válku z říše teroru na politicky užitečný nástroj.
Ačkoli mnoho členů PNAC bylo prominentních ve správě George W. Bushe, mnoho z jeho více kontroverznějších členů se znovu dostalo do politicky významných funkcí v Trumpové administratívě.
Několik let po zveřejnění „Obnovy americké obrany“ vydalo americké letectvo dokument nazvaný Biotechnologie: Genetically Engineered Pathogens(Biotechnologie: Geneticky upravené patogeny, který obsahuje následující pasáž:
Skupina JASON, složená z akademických vědců, sloužila jako technický poradce americké vládě.“ Jejich studie vytvořila šest širokých tříd geneticky modifikovaných patogenů, které by mohly představovat vážnou hrozbu pro společnost. Mezi ně patří, ale nejsou na ně omezeny, binární biologické zbraně, značkové geny, genová terapie jako zbraň, tajné viry, neměnící se hostitele a značková onemocnění.
Obavy z pokusů Pentagonu s biologickými zbraněmi získaly obnovenou mediální pozornost, zejména poté, co bylo v roce 2017 odhaleno, že DARPA byla nejlepším donorem kontroverzní technologie „genové jednotky“, která má schopnost trvale měnit genetiku celé populace a přitom zacílit na ostatní. Nejméně dvě studie DARPA využívající tuto kontroverzní technologii byly podle mediálních zpráv klasifikovány a zaměřeny na potenciální vojenské použití technologie genových jednotek a jejich yužití v zemědělství.
K odhalení došlo poté, co organizace s názvem ETC získala více než 1 000 e-mailů o zájmu armády o technologii v rámci zákona o poskytnutí informací (FOIA). Společný ředitel skupiny ETC Jim Thomas sdělil, že tato technologie může být použita jako biologická zbraň:
Genové jednotky jsou výkonnou a nebezpečnou novou technologií a potenciální biologickou zbraní, by mohly mít katastrofální dopady na mír, bezpečnost potravin a životní prostředí, zejména pokud budou zneužity. Skutečnost, že vývoj genové jednotky je nyní financován a strukturován americkou armádou, vyvolává alarmující otázky o celé této oblasti.
Ačkoli přesná motivace vojenského zájmu o tuto technologii není známa, Pentagon byl donucen přiznat skutečnosti, že věnuje velkou část svých zdrojů k omezování toho, co považuje za dvě největší hrozby americké vojenské hegemonii: Rusko a Čínu. Čína byla za největší hrozbu označena několika úředníky Pentagonu, včetně Johna Rooda, nejvyššího poradce Pentagonu pro obrannou politiku, který označil Čínu v Aspen Security Fórum loni v červenci, za největší hrozbu „našemu způsobu života ve Spojených státech“.
Protože Pentagon začal přepracovávat svou politiku a výzkum směrem k dlouhé válce s Ruskem a Čínou, ruská armáda obvinila americkou armádu z krádeže DNA od ruských občanů jako součásti skrytého programu biologických zbraní, což je obvinění, které Pentagon neúnavně popírá. Generálmajor Igor Kirillov, šéf ruské vojenské radiační, chemické a biologické ochranné jednotky, který tato obvinění učinil, rovněž tvrdil, že USA vyvíjely takové zbraně v těsné blízkosti ruských a čínských hranic.
Čína obvinila americkou armádu z krádeží DNA od čínských občanů se špatnými úmysly, například když bylo 200 000 čínských zemědělců použito ve 12 genetických experimentech bez jejich souhlasu. Tyto experimenty provedli vědci z Harvardu jako součást projektu financovaného vládou USA.
Darpa a její partneři se rozhodli vyvinout vakcínu proti koronavirům
Minulý čtvrtek Koalice pro inovace připravenosti na epidemii (CEPI) oznámila, že bude financovat tři samostatné programy s cílem podpořit vývoj vakcíny pro nový koronavirus zodpovědný za současné ohnisko.
CEPI – která se představuje jako „partnerství veřejných, soukromých, filantropických a občanských organizací, které budou financovat a koordinovat vývoj očkovacích látek proti ohrožení veřejného zdraví s vysokou prioritou“ – bylo založeno v roce 2017 vládami Norska a Indie spolu se Světovým ekonomickým fórem a Nadaci Billa a Melindy Gatesové. Jeho obrovské financování a úzké propojení s veřejnými, soukromými a neziskovými organizacemi umožnilo financovat rychlé vytváření vakcín a široce je distribuovat.
