Nebude vítězů – úsilí o mír v Evropě, plus video

Autor: Gordon Duff

 

Transscript

V těchto dnech mají hlavní evropští aktéři šanci udělat dobrý krok k uvolnění napětí v Evropě, nebo uvrhnout region do války.

Francie, Německo a Rusko se snaží najít společnou řeč a vyhnout se vypuknutí nepřátelství. Spojené státy a Velká Británie usilují o prosazení vlastního válečného programu, aniž by riskovaly krveprolití na vlastním území.

Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron zamířil do Moskvy na setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, německý kancléř Olaf Scholz jednal s americkým prezidentem Josephem Bidenem.

Během tiskové konference Putin znovu prohlásil, že NATO ignoruje obavy Moskvy ohledně bezpečnostních záruk v Evropě. Kreml jasně nastínil své zájmy a signalizuje připravenost na jakýkoli další vývoj, včetně velké války.

Uznání Krymu jako ruského území a poskytnutí záruk nevstoupení Ukrajiny do NATO jsou nezbytnými podmínkami pro odvetné akce Ruska. Zdá se, že Moskva je připravena uznat Ukrajinu jako zónu západních zájmů. Zatímco Donbas je spornou otázkou.

Putin ve svém projevu zdůraznil, že se evropské země nevyhnou krveprolití, pokud Ukrajina vstoupí do NATO a pokusí se získat zpět Krym. „Vojenský potenciál NATO a Ruska není srovnatelný, to chápeme. Jsme však přední jaderná mocnost. Vítězové nebudou,“ řekl Putin a zdůraznil, že Rusko ani Francie nemají zájem na vojenském scénáři.

Macronova prohlášení byla poměrně optimistická a vyjadřovala naději Paříže na mírovou cestu pro Evropu a připravenost spolupracovat s Ruskem v otázce bezpečnosti.

Zároveň se Washington a Berlín shodly na svých postojích, které se vyznačují nejednotností.

Navzdory hlasitým prohlášením o rostoucí ruské hrozbě u hranic Ukrajiny a o tom, že Rusko využívá energetické zdroje jako zbraň, Německo stále volí pozici „strategické nejistoty“. Představitelé USA a Evropy obsah případných sankcí proti Rusku neprozradili. Scholz se při jednání o sankcích a možných opatřeních proti Moskvě nezmínil ani o projektu Nord Stream 2.

Den předtím měl Biden telefonický rozhovor s Putinem, který zřejmě nevedl k žádným pozitivním výsledkům. Rovněž z iniciativy Spojeného království hovořil Putin s Borisem Johnsonem.

Návštěva britské ministryně zahraničí, Commonwealthu a rozvojových záležitostí Liz Trussové v Moskvě v rámci současného kola diplomatických jednání se nejspíše  neuskuteční. Alespoň takové signály vysílá Kreml.

Moskva jasně ukázala, že již není ochotna naslouchat morálním poučkám ze Západu, zejména z Londýna, a nehodlá ze svých pozic ustoupit.

Uprostřed kola jednání na vysoké úrovni navštívila Kyjev německá ministryně zahraničí Annalena Baerboková. Podle výsledků jednání se svým ukrajinským protějškem učinila Berbocková nejednoznačná prohlášení. „Přerušení, energetických zdrojů na Ukrajinu, stejně jako kybernetický útok jsou pro Kyjev vážnější hrozby než „tankový útok“ – prohlásila Baerboková v návaznosti na agendu USA, která má uvolnit cestu k dalšímu ospravedlnění agresivních akcí proti Rusku. Současně se vzdálila od válečné hysterie anglosaského typu.

Později, 7. února večer, se Berboková odmítla setkat se Zelenským. Řekla, že s prezidentem mluvit nebude, protože francouzský ministr zahraničí, který se měl jednání rovněž účastnit, zrušil svou cestu na Ukrajinu a odjel do Moskvy.

Obecně lze říci, že tento diplomatický kolotoč spuštěný Západem se roztáčí kvůli dvěma protichůdným vektorům v rámci NATO. Touha anglosaské elity zapálit své evropské konkurenty čelí snům hlavních kontinentálních evropských mocností, aby se v tomto ohni nespálily při tradiční anglosaské zábavě – tahání kaštanů rukama a na úkor Němců a Francouzů.

Role Ukrajiny je všemi účastníky vyjednávacího procesu definována jako objekt, ale nikoli subjekt mezinárodních vztahů. Nejvýrazněji o tom hovořil Putin: „Krátké uspokojení není naším měřítkem„.

****

Gordon Duff je námořní bojový veterán z vietnamské války. Je invalidním veteránem a pracuje s veterány v otázkách válečných zajatců po celá desetiletí. Gordon Duff je akreditovaný diplomat a je všeobecně přijímán jako jeden z největších světových zpravodajských specialistů. Spravuje největší světovou soukromou zpravodajskou organizaci a pravidelně konzultuje s vládami zpochybňování problemů bezpečnosti.

Originál článku a úvodní obrázek: Veterans Today
Překlad a české titulky: Admin Nekorektní TOP-C

podpora2