Německo, Francie a EU podlehly americké digitální hegemonii.

Autor: Dr. Thorsten Pattberg, 15. září 2020

Je to oficiální. Prezident Francie Emmanuel Macron v pondělí 14. 09. 2020 připustil, že Evropa prohrála bitvu o zabezpečení dat a cloud computing. Kontinent nemůže konkurovat Americe. Prostě Francie nemohla uplatnit jakékoli nároky na moc, protože o osudu Evropy bylo rozhodnuto v Německu.

Německá vláda vloni oznámila berlínskou vlastní „Evropskou cloudovou službu“ nazvanou Gaia-X. Ministr hospodářství Peter Altmaier ocenil tento krok, jako první krok Evropy k „digitální suverenitě„. Ale ne dost rychle. Nejvyšší němečtí představitelé se rádi vydávají za Evropu. To a skutečnost, že Německo a Evropská unie nemohou nikdy dosáhnout plné nezávislosti způsobilo, že tato hra byla upravena ve prospěch jejich pánů v Americe.

Cena, kterou Německo platí za nadvládu USA, nebyla vnímána ihned po pádu Německé říše (1871 – 1945) a založení Spolkové republiky Německo (BRD). Jak pronesl ve státní televizi zesnulý ministr financí BRD Wolfgang Schäuble, „Německo od roku 1945, již nikdy nebylo suverénním státem. To ale neznamená, že neexistují žádné výhody být součástí „Západu“ a současně být součástí amerického impéria“.

ZačALO to legitimitou. Německý Grundgesetz [základní zákon] byl z velké části diktován vítěznými spojenci. A taková byla i zahraniční politika BRD – členství v NATO, OSN, WTO, MMF, Transatlantickém mostě, stovky nespravedlivých smluv a tisíce proamerických nevládních organizací a think-tanků.

Nevýhody byly také pociťovány: Například každá německá společnost, která podniká s Američany kdekoli na světě, podléhá právním předpisům USA. Proto jsou německé koncerny Volkswagen, BMW, Bayer, Siemens a Deutsche Bank, neustále žalovány, vydírány a zneužívány – vyplácejí stovky milionů eur na pokutách a poplatcích za uklidnění amerických zájmových skupin, právníků a výběrců daní. USA také v podstatě kontrolují německé federální volby a de facto zavedly loutkové režimy – od Konrada Adenauera po Angelu Merkelovou.

Sedmdesát pět let po druhé světové válce je Německo stále okupováno, ať už je dána jakákoli záminka. Nejdříve kvůli Sovětům, dále islámským teroristům, poté Íránu a Severní Koreji, nyní Rusku a Číně. A přestože se počet amerických vojáků rozmístěných v Německu v roce 2020 snížil na 35.000, jejich arzenál vražedných dronů a atomových bomb je špičkový.

Berlín je sledován americkými zpravodajskými službami CIA a NSA. Bankovnictví, platební služby, přeprava a finanční transakce, dokonce i data ze sociálních médií, jsou uložena v USA, nebo kdekoli pod jurisdikcí USA. Všechna klíčová média jsou proamerická. Novináři skupiny Springer Group, největšího evropského propagandistického tisku, musí podepsat dokument o věrnosti USA. Tisk zrcadlí americká média 1: 1, ale většina občanů Němců o tom samozřejmě nemá ani ponětí.

O čem však mají představu, je jejich každodenní životní styl. Průměrný Němec vlastní iPhone, vidí reklamy na Teslu, naviguje pomocí GPS, nakupuje na Amazonu, platí přes Visa, Mastercard nebo Paypal, sleduje série Netflix nebo HBO, miluje Simpsonovy a South Park a používá Wikipedii, Google, Youtube, Facebook a Služby Twitteru. Také chatuje s přáteli prostřednictvím WhatsApp, Skype nebo Zoom, nakupuje na Ebay a pronajímá Uber.

Hudba, film a akademická obec jsou zcela americké, nebo jsou německé v americkém stylu. Německo nemá žádné globální banky, (Deutsche bank je z velké části vlastněna Američany), žádné technologické giganty, (Wirecard se právě rozpadla) a žádné univerzity světové úrovně (Mnichov je na 57. místě). Německý vzdělávací systém – technicky pruský vynález z 18. století – byl opuštěn v roce 2004. Stát nyní uděluje bakalářské, magisterské a doktorské tituly kompatibilní s USA. Všichni němečtí žáci se musí naučit angličtinu, jazyk svých okupantů, i když dětem se říká, že jde o „mezinárodní jazyk“.

Kvůli této závislosti se Němci a Evropané odnaučili starat se o sebe. Zatímco co se Čína otevírala v éře Deng Siao-pching, prosperovala během éry Chu Ťin-tchaa a stala se supervelmocí za vlády Si Ťin-pchinga, Němci zaostali ve své vynalézavosti. Jejich světový podíl na HDP výrazně poklesl, z 3,2% v roce 1900 na 1,07% v roce 2019. Německé „Společnosti DAX-100“ jsou z 80% vlastněny zahraničními společnostmi. Německo zaspalo ve věku digitalizace.

USA a Čína ne. Neúprosně pracovali na vytváření národních šampionů. USA považují Německo a Evropu za samozřejmost jako Lebensraum [životní prostor] pro americkou expanzi, zatímco čínská expanze je přísně sankcionována, blokována a odmítána. To je o to žalostnější, protože německá sociální demokracie se potenciálně harmonizuje s „čínským komunismem“.

Takže zpět k evropské cloudové službě Gaia-X. Máme snad skutečně věřit, že Německo, Francie a EU, kterým USA diktují, nebyly přiškrceny při zvedání hlavy pro digitální svobodu?

Kdepak, američtí technologičtí giganti v hodnotě několika miliard dolarů, společnosti Microsoft a Amazon, okamžitě signalizovaly svůj „zájem“ o Gaia-X a Washington ihned upozornil, že jakékoliv cloudy EU musí být „technicky kompatibilní s globálními standardy USA“, (například USA Cloud Act), jinak…..

Nepochybujte. Spoléhání Německa na EU a závislost na USA je depresivní. Francie je nehrající hráč a Německo pod tlakem. Vyhlášení nezávislosti – jak se USA kdysi oddělily od Britského impéria – se konat nebude. To nejlepší, co by mohla Evropa udělat, je pečlivě zvážit čínský model soběstačnosti a suverenity.

*

Dr. Thorsten Pattberg je německý kulturní kritik a politický komentátor čínsko-západních vztahů.

Originál článek a úvodní obrázek: Global Research
Překlad: Administrátro TOP-CZ.