Nedávné oznámení CEPI odhalilo, že bude financovat dvě farmaceutické společnosti – Inovio Pharmaceuticals a Moderna Inc. – a také australskou University of Queensland, která se stala partnerem CEPI začátkem minulého roku. Zejména dvě vybrané farmaceutické společnosti mají úzké vazby a strategické partnerství s DARPA a vyvíjejí vakcíny, které kontroverzně zahrnují genetický materiál a úpravu genů. University of Queensland má také vazby na DARPA, ale tyto vazby nesouvisejí s univerzitním biotechnologickým výzkumem, ale spíše s inženýrstvím a vývojem raket.
Například mezi největší investory Inovio Pharmaceuticals patří DARPA a Agentura pro snižování obranných hrozeb Pentagonu (DTRA a společnost obdržela miliony dolarů v grantech od DARPA, včetně grantu ve výši 45 milionů USD na vývoj vakcíny proti Ebole. Inovio se specializuje na vytváření imunoterapií DNA a DNA vakcín, které obsahují geneticky upravenou DNA, jenž způsobuje, že buňky příjemce produkují antigen a mohou trvale změnit DNA člověka. Inovio dříve vyvinulo DNA vakcínu proti viru Zika, ale doposud žádná DNA vakcína nebyla schválena pro použití u lidí ve Spojených státech. Inovio také nedávno získalo více než 8 milionů dolarůod od americké armády pro vývoj malé, přenosné intradermálního zařízení pro dodávání DNA vakcín společně vyvinutých Inovio a USAMRIID.
Grant CEPI na boj proti koronaviru se však může změnit, protože konkrétně financuje úsilí společnosti Inovio pokračovat ve vývoji své DNA vakcíny pro koronavirus, který způsobuje MERS. Práce na vakcíně MERS společnosti Inovio začala v roce 2018 ve spolupráci s CEPI v hodnotě 56 milionů dolarů. V současné době vyvíjená vakcína používá platformu „Inovio’s DNA Medicines platform“ pro dodávání optimalizovaných syntetických antigenních genů do buněk, kde jsou přeloženy do proteinových antigenů, které aktivují imunitní systém jedince a program je v partnerství s US Army Medical Research Institute of Infectious Diseases (USAMRIID) ) a NIH. Tento program v současné době prochází testováním na Středním východě.
Spolupráce společnosti Inovio s americkou armádou v oblasti vakcín proti DNA není nic nového, protože jejich minulá snaha o vývoj vakcíny proti DNA pro virus Ebola i Marburg byla také součástí toho, co generální ředitel společnosti Inovio Dr. Joseph Kim označil za svůj „aktivní program biologické ochrany“, který získal několik grantů od Ministerstva obrany, Agentury pro snižování obranných hrozeb (DTRA), Národního institutu pro alergické a infekční nemoci (NIAID) a dalších vládních agentur.
Zájem CEPI o zvýšení podpory tohoto programu specifického pro MERS se zdá být v rozporu s tvrzením, že tím bude bojovat proti současnému ohnisku koronaviru, protože MERS a nový předmětný koronavirus nejsou analogické a léčba určitých koronavirů se ukázala jako neúčinná proti jiným kmenům.
Rovněž stojí za zmínku, že Inovio Pharmaceuticals byla jedinou společností vybranou společností CEPI s přímým přístupem na čínský farmaceutický trh prostřednictvím partnerství s čínskou společností ApolloBio Corp, která má v současné době výhradní licenci na prodej produktů imunoterapie DNA vyrobených Inovio čínským zákazníkům.
Druhou farmaceutickou společností, kterou CEPI vybrala pro vývoj vakcíny pro nový koronavirus, je Moderna Inc., která ve spolupráci s americkým NIH vyvine vakcínu pro nový sledovaný koronavirus a která bude plně financována CEPI. Dotyčná vakcína, na rozdíl od DNA vakcíny Inovio, bude vakcínou messenger RNA (mRNA). I když se liší od DNA vakcíny, vakcíny mRNA stále používají genetický materiál „k řízení tělních buněk k produkci intracelulárních, membránových nebo sekretovaných proteinů“.
Léčba mRNA moderny, včetně jejích vakcín mRNA, byla z velké části vyvinuta pomocí grantu DARPA ve výši 25 milionů USD a často je strategickým spojenectvím s DARPA v tiskových zprávách. Minulou a pokračující výzkumnou snahou moderny bylo vývoj vakcín mRNA šitých na míru jedinečné DNA člověka a neúspěšné úsilí o vytvoření vakcíny mRNA pro virus Zika, která byla financována vládou USA.
Vakcíny DNA i mRNA zahrnují zavedení cizího a geneticky upraveného materiálu do buněk člověka a předchozí studie zjistily, že takové vakcíny mají významnou nepředvídatelnost a řadu inherentních škodlivých potenciálních rizik a že „neexistují dostatečné znalosti pro vymezení pravděpodobně nezamýšlených událostí, nebo důsledků genetických modifikací. Klima strachu kolem ohniska koronaviru by však mohlo stačit, aby veřejný a soukromý sektor mohl vyvinout a distribuovat taková kontroverzní ošetření kvůli strachu z epidemického potenciálu současného ohniska.
Terapie vyvíjené společnostmi Inovio, Modern a University of Queensland jsou však v souladu s cíli DARPA, pokud jde o úpravy genů a technologii očkování. Například v roce 2015 popsal genetik DARPA plk. Daniel Wattendorf, jak agentura zkoumá „novou metodu produkce vakcíny, která by vyžadovala instrukce pro výrobu určitých protilátek. Protože tělo by bylo jeho vlastním bioreaktorem, vakcína by mohla být produkována mnohem rychleji než tradiční metody a výsledkem by byla vyšší úroveň ochrany.“
Podle zpráv médií o tehdejších Wattendorfových prohlášeních by se vakcína měla vyvíjet takto:
Vědci by sbírali virové protilátky od někoho, kdo se zotavil z nemoci, jako je chřipka nebo ebola.“ Po testování schopnosti protilátek neutralizovat viry v Petriho misce by izolovali nejúčinnější, určili geny potřebné k vytvoření této protilátky a poté kódovali mnoho kopií těchto genů do kruhového úryvku genetického materiálu – buď DNA nebo RNA, kterou by tělo člověka použilo jako kuchařku k sestavení protilátky.
Ačkoli Wattendorf tvrdil, že účinky těchto vakcín nebudou trvalé, DARPA od té doby podporuje trvalé genové modifikace jako prostředek ochrany amerických vojsk před biologickými zbraněmi a infekčními chorobami. „Proč to dělá DARPA?“ Chce chránit vojáka na bojišti před chemickými zbraněmi a biologickými zbraněmi ovládáním jejich genomu – mít genom produkující proteiny, které by automaticky chránily vojáka zevnitř ven, řekl tehdejší ředitel DARPA Steve Walker nyní s Lockheed Martinem letos v září o tomto projektu, známém jako Bezpečné geny.
Závěr
Výzkum prováděný Pentagonem a konkrétně DARPA neustále vyvolává obavy, a to nejen v oblasti biologických zbraní a biotechnologií, ale také v oblasti nanotechnologií, robotiky a několika dalších. Například DARPA vyvíjí řadu znepokojivých výzkumných projektů, které sahají od mikročipů, které mohou vytvářet a mazat vzpomínky z lidského mozku, až po software hlasového stroje, který je plný problémů.
Nyní, kdy začíná strach ze současného ohniska koronavírusu, byly společnosti s přímými vazbami na DARPA pověřeny vývojem své vakcíny, jejíž dlouhodobé dopady na člověka a životní prostředí nejsou známy a zůstanou neznámé i v době, kdy se očekává že půjde vakcína na trh, což by mělo být v řadu několika týdnů.
Kromě toho, DARPA a historie Pentagonu s biologickými zbraněmi a jejich novější experimenty s genetickými změnami a extinkčními technologiemi, jakož i netopýry a koronaviry v blízkosti Číny, byly z vyprávění do značné míry vynechány a to i přes veřejně dostupné informace. Z mediálního vyprávění byly také vynechány přímé vazby Duke University s USAMRIID a DARPA na město Wu-han, včetně Institutu lékařské virologie.
Ačkoli o původech ohniska koronaviru hodně zůstává neznámo, vazby americké armády na výše uvedené výzkumné studie a výzkumné instituce stojí za to podrobně vysvětlit, protože takový výzkum, i když je odůvodněný jménem „národní bezpečnosti“, má děsivý potenciál vést k nezamýšleným, ale svět měnícím se důsledkům. Nedostatek transparentnosti v tomto výzkumu, jako je rozhodnutí DARPA klasifikovat svůj kontroverzní výzkum genetických změn a použití technologie jako válečné zbraně, tyto obavy ještě zhoršuje. Přestože je důležité vyhnout se bezohledným spekulacím, je podle názoru autora důležité, aby informace v této zprávě byly ve veřejném zájmu a čtenáři by je měli použít k získání vlastních závěrů k tématům zde diskutovaným.
******
Whitney Webb je novinářkou MintPress News se sídlem v Chile. Podílela se na několika nezávislých médiích, mimo jiné včetně Global Research, EcoWatch, Ron Paul Institute a 21. století Wire. Má za sebou několik rozhlasových a televizních vystoupení a je 2019 vítězkou Serena Shim Award za nekompromisní integritu v žurnalistice.
Zdroj textu a obrázků: The Unz Review: An Alternative Media Selection
Původně publikováno v The Last American Vagabond.
Překlad: Administrátor TOP-CZ
Comments are closed